Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

De la Ubuntu la Windows

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015
Salutare, am facut rost de un laptop HP-Compaq-nc6220 cu 512 RAMI si PROCESOR 1,73 single core si are instalat pe el Ubuntu studio 12  32+64 DIT  asa  scrie pe CD ca am primit si cd cu ubuntu.

Problema este ca imi merge youtube dar nu merg filmele cand dau sa vad imi zice ca imi trebuie Flash Player si nu stiu sa il instalez si nici nu am mai folosit vreodata ubuntu si ma enerveaza ca nu stiu sa instalez programelePosted Image

As-i vrea sa-mi spuna cineva va rog frumos cum sa fac un cd bootabil cu windows xp sau windows 7 oricare merge bine pe laptopul asta pentru vizionare filme sau macar alta distributie Linux care sa-mi ruleze filmele fara sa scriu linii de coduri si alte chestii.Posted Image

#2
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Mai fa rost de inca cel putin 512 rami apoi vezi un lxle sau alta distributie light, si ar trebui sa ai software center unde gasesti cam tot ce ai nevoie fara sa scrii linii de comanda.

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Pentru Windows 7 ai prea putin ram, mai bine ramai la o distributie light de Linux.

Edited by LensFlare, 21 October 2015 - 07:11.


#4
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015
Vreau sa-l upgradez la maxim, 2 gb ram si vreau si procesorul dar nu stiu cat suporta
Atunci cu redarea filmelor online ce sa fac?  nu am idee cu sa instalez flash playerul toata noaptea am incercat :(

#5
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Gasesti tutorial pe net si oricum pentru aia avem html5 ca sa scapam de flash.

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
daca ai Ubuntu, mergi in software center si instaleaza ubuntu restricted extras.

#7
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ca sa folosesti o versiune mai veche de Flash
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

Sa folosesti PepperFlash pe Firefox (asta daca folosesti firefox)
http://forum.softped.../#entry16576290

#8
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostDementozaur25, on 21 octombrie 2015 - 06:46, said:

Salutare, am facut rost de un laptop HP-Compaq-nc6220 cu 512 RAMI si PROCESOR 1,73 single core si are instalat pe el Ubuntu studio
Din pacate ai un laptop foarte vechi.
Din pacate laptopul nu suporta procesoare dual core;
poate doar sa maresti memoria Ram, insa la cat de slab este procesorul, e in van marirea memoriei Ram.

Daca vrei neaparat sa pastrezi laptopul, singura solutie este:
sa maresti la maxim memoria Ram suportata de laptop;
sa instalezi o distributie Linux cat mai light.

Iar pentru a vedea clipurile in Ubuntu Studio, trebuie sa scrii in Terminal

Quote

sudo apt-get update;
sudo apt-get update upgrade;
sudo apt-get update install ubuntu-restricted-extras
sa se instaleze flash player-ul si apoi poti vedea clipurile pe youtube.
Dar laptopul are atat de putina memorie Ram ca nu o sa faca fata.

Edited by tom_1133, 21 October 2015 - 07:34.


#9
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Pentru clipuri Youtube ti-ar recomanda sa folosesti aplicatia SMTube, e mai ok decat in browser pe configuratia ta.
Pentru instalare SMTube in Ubuntu rulezi in terminal comenzile:

sudo add-apt-repository ppa:rvm/smplayer
sudo apt-get update
sudo apt-get install smtube

Edited by LensFlare, 21 October 2015 - 07:38.


#10
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Sincer, pe acel laptop nu as mai tine Ubuntu ci as pune un Debian.

Edited by xxvirusxx, 21 October 2015 - 07:48.


#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostDementozaur25, on 21 octombrie 2015 - 06:46, said:

Salutare, am facut rost de un laptop HP-Compaq-nc6220 cu 512 RAMI si PROCESOR 1,73 single core si are instalat pe el Ubuntu studio 12  32+64 DIT  asa  scrie pe CD ca am primit si cd cu ubuntu.

Problema este ca imi merge youtube dar nu merg filmele cand dau sa vad imi zice ca imi trebuie Flash Player si nu stiu sa il instalez si nici nu am mai folosit vreodata ubuntu si ma enerveaza ca nu stiu sa instalez programelePosted Image

As-i vrea sa-mi spuna cineva va rog frumos cum sa fac un cd bootabil cu windows xp sau windows 7 oricare merge bine pe laptopul asta pentru vizionare filme sau macar alta distributie Linux care sa-mi ruleze filmele fara sa scriu linii de coduri si alte chestii.Posted Image

Pe configuratia respectiva nu functioneaza normal nici Windows XP SP3 (care oricum a iesit din perioada de suport si nu mai primeste update-uri nici de la dezvoltatori de software 3rd party), deci muta-ti gandul de la Windows...
SP2 ar functiona, dar nu vei putea utiliza decat versiuni vechi de web browsere care sunt incompatibile cu YouTube, Facebook s.a.m.d. In plus Windows XP are goluri de securitate pe care niciun mijloc de securitate nu le mai poate acoperi.

Placa de baza mai mult ca sigur nu suporta un procesor mai avansat care sa iti duca o versiune de Windows "neexpirata".
Banuiesc ca "RAMii" este DDR1 care are pretul cel mai ridicat. Va fi foarte greu sa gasesti 1 GB RAM DDR 1, deoarece aceasta "combinatie" a fost o raritate (vei gasi mai curand 128 MB, 256 MB sau 512 MB care nu iti va fi de folos). Pe deasupra RAM-ul te-ar costa mai mult decat tot laptopul. Daca este DDR2, atunci vei gasi ceva mai usor, dar este de asemenea, destul de scump.

Pentru YouTube ai nevoie de o versiune recenta a web browserului, de minim 2 GB RAM si de un procesor mai puternic. Laptopul tau in niciun caz nu suporta mai mult de 2 GB RAM.
Altfel iti va sacada orice videoclip. YouTube foloseste implicit HTML5, nu Flash. Probabil ca utilizezi un browser vechi.

Aplicatii poti cauta in si instala direct din Software Center care este preinstalat. Unele aplicatii este necesar sa le instalezi din Terminal. Altele le descarci de pe Internet fie sub forma unor fisiere binare (.deb) in cazul lui Ubuntu Studio, fie ca surse pe care trebuie sa le compilezi local. De exemplu ca sa descarci Google Chrome care are Flash-ul integrat deschizi orice web browser si accesezi aceasta adresa apoi descarci varianta .deb x86:

Attached File  Chrome.png   15K   9 downloads

Daca faci dublu click pe fisierul descarcat iti va aparea o fereastra de dialog in care ti se va propune sa il instalezi cu Software Center. Iti propun sa mergi pe aceasta varianta.
Dar cu 512 MB RAM multe continuturi din web iti vor fi inaccesibile.

Filme poti rula cu VLC Media Player. Il cauti in Software Center si instalarea lui este la distanta de un click.

Citeste cu atentie si recomandarile facute mai sus de catre colegi, deoarece toate sunt utile.

Un asemenea laptop indiferent ce ii vei face nu te va satisface in toate sensurile dorite de tine. Daca vrei sa te bucuri de el, atunci foloseste-l cu orice distributie Linux creata pentru un hardware slab (gasesti recomandari in topicurile de mai jos) si nu ii cere mai mult decat poate sa duca.
Ubuntu Studio 12.04 cu toate update-urile la zi este de asemenea prea mult pentru el.

Edited by _-_, 21 October 2015 - 08:18.


#12
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
gasesti procesoare pe ebay /ocazii/olx ieftine mai bune daca vrei si acolo un upgrade
sau poti face ce am facut eu pe un dell
http://infolaptop.ro...-m-–tutorial/
merge 100% - bine eu am facut in service treaba prima data cu un procesor de 1.5 apoi acasa cu un 1.7 de pe ebay
pentru mine a fost mai ok asa , cel de 1.5 nu avea speedstep si era mia cald decat celalalt cu OC la 2.1~2.2
Si din 2005 inca merge laptopul :) - opera 12 e browserul de baza si w7 dar cu 2 gb ram

#13
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 27.02.2012
Chiar și pe site-ul HP are drivere doar pentru Windows 2000 și XP...poți instala Vista pe configurația asta, dar se va mișca foarte greu, deci exclus să vizionezi filme! Cine ți l-a dat cu Ubuntu, a știut de ce l-a instalat. Încearcă un Ubuntu ceva mai vechi (9-10), că ultimele versiuni au cerințe mari.

#14
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015
Mersi pentru sfaturi,imi sunt foarte folositoare dar din pacate o sa te contrazic in legatura cu memoria ram.
Am gasit este
DDR2-533, PC2-4200, SODIMM

1 GB este 10$ si daca o sa caut prin targuri probabil ca gasesc mai ieftin.
Vreau sa tin laptopul asta 1-2 luni pana imi astrang bani sa iau altu.
Ce aiureli in curand va trebui sa ai minim 2-3 gb ram si procesor de 2.00-3.00ghz sa te uiti la un film sau pe youtube :(

As-i dori sa stiu si cum fac un stick bootabil in Ubuntu te rog frumos daca imi poti zice programul.

View Postjully1994, on 21 octombrie 2015 - 08:34, said:

Chiar și pe site-ul HP are drivere doar pentru Windows 2000 și XP...poți instala Vista pe configurația asta, dar se va mișca foarte greu, deci exclus să vizionezi filme! Cine ți l-a dat cu Ubuntu, a știut de ce l-a instalat. Încearcă un Ubuntu ceva mai vechi (9-10), că ultimele versiuni au cerințe mari.

View Postjully1994, on 21 octombrie 2015 - 08:34, said:

Chiar și pe site-ul HP are drivere doar pentru Windows 2000 și XP...poți instala Vista pe configurația asta, dar se va mișca foarte greu, deci exclus să vizionezi filme! Cine ți l-a dat cu Ubuntu, a știut de ce l-a instalat. Încearcă un Ubuntu ceva mai vechi (9-10), că ultimele versiuni au cerințe mari.


Pai l-am luat pe gratis, omul voia sa-l arunce la gunoi.
Si arata bine nu-i zgaraiat are wi-fi,bluetooh dvd-writer, mi se pare aiurea sa nu pot sa vizionez un film ce draqu nu vreau sa ma joc GTA 5 :))
Acum am rezolvat am instalat ce a zis RICH1974  si vad ca duce filmele pana in 720p maxim.

Multumesc tuturor de sfaturi.

#15
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pentru stick bootabil, daca ai windows, foloseste Rufus.

#16
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
smtube sau minitube ....
merg de duduie videourile pe linux.

Eu am preferat MiniTube pt linux.

#17
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostDementozaur25, on 21 octombrie 2015 - 08:41, said:

As-i dori sa stiu si cum fac un stick bootabil in Ubuntu te rog frumos daca imi poti zice programul.

UNetbootin
https://unetbootin.github.io/

Ca sa il instalezi cel mai rapid, deschizi o fereastra Terminal si dai paste pe rand la urmatoarele comenzi:

sudo add-apt-repository ppa:gezakovacs/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install unetbootin


Dar verifica mai intai daca nu iti apare la Search in Software Center.

Edited by _-_, 21 October 2015 - 09:17.


#18
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

View PostDementozaur25, on 21 octombrie 2015 - 06:46, said:

Salutare, am facut rost de un laptop HP-Compaq-nc6220 cu 512 RAMI si PROCESOR 1,73 single core si are instalat pe el Ubuntu studio 12  32+64 DIT  asa  scrie pe CD ca am primit si cd cu ubuntu.
Daca-i mai pui un 512 RAM vei putea rula fara probleme WinXP sau si mai bine linuxuri foarte mici.
La un Linux cel mai mult ram ia desktop environment-ul asa ca mai bine uiti de Gnome, Unity, KDE etc si te orientezi catre o distributie cu un DE urat: ceva gen fluxbox sau altele (nu le mai stiu). La fel pt browser va trebui sa mergi pe ceva alternativ, fara extensii etc La un calc asa slab ideea e sa mergi pe ceva cat mai urat si simplu. Eu pe un laptop cu 1GB ram aveam un Mint 9 care mergea ok si arata ok.
LE incearca Crunchbang sau Peppermint, sunt foarte mici dar au de toate. Din curiozitate am mai gasit asta:
AntiXOS is designed for computers that have as low as 128MB of RAM...of course this is insanely small. AntiXOS downloadable ISOs come as small as 140mb with many different DE options such as IceWM, Fluxbox, JWM, etc.

Edited by rinser, 21 October 2015 - 10:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate