Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm
 Microfon pentru un Sony A6100?

Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO
 Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...
 Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

[Caut] trimitere colet din Germania la Brasov de sarbatori

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

fezo

fezo

Active Member

• Grup: Members
Salutare, daca cumva pleaca cineva din nordul Germaniei acasa in decembrie si mai are loc in masina pentru un colet de ~20 kg sa ma anunte. As dori sa trimit cite ceva de sarbatori nepoteilor si parintilor. Locatie in Romania este centrul tarii, Brasov, Covasna ar fi ideal. Bineinteles nu vreau gratis. Prefer sa dau banii cuiva asemenea mie, decit sa imbogatesc un hot ca Carabulea.

tiocuip

tiocuip

Junior Member

Carabulea, isi asuma riscul traficului de droguri, arme si munitie .
Cum demonstrezi ca in coletul trimis nepotilor si bunicilor nu sunt substante interzise ?
Riscul este al transportatorului, mu al expeditorului . Nu ti se pare corect sa incaseze si carabulea 44 de iepuroi ???

ady_77

ady_77

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Posttiocuip, on 19 octombrie 2015 - 20:49, said:

Carabulea, isi asuma riscul traficului de droguri, arme si munitie .
Cum demonstrezi ca in coletul trimis nepotilor si bunicilor nu sunt substante interzise ?
Riscul este al transportatorului, mu al expeditorului . Nu ti se pare corect sa incaseze si carabulea 44 de iepuroi ???

Cam scump carabulea asta,din Irlanda e 1€/kg,spre orice adresa din Ro.

tiocuip

tiocuip

Junior Member

View Postady_77, on 19 octombrie 2015 - 21:01, said:

Cam scump carabulea asta,din Irlanda e 1€/kg,spre orice adresa din Ro.
fancurierul incaseaza 8 ron /kg , doar pentru livrari interne .

OriginalCopy

OriginalCopy

I'm harmful, fear me please! :))

Initiatorul a pus o intrebare foarte clara: cauta o persoana privata.

Fie sunteti voi insiva aceasta persoana, caz in care ii puteti raspunde, fie riscati avertizari pentru off-topic.

Eu voi aplica avertismente pentru off-topic la rapoartele date de el, daca le voi considera indreptatite.

ady_77

ady_77

Senior Member

View Posttiocuip, on 19 octombrie 2015 - 21:08, said:

fancurierul incaseaza 8 ron /kg , doar pentru livrari interne .

Tu compari cat iti ia fancurier tie care trimiti colete din ani in pasti cu contractul unei firme ce duce mii de pachete saptamanal? Si crezi ca singura firma de curierat e fancurier?
Astia cu coletaria internationala au tarife preferentiale,de sub 15 lei pe colet.
Pentru initiator,cauta firma Pletl,astia au autocare ce strabat Germania,au plin de sedii nu se poate sa nu fie unul langa tine.

fezo

fezo

Active Member

View Postady_77, on 19 octombrie 2015 - 21:37, said:

Pentru initiator,cauta firma Pletl,astia au autocare ce strabat Germania,au plin de sedii nu se poate sa nu fie unul langa tine.
Multumesc. Ma uit pe pagina lor, dar vad numai transport de persoane. O sa sun si ma interesez.
Intre timp m-am uitat, UPS sau DHL costa 40-45 euro, vin si ridica pachetul de acasa deci nu mai trebuie sa-l car eu la sediul transportatorului. Probabil voi apela la ei daca nu se gaseste nimeni.

Pt trolli: cu Atlassibul lui Carabulea am avut experiente neplacute, nu mai doresc sa apelez la ei. Pentru cei care ma considera dealer de droguri sau terorist, ii arat oricui ce e in pachet, daca e cazul.

Edited by fezo, 20 October 2015 - 08:18.

Michidoo

Michidoo

Senior Member

o varianta este si posta (cred ca mai ieftin decat curierul). Eu am trimis extern (din RO in afara), dar am si primit ceva pachete cu carti si DVD-uri si n-am avut vreo problema (in sensul ca s-ar deteriora pe drum). Iar daca trimiti lucruri fragile, nici in curier nu mi-as pune baza ca le protejeaza....

desigur, cu posta ar cam trebui sa trimiti la inceputul lui decembrie, ca sa te asiguri ca ajunge la timp...

Passenger001

Passenger001

Active Member

View Postfezo, on 20 octombrie 2015 - 08:00, said:

Intre timp m-am uitat, UPS sau DHL costa 40-45 euro, vin si ridica pachetul de acasa deci nu mai trebuie sa-l car eu la sediul transportatorului. Probabil voi apela la ei daca nu se gaseste nimeni.

Eu am folosit de cateva ori GLS. A functionat super, pret circa 40 euro pana la max 40kg (mai mult mi se pare ca nu iau). Atentie la dimensiunile pachetului. Sorry, nu le mai am in cap, dar oricum destul de mult, circa 100cm x 60cm x 40cm. Pachetul a facut in caz normal vreo 3-4 zile, totul poti urmarii online (unde se afla exact, cand va fi predat etc.). De Craciun atentie, am trimis cam pe 18 decembrie si a ajuns dupa anul nou, de sarbatori nu se lucreaza in multe depozite. Dar asta a fost vina mea...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate