Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Lemne foc metru ster/ metru cub

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postciobimar, on 25 octombrie 2015 - 20:15, said:


Poate totusi acei vanzatori ambulanti nu sunt escroci ,daca spui ca au fost asezate foarte bine si erau siguri ca ti-au dat 6,5ms..

Daca un ster e 70% dintr-un metru cub  si tu ai masurat ca ai in curte  4,5mc si ....4,5/0,7=6,428...

Am intalnit si eu aceasta practica ...la vanzatorii de lemne, unii chiar asa cred ca e normal sa se faca calculul...oricum ai invatat ceva din aceasta experienta si data viitoare stii cum se face cubajul

Ar trebui sa citesti inca o data primul post si sa mai inveti ceva despre metru ster  si metru cub la lemne.
Doamna a comandat 6.5 metri steri si a primit probabil mai putin de 4 metri steri( aproape sigur ca lemnele au fost stivuite cu 'pod' in masina).
Calculul pentru metri cubi se face altfel. In lipsa unui 'calculator' se ia fiecare bustean si se masoara diametrul mic((d), diametrul mare(D), se face media si apoi se apica formula (((d+D)/2))/2)**2*3.14*lungimea, se aduna si se afla totalul. Din masurarea diametrelor se scade scoarta/coaja.

#38
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View Postpasilla, on 25 octombrie 2015 - 20:32, said:

Calculul pentru metri cubi se face altfel.. Din ma In lipsa unui 'calculator' se ia fiecare bustean si se masoara diametrul mic((d), diametrul mare(D), se face media si apoi se apica formula (((d+D)/2))/2)**2*3.14*lungimea, se aduna si se afla totalul

Ca sa traduc:  PI ori R patrat ori lungimea

#39
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsailor62, on 25 octombrie 2015 - 20:37, said:



Ca sa traduc:  PI ori R patrat ori lungimea

Cu mentiunea ca R se calculeaza ca o medie intre R si r (adica la capete) si fara 'coaja'.

Edited by pasilla, 25 October 2015 - 20:43.


#40
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Poti fi linistit ...stiu si cei acela ms si metru cub , si cum se face cubajul pe fiecare bustean ..dar nu am postat sa ma dau interesant ca tine ...a fost doar o parere la acest experiment...si cum obisnuiesc unii sa vanda ...eu am vazut cu ochii mei cum se vindea lemnul de foc la metru ster masurat la 70cm ...sau cu ruleta mai scurta (contrafacuta)...

View Postpasilla, on 25 octombrie 2015 - 20:32, said:

Ar trebui sa citesti inca o data primul post si sa mai inveti ceva despre metru ster  si metru cub la lemne.
Doamna a comandat 6.5 metri steri si a primit probabil mai putin de 4 metri steri( aproape sigur ca lemnele au fost stivuite cu 'pod' in masina).
Calculul pentru metri cubi se face altfel. In lipsa unui 'calculator' se ia fiecare bustean si se masoara diametrul mic((d), diametrul mare(D), se face media si apoi se apica formula (((d+D)/2))/2)**2*3.14*lungimea, se aduna si se afla totalul. Din masurarea diametrelor se scade scoarta/coaja.


#41
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postciobimar, on 25 octombrie 2015 - 20:43, said:

Poti fi linistit ...stiu si cei acela ms si metru cub , si cum se face cubajul pe fiecare bustean ..dar nu am postat sa ma dau interesant ca tine ...a fost doar o parere la acest experiment...si cum obisnuiesc unii sa vanda ...eu am vazut cu ochii mei cum se vindea lemnul de foc la metru ster masurat la 70cm ...sau cu ruleta mai scurta (contrafacuta)...

Pai atunci posteaza din experienta ta, ca sa fii util memebrilor SP. Nu abureli. Ai incep[ut bine cu ruleta ....scurta, dar mai spune si alte 'magarii'.

Edited by pasilla, 25 October 2015 - 20:53.


#42
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

View Postciobimar, on 25 octombrie 2015 - 20:15, said:

Daca un ster e 70% dintr-un metru cub  si tu ai masurat ca ai in curte  4,5mc si ....4,5/0,7=6,428...
Volumul in mc al lemnelor de foc poate fi determinat precis doar prin scufundare si masurarea volumului de lichid dizlocat,ea a masurat 4,5 steri.

#43
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Apoi ...vad ca am intrat eu la mijloc..metru ster e definit chiar din al doilea post...

http://forum.softped...6#entry18094022

Eu m-am bagat aiurea sa explic practica unor samsari de lemne si vad ca-mi scoateti... ca eu as umbla cu ceva magarii ...

http://forum.softped.../#entry18082525

Poate asa e obiceiul in zona...de exemplu si pe aici vin unii cu masini de lemne si procedeaza asa iar daca vad ca stii sa masori, te ocolesc ..




(tot asa ca voi ma mancat pielea .sa-i zic unui vecin ca nu e bine cu aceasta masuratoare in timp ce cumpara lemne de la masini  ....sau suparat samsarii si au plecat ...si dupa asta sa suparat si vecinul pe mine ca din cauza mea a ramas el fara lemne pe iarna..ca ce m-am bagat eu , daca asa cumpara toata lumea din zona ...inseamna ca asa se face...dar gata nu mai zic nimic ca cine stiie ce-mi mai scoateti..

#44
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 26.07.2003
In zona Bucuresti-Ilfov, puteti recomanda pe cineva/undeva cu lemne de foc la pret cinstit?

Eu am facut niste calcule si as iesi mai confortabil cu brichete tip ruf, dar ceva mai scump.

Edited by maiandrei, 27 October 2015 - 11:34.


#45
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Hai ca nu au furat-o mult, acum pe bune.

#46
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View PostQuantum, on 27 octombrie 2015 - 12:23, said:

Hai ca nu au furat-o mult, acum pe bune.


Am luat in vara lemne din Mehala , ma imult de  6 m steri ,pret 750 lei. Aifost bine pacalit. Taiataul cu drujba si spartul  au mai costat 150 lei.  asta im maxim4 ore. noi decit le-am carat si aranjat.

#47
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Am mai luat si eu inca 7 ms de fag cu 130 si oricum le masor mai mult de 6,4 ms nu-mi ies. E adevarat ca sunt asezate destul de bine. Ma consolez cu ideea ca taiatul se face in regie proprie fara costuri.

#48
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
sterul cred ca e una din putinele unitati de masura relative(poate singura) in adevaratul sens al cuvantului, ca pana la urma toate is relative -metrul liniar e parca circumferinta pamantului impartita la nus'cat.....dar cred ca  la ster cu cat lemnele pe care le masori sunt mai scurte si mai despicate sau subtiri cu atat cantitatea efectiva de ars e mai mica

#49
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Am vb cu oamenii si eu sustin ca sunt 6.5 metri ca au facut cubajul pe fiecare bustean. Nu stiu cum se face.
Nu inteleg de ce nu ard lemnele in centrala. Cand aprind focul pun scanduri foarte uscate de la un gard si cand ii flacara mare pun un bustean mic inauntru si focul se stinge sau busteanul se face jar si apa scade pana la 40 grade si e frig. Am pus bustean mai uscat. De ce?

#50
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Repet: pentru metri cubi se calculeaza asa:(in lipsa unui 'calculator')
pentru fiecare bustean se masoara la capete diametrul si se imparte la 2, asa se afla diametrul mediu. Diametrul asta se imparte la 2, adica se afla raza medie. apoi r**2 x lungimea = volumul. Si se aduna volumele de la toti bustenii. Nu face nimeni asta la lemne subtiri si taiate la metru. Calculul asta se face la busteni de lungime mare.
Pentru metru ster: se stivuiesc lemnele si se calculeaza  apoi lungimea x latimea x inlatimea stivei.
Intotdeauna metrul cub este mai mic decat metrul ster, pentru ca oricat de bine ai stivui lemnele, intre ele tot va ramane un spatiu.

Lemnul trebuie uscat cel putin 2 ani. Nu conteaza ca pare uscat, sau ud, trebuie ca apa din celule sa dispara.
Daca ajungi la o temperatura mare (adica trebuie sa pui 'lemne de gard' pana creste temeperatura ca intr-un cuptor siderurgic) , poti sa pui apoi si lemn verde si v-a arde, dar cu consum de energie pentru evaporarea apei.

Edited by pasilla, 28 October 2015 - 21:13.


#51
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postmilovme, on 28 octombrie 2015 - 20:51, said:

Am vb cu oamenii si eu sustin ca sunt 6.5 metri ca au facut cubajul pe fiecare bustean. Nu stiu cum se face.
Nu inteleg de ce nu ard lemnele in centrala. Cand aprind focul pun scanduri foarte uscate de la un gard si cand ii flacara mare pun un bustean mic inauntru si focul se stinge sau busteanul se face jar si apa scade pana la 40 grade si e frig. Am pus bustean mai uscat. De ce?
Pai ...o sa incer sati zic cate ceva in termeni simpli..nu e bine cum procedezi ..lemnul nu are cum sa fie uscat, se usuca in timp indelungat si nici atunci in totalitate in conditii casnice...are structura higroscopica(sugativa) si celulele imprumuta umiditate una de la alta , adica de umezit se umezeste imediat inundanduse aceste celule, iar de uscat foarte greu. in straturi mici de la exterior catre interior si de mai multe ori ...adica ce sa uscat azi, maine suge de la interior si tot asa....sunt multe de spus in directia asta dar sa trecem peste ...deci  ca sa poata fi folosit asa cum l-ai cumparat... e musai ca trebuie sa treaca prin niste etape ca sa arda..

Cand aprinzi focul ..pune asa cum obisnuiesti ,hartii, surcele lemne subtiri si apoi peste ele umple centrala cu lemne//
Aprinzandu-se primul srtat si facand jar va creia o anume temperatura in centrala si ajuta  la distilarea lemnelor de deasupra si cand le vine randul vor arde ..
Nu mai deschide usa in timpul arderii pentru fiecare lemn ...se pierde multaa temperatura din focar si strici acel mediu de ardere

#52
DANIELBUZDUGAN

DANIELBUZDUGAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 28.01.2008

View Postmilovme, on 28 octombrie 2015 - 20:51, said:

Am vb cu oamenii si eu sustin ca sunt 6.5 metri ca au facut cubajul pe fiecare bustean. Nu stiu cum se face.
Nu inteleg de ce nu ard lemnele in centrala. Cand aprind focul pun scanduri foarte uscate de la un gard si cand ii flacara mare pun un bustean mic inauntru si focul se stinge sau busteanul se face jar si apa scade pana la 40 grade si e frig. Am pus bustean mai uscat. De ce?
Daca ti-au adus lemnele sub forma de buștean și ați cubat 4 metrii cubi atunci sunt 4x1,6=~6,4 metrii steri, deci cred ca nu e nicio păcăleală.

#53
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postmilovme, on 28 octombrie 2015 - 20:51, said:

Am vb cu oamenii si eu sustin ca sunt 6.5 metri ca au facut cubajul pe fiecare bustean. Nu stiu cum se face.
Nu inteleg de ce nu ard lemnele in centrala. Cand aprind focul pun scanduri foarte uscate de la un gard si cand ii flacara mare pun un bustean mic inauntru si focul se stinge sau busteanul se face jar si apa scade pana la 40 grade si e frig. Am pus bustean mai uscat. De ce?


          Cind cumperi  lemne la masina, camioneta,ar fi bine sa cunosti diomensiunile caroseriei,lungime si latime, lacare adaugi inaltimeaaproximativ,,asta din priviri, ca vorba lui Ciobi,daca pu imina pe metru ,ruleta  ramii fara lemnne. De pacalit tot vei fi pacalit, canu vor fi niciodata cit spun ei.\
       Cum se calculeaza m steri..simplu  inmultesti lungimea cu latimea si inaltimea, adica faci cubajul spatiului ocupat de lemne care pot fi taiate la un metru, 2-4 m sauchituci. Cu cit sunt maisubtiri cantitatea de lemne kg este mai mica.

       Daca ei au masurat fiecare bucata in parte cu sublerul padurarului  ineamna ca aufacut metri cubi,iar  pentru transformare in m steri au impartit laun coeficient  cuprins intre 60 si 80%.Cu cit coeficientul de calcul este maimare tu ramai pagubitul,Dar treaba cu masuratul lemnelor  cu bucata este o pacaleala, ,vise taica,vise.

#54
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Mama mea zice sa las oamenii in pace ca nu conteaza cate lemne au adus ca acuma asta e. Ea nu e in tara.
Multa lume cumpara lemne in perioada asta si tot recent taiate sunt. Am avut lemne de la un gard vechi, foarte cald se facea cu ele. Era flacara mare. In schimb cu astea ce le-am cumparat, nu se mai face flacara in centrala ci sta lemnul aprins ca niste carbuni. Si atunci apa e la 30 - 40 grade.
Si orice lemne as baga in centrala, cand ma trezesc dimineata e frig in casa. Si acuma nu e asa frig afara. La iarna ce fac? Credeam ca se baga lemne dimineata si seara numai.

Si multa cenusa se face cu buturugile astea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate