Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

culturile in sere

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
vasi-maftei

vasi-maftei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.10.2015
Nu... 0.7 l/h

Nu... 0.7 l/h

#20
ghitaionut

ghitaionut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.10.2015
http://www.tools.sto...lima-sd170.html la asta m-am uitat eu...scuze poate gresesc sau poate ar trebui sa fie pe zi consumul

#21
vasi-maftei

vasi-maftei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.10.2015
Nu, nu gresesti... doar ca asta e mult mai puternica.. eu am luat una master, de 18, 5 kw si scoate 400 mc/h... ka o sera de 40 de metri lungime pe 8 metri deschidere

#22
ghitaionut

ghitaionut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.10.2015
Ok...am inteles...tocmai pt asta te-am intrebat pt ca am facut un calcul estimativ si nu prea iesea bine :) ...

#23
vasi-maftei

vasi-maftei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.10.2015
Corsica, acu ca am pus poze, ce parere si despre culturi? 😔

#24
rvd55

rvd55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.04.2014
scoatele afara si pune salata si spanac,salata ai putea face 2 culturi pana in mai  eventual ceapa ,noptile is prea lungi pentru  aceste plante si consumul prea mare de motorina sa fii pe plus,poate cu castraveti reuseai ceva pe timp de iarna dintre legumele clasice de la noi ,ardeiul gras sa r putea sa se faca dintre ce ai acum

#25
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postvasi-maftei, on 24 octombrie 2015 - 15:13, said:

Am incercat sa pun fotografii dar nu reusesc.. am sa mai incerc diseara.

In sezonul asta (toamna fiind, zi scurta si mai rece, soare mai putin, etc) eu nu as defolia
asa mult! ... plantele nu au lumina suficienta si daca mai si reduci suprafata frunzelor nu e bine!

Poate are dreptate si colegul @rvd55 ... nu poti miza pe productii mari de acum incolo! ... degeaba
au caldura daca nu primesc (proportional cu caldura) si lumina!

Bafta!

#26
vasi-maftei

vasi-maftei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.10.2015
Rdv55 cum sa le scot afara tocmai acum? Lumina poate fi si artificiala, alba ca si lumina zilei cu care pot ajuta.. daca asta ar fi o problema. Cum sa fie o solutie renuntarea la ce am acum si sa cultiv spanac si salata?

Nu poate fi o solutie " scoate tot afara si pune altceva"... 😢😢😢

#27
rvd55

rvd55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.04.2014
pai dupa poze daca le ai facut zilele astea nu prea ai rod pe ele mai ales pe rosii pt timpul acesta, nu te descurajez imi spuneam doar parerea mea trebuia sa vii cu intrebari mai repede, dar din pacate fiecare invatam pe pielea noastra in domeniul acesta

#28
vasi-maftei

vasi-maftei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.10.2015
In poze erau doar o parte.. eu sunt multumita de ce rod acu acum, in plus ele au fost plantate in luna iulie, adica eu le-am pus ca sa le scot in perioada de iarna.. si sunt 1300 de fire aproximativ..la 2 metri inaltime.. tot tre sa dea ceva rod... si la ce specificatii aveau hibrizii ce i-am plantat.. mai au di flori..

Dupa cum observi incerc sa gasesc motive ca sa nu le scot. Oricum nu le scot... trebuie sa gasesc solutii sa scot rosii romanesti/moldovenesti pe piata iarna!
Chiar nu exista nici o posibilitate? Cu cheltuielile voi trage linie la final si voi vedea ce si cum a iesit si daca merita sau nu! Dar vreau sa ma conving pe pielea mea.

#29
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postvasi-maftei, on 24 octombrie 2015 - 21:37, said:

... si la ce specificatii aveau hibrizii ce i-am plantat.

Ce hibrizi cultivi?

View Postvasi-maftei, on 24 octombrie 2015 - 21:37, said:

....mai au di flori..

Nu te amagi! Posted Image  ... tomatele nu "leaga" sub 15 grade! ... va fi greu sa ai 20 de grade
(cel putin) in solarii cand afara sunt -5 sau -10 grade (aceste temperaturi vor veni curand
in zona ta)!

View Postvasi-maftei, on 24 octombrie 2015 - 21:37, said:

... trebuie sa gasesc solutii sa scot rosii romanesti/moldovenesti pe piata iarna!

Sincer imi plac determinarea si curajul tau (de ati asuma un risc)!
Chiar iti doresc noroc!

View Postvasi-maftei, on 24 octombrie 2015 - 21:37, said:

Chiar nu exista nici o posibilitate? Dar vreau sa ma conving pe pielea mea.

Ba da! ... caldura+lumina+papica! ... daca asiguri astea vei avea ce culege!
La niste bondari te-ai gandit?

Numai bine!

#30
vasi-maftei

vasi-maftei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.10.2015
sunt incalzite! au tot timpul 22-25 grade pe timp de zi si 16-18 grade noaptea. hrana- apa...bondari, da...m-am gandit pentru ca au nevoie de polenizare..pana gasesc de unde sa procur niste bondarei polenizarea se face manual, scutur planta incet din sistemul de sustinere.
Hibrizi cultivati> HILARIO F1, MARISSA F1, BIG BEEF F1, TOLIN F1 si mai sunt cativa dar nu le mai stiu denumirile.
Curaj...cand am zis ca ma apuc de legumicultura sau agricultura cum vreti voi sa spuneti, am zis ca primul an este de proba/invatare... eu nu stiu nimic despre plante, solarii, legumicultura, agricultura si tot ce mai tine de domeniul asta. Doar cateva carti si Google m-au ajutat... nu am vrut si nici nu am avut la cine sa apelez pentru un sfat cu toate ca aveam si inca mai am 1000 de intrebari/minut...
Profit sunt absolut constienta ca nu se face din prima...de scos investitita nici nu se pune problema 1-2 ani...
Dar totusi sper, si vreau sa scot si eu ceva productie facuta la noi pe timp de iarna... Ma dispera cand vad doar produse importate si fara pic de gust prin magazinele si supermarket-urile de la noi.

Edited by vasi-maftei, 24 October 2015 - 22:18.


#31
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007

View Postvasi-maftei, on 24 octombrie 2015 - 19:11, said:

Corsica, acu ca am pus poze, ce parere si despre culturi? 😔

Nu cred ca sunt cel mai in masura sa-mi dau cu parerea despre culturi, dar despre tine pot zice ca esti o fata curajoasa si sper sa reusesti.

#32
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012

View Postvasi-maftei, on 24 octombrie 2015 - 17:59, said:

Nu, nu gresesti... doar ca asta e mult mai puternica.. eu am luat una master, de 18, 5 kw si scoate 400 mc/h... ka o sera de 40 de metri lungime pe 8 metri deschidere
Nu vei putea incalzi un solar de 320 mp cu o aeroterma de 18.5kw...cere ajutor celor care se pricep (din pacate nu ma numar printre ei) .

#33
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Dupa cum s-a zis deja, lumina va fi o problema. Sunt soiuri care se descurca mai bine cu putina lumina, cred ca trebuie sa faci un trial de mai multe (in special din cele recomandate pentru iarna). Si trebuia sa ai mai mult rod pe rosii, pana acum a fost vreme buna, mai imbunatateste acest aspect.
Eu cred ca e viabila ideea de rosii plantate vara, culegere pana prin decembrie-ianuarie, cand incep frigurile mari. Apoi nu cred ca vei putea mentine o caldura corespunzatoare (plus polenizare buna dupa octombrie), foarte probabil va trebui sa treci pe altceva, bazat pe frunze, nu fructe (alte cerinte de lumina si caldura in general).
Daca gustul va fi calitativ la rosii, cu siguranta vei gasi piata prin magazinele de cartier (gen trident, etc), e o problema mare cu gustul rosiilor iarna, dar sa stii ca doar ca sunt romanesti nu le face automat bune.

Edited by zipcode, 26 October 2015 - 10:35.


#34
vasi-maftei

vasi-maftei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.10.2015
Biburadu, solariile sunt cu folie dubla, cand afara sunt 6 grade, in solar sunt 14-18 fara caldura, adica fara sa le ajut. De nu va face fata voi pune doua, cate una la fiecare capat al solarului.

In ceea ce priveste culturile ce le am deja plantate, voi vedea ce va iesi. Daca se vor face le mai las, daca nu le voi scoate. Macar banii pe seminte sa ii scot...

Omul cat traieste invata, eu am incercat, poate am gresit... dar din greseli invat.
Tomatele care sunt acum in solar inca rodesc, se vad schimbari de la o zi la alta. Ardeii merg bine, polenizarea le-o fac manual cum am mai zis, si mai sunt si ceva albinute. Dupa ce se vor face, adica prin decembrie estimez eu, automat pun ce merge pe timp de iarna, adica legume care nu fac floare si nu au nevoie de foarte multa lumina.

Edited by vasi-maftei, 26 October 2015 - 12:47.


#35
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Ne poti descrie sistemul tau de invelit cu folie dubla, eventual si sistemul de aerisire (pe capete - banuiesc)?
Multumim.

#36
vasi-maftei

vasi-maftei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.10.2015
Sistem de aerisire pe capete, prin usi si prin arcadele de sus. Daca te uiti atent la fotografia cu serele observi despre ce vorbesc. Folia dubla..cum sa o explic? Este o folie groasa de 200 de microni pe dinafara( adica foarte groasa, ca la toate solariile) si pe interior de 150 microni. Fiind pe schelet metalic si avand forma de arcada, cu o inaltime de 3,75 la coama, au o camera de aer intre ele de 20 de centimetri ce ajuta mentinerea temperaturii in interior. Folia de interior este prinsa pe un sistem ( solariile au fost montate de cei ce le-au facut, nu stiu cum as putea sa il explic) si este perfect intinsa exact ca folia de exterior; formandu-se astfel o camera de aer intre cele doua.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate