Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

TP-LINK Archer C8/C9

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#37
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
In banda de 5 nu am nimic ce sa functioneze dar nu asta ma intereseaza ci sa fie stabil si sa mearga fara "hopuri" - ba merge ba sacadeaza , ba bloccheaza dupa 5 secunde parca nimic nu s-a intamplat , asa pateam cu 1043 v2
Stiu ca e prea mult pentru ce am eu nevoie dar sunt dispus sa dau dublu pe un router bun .

#38
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
xilo iti trebuie orice router numai sa nu fie defect.

#39
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Apropo incearca un firmware alternativ la 1043nd v2.

#40
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Da, ai pus punctul pe "I" , recunosc faptul ca nu am nevoie de asa ceva dar sunt sigur ca ma enervez daca merge ca o petarda .
Caut ceva de verificat routere si nimic, un benchmark de stresat , bine ca la pc este, la telefon este la router pauza.

"un firmware alternativ la 1043nd v2"
L-am maritat deja , sunt pe 740n acum .
Nu mai pun firmware alternativ in viata mea pe tp-link - asta mi se trage de la un 841 nd pe care am crezut ca-l fac racheta si l-am facut vuvuzela . A trebuit intervenit cu sarme prin el si rescris eeprom-ul , am mai dat vreo 25 lei si la baiat ca s-a chinuit .

Edited by xilo, 13 September 2016 - 20:21.


#41
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

 Mihai_3, on 16 iunie 2016 - 13:41, said:

... pentru cei curiosi iata un raspuns oficial...
Eu am un Archer C9 versiune V2.


111.png
Ai noroc. De la v3 in sus sunt blocate si nu se poate instala custom rom. Exista totusi o metoda dar implica surubelnita si fire conectate direct pe placa de baza.
Eu am v3

#42
conanecu

conanecu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.11.2007
Salut, după multe căutări am ajuns la acest model (C9). Îmi pare cel mai echilibrat dpdv preț -  performanțe. Dar acum o întrebare la voi care deja aveți acest router.
- Telefoanele cu AC în cât negociază cu routerul?  Și un speedtest se poate?!
- Știe server de VPN?

Mulțumesc.

#43
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
vpn nu...
telefon cu Ac nu am deci.... Pe laptop cu ac conexinea este de 866 prin wireless.
probleme am avut cu aplicatia tether in rest merge...

pare bogat in meniuri dar ...
se poate sa-l returnez.
suporta, si merg bine, ftp si smb

dezavantaje:
-nu are vpn. poti rescrie softul cu altceva de exemplu dd-wrt si ai si vpn dar pierzi din viteza wireless deoarece in ddwrt nu ai hardware boost.
-are QoS doar in teorie pentru ca trebuie sa opresti nat boost ca sa mearga si daca faci asta scade viteza wireless asa ca nu prea are.
-nici macar statistici de trafic nu ai pt ca trebuie sa dezactivezi nat boost.

In general e foarte sarac in meniuri, am vazut pe unele asus niste statistici in prrivinta  traficului cu grafic superbe aici nu ai deloc cu acel natboost activat, lafel si cu QoS nu poti sa-l utilizezi... Vitezele sunt bune dar se putea si mai bine. Daca tu cauti un router inteligent in care sa ai tot felul de functii nu este acesta, daca vrei unul stabil in viteze da, este bun, dar sunt sigur ca si altele la acelas pret sunt cel putin lafel de bune.

sunt foarte dezamagit pt ca nu are sau sunt inutilizabile vpn, qos, statistici trafic. are inteligenta unui router de pana in 100 de lei, cel mai probabil o sa-l returnez

Edited by Petrecristi, 27 December 2016 - 19:40.


#44
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

 Mihai_3, on 13 iunie 2016 - 09:41, said:

Am versiunea V2 totul este OK cu el iar vitezele sunt ametitoare.
O ingura problema am cu el deocamdata....

Frate nu le-a trecut prin cap sa puna si ei in firmware-ul asta 4.0.0 cat este uptime-ul.
daca nu am informatia asta nu pot sa imi dau seama daca a fost resetat sau nu Posted Image
Eu am probleme cu al meu. Este setat pe conexiune automata (nu conexiune on demand) si se pare ca se conecteaza si se deconecteza la net la fiecare cateva zeci de secunde.

Mai face al cuiva asa? Mihai al tau face lafel? folosesti dyndns? Merge? La mine daca tot cere un alt ip la cateva secunde pana se actualizeaza acel ip in dyn dns deja a cerut altul Posted Image  .

Edited by Petrecristi, 03 January 2017 - 14:36.


#45
altair_xms

altair_xms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 29.10.2007
De ce nu e setat pe always conn.... ? Faci economie la mb?Al meu făcea fite cu FW initial ... după update la ultima versiune mere fără probleme (HW V2)

Edited by altair_xms, 03 January 2017 - 15:05.


#46
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
nu fac economie dar nu am acea setare. auto este cea mai apropiata de ce spui tu si asa am setat.

Are cineva idee ce este acel "detect online interval" incadrat de mine in poza atasata intr-un dreptunghi rosu? era setat pe 10. oare din cauza lui apareau atatea deconectari si reconectari?

#47
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
Petrecristi: pune ultimul firmware in el

#48
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
e pus. nu exista altul mai nou

#49
AddRien

AddRien

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.11.2007
Revin după mult timp cu un review.

Routerul C9 e extrem de stabil. Nu am avut problem majore. Între timp a apărut și o nouă versiune de firmware.

Printr-un perete de bca, la aproximativ 4 metri de laptop, prin AC am următoarele rate de transfer:

Attached Files



#50
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006

 xilo, on 13 septembrie 2016 - 11:35, said:

Vin de pe un 1043 defect, doresc ceva pana in 450-500 lei stabil fara pretentii foarte mari, maxim 5 device-uri wifi + 3 pe cablu si distanta maxima 10 metrii stanga plus 10 metrii derapta fara sus si jos . Avand in vedere ca pretul e bun raportat la dotari m-am gandit la C9 . Sub C9 nu cred ca merita la seria aceasta avand in vedere ca intre C8 si C9 diferenta hardware este destul de mare pentru maxim 100 lei. Ma intereseaza sa duca rds 300 , stabil , distanta maxima am specificat, ceva de genul sa-l setez si sa uit de el .

Salut,
Unde ai văzut tu ca sunt diferențe foarte mari între C8 și C9? Din câte am citit eu pe tot Internetul singura diferența majora este Wireless-ul. Atât ! Și majoritatea spun ca dacă nu ești pe ultima fiță de dispozitive in casa sa mergi pe C8 fără probleme.

#51
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Salut,
Detin de 2 zile TP - LINK Archer C8 versiunea 2. I-am facut update la ultima versiune de firmware si anume : 4.0.0 Build 20160520 Rel. 62091.
Am abonamentul Fiberlink 1000 de la RDS - RCS. Laptopul de pe care am efectuat testele este un ASUS ROG i7 6700HQ, 16 GB RAM, 256 GB SSD si un mobil iPhone 7 plus. Mentionez ca functioneaza si cu ipv6 de la RDS, a mers din prima. Atasez mai jos print screen-uri cu vitezele atinse atat pe fir cat si Wi-Fi pe fiecare retea in parte.


Wired - http://www.speedtest.../6392251694.png
5 GHZ - http://www.speedtest.../6392273048.png
2.4 GHZ - http://www.speedtest.../6392277399.png


Iphone 7 plus banda 5 GHZ - http://www.speedtest.../2139065288.png
Iphone 7 plus banda 2.4 GHZ - http://www.speedtest.../2139069092.png


Am avut inainte timp de vreo 2 ani un Archer C2 de care am fost foarte multumit. Ulterior am trecut la Archer C5 v2 care nu mi-a multumit nevoile, dupa care un Archer C1200 (de care toti ziceau ca e versiunea mai noua de C5 insa mergea deplorabil de prost) si in final am ajung la Archer C8 dupa citit multe review-uri si toate cele. Tindeam spre C7 sau C8 sau de la ASUS AC66....
Va stau la dispozitie cu orice intrebari aveti despre el.

Edited by snapydj, 20 June 2017 - 16:35.


#52
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

 snapydj, on 20 iunie 2017 - 09:20, said:

Salut,
Unde ai văzut tu ca sunt diferențe foarte mari între C8 și C9? Din câte am citit eu pe tot Internetul singura diferența majora este Wireless-ul. Atât ! Și majoritatea spun ca dacă nu ești pe ultima fiță de dispozitive in casa sa mergi pe C8 fără probleme.
Pe fir ce diferenta vrei sa fie? sunt ambele cu porturi 100/1000.
Diferenta e ca c9 are un procesor mai bun, de 1 giga , decat c8 de 800 mega, wireles mai puternic si alte diferente hardware.

Pentru ca tu ai c8 nu inseamna ca ai dreptate cand spui ca e lafel de puternic precum c9.

Cat despre postarea nr 2, nu-ti merge niciun link

Edited by Petrecristi, 20 June 2017 - 21:04.


#53
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Deci pentru ca m-a enervat Petrecristi m-am dus si mi-am luat C9 in locul lui C8. Azi l-am pus in functiune, o sa revin cu pareri. Ca si ceva de inceput pot spune ca parca nu are WI-FI asa puternic cum avea C8...

#54
blondevil

blondevil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 27.12.2005

 snapydj, on 25 iunie 2017 - 20:33, said:

Deci pentru ca m-a enervat Petrecristi m-am dus si mi-am luat C9 in locul lui C8. Azi l-am pus in functiune, o sa revin cu pareri. Ca si ceva de inceput pot spune ca parca nu are WI-FI asa puternic cum avea C8...
ciudat, nu ma asteptam sa fie mai slab decat C9 pe wifi. Ai observat diferenta atat pe 2,4 cat si pe 5? Eu sunt nehotarat daca sa merg pe c8 sau c9. Stau la casa si ma intereseaza puterea semnalului.

Edited by blondevil, 27 June 2017 - 22:29.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate