Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

CentoS 6.7 - creat ca distributie?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
sal

am instalat CentOS 6.7 - este posibil sa imi creez (pentru mine) o distributie astfel incat sa rezulte o ISO de instalare, ca atunci cand instalez fresh, sa rezulte o instalare Centos 6.7 cu toate setarile mele (teme, desktop background, pachetele de soft instalate, media codecurile i.e. mpe, divx, avi, suport ntfs etc)?

daca da...stiti unde gasesc un tutorial clar pt asa ceva?

un tutorial usor de inteles, ca pt n00bi ca mine Posted Image

ce am gasit eu, tinde sa fie cam tehnic pt incepatori

multumesc

Edited by pinguinul666, 22 October 2015 - 21:06.


#2
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Dupa ce instalezi si setezi totul cum iti place tie poti sa faci un backup al partitiilor, cu Acronis de exemplu.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fedora are mklivecd sau mkliveusb ceva de genul asta. Cauta in repo la CentOS e posibil sa fie in EPEL. Vezi apoi documentatia ca sa stii ce sa faci. Sau faci imagine cu dd, ddrescue, Clonezilla sau oricealt utilitar care stie sa faca asta.

#4
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010
RedHat au creat de ani de zile un procedeu de instalare automată neasistată, ca să poată fi folosită de către administratorii de sistem pentru instalări multiple.
Ea se bazează pe folosirea unui fişier customizat numit Kickstart, în care sunt specificati toţi paşii de instalare de urmat.

RHEL şi CentOS creează după instalare (în dorectorul /root) un fişier kickstart numit anakonda-ks.cfg, care conţine deja toţi paşii urmaţi la instalarea curentă.
Cu acest fişier (la care mai poţi adăuga alte opţiuni) poti crea o imagine pentru instalare automată (vezi Automating the Installation with Kickstart).
Customizarea şi crearea imaginii finale ISO o găseşti în RedHat Kickstart Installations.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate