Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

TP-LINK Archer C8/C9

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#91
altair_xms

altair_xms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 29.10.2007
o fi automat versiunile mai noi (eu am HW 2.0 ... si e manuela ...

#92
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
OK... atunci fa asa: (cand o veni routerul vezi daca are facilitate automata)
In functie de model, accesezi <TP-Link punct ro>,alegi modelul tau de router si versiunea de soft,descarci ultimul firmware in calculatorul tau,il dezarhivezi daca este cazul, te duci in meniul routerului la "Actualizare soft" - de obicei este la capatul meniului,accesezi firmware-ul cu browse si urmezi pasii.
IMPORTANT: trebuie ca laptopul sau desktop-ul sa fie cuplat prin cablu LAN cu routerul si nu WI-FI! Asa recomanda producatorul si este mult mai sigur.
Daca are facilitatea cu update automat vezi si tu!
Sau vezi pagina 84 din manualul de utilizare: (Multumesc antevorbitorului pentru detalii).
https://static.tp-li...oc/Archer_C9(EU)_V3_UG.pdf
Eu NU mai cumpar/folosesc routere din gama consumer - am avut din 2011 pana in prezent nu mai putin de 30 bucati,toate MIZERII INFECTE pentru ce voiam de la ele.
Ultimul TP-Link cu DD-WRT l-am spart cu ciocanul in aprilie cand am cumparat MikroTik-ul.
I-a ajuns din februarie 2015 pana in aprilie 2017.A fost cel mai stabil si longeviv dintre pocnitori... pana si-a luat ciocanul binemeritat!

Edited by Tehnicianul090370, 25 November 2018 - 13:11.


#93
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View Postme_iauras, on 24 noiembrie 2018 - 12:19, said:

Este perfecta situatia pt. "Daca taceai filosof ramaneai" ; afla domnule "tehnician" ( sincer mi-e mila de cei care te platesc pt. suport tehnic tinand cont de cate aberatii debitezi )

@Valmont in functie de ce revizie hw e C9-le pe care il ai posibil sa fi venit sau nu cu feature-ul din fabrica ( v1/2 au fost lansate inainte ca acesta funtie sa fie in firmware insa daca i-ai facut un update in ultima vreme teoretic ar trebui sa iti fi aparut )
ATENTIE:
- NU lucrez la call center,nu ofer NIMANUI sfaturi prin telefon ca job!
- Unde imi desfasor activitatea am trecut cu MAXIM toate examenele si probele ba am fost recomandat sa invat si pe altii - nu mai face tu greseala ce o faceai si cu 8 ani in urma cand ma si cand judecai si pe altii dupa aparente! NU detii informatiile de departajare si verificare a cunostintelor vreunui user asa ca fii mai rezervat,please!
- Pe forum scriu unde vreau,cand vreau,unde imi face placere sa postez - este 100000000000% alegerea mea,tac cand vreau iar cu filosofia mori de foame astazi! Fie si la figurat!
- Ridic "osanale" cui merita daca merita, ba... imi scot si palaria - in fata MikroTik chiar JOS PALARIA fiindca merita! Letonii de la MikroTik stiu ce fac de aceea sunt lideri mondiali... vezi si tu cu Google Translate asta: (chiar ma voi inscrie la ei pentru niste cursuri in primavara,merita!)
https://darbs.mikrotik.com/
Si gata cu off-topic-ul fiindca pe buna dreptate ne-o "luam" de la vreun moderator!

Edited by Tehnicianul090370, 25 November 2018 - 13:26.


#94
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
La ce sunt lideri mondiali???

#95
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View Postogo, on 25 noiembrie 2018 - 15:04, said:

La ce sunt lideri mondiali???
Citeste ca nu doare!

#96
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Revenind, oarecum la subiect si ignorand mesajele sterse in dimineata asta, mai jos un screen-shoot cu ce inseamna auto-update (nu butoane virtuale si alte aberatii).
Totodata, cand ai grija de vreo 40 de AP-uri, unele la zeci si sute de km distanta, auto-update e un feature excelent (bineinteles dupa ce ai testat noua versiune pentru 24-72h pe 1-2 device-uri la care ai si acces fizic asta sa nu apara (uneori posibile) chestii neprevazute due to new firmware).
Iar acum la subiect, tot nu ne-ai zis la ce este lider mondial Mikrotik. Ca din link-ul de mai sus nu rasare de nicaieri acest lucru.

Attached Files



#97
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostTehnicianul090370, on 25 noiembrie 2018 - 13:22, said:

Ridic "osanale" cui merita daca merita, ba... imi scot si palaria - in fata MikroTik chiar JOS PALARIA fiindca merita! Letonii de la MikroTik stiu ce fac de aceea sunt lideri mondiali...

Scuze de off topic dar pana la tine eu nu auzisem de Mikrotik....din ce vad eu majoritatea folosesc Asus, TP-link, Linksys, etc.
Eu in prezent am un router ieftin TP-link Archer C2 si crede-ma ca simultan folosim netflix, laptop, telefoane mobile, console de joc si merg bine merci SIMULTAN
Deci daca cu un entry-level se poate asa, banuiesc ca Archer C9 va fi si mai ok.....ce poate face mikrotik-ul ala magic in plus?

#98
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nimic pt tine. Magia MIkrotik-ului se dezlantuie in mainile celui care stie sa il foloseasca.

#99
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.11.2010

View PostdiZy, on 27 noiembrie 2018 - 21:24, said:

Nimic pt tine. Magia MIkrotik-ului se dezlantuie in mainile celui care stie sa il foloseasca.

Poti detalia ?

#100
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
La mine vad ca scrie versiunea V....se misca bine mai ales pe wireless(am prins 400mb pe banda de 5Ghz cu un samsung S8), se incalzeste un pic mai tare decat vechiul C2 dar nah probabil ca este vb.de procesor asta fiind mai sofisticat...
Interesant ca se pot dezactiva/programa stingerea ledurilor daca te deranjeaza...

#101
ionelmsn

ionelmsn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 01.06.2009
Buna, detin acest TP-Link Archer C9 de ceva timp nu am a ma plange de nimic in afara faptului de acoperire in ac lucru de care stiam inainte de achizitie iar mai nou de setarea timpului pe automat nu reusesc de nici un fel sa obtin actualizarea automata "TIme" pe internet fapt care ma afecteaza major in folosirea Netflixului, mai exact nu se mai deschide spunandu-mi "Please make sure your device has network connectivity and the Date and Time settings are acurate (-3). Daca cineva stie cum pot rezolva "Time Settings" pe router ii multumesc anticipat. Stima!

#102
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Schimba server-ul NTP din meniu.

#103
ionelmsn

ionelmsn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 01.06.2009

View PostdiZy, on 17 februarie 2019 - 12:22, said:

Schimba server-ul NTP din meniu.
In meniul routerului La Time Settings am doua optiuni la server: 1. NTP Server I: time.nist.gov si 2. NTP Server II: time-nv.nist.gov am incercat sa le inversez, dupa care am incercat sa las doar cate unul rezultatul find acelasi ... x. Get Time NTP Server Time Out. Am cautat cu Google sa vad daca pot inlocui NTP cu altceva dar din pacate nu gasesc nimic. Vreo idee ceva? Ms

#104
altair_xms

altair_xms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 29.10.2007
pe un batranel C9 HW v2:

Attached Files



#105
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Eu nu inteleg cum puteti sa folosi google asta....

primul rezultat pt ntp server

https://www.pool.ntp.org/zone/ro

#106
Blayzer

Blayzer

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.02.2019
Salut,
A reusit cineva să configureze IPv6 de la RCS-RDS pe un Archer C9 V3?
Dacă da, cum?
Mulțumesc anticipat.

#107
altair_xms

altair_xms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 29.10.2007
Merge:

Attached Files


Edited by altair_xms, 21 February 2019 - 19:39.


#108
Blayzer

Blayzer

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.02.2019
Mie nu îmi merge să selectez acea bifă cu Same as IPv4, dar am reușit să-l fac să funcționeze, deși la IPv6 am introdus aceleași username și parolă ca la IPv4. Nu știu cum, că nu am schimbat setările la IPv6, după un restart a mers pur și simplu. .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate