Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Fotografie agricola

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
In primul rand va spun buna ziua si bine v-am regasit si daca postez in topicul gresit rog un moderator sa-mi mute topicul.

Deci, asa cum spune si titlul topicului impreuna cu un prieten ne ocupam de fotografie agricola. Momentan este un hobby si ne-am gandit sa scoatem un calendar pentru 2016 cu poze realizate de noi. Pana acum am fotografiat in diferite locatii (sediul Mewi din judetul Timis si inca 3 ferme, dar nu suntem multumiti de cadre).

As dori sa stiu daca sunt pe forum fermieri sau prestatori, din jud. Timis, care ne-ar putea permite sa le fotografiem utilajul/utilajele (in special tractoare, aratura de toamna, discuit, semanat, eventual recoltare porumb sau chiar parcate) si eventual o colaborare daca au nevoie de personalizari.

V-am atasat si 2 mostre.

Attached Files


Edited by AgroAlex, 21 October 2015 - 13:03.


#2
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Alex, discut cu colegii de pe photo să hotărâm împreună unde s-ar încadra mai bine topicul tău.
Cu siguranță nu va rămâne pe mecanică agricolă, la noi pe arie (chiar dacă ăsta-i targetul tău) ar fi loc numai pe "bursă".

Oricum, cei care doresc vor putea urmări oriunde ar fi topicul.

#3
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015

View Postscaiba, on 21 octombrie 2015 - 13:20, said:

Alex, discut cu colegii de pe photo să hotărâm împreună unde s-ar încadra mai bine topicul tău.
Cu siguranță nu va rămâne pe mecanică agricolă, la noi pe arie (chiar dacă ăsta-i targetul tău) ar fi loc numai pe "bursă".

Oricum, cei care doresc vor putea urmări oriunde ar fi topicul.

Multumesc frumos.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
poza 2 este prost realizata, suprapunerea este jenanta. daca acea poza este pt reclama si promovare, n-ai fost deloc inspirat.

#5
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015

View PostDany_Darke, on 21 octombrie 2015 - 14:09, said:

poza 2 este prost realizata, suprapunerea este jenanta. daca acea poza este pt reclama si promovare, n-ai fost deloc inspirat.

Am pus-o sa se vada ce se poate face cu obiectivul si sunt poze de pe telefon, nu-i nicio calitate grozava.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
indiferent de sursa pozei postate, prelucrarea lasa de dorit.

nu mai cita msg imediat anterior, polueaza topicul inutil.

#7
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Poza nu e prelucrata, e descarcata din aparat transformata din .nef in .jpeg (adaugat watermark) si trimisa pe messengerul de pe Facebook, aici nu e vorba de cum se prelucreaza pozele (se vor prelucra foarte bine), ci de cum se poate jongla cu obiectivele wide. Cand ajung la pc postez si 2-3 poze prelucrate.

#8
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Dany_Darke, scuze ca a durat atat, dar nu mai aveam poze decat pe un laptop si nu era la mine.

Attached Files


Edited by AgroAlex, 27 October 2015 - 11:59.


#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
interesante pozele 3 si 4, imi place efectul de perspectiva. la poza 4 ar mai fi mers putin cizelat unghiul.

la poza 1, cred ca ar fi aratat mai ok fara acea combina din spate. zic si eu ....

#10
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Am lucrat cu ce-am avut, nu aveau cheia de la Challenger-ul galben sa il mute astfel incat sa il putem incadra cat mai frumos. Mi-ar fi placut foarte mult sa nu avem nimic in spate, numai tractorul, dar asta e. La cadrul 4 eram intinsi pe jos sa prindem tirantii si "botul" tractorului cat mai agresiv cu putinta.

Mai am la indemana 3 cadre (eu sunt in cadre, dar mi-am blurat putin fata in paint), astea-s trase cu noul blit de putere mare.

Attached Files



#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
poza 2 a iesit smecher tare, iar poza 3 cu putin PS scos acel stalp, sau macar retusate ochiurile alea. in rest e super tare incadrarea si fundalul.

#12
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Uite una proastapata Dany

Attached Files



#13
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
astea par la fel de reprezentative pentru utilajele noastre la fel cum sunt anoxericele fotomodele reprezentative pentru femei Posted Image

asa ceva nu merge ? Posted Image (luata de pe olx). http://imgur.com/aEFOmel uitati-va la anunturi pe acolo, si vorbiti cu proprietarii pentru sedinte foto eventual.

interesante oricum. calendar nu am posedat niciodata, dar la o galerie hires m-as uita.

Edited by fr0ggybv, 30 October 2015 - 18:35.


#14
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Usor, usor se modernizeaza si la noi utilajele agricole, chiar azi am pozat un U650M care lucra in tandem cu un Fendt 818 si chiar imi spunea proprietarul ca sa insistam pe Universal ca s-ar putea sa nu mai apucam sa pozam atat de multe in viitor.

#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostAgroAlex, on 30 octombrie 2015 - 17:04, said:

Uite una proastapata Dany

da da, imi place, bv

#16
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Precomanda-ti calendarul cu utilaje agricole pe anul 2016 printr-un mesaj privat! Pentru alte detalii va astept pe chat.

Attached Files



#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
macar pt cei ce au fost finuti cu tine si te-au ajutat pe topic sa le faci o oferta cu acest calendar, sa nu-i taxezi la pret intreg

#18
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Am in vizor cateva persoane care merita calendare cu discount din partea noastra, pretul, zic eu, e destul de mic oricum, undeva la 20 de lei/buc+transport. (calendar de perete)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate