Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Digi.Mobil Carrier Bundle pt iOS / Apple official partner

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#1
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,775
  • Înscris: 10.10.2011
Initial am vrut sa prezit aceasta problema sub forma unei intrebari pentru Digi Helper. Apoi m-am gandit ca sunt destul de multi utilizatori de iPhone in reteaua Digi.Mobil care ar putea fi (si ar trebui sa fie) interesati de acest subiect.

Ideea este destul de simpla si cred ca utilizatorii de iPhone o cunosc deja: pt iOS exista asa-numitele Carrier Bundles. Adica o "colectie" de setari specifice operatorului pe care il folosesti la un moment dat (nume, APN-uri, numarul de voicemail etc etc), pe care telefonul o primeste OTA sau prin iTunes, in functie de sim-ul pe care il introduci. In felul acesta nu trebuie sa stii care e numarul pentru mesageria vocala, ce setari sa introduci pentru conexiunea de date sau pentru Personal Hotspot etc etc. Cu alte cuvinte, telefonul stie tot ce e de stiut despre reteaua respectiva. Bineinteles ca un Carrier Bundle nu poate fi facut de catre oricine, ci de catre operatorul respectiv in baza unui acord de parteneriat cu Apple.

Iar acum problema: Digi.Mobil este singurul operator de la noi care NU are un astfel de carrier bundle (ok, in afara de Idilis). Intrebarea pentru Digi Helper este daca se are in vedere un astfel de parteneriat cu Apple si crearea unui Carrier Bunde care, din cate se pare, ar imbunatati si experienta de folosire a retelei 4G si handover-ul 3G / 4G.

Astept si opiniile celorlalti utilizatori de iPhone pe marginea acestui subiect.

#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
cre că e o prostie treaba cu iOS și Digi.Mobil.
Am văzut că merge perfect și așa.

#3
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,165
  • Înscris: 26.12.2013
Buna ideea, in momentul de fata si eu am HotSpot-ul inactiv, pentru ca nu sunt facute setarile la APN-uri, etc. Ar fi mult mai comod un astfel de CB, si cu siguranta ar imbunatatii "experienta".

Edited by Swagger, 19 October 2015 - 12:58.


#4
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
Bundle ala este trimis de un soft special instalat in NOC....
Mai va curge multa apa pe Dambovita pana Digi Mobile devine un jucator valoros.

Deoacamdata, telefonia RDS se adreseaza celor ce vor ieftin....fara a fi neaparat si bun.
Vor evolua in mod sigur si indrepta aceste lucuri marunte dar importante.

Pe partea de Internet este alta mancare de peste sunt intradevar cei mai buni (IMHO)

Edited by Mihai_3, 19 October 2015 - 13:30.


#5
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,582
  • Înscris: 01.03.2015
Adica DIGI sa le dea celor de la Aple niste multi bani ca sa fie in lista aia pentru le e lene unora sa faca niste setari... 👄

#6
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
@eu-DECEBAL: e ca si cum ai spune: "adica emag trimite prin curier pentru ca niste unii nu vor sa vina de la Baia Mare pana la Bucuresti?"

#7
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,775
  • Înscris: 10.10.2011

View Posteu-DECEBAL, on 19 octombrie 2015 - 13:04, said:

Adica DIGI sa le dea celor de la Aple niste multi bani ca sa fie in lista aia pentru le e lene unora sa faca niste setari... ��

Quote

Carriers get to dictate many exciting settings – how many people you can call at once, whether the carrier can set the time on your device, whether the 3G or LTE toggle shows, and they can also allow software updates over the air if so desired – presumably disabled to prevent any potential billshock events.

iMessage and FaceTime use SMS for activation, and to verify your phone number. Some carriers like Telstra operate their own local (+61) number for activations, and others rely on Apple’s international service (+44). As such, your carrier can also warn you about any potential charges.

Astea sunt doar cateva detalii pe care le-am gasit intr-un articol din 2012. Repet: DOAR CATEVA. Iti dai seama cate au mai aparut in ultimii 3 ani. Deci nu, nu e vorba de lene, e vorba de setari pe care nu le poti face singur.

#8
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,627
  • Înscris: 06.03.2004

View PostiRunaway, on 19 octombrie 2015 - 13:45, said:





Astea sunt doar cateva detalii pe care le-am gasit intr-un articol din 2012. Repet: DOAR CATEVA. Iti dai seama cate au mai aparut in ultimii 3 ani. Deci nu, nu e vorba de lene, e vorba de setari pe care nu le poti face singur.
In urma unei actiuni de genul celei descrise mai sus,reteaua Digi va aprea ca si certificata 4G de catre Apple,urmand ca  indicativul LTE sa fie inlocuit cu 4G,respectuv setarile aferente internet,hotspot etc sa fie facute implicit la introucerea unui sim Digi si in mod cert un mod imbunatatit de handover 4G/3G

View PostKyKyKyKy, on 19 octombrie 2015 - 12:41, said:

cre că e o prostie treaba cu iOS și Digi.Mobil.
Am văzut că merge perfect și așa.
Nu e nici pe departe perfect,e cam asa cum spune in atentionarea de la activarea LTE

Attached Files



#9
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Doar atât.
Am văzut un Dugi.Mobil pe un i6 plus și merge destul de bine.

#10
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,627
  • Înscris: 06.03.2004

View PostKyKyKyKy, on 19 octombrie 2015 - 15:19, said:

Doar atât.
Am văzut un Dugi.Mobil pe un i6 plus și merge destul de bine.

View PostKyKyKyKy, on 19 octombrie 2015 - 15:19, said:

Doar atât.
Am văzut un Dugi.Mobil pe un i6 plus și merge destul de bine.
Din cate stiu, carrier update presupune in afara de setarile vizibile (hotspot, etc) si un management al handoverului(atat cat poate telefonul dupa indicatiile primite prin carrier update) pe acelasi NMC sau unul diferit (vezi Cosmote 2G/3G), lucru aplicabil si in cazul Digi 4G/3G pe acelasi NMC.Merge bine, dar de multe ori ramane in "aer" fara net dupa iesirea din 4G.

Edited by clader, 19 October 2015 - 16:07.


#11
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,775
  • Înscris: 10.10.2011
Asteptam un raspuns si din partea lui DIGI_Helper.

#12
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,627
  • Înscris: 06.03.2004

View PostiRunaway, on 19 octombrie 2015 - 16:16, said:

Asteptam un raspuns si din partea lui DIGI_Helper.
Nu cred sa apara vreun raspuns clar :)
Din experienta celor anterioare o sa fie ceva de genul "daca se va face o sa va spun atunci cand va aparea"....nu e de condamnat pentru ca, intr-o corporatie e preferabil sa taci  pana nu vezi produsul pe masa ca sa  nu creezi asteptari false si eventual dezamagiri  :)

#13
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,775
  • Înscris: 10.10.2011
Corect, dar in acelasi timp se pot trimite niste sugestii superiorilor...

#14
anyidyoulike

anyidyoulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 14.10.2009
Sustin ideea. Nu cred ca vor face ceva, dar merita incercat. Pe iPhone 6s am reusit sa activez si sa utilizez hotspot. Handover-ul e praf, trebuie insistat asupra acestui aspect si frecati la melodie pana rezolva problema.
L.E. Eu chiar am crezut ca este de la telefon problema cu handover, insa cu un sim Vodafone merge impecabil, instant chiar.

Edited by anyidyoulike, 19 October 2015 - 20:02.


#15
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006

View PostSwagger, on 19 octombrie 2015 - 12:57, said:

Buna ideea, in momentul de fata si eu am HotSpot-ul inactiv, pentru ca nu sunt facute setarile la APN-uri, etc. Ar fi mult mai comod un astfel de CB, si cu siguranta ar imbunatatii "experienta".
Pentru functia Hotspot pui la APN tot internet. ;)

#16
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Am folosit doi ani un iphone 4S in digi mobil si niciodata nu a fost nevoie sa setez apn, nici pentru date, nici pentru hotspot. Pur si simplu a mers, spre deosebire de androizi unde a trebuit sa setez manual apn-ul. Din ce stiu daca nu exista un bundle dedicat, se foloseste unul generic.

#17
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,627
  • Înscris: 06.03.2004

View Postcatalinman, on 19 octombrie 2015 - 20:26, said:


Pentru functia Hotspot pui la APN tot internet. ;)
Nu HS e problema...ala merge si cu apn "cucu" :)

#18
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,421
  • Înscris: 08.06.2005

View Postfilip.serban, on 19 octombrie 2015 - 20:46, said:

Am folosit doi ani un iphone 4S in digi mobil si niciodata nu a fost nevoie sa setez apn, nici pentru date, nici pentru hotspot. Pur si simplu a mers, spre deosebire de androizi unde a trebuit sa setez manual apn-ul. Din ce stiu daca nu exista un bundle dedicat, se foloseste unul generic.
Netul da, dar pentru hotspot trebuie adaugat ceva (orice) incepand cu iOS 8. http://forum.softped...2#entry15882138

Edited by deathnite, 19 October 2015 - 21:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate