Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Am nevoie de Sfaturi/Informatii, multumesc!

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Revus

Revus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.10.2015
Pentru inceput va voi spune care este situatia mea (cat pot eu de scurt) si ce scop vreau sa ating.

Sunt student in Bucuresti la Universitatea X ... mai bine zis ... am fost. Acum un an am luat o decizie drastica pe care, desi am fost avertizat ca o voi regreta, nu o regret nici acum. Am hotarat sa-mi "inghet" studiile (pe o perioada de doi ani) in 2016 avand optiunea de a ma intoarce sa-mi continui studiile (2/4 ani ramasi). Nu intentionez insa sa fac asta, motivele fiind personale (cel putin ... nu acum).

Intre timp am decis ca vreau sa locuiesc cu niste prieteni buni in USA, insa acest lucru este putin mai dificil din ce stiu eu.

Sunt practic trei optiuni/modalitati :  

1) DV lottery - La care m-am inscris deja pentru extragerea de anul viitor pentru 2017 (e putin cam tarziu dar daca aflu raspunsul in mai, este ok). Problema este ca... sansele de reusita par foarte mici.
  
2) Pot aplica pentru visa si sa obtin acest lucru daca unul din prietenii mei de acolo devine "sponsor" prin "The Affidavit of Support form" -> parea o idee buna... insa nu am gasit nici un fel de informatie legata de ce fel de venituri trebuie sa aiba acel prieten pentru a fi considerat sponsor. In mod categoric nu am de gand sa platesc toate "fees" doar ca sa descopar la interviu ca nu este considerat eligibil sa ma suporte financiar.

3) Pot obtine visa temporar daca gasesc un loc de munca in USA.

(daca stiti si altele, in afara de casatorie sau ceva ilegal, va rog sa ma informati)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ce vreau eu sa stiu daca imi puteti spune este:

Pentru 1) ... daca are rost sa ma bazez pe asa ceva ?
Pentru 2) ... daca stiti mai multe lucruri despre aceasta modalitate si ce fel de venituri sunt considerate eligibile.
Pentru 3) ... daca pot face rost de un job intr-o regiune specifica dupa cum imi doresc eu (Portland, Oregon). Daca da... unde sa caut, cum sa procedez etc.

Va multumesc din nou !

Edited by Revus, 19 October 2015 - 20:30.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cea mai buna cale este 2&3, adica o companie care sa te sponsoriseze. Trebuie sa gasesti un angajator care sa spuna ca esti indispensabil pentru ei.

#3
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 04.10.2014
pai daca tot sunt pietenii tai acolo de ce nu se uita ei dupa un job ? daca nu fac asta, crezi ca te mai tin la ei ? vezi sa nu te trezesti acolo cu usa inchisa; sa ai su un backup;

vezi ca sunt firme de work&travel - cauta in zona ta- nu stiu din ce oras esti - ei dau joburi pt studenti; daca vb cu ei poate te ajuta prin programul lor (trebuie sa fii student si integralist - deci nu prea merge cu inghetatul dar mai vezi) sau poate te pun in legatura cu o firma din zona vizata - vezi ca poate trebuie sa le pletesti ceva pt deranj.

#4
Revus

Revus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.10.2015
Nici o grija domnule Banculescu, am un backup plan :)

Le-am spus si lor sa faca asta... doar ca.... ei deja imi ofera un loc unde sa stau pe gratis, mi se pare normal sa fac tot ce pot eu si sa nu las chiar totul in seama lor. Pe deasupra, nici ei nu prea stiu cum/unde sa caute un job pentru cineva din afara tarii lor (lafel ca mine de altfel).

Multumesc pentru informatii !

#5
Revus

Revus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.10.2015
Se pare ca prin work & travel nu se poate. Imi puteti da si alte sugestii va rog ?

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Treaba cu jobul e foarte dubioasa, dureaza si costa foarte mult ( aprox 30k USD, in functie de zona ). Trebuie ca angajatorul sa contacteze firme de avocati care sa se plimbe vreo juma de an, un an, prin tribunale sa demonstreze ca pentru postul tau NU exista american disponibil in zona ca sa aiba dreptul sa aduca un strain.

Si nu numai ca evident, exista, dar sunt aproape obligati sa ofere traininguri pentru postul respectiv americanilor fara job, deci statul face orice ca in prin plan sa fie un cetatean/ rezident permanent american si nu un strain.

Si fara studii, e cam greu...
Cel mai ok era sa iti fi terminat studiile, sa fi plecat cu WAT in timpul facultatii ( ca sa-ti faci cateva contacte ) si dupa sa incerci sa pleci la internshipuri in zona in care ai fost cu WAT, sa iti iei ( daca iti permite viza ) job part time, eventual unul din WAT, sa gasesti intre timp o americanca pe care s-o iubesti ( ei verifica asta ), va casatoriti si gata balciul.

O alta optiune este cea a organizatiilor religioase. Multi pleaca prin ele.
O alta optiune, daca inca erai student, era sa aplici pentru viza de turist. Ai 6 luni pe an, primesti viza usor ( fiind student ), si ai timp sa gasesti o fatuca.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate