Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Autostrada vs drumuri nationale

- - - - -
  • Please log in to reply
224 replies to this topic

#1
tanakka

tanakka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 29.06.2013
Deschid acest subiect nou ca urmare a unei constatari personale.De-o vreme exista si la noi cateva bucati de autostrada pe care am circulat si eu.Nu s-a intamplat sa merg niciodata doar pe autostrada,numai mixt.Si de aici constatarea mea.Imi place mai mult pe drumurile nationale.Circulatia pe autostrada o consider plictisitoare.Dpmdv masina devine pe autostrada doar un mijloc de a ajunge la o anumita destinatie.
    N-as vrea sa fiu inteles gresit.Nu incurajez un stil de condus iresponsabil,cu depasiri la limita,neacordare de prioritate,viteza excesiva,etc.Dar autostrada parca te priveaza de placerea sofatului.Depasirile nu prea mai exista.Curbe la fel.Toate lucrurile pe care le-am blamat in lipsa autostrazii acum mie personal imi lipsesc.Numai gropile nu-mi lipsesc...
    As dori sa stiu si parerile colegilor de pe forum referitoare la acest subiect.
    Daca moderatorii considera subiectul fara sens ori irelevant rog sa inchida topicul de la bun inceput.Sau daca pozitionarea lui la versus nu este buna,la fel

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
depinde si de drum + restul participantilor la trafic

Am deja vreo cateva trasee preferate, chiar daca nu sunt DN-uri:
https://www.google.r...c!1m0!3e0?hl=ro
https://www.google.r...13,13.21z?hl=ro
https://www.google.r...9!1m0!3e2?hl=ro

Edited by gumball3000, 24 October 2015 - 12:37.


#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

View Posttanakka, on 24 octombrie 2015 - 12:27, said:

Depasirile nu prea mai exista.Curbe la fel.


E plictisitor, dar din punct de vedere al sigurantei in trafic e mai ok fara curbe si depasiri.

#4
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Autostrada. Fac drumul mai rapid si am consum mai bun. Cat despre plăcerea de a conduce ... In cazul meu oricum nu exista, si practic sportul asta doar pentru ca am nevoie.

#5
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumãtor înrãit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
daca esti sofer de ocazie,e adevarat ca te plictisesti.sa zicem ca trebuie sa strabati jumatate de europa,mai mergi pe drumuri nationale?

#6
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
autostrazile sunt in primul rand pt transportul (marfa si persoane) pe distante mai mari.

can ai de facut 100 de km poti sa mergi pe orice drum vrei, nu cred totusi ca ti-ar placea catev asute de km printre tiruri si carute ...

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Autostrazile si drumurile in general sint pentru transport nu pentru distractie. Pentru cine vrea distractie exista jocuri, exista circuite; pina si la legendarul Nürburgring citeva ture te costa probabil mai putin decit cit cauciuc consumi, presupunind ca nu ai un Logan si ca nu mergi cu 50 la ora.

Desigur, nu e ABSOLUT nici o problema sa iti placa sa te dai cu masina, fie de placere fie profesional - atita vreme cit nu pui pe altii in pericol. Dar prioritatea drumurilor nu este asta. Daca am inventa teleportarea masinile si autostrazile ar ajunge precum calaria. E ceva ce te excita si vrei neaparat poti sa o faci foarte bine (cu costurile necesare) atita vreme cit nu deranjezi pe altii.

#8
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 24.12.2004
Fara discutie autostrada. Daca vreau senzatii tari, am alternativa de drumuri nationale si judetene, cu toata fauna aferenta: carute, biciclete, tractoare si bineinteles destui sumahari care forteaza depasiri la limita.
Nu mai zic de condusul noaptea si de xenoanele fara lupe ale celor de pe contrasens.

#9
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Posttanakka, on 24 octombrie 2015 - 12:27, said:

.Circulatia pe autostrada o consider plictisitoare.Dpmdv masina devine pe autostrada doar un mijloc de a ajunge la o anumita destinatie.
  

Acesta ar trebui sa fie adevaratul scop al unei masini, nu ca la noi iti iei masina sa te lauzi sau sa te duci cu ea si la WC.

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,482
  • Înscris: 30.10.2003

View Posttanakka, on 24 octombrie 2015 - 12:27, said:

Deschid acest subiect , bla, bla, bla
Consder ca ai destul de mult timp liber avand in vedere ca iti place sa stai pe drumuri. Fa-te sofer de tir si bafta pe drumurile nationale.

#11
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Topicul asta concureaza pentru TOP 10 topice idioate deschise aici.

Cand ai de ales, mergi pe unde ti se pare convenabil scopului propus. Cand nu ai de ales, adica aici la romanica, mergi in coloana pe drumuri cu o banda pe sens sute de km, prin gropi, intersectii haotice, carute, sleauri si asta diminuand considerabil sansele de a ajunge intreg sau in viata la destinatie.

Recent am trecut prin cosmarul unei calatorii duble bucuresti - ploiesti. Ambele locatii vizate fiind oarecum in centrul localitatilor. O tampenie totala marca romaneasca in anul de gratie 2015. Efectiv imbatranesti un an in 8 ore.

Era unul pe aici cu o duma gen nu e ce a facut tara asta pentru mine ci ce am facut eu pentru tara asta. Pai treaba sta cam asa: mi-am rupt oasele 20 de ani servind, construind si platind taxe pentru o tara unde trebuie sa scot bani din buzunar in plus pentru ceea ce trebuie, da TREBUIE, sa primesc adica acel minim garantat. Stand la cozi alaturi de cei care s-au scobit in cur toata viata lor, deservit de functionari incompetenti, tratat de un sistem sanitar bolnav, protejat de politie si justitie corupte.







#12
bizpenet

bizpenet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 20.03.2006
Am venit Hamburg-granita Ro in 1 zi, lejer si relaxat, cu pauze.
Pe autostrada.
In DE am fost impresionat de centurile oraselor, mi-a placut ca fara nervi si stres ajung dintr-o localitate in alta extrem de repede.
De la vama pana in Cluj am venit in aprox 8 ore si au fost si parti cu trafic bara la bara.
Am in gand cuvantul EFICIENT, totusi trage singur concluzia.
Cat despre senzatii, da e monoton, drept si fara senzatii tari, dar pentru asta am pe pc nfs si consola, in casa la caldura si nici nu dau bani la meseriasi sa dezdoaie table.

Edited by bizpenet, 24 October 2015 - 14:20.


#13
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014

View Postgumball3000, on 24 octombrie 2015 - 12:29, said:

depinde si de drum + restul participantilor la trafic

Am deja vreo cateva trasee preferate, chiar daca nu sunt DN-uri:
https://www.google.r...c!1m0!3e0?hl=ro
https://www.google.r...13,13.21z?hl=ro
https://www.google.r...9!1m0!3e2?hl=ro
Cred ca esti din Jud. Alba. Foarte frumos acolo.
Când am fost in armata, plecasem cu masina din Deva la Brad. De acolo mai departe la Abrud, ca intru-un final sa poposesc la Alba Iulia in Cetate.
Iar cea mai mare parte din armata in Galtiu.
Foarte frumos judet, oameni ospitalieri.
Revenind la topic, una e când pleci in excursie, aici prefer DN.
Alta când ai de facut drumuri foarte lungi. Din pacate in Romania, inca nu avem o autostrada cap-coada!
Citisem zilele astea, ca e posibil ca pana la sfarsitul anului sa dea in folosinta tronsonul Timisoara-Lugoj, ce bine ar fi, as veni acasa numai pe autostrada.
Asa, pe DN, de la Cenad pana in Resita fac 3 ore 180 km, pe când in Ungaria 4 ore 400 km.

#14
x3mytiz

x3mytiz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 29.11.2003

View Posttanakka, on 24 octombrie 2015 - 12:27, said:

Imi place mai mult pe drumurile nationale.Circulatia pe autostrada o consider plictisitoare.
Basescu, tu esti?
Spre deosebire de autosatrada, pe un drum national stii doar cand pleci. Cui ii convine asa se simte ok pe DN. Din pacate, la noi, acus vom putea aplica regula asta si autostrazii.

#15
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,685
  • Înscris: 30.01.2006
IN primul rand nici mie nu-mi plac autotrazile. ZIlele astea am facut cateva mii de km prin tara si nu m-am grabit deloc, am plecat cu ult timp inainte asa ca am mers incet. Daca trebuie sa faci peste 1000km intr-o zi, atentie, a zis "trebuie", atunci autostrada este un must, e plictisitor, dar ajungi la timp, daca ai de facut un drum de peste 1000km sau chiar mai lung, dar nu ai nici o graba si ai bani de cazare la nevoie, atunci nu mai conteaza, personal prefer drumurile cu 2 benzi, mai trci print-un sat, mergi constant cu 80-100km/h consumul este minuscul, eu am scos zilele astea 5.2 L/100km la pompa, eu l consider un consum minuscul, chiar daca altii consuma si 2L/100km. Pe autostrada pui 130km/h pe pilot si stai asa pana se termina autotrada, ceea ce este criminal, adorm la volan, nu exista nici o placere. Macar daca ar fi fara limita de viteza, la 180kmh pe pilot trebuie sa stai atent, te tine in priza, la 130 risti sa adormi, cel putin dpmdv, asa pe E-uri nu ai cum sa adormi, tot timpul de va depasi cineva si trebuie sa fi atent sa-i facilitezi depasirea, sau depasesti pe cineva, si trebuie sa fi atent cum o faci. In scimb la drumurile cu 2 benzi urasc daca au asfaltul prost, prefer autostrada in cazul asta, am prins si km buni asa, si nu-mi mai trebuie, este un stres maxim si neplacut.

Deci nu poti face o comparatie, epinde ce ai nevoie sa faci, daca nu esti in concediu si esti stamtorat cu timpul, atunci autostrada, daca nu esti stramtorat de timp, eu as merge oricand pe drumuri cu 2 benzi pentru ca asta e placerea de a conduce, libertatea si faptul ca vezi peisaje si oameni diferiti trecand pe langa campuri si prin sate diferite.

Drumuri bune.

#16
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,042
  • Înscris: 10.04.2006
Si cum mai exact mergi constant cu 80-100 prin sate?
Sunt DN-uri care sunt doar sat in sat pe zeci de km.
Adormi si pe acolo cu 50 km/h.

#17
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,685
  • Înscris: 30.01.2006
Inante sa intri in sat iei piciorul din acceleratie si cand ajungi la 50-60 (sau 70-80 in functie de limita) scoti pe liber, alegi treapta ideala pentru viteza aia, in functie de ce masina ai, si mergi cu 55-60 km/h sau 70-75 in functie de limita. Si daca ai din oras in oaras mergi cu 50-60 sau cat e limita. Daca scoti o medie de 60 km/h pe un drum ca asta, in 8 orefaci 480 km, dar eu am scos medie de 70 km/h si am condus extrem de incet, m-am chinuit sa merg incet, asa ca nu vad problema in a face 700km in 10 ore, daca ai nevoie sa ajungi departe. Pe autostrada, la o medie de 120km/h faci 700km in aproape 6 ore. cu tot cu pauze or sa fie 7 ore. Pe drum E o sa faci un 11-12 ore, desi eu ii fac mult mai repede si nu merg ca nebunul, nici pe departe. Eu zic ca o medie de 75 km/h o coti destul de lejer pe drumurile din romania daca nu mergi in preajma sarbatorilor la munte, sau in week-end-uri, si daca nu folosesti autostrada, autostrada va creste mult media.

#18
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Acum zi-ne ceva si de consum.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate