Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Receptie Telekom Tv cu LNB tip Monobloc

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Buna,

Stie cineva daca Receptorul dolce HD fara PVR, ala vechi si mare, functioneaza cu un LNB tip monobloc (3°)? Ma intereseaza daca se descurca cu comanda diseqc. Am un vecin cu antena pe Turksat si ar fi o solutie buna sa investesc intr-un asemena LNB, asta in cazul in care receptorul se descurca cu el. La locuinta mea fiind interzise antenele de satelit. (locuiesc in Germania).

Va multumesc anticipat

#2
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 16.12.2011
Nu. Nu receptioneaza nici macar canalele libere de pe hellassat. Are softul telekom care nu lasa decat posturile lor dramite setari de gen diseq...

#3
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View PostPekiasan, on 19 octombrie 2015 - 12:17, said:

Nu. Nu receptioneaza nici macar canalele libere de pe hellassat. Are softul telekom care nu lasa decat posturile lor dramite setari de gen diseq...


Mda...stiu ca nu receptioneaza nimic altceva. L-am folosit cativa ani buni.

M-am gandit ca poate cineva a experimentat cu ceva asemanator. Sa nu-l cumpar degeaba...

Oricum, mersi pt raspuns!

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Dar vecinul are permisiune pt antena pe Turksat?
Pune la el inca un LNB pe 39E. (daca tot are antena pe 42E). Oricum iti trebuie cablu separat la tine direct din LNB.

Totusi are in setari pt DISEqC A...D. S-ar putea sa mearga. Nu am un astfel de LNB sa incerc.

Edited by dorin_2k, 19 October 2015 - 15:39.


#5
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 16.12.2011
Alea-s degeaba in meniu. E soft proprietatea telekom. E blocat sa receptioneze doar canalele telekom. Poti adauga ce satelit vrei. Daca telekom nu are canale pe el e degeaba. Eu am testat cu cablul de la telekom de pe antena orientata pe hellassat introdus in skybox si gaseste canale arabe codate si necodate pe care receptorul telekom ,,nu le vede" !

#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Pentru cazul tau nu e nevoie de monobloc ci de un lnb obisnuit dar cu cap ingust + un suport special de prindere la celalalt lnb. Asadar, veti avea 2 lnb-uri complet independente si 2 cabluri de coborare la fel de independente.
Daca utilizezi suportul de mai jos, nici macar nu trebuie sa ii dai lnb-ul jos de pe antena... asta daca nu necesita si la el schimbarea lnb-ului cu unul special (cap ingust). Suportul din imagine se prinde direct pe gatul lnb-ului de Turksat!

Attached Files

  • Attached File  lh2.jpg   5.74K   5 downloads

Edited by rz, 19 October 2015 - 20:58.


#7
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View Postdorin_2k, on 19 octombrie 2015 - 15:39, said:

Dar vecinul are permisiune pt antena pe Turksat?
Pune la el inca un LNB pe 39E. (daca tot are antena pe 42E). Oricum iti trebuie cablu separat la tine direct din LNB.

Totusi are in setari pt DISEqC A...D. S-ar putea sa mearga. Nu am un astfel de LNB sa incerc.

Da, vecinul are antena montata pe acoperis. Pe o teava scoasa deasupra tiglelor. Turcii au oricum portitele lor in Germania. Nu se prea leaga nimeni de ei.
A mea era prinsa de geam. Si o autorizatie e foarte greu de primit. Aproape imposibil. In fine...asta e alta poveste.


View Postrz, on 19 octombrie 2015 - 20:54, said:

Pentru cazul tau nu e nevoie de monobloc ci de un lnb obisnuit dar cu cap ingust + un suport special de prindere la celalalt lnb. Asadar, veti avea 2 lnb-uri complet independente si 2 cabluri de coborare la fel de independente.
Daca utilizezi suportul de mai jos, nici macar nu trebuie sa ii dai lnb-ul jos de pe antena... asta daca nu necesita si la el schimbarea lnb-ului cu unul special (cap ingust). Suportul din imagine se prinde direct pe gatul lnb-ului de Turksat!

Da, cunosc lnb-urile alea cu cap ingust si lunguiet. Parca ALPS se numeau...daca nu ma insel. Si suportul ala mi-e cunoscut. Da, o sa ma interesez de 2 lnb-uri Twin.
Mi se pare cea mai buna si sigura solutie.

Va multumesc tuturor pt raspuns! Posted Image

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

View PostPekiasan, on 19 octombrie 2015 - 20:27, said:

Alea-s degeaba in meniu. E soft proprietatea telekom. E blocat sa receptioneze doar canalele telekom. Poti adauga ce satelit vrei. Daca telekom nu are canale pe el e degeaba. Eu am testat cu cablul de la telekom de pe antena orientata pe hellassat introdus in skybox si gaseste canale arabe codate si necodate pe care receptorul telekom ,,nu le vede" !
El doreste sa vada canalele Telekom, cu stb Telekom. Nu alte canale. Are o antena pe 42 E si se poate receptiona si 39 E cu aceeasi orientare cu inca un LNB.

#9
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 16.12.2011

View Postdorin_2k, on 20 octombrie 2015 - 10:16, said:

El doreste sa vada canalele Telekom, cu stb Telekom. Nu alte canale. Are o antena pe 42 E si se poate receptiona si 39 E cu aceeasi orientare cu inca un LNB.
Asta da, se poate!

Mea culpa! Inseamna ca nu am inteles exact. Da se poate pune monobloc dar mai simplu e un suport cu lnb suplimentar.

#10
belbody

belbody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 20.08.2009
Pai scoate si tu o teava prin acoperis.
Eu sunt in Spania si unde stau acum renoveaza fatada. Intr-o zi a venit proprietarul cu o fata spasita la mine ca din pacate tre sa mut antena, nu mai poate sta in balcon.
Am mutat-o pe bloc si nu-mi pare rau, am receptie mult mai buna acum. Si nici nu o mai vad cand ies in balcon. :D

#11
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View Postbelbody, on 21 octombrie 2015 - 20:55, said:

Pai scoate si tu o teava prin acoperis.
Eu sunt in Spania si unde stau acum renoveaza fatada. Intr-o zi a venit proprietarul cu o fata spasita la mine ca din pacate tre sa mut antena, nu mai poate sta in balcon.
Am mutat-o pe bloc si nu-mi pare rau, am receptie mult mai buna acum. Si nici nu o mai vad cand ies in balcon. Posted Image

Pana la urma acolo ajung si eu.... nu ma mai incurc cu nimeni. Pun si eu o teava pe bloc si gata!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate