Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Fotografii macro in detaliu

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
luciion

luciion

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.08.2015
Pentru acest gen de fotografie, ce tehnici se folosesc, ce accesorii, detaliile diafragmei si ce mai tine de asta. Mersi

#2
inacro

inacro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 05.02.2008

 luciion, on 26 octombrie 2015 - 10:23, said:

Pentru acest gen de fotografie, ce tehnici se folosesc, ce accesorii, detaliile diafragmei si ce mai tine de asta. Mersi
Dragoș Asaftei.

#3
luciion

luciion

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.08.2015
???

#4
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Este un domeniu vast, greu de acoperit cu un simplu comentariu.

Pentru inceput iti trebuie un obiectiv macro cu focala de cel putin 50-60mm  (ideal de 100-150mm), minitrepied, blitz macro (sau blitz normal cu inel de dispersie a luminii - de exemplu O-FLASH RING).
La macro marea problema este campul de profunzime (DOF-ul) mult prea ingust. Deci se inchide mult diafragma. Eu fac poze la F/9.0....F/13. Daca inchizi mult diafragma, ai nevoie de mai multa lumina.

Pentru largirea campului de profunzime unii fac focus-stacking:
http://www.dpreview....cro-photography

Sunt si camere care au functia de focus-stacking implementata.

O alta problema este distanta minima de focalizare a obiectivelor. Cand faci macro, vrei sa te apropii cat mai mult de subiect. Ca sa micsorezi aceasta distanta, poti folosi teleconvertoare sau inele macro de extensie. De citit pe internet ce si cum.

Cel mai bine sa incepi usor usor, si pe masura ce exersezi si te lovesti de probleme, sa intrebi, sa citesti articole pe internet.

Eu personal nu sunt un mare fan al obiectivelor macro cu focalizare manuala (si nici ale celor intoarse cu inel inversor). Mie-mi plac cele cu focalizare automata si focala mare (de minim 200mm). Am un blit normal pentru care am cumparat un "O-FLASH RING":
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4EkKrBtAIDg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am si inel de extensie, teleconvertor...etc.

Daca se intampla sa fiu pe teren si sa nu am tot echipamentul la mine, folosesc blitul de pe camera iar lumina o imprastii cu o hartia tinuta in fata blitului, foarte aproape de capatul obiectivului. Functioneaza bine.

Edited by katran, 26 October 2015 - 11:46.


#5
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

 luciion, on 26 octombrie 2015 - 10:23, said:

Pentru acest gen de fotografie, ce tehnici se folosesc, ce accesorii, detaliile diafragmei si ce mai tine de asta. Mersi

Ia-ti un obiectiv macro dedicat si incepi sa experimentezi; Cred ca un sigma 105  sau tamron 90 il gasesti pe la 13-14 milioane SH;
(vezi ca si Macro asta e destul de impartit; Adica una e sa fotografiezi o floare in casa si alta un barzaune in natura) :)

#6
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009

 luciion, on 26 octombrie 2015 - 10:23, said:

Pentru acest gen de fotografie, ce tehnici se folosesc, ce accesorii, detaliile diafragmei si ce mai tine de asta. Mersi
Sunt sute/mii de tutoriale text si video foarte bine documentate pe net! Nu-ti poate scrie nimeni intr-un post de forum cum se face foto macro!


 katran, on 26 octombrie 2015 - 11:23, said:

Cand faci macro, vrei sa te apropii cat mai mult de subiect.
De fapt asta e ultimul lucru pe care-l vrei cand faci macro in natura ! Daca poti avea 1:1 la 40 cm de ce sa te chinui cu 1:1 de la 10 cm sau mai putin?

 katran, on 26 octombrie 2015 - 11:23, said:

Ca sa micsorezi aceasta distanta, poti folosi teleconvertoare ...
Teleconvertoarele nu-ti micsoreaza distanta minima de focus!

Edited by DannyMC, 26 October 2015 - 17:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate