Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Polonia, Cehia, Slovacia - topic dedicat discuțiilor despre politica acestora

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
271 replies to this topic

#1
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Începem o serie nouă de subiecte axate pe țări și zone.  
Așa cum avem topic pentru Franța, pentru SUA, pentru Rusia, cred că ar fi mult mai interesant de colectat discuțiile despre anumite țări într-un subiect dedicat.

Astfel, consider că spațiul polenez și fost cehoslovac poate fi reunit într-un singur topic.
Vor mai urma și altele asemenea la timpul lor, unde să dezbatem temele zilei și politica locului din perspectiva noastră.

Subiect pentru început:

  Polonia - Alegeri legislative - 25 octombrie 2015

  Polonezii votează duminică pentru alegerea noului parlament, într-un scrutin care ar urma să marcheze sosirea la putere a conservatorilor catolici ai lui Jaroslaw Kaczynski, după opt ani de guvernare liberală, relatează AFP.

  Problema majoră a acestui scrutin este de a afla dacă formațiunea tradiționalistă și eurosceptică Partidul Lege și Justiție, condus de Jaroslaw Kaczynski, va primi suficient sprijin pentru a guverna singură. De asemenea, este interesant de văzut care vor fi celelalte partide reprezentate în parlament, numărul acestora variind între două și șapte, conform sondajelor de opinie.

  Pe fondul promisiunilor populiste și al temerilor privind imigranții, partidul condus de Kaczynski este creditat cu un avans de cel puțin 10 procente față de Platforma Civică (PO), uzată de perioada aflată la guvernare și 'abandonată' în urmă cu un an de liderul său carismatic Donald Tusk, devenit președinte al Consiliului European.
Jaroslaw Kaczynski, fratele geamăn al fostului președinte Lech Kaczynski, decedat în 2010 în accidentul aviatic de la Smolensk (vestul Rusiei), dispune de avantajul că la președinția țării se află Andrzej Duda, fostul său colaborator apropiat.

  Prezența mai multor partide mici în cursa electorală riscă să îi împiedice pe conservatori să obțină cel puțin jumătate din cele 460 de mandate în Seim (camera inferioară a parlamentului polonez) și din cele 100 de locuri în Senat.

  Aceste formațiuni - coaliția Stânga Unificată, partidul neoliberal Nowoczesna (Moderne) și Partidul Țărănesc Polonez, aliatul actual al liberalilor la guvernare - se află, în sondajele de opinie, în zona pragului minim pentru accederea în parlament, 8% pentru coaliții și 5% pentru partide.

  Precedentele alegeri legislative din Polonia, organizate în octombrie 2011, au fost câștigate de Platforma Civică (PO), cu 38,96% din voturi. Formațiunile reprezentate în Seim au fost Platforma Civică (207 de mandate), Partidul Lege și Justiție, (157 de mandate), Mișcarea pentru Palikot (41 de mandate), Partidul Țărănesc Polonez (28 de mandate), Alianța Stângii Democrate (26 de mandate) și minoritatea germană (un mandat). În Senat au fost reprezentate Platforma Civică (63 de mandate), Partidul Lege și Justiție (31 de mandate), Partidul Țărănesc Polonez (2 mandate), independenți și alte formațiuni (4 mandate).

  Secțiile de votare se deschid la ora locală 07:00 (06:00 GMT), alegătorii polonezi putând vota până la ora locală 21:00 (20:00 GMT).
Rezultatele sondajelor la ieșirea de la vot (exit-polls) vor fi date publicității la scurt timp după închiderea secțiilor.

  Primele rezultate oficiale privind procentajele obținute de formațiunile participante la alegeri vor fi cunoscute luni, iar a doua zi Comisia Electorală poloneză va anunța numărul mandatelor parlamentare deținute de fiecare partid. AGERPRES


Așadar avem parte de o schimbare.  Încă nu știm dacă vor câștiga conservatorii dar cert este că ei vor fi vioara întâia în noul guvern polonez.
Oare previzibila lor victorie se datorează crizei emigrației necontrolate, sau putem vorbi despre o simplă uzare a liberalilor după cei 8 ani de guvernare?
Care credeți că sunt semnificațiile?    Să asistăm la un început de balansare către partide de dreapta, conservatoare, în toată europa?   Se tem omaneii că vom fi invadați de către musulmani și de teamă își dau votul partidelor care prin doctrina lor se opun cel mai eficient invaziei?   Părerea mea este că acest lucru se petrece pe tăcute și că vom asista în următorii ani la o creștere a partidelor conservatoare.


Pe de altă parte, eu mă declar un admirator ale acestor țări.   Întotdeauna mi-a plăcut stilul lor decent și elegant de a-și face ordine în curtea proprie.
Sunt un fan al polonezilor.  Îmi plac și simt compasiune pentru tregediile prin care au trecut.  
Și cehii îmi plac la fel de mult.  De exemplu, președintele ceh a avut recent o poziție foarte clară și fair play în privința emigrației.   Mi-aș dori ca România să aibă parte de politicieni de aceeași anvergură precum cei ai cehilor și polonezilor.

#2
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Nu au nici o legatura imigrantii.
Chiar nu vezi curentul anticapitalist, anti dreapta din ultima perioada in toata lumea ?
Uite ce se intampla in Portugalia, uite in SUA, unde trendul a inceput sa fie catre stanga.

Cand semeni vant culegi furtuna.

Edited by galeo, 25 October 2015 - 15:14.


#3
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postgaleo, on 25 octombrie 2015 - 15:12, said:

Nu au nici o legatura imigrantii.
Chiar nu vezi curentul anticapitalist, anti dreapta din ultima perioada in toata lumea ?
Uite ce se intampla in Portugalia, uite in SUA, unde trendul a inceput sa fie catre stanga.

Cand semeni vant culegi furtuna.

Păi conservatorii care s-ar părea că vor câștiga nu sunt anti-capitaliști.   Despre ce vorbești?

View Posttomaso, on 25 octombrie 2015 - 15:07, said:

coaliţia Stânga Unificată, partidul neoliberal Nowoczesna (Moderne) şi Partidul Ţărănesc Polonez, aliatul actual al liberalilor la guvernare - se află, în sondajele de opinie, în zona pragului minim pentru accederea în parlament, 8% pentru coaliţii şi 5% pentru partide.


#4
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Stanga nu ar trebui sa fie capitalista.

#5
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postgaleo, on 25 octombrie 2015 - 15:20, said:

Stanga nu ar trebui sa fie capitalista.


Nici iarna nu-i ca vara!
Așa că ...

[ http://cdn.bleacherreport.net/images_root/slides/photos/001/053/203/cartman_display_image.jpg?1309201134 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,314
  • Înscris: 20.05.2005

View Postgaleo, on 25 octombrie 2015 - 15:20, said:

Stanga nu ar trebui sa fie capitalista.

Stânga capitalistă este social-democratia iar stânga necapitalistă este comunismul.

Aserțiunea ta ar însemna ca stânga trebuie sa-si lichideze toți adversarii politici și să impună monopolul/dictatura politică.
Să dispară proprietatea, libertatea cuvântului, piața libera, etc.
A mai fost si a falimentat.

On topic:
Polonia si Cehia reprezintă modele pe care România le-a ratat.
Sau cum am fi ajuns dacă nu incepeam cu FSN și Iliescu.

Edited by gdans, 25 October 2015 - 15:40.


#7
tutuhugoneata

tutuhugoneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 01.02.2012
[ https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfl1/v/t1.0-0/p600x600/10543606_10153385007409682_1719321704734845576_n.jpg?oh=29853048f77a6a6e1ab6bfe658c222ac&oe=568940F0 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru topicul Slovaciei am ales cea mai splendida faptura din sportul mondial, dupa opinia mea : Daniela Hantuchova !Posted Image

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Cum o fi făptura fără machiajul ăla mult?   :rolleyes:

#9
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Tocmai tu te-ai gasit sa-ti dai cu parerea?

#10
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Posttutuhugoneata, on 25 octombrie 2015 - 22:13, said:

[ https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfl1/v/t1.0-0/p600x600/10543606_10153385007409682_1719321704734845576_n.jpg?oh=29853048f77a6a6e1ab6bfe658c222ac&oe=568940F0 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru topicul Slovaciei am ales cea mai splendida faptura din sportul mondial, dupa opinia mea : Daniela Hantuchova !Posted Image

No fain, fain de tot!

Am vrut sa-i raspund ceva la Tomaso legat de primul post dar cu poza asta am uitat despre ce era vorba, amu tre sa citesc iar primul post :(

#11
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Posttomaso, on 25 octombrie 2015 - 15:07, said:

sosirea la putere a conservatorilor catolici ai lui Jaroslaw Kaczynski, după opt ani de guvernare liberală, relatează AFP.
Ce liberali nene? Cand o tara non-comunista are avortul interzis, e clar ca are la putere conservatori extremisti din aia batuti in cap rau de tot.

Singurul lucru cu potential interesant pt. noi e cum au reusit sa absoarba fondurile UE. In rest, nimic.

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004

View Postbulan60, on 25 octombrie 2015 - 22:21, said:

Tocmai tu te-ai gasit sa-ti dai cu parerea?

Da. Măcar lumea ştie cum arăt la modul natural.

#13
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
@MrReason
Nene ai si tu dreptate dar doar intr-o mana.
Am traversat Polonia pe drumuri nationale si in toate satele era plin de copii voiosi.
Cand ii salutam raspundeau toti in cor plini de bucurie.
Daca dragoste nu e nimic nu e si e valabil si cu copiii.

View Postdjl, on 25 octombrie 2015 - 23:08, said:

Da
Cand e vorba de femei si curve lasa-ne sa ne dam noi cu parerea!
Apropo de curve ale noastre sunt cu mult in urma polonezelor si cehoslovacelor.

Edited by bulan60, 25 October 2015 - 23:14.


#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă tu vrei ceva care să pară frumos, dar să nu ştii despre cum e de fapt, atunci e problema ta. Eu vreau să ştiu cu cine şi cu ce am de-aface  :rolleyes:

#15
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Posttutuhugoneata, on 25 octombrie 2015 - 22:13, said:

[ https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfl1/v/t1.0-0/p600x600/10543606_10153385007409682_1719321704734845576_n.jpg?oh=29853048f77a6a6e1ab6bfe658c222ac&oe=568940F0 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru topicul Slovaciei am ales cea mai splendida faptura din sportul mondial, dupa opinia mea : Daniela Hantuchova !Posted Image

Reusit exemplar ! :naughty:

Chiar, despre ce era vorba pe topicul asta?

#16
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostMr_Who, on 25 octombrie 2015 - 23:38, said:

Chiar, despre ce era vorba pe topicul asta?
chestii dinastea:

http://www.hotnews.r...a-parlament.htm

#17
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,071
  • Înscris: 04.03.2014

View PostMrReason, on 25 octombrie 2015 - 22:53, said:


Ce liberali nene? Cand o tara non-comunista are avortul interzis, e clar ca are la putere conservatori extremisti din aia batuti in cap rau de tot.

Singurul lucru cu potential interesant pt. noi e cum au reusit sa absoarba fondurile UE. In rest, nimic.

In perioada comunista avortul era legalizat la ei...l-au interzis prin 97.

Urat rezultat la alegerile de ieri... nationalism+populism+conservatorism+catolicism. Vechea noua Polonie. :)

De ce a mers bine Polonia in ultimul deceniu si s-a afirmat cat de cat?  Tocmai pentru ca nu au fost astia la putere.

Edited by ionutzitaly, 26 October 2015 - 08:44.


#18
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,314
  • Înscris: 20.05.2005

View Postionutzitaly, on 26 octombrie 2015 - 08:41, said:

In perioada comunista avortul era legalizat la ei...l-au interzis prin 97.
Urat rezultat la alegerile de ieri... nationalism+populism+conservatorism+catolicism. Vechea noua Polonie. Posted Image
De ce a mers bine Polonia in ultimul deceniu si s-a afirmat cat de cat?  Tocmai pentru ca nu au fost astia la putere.

Te contrazice chiar stirea scurta de pe Hotnews, ceea ce inseamna ca d.p.d.v. a strategiei economice nu va fi nicio schimbare.
Electoratul polonez s-a aliniat la electoratul vest-european ca o reactie la strategia gresita a liderilor UE.
S-a saturat toata lumea din sfera occidentala de pumnul in gura pus de PC, de prioritatile pro-musulmane in fata celor nationale, de promovarea relativismului moral, etc.
"
Viitorul premier al Poloniei, anuntat de Jaroslaw Kaczynski, va fi Beata Szydlo (52 de ani), un alter-ego al mentorului sau, Jaroslaw Kaczynski, scrie AFP.
. . .
In vara acestui an, conservatorul Andrzej Duda a castigat alegerile prezidentiale din Polonia. Continuator al mostenirii intelectuale a fostului presedinte Lech Kaczynski,
mort in accidentul aviatic din Smolensk din 2010, Duda vrea sa se concentreze pe cooperarea regionala si pe extinderea Grupului Visegrad (Polonia, Ungaria, Cehia si Slovacia)
"de la statele baltice la Adriatica".
"
http://www.hotnews.r...a-parlament.htm

Edited by gdans, 26 October 2015 - 09:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate