Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Fotografie agricola

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
aha, pai cati de alex sunteti in echipa? sau mai exact, cati sunteti efectiv?

#38
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
2 pers, ambii Alex, eu inca incerc sa deprind partea artistica, eu sunt pe partea tehnico-financiara&clienti.

#39
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Subsemnatul cu "dihania". Poza facuta din "drona" (de pe cabina camionului). Imaginea nu-i procesata, numa "dihania" e imensa...

Attached Files



#40
dadosh

dadosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 15.01.2002
Ce spuneti de o poza cu 9 combine si un tractor pe o tarla de 16 ha . De fapt sunt 11 combine. Poza reala needitata facuta cu telefonul de mine.

Attached Files


Edited by dadosh, 03 December 2015 - 20:29.


#41
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
E destul de impresionant sa vezi in 16 ha atat de multe combine, frumos cadrul, sper sa avem ocazia sa fotografiem atat de multe combine (de fapt, umpic mai multe, 20) intr-un singur loc anul viitor in Dolj.

#42
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Prospaturi :), asa arata coperta calendarului :)

Attached Files



#43
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
arata bine, abia astept sa-l vad in realitate.

#44
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Bonus, sa fiu iertat ca n-am mai postat de mult :)

Attached Files



#45
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Se vede ca ati muncit la el.
Landini-ul din aratura este "muncit" de nu se vad urmele zici ca este pus acolo cu macaraua.
Eu as fi facut calendarul ceva mai tematic.  Fiecare luna dedicata unei activitati - ex Ianuarie un tractor plecat cu plugusorul de zapada la colindat, februarie un tractor care aduce/distribuie furaje intr-o  ferma de animale, martie  ceva cu imprastiat ingrasemant solid pe paioase, aprilie este plin cu pregatit pat germinativ/semanat prasitoare, mai aplicare pesticide, iunie poate o prasila mecanica cu distribuire de ingrasemant solid/lichid, iulie  cosit, balotat fan/lucerna, august treierat paioase, septembrie arat/recoltat porumb, octombrie semanat paioase, noiembrie un tractor forestier la padure, decembrie intretinere tehnica :) . Pentru un asemenea calendar in care lunile sa se lege tematic trebuie sa munciti ceva mai mult timp si sa gasiti utilajele la lucru.

Oricum felicitari pentru munca si succes cu el

#46
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
mda, uite o sugestie buna a colegului. o alta sugestie pt viitor, in functie si de cei ce cumpara si primesti un feedback, as spune ca poate sa apara si nr saptamanii, stiu ca nu toata lumea foloseste acest aspect la un calendar, insa in functie de persoana, poate fi un aspect util.

#47
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
IdI1, Landini-ul a ramas blocat in apa si pe acolo era singura varianta de "scapare" (dar a ramas blocat in urmatorii 3 metri)
Legat de partea cu calendarul, stiu ca interiorul nu e corelat cu lucrarile specifice lunilor respective pentru ca anul trecut ne-am trezit tarziu ca vrem sa scoatem calendare. Anul asta am inceput puternic, deja am avut 2 sedinte foto si mai avem programate multe in continuare, dar multumim de sfat, pentru noi conteaza mult Posted Image
IdI1 si Dany, va atasez o imagine aproximativa cu modelul calendarului de anul viitor (e facut de un coleg din Polonia)

Acum, sa va spun o idee ce o avem si dorim sa o implementam in viitorul apropiat:
Noi, Alexii de la eTractor am inceput toata chestia asta legata de agricultura din pura pasiune si dorim sa transmitem pasiunea noastra mai departe unor copii mai putin norocosi decat noi, cei din orfelinate. Ne-am gandit si urmeaza sa purtam discutii cu importatori de utilaje agricole, imputuri si mijloace mass media pentru a strange jucarii din lumea agricola si hainute pentru acesti copii si sa le donam unui orfelinat (sau in functie de succes mai multor orfelinate, din Timisoara sau din zona pentru inceput) si eventual sa le oferim unora dintre ei o mica experienta in camp daca vom reusi sa aducem si sa strangem si fermieri in jurul nostru. Ce parere aveti? :)

Attached Files



#48
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ideea este buna, ramane sa vezi cum anume vor privi si eventualii sponsori acest aspect. insa poti atinge "latura sensibila" a lor prin pozele care deja sunt postate in calendar, faptul ca proiectul va continua si astfel vor avea si ei promovare.

cred ca va fi destul de greu sa obtii acordul unora, insa tind sa cred ca va iesi ceva bun la final.

ma gandesc la aspectul experientei la camp, daca cei care vor ajunge aolo, sunt destul de interesati nu numai de utilaje, dar si de ideea de a lucra intr-un mediu de genul, poate ca asta ii va ajuta sa se si angajeze la un moment dat, ori macar sa castige si ei ceva. dar asta sa fie strict intre cei prezenti si fermieri, adica sa fie alegerea lor daca vor sa faca un acord de genul.

pe acest considerent, va apreciez pt gestul ce doriti sa-l faceti.

sincer, eu as face o vizita de genul , pt ca ma impinge curiozitatea sa stiu cum functioneaza efectiv acele utilaje, asadar pasiunea e si usor diferita, insa este posibil sa gasesti si tu asemenea pasionati.

iar daca merge totul ok, asa cum v-ati propus, la editia urmatoare de calendar, puteti pune pe ultima pagina (ca sa incapa) un colaj cu evenimentul/evenimentele

Edited by Dany_Darke, 08 January 2016 - 18:52.


#49
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
O bestie rosie, mai avem intalnire cu 2 senilate rosii in scur timp, va tin la curent! :)

Attached Files



#50
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
misto masinaria.

cand am vazut poza, imediat m-am dus cu gandul la modelul de mai jos, desi sunt diferente evidente. dar tot un mic monstru este si masinaria mea.

Attached Files



#51
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Sunt oaresicum asemanatoare, numai ca 7088-le de la Case e mai mare :)
Urmeaza sa fotografiem un duet frumos de la Deutz-Fahr, le atasez mai jos

Attached Files

  • Attached File  DDx2.jpg   123.27K   35 downloads


#52
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
apropo, daca reusesti sa iei legatura cu furnizori, producatori, etc, daca au la dispozitie documentatie tehnica (publica, eventual electronica) pt combine, tractoare, utilaje de genul, ti-as fi recunoscatoare.

ma intereseaza sistemele mecanice, solutii constructive abordate. nu-mi trebuie pt ceva anume, insa ma intereseaza pt propria documentare. stii ca ti-am spus eu ceva legat de asta.

pariu ca acel tractor are aer conditionat in interior.

#53
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Daca pun mana pe manuale si carti in genul te anunt :)

Majoritatea tractoarelor (din '90 incoace) au AC, radio/cd/usb player, unele au frigider, am vazut un tractor cu priza de 220 sa aiba operatorul un laptop la indemana tot timpul, etc :)

Attached Files



#54
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
wow, smechera poza.

asa ti-a iesit sau ai facut cu efect?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate