Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Casca de inot etansa

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
FanSte

FanSte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 11.09.2007
Salut,
Vreau sa imi cumpar o casca de inot care sa fie etansa. Am vazut o gramada de casti impermeabile, dar etanse nu am gasit pana acum. Ma intereseaza pentru ca dupa ce inot vreau sa raman cu parul uscat, pentru a nu fi nevoie sa ma spal pe cap. Stie cineva daca gasesc asa ceva?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Cele de cauciuc sunt de obicei destul de etanse, problema este ca se pun greu si se scot cu fire de par.
Mie nu imi plac, dar gasesti la Decathlon.

#3
FanSte

FanSte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 11.09.2007

 Adm, on 21 octombrie 2015 - 17:09, said:

Cele de cauciuc sunt de obicei destul de etanse, problema este ca se pun greu si se scot cu fire de par.
Mie nu imi plac, dar gasesti la Decathlon.
Le stiu pe cele de la Dechatlon, dar in descrierea lor scrie ca sunt impermeabile, dar nu etanse. Chiar specifica lucrul asta.

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cu parul uscat n-ai cum sa ramai, faci efort si transpiri sub casca, oricat de etansa sa fie, tot te uzi pe par, daca nu de la apa, de la transpiratie.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
unde ai vazut tu astfel de casti "etanse"?

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
menirea si scopul căștii de inot este altul... nu etanseitatea...
nu-i facuta sa nu te uzi tu la par... ci sa nu-ti lasi paduchii in apa... sa nu-ti intre parul ud in ochi, sa afisezi reclame, etc

@Adm
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0kRPK6biA9M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/S3VsbUQgU1I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
FanSte

FanSte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 11.09.2007

 Nero-d, on 21 octombrie 2015 - 18:02, said:

menirea si scopul căștii de inot este altul... nu etanseitatea...
nu-i facuta sa nu te uzi tu la par... ci sa nu-ti lasi paduchii in apa... sa nu-ti intre parul ud in ochi, sa afisezi reclame, etc
Inteleg menirea ei, insa pe mine ma interesa din alt motiv. Dar daca nu exista, asta este.

#8
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Daca vrei estans poti incerca o punga si un elastic in jurul gatului. Probabil ca nu o sa poti sa respiri prea mult timp dupa aia, dar macar o sa ai parul complet uscat.

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu exista casca etansa asa cum nu exista ochelari de scafandru absolut etansi . Ideea este ca trebuie sa te obisnuiesti cu apa atunci cand evoluezi in acest mediu. Imi aduc aminte de un amic cu care faceam scufundari in Raz Muhamad si care nu suporta o picatura de apa in ochelari. Din cauza fobiei avea impresia ca tot timpul trebuie sa scoata apa si facea ture de pe fundul recifului la suprafata Posted Image .
Probabil ca te deranjeaza apa care intra in urechi ca presupun ca nu esti asa de mocofan sa cauti casca etansa ca sa nu iti strici freza. Te vei obisnui cu ea in timp .
...uptz ... am recitit primul post ....tu chiar pentru freza vrei casca etansa. OK ...nu exista Posted Image !

Edited by JurasikMan, 21 October 2015 - 20:50.


#10
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015
Iti dai parul cu seu de gasca....

#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu-ti intra apa in casca daca nu bagi capul la fund :)

asa... offtpic, ti-as recomanda un costum de scafandru greu...

#12
FanSte

FanSte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 11.09.2007

 JurasikMan, on 21 octombrie 2015 - 20:50, said:

Nu exista casca etansa asa cum nu exista ochelari de scafandru absolut etansi . Ideea este ca trebuie sa te obisnuiesti cu apa atunci cand evoluezi in acest mediu. Imi aduc aminte de un amic cu care faceam scufundari in Raz Muhamad si care nu suporta o picatura de apa in ochelari. Din cauza fobiei avea impresia ca tot timpul trebuie sa scoata apa si facea ture de pe fundul recifului la suprafata Posted Image .
Probabil ca te deranjeaza apa care intra in urechi ca presupun ca nu esti asa de mocofan sa cauti casca etansa ca sa nu iti strici freza. Te vei obisnui cu ea in timp .
...uptz ... am recitit primul post ....tu chiar pentru freza vrei casca etansa. OK ...nu exista Posted Image !

Nu este vorba de obisnuinta si nici de freza, cel putin nu la ce te referi tu. :))
Motivul este unul cat se poate de serios si personal.

Treaba este ca lumea adreseaza intrebari pe forumuri catre persoane care se pricep sau care au habar despre lucrul aflat in discutie, nu cer parerea ironica a unora care le stiu pe toate. Pentru ca vorba aia, "geme lume" de asa ceva.

In fine, dupa ceva cautari am gasit de la Intex o astfel de casca, sau cel putin asa scrie in descriere. Deci daca o sa mai fie cineva interesat, sa stie unde sa caute. As posta un link, dar nu stiu daca este permis.

#13
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Este permis. In general la intex articolele care le-am vazut erau de calitate cel mult mediocra.
Daca ai ocazia, sa probezi casca si sa ne lasi impresia aici.
O sa fie utile pe viitor pentru cei care o sa caute ceea ce cauti si tu acum.

#14
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Eu folosesc o casca de silicon de la Decathlon, ceva in genul :

http://www.decathlon...id_8272096.html

Unele casti protejeaza mai bine, altele nu dar asta depinde in functie de cat de bine se aseaza pe cap, cum se muleaza. Eu am parul destul de scurt si de cand am luat casca asta am observat ca dupa 45 de minute de inot craul parul e mai mult uscat, putin pe la perciuni e mai umed.

#15
FanSte

FanSte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 11.09.2007

 PhaseZ, on 22 octombrie 2015 - 15:38, said:

Eu folosesc o casca de silicon de la Decathlon, ceva in genul :

http://www.decathlon...id_8272096.html

Unele casti protejeaza mai bine, altele nu dar asta depinde in functie de cat de bine se aseaza pe cap, cum se muleaza. Eu am parul destul de scurt si de cand am luat casca asta am observat ca dupa 45 de minute de inot craul parul e mai mult uscat, putin pe la perciuni e mai umed.

Mersi de sugestie. Din cate vad, este singura casca de la Dechatlon, din cate am vazut eu, in a carei descriere scrie ca este etansa. Din pacate nu se mai gaseste la ei o astfel de casca.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate