Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cât de periculos este Israelul?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#1
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Deschid acest topic după ce am citit posturile lui Madamme vio69 și ale altora despre viața în Israel.

Aveam de gând să vizitez Israelul,  e și el pe lista cu țări de vizitat. Când se vor alinia ofertele turistice cu finanțele și cheful, aș da o fugă până la Ierusalim măcar.

Auzeam de aproape 30 de ani la știri, de când eram mic de tot, despre cum se altoiesc evreii și palestinienii.

Ca să discut cu niște evrei care au venit în România și să-mi spună că ei se uitau zilnic la ProTV și ce vedeau acolo la știrile de la ora 5, depășea cu mult realitatea cotidiană din Israel. Topoare în cap, babe violate, incendii, înjunghieri, accidente cotidiene, li se păreau mai mult decât ce știau ei că e la ei acasă.

Poate cumva e umflată realitatea de mass media așa cum e umflată și în România.

Nu că mă sperii așa ușor, aș vizita și Siria sau Irak, dar să știu dacă să-mi iau cu mine vestă antiglonț. :)

#2
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015
Stai departe de granite,acolo sunt sanse mari sa iei un plumb venit din vecini.

#3
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Vrei Israel ? Da o fuga la Sinaia , e plin de evrei in vacanta !! Sau o fuga la "pacanele" (alea mai "bengoase" cu ruleta , blackjack , etc)!
A , am uitat , vezi ca pe aeroport (la aterizare pe Ben Gurion , o sa fi controlat si intre buci !) te intreaba de "sanatate" ! Stai linistit , chiar daca nu par , toti stiu romana !

#4
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
Eu am fost in Israel in interes de serviciu. Stateam in Ashdod, si mergeam la unele fabrici in Ashkelon care este practic la granita cu fasia Gaza. Am stat 2 saptamani si doar de 3 ori am fost nevoiti sa ne adapostim datorita unor rachete lansate catre oras din partea palestiniana. Dar au un sistem antiracheta bine pus la punct. Era greu ca o racheta sa si cada in oras. Am inteles totusi ca au mai cazut. Nu m-as mai duce in Israel datorita culturii in general si al legilor. Eu consider ca Israelul a cultivat vant si va culege furtuna...

Edited by blade0blade, 19 October 2015 - 00:31.


#5
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 tidicristi, on 19 octombrie 2015 - 00:26, said:

Vrei Israel ? Da o fuga la Sinaia , e plin de evrei in vacanta !! Sau o fuga la "pacanele" (alea mai "bengoase" cu ruleta , blackjack , etc)!
A , am uitat , vezi ca pe aeroport (la aterizare pe Ben Gurion , o sa fi controlat si intre buci !) te intreaba de "sanatate" ! Stai linistit , chiar daca nu par , toti stiu romana !
Știam de evreii din Sinaia și de cei veniți la păcănele. Eu nu vroiam să văd evreii veniți pe aici ci Israelul. :D

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Din afara Israel-ului problemele sunt de regula exagerate, la interior se traieste pe cat se poate de normal, poate si pentru ca sunt obisnuiti. Oricum stai linistit, daca faci vizite prin zone mai nesigure cu grup organizat/ghid o sa fie printre voi 1-2 soldati cu armament just in case Posted Image

Edited by andreic, 19 October 2015 - 01:29.


#7
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
"just in case Posted Image" , vezi ca a ordonat parlamentul (knesset-ul) , ca civiliiiii sa "etaleze" armamentul din dotare , la purtator !  
Prrrrr , pac , pac ... o comisie de ce a fost impuscat un turist !! Pisica neagra , ceasul rau , ... mortu ii di vina !!

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Eu ce zic, din afara totul pare rau...

#9
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Ce să zic, povestea mama care lucra la o întreprindere de comerț exterior pe vremea lui Nea Nicu despre Liban. Cică vedea de la hotel exploziile. La hotel erau geamurile sparte și îi puneau să se ducă la subsol când credeau că sunt atacuri.

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 tidicristi, on 19 octombrie 2015 - 00:26, said:

Vrei Israel ? Da o fuga la Sinaia , e plin de evrei in vacanta !! Sau o fuga la "pacanele" (alea mai "bengoase" cu ruleta , blackjack , etc)!
A , am uitat , vezi ca pe aeroport (la aterizare pe Ben Gurion , o sa fi controlat si intre buci !) te intreaba de "sanatate" ! Stai linistit , chiar daca nu par , toti stiu romana !
Mai bine decat tine.

Da, securitatea in israel e foarte avansata, mai ales la plecare.
A fost si unul din moderatorii SP, si mai am un prieten care a fost recent. Nu stiu ce-a fost in capul lor Posted Image


Ps. Mi-ai dat like, te pup :lol: acum cred ca e de la oboseala

Edited by lex404, 19 October 2015 - 02:23.


#11
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 lex404, on 19 octombrie 2015 - 02:14, said:

Mai bine decat tine.

Da, securitatea in israel e foarte avansata, mai ales la plecare.
A fost si unul din moderatorii SP, si mai am un prieten care a fost recent. Nu stiu ce-a fost in capul lor Posted Image
Eu știu o gagică arhitect care s-a dus acolo, în urma unei debusolări din România și a ajuns să lucreze la o firma israeliano-palestiniană, și s-a culcat cu amândoi.
Cică vroia să se depraveze. Cel mai bine cu evrei și arabi, că nu-i respectă.

#12
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Corect @lex404 , era cu 2 di "I" -"Fii" ! Dar la ora asta "ma apara" motto-ul "Uneori , dar tot timpul , posibil sa fiu beat !" !

Eu am fost intors cu prima cursa spre Romania di pi Ben Gurion ! Ca nu am am raspuns corect la intrebari (eram beat muci!) ! Banuiesti ce "dex" aveam la mine !

#13
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Am lucrat in 2001 cateva luni.Locatia era Mishor Adumim o zona ind. la 25 de km de Ierusalaim.Acolo eram numai intre arabi angajati ai fabricilor .
Sunt oameni sufletisti si primitori insa ni s-a spus sa nu dam curs invitatiilor la Betleem , Jericho sau alte zone palestiniene pt ca putem avea surprize cu rapiri etc.
La cativa km era Ramalah mi se pare resedinta lui Arafat.Lucrau multi romani la negru in teritorii palestiniene dar nu am auzit de incidente.

Stirile-Una se da pe posturile Israel si alta pe TV Palestina pt ca erau bombardati rau noaptea si ii calcau cu tancuri ceea ce mai mult Palestina arata.
Colegii arabi dormeau uneori in fabrica si erau stresati ca puteau sa-si gaseasca casele praf oricand cu familii cu tot.
Treaba e ca eu am ajuns in 3 sept iar in 11 au cazut turnurile , au escaladat atacurile teroriste si represiunile israeliene.

In Ierusalim e zona araba in cetate si in jur si nu e pericol ca nu pun bombe unde sunt arabi.Haifa era linistit si frumos. Sunt controale tari in (auto)gari , paza militara in piete si locuri aglomerate.Toti sunt cu ochii pe toti si ce arunci la gunoi.Am lucrat mult in teren si nu sunt probleme e mai mult o fobie.Poate sa-ti cada in RO o tencuiala in cap.
Orinde ai merge sau ai sta nu lasi din mana bagajul nici atat nu te departezi de el pt ca devii suspect.Se evita transportul in comun.

E pacat sa nu vizitezi daca te tine , nu cred ca ai ce te teme mai ales cu grup , ghid.Experienta e buna si ai ce vizita.E mai mare pericolul sa te faca arabul la buzunare decat sa te ucida.
Vine langa tine si iti prezinta un pliant sau ceva si cu cealelta mana iti face inventar in borseta sau geanta de pe umar.
Faceam piata saptamanal in cetate si radeam de ei ca le spuneam scotand mana cu portofelul din buzunar--Nici cand ies si daca-s beat nu-l pipai bai Ahmet.Nu sunt suparaciosi tin la gluma.

Intr-o noapte pe autostrada cred ca era sa ne cada un tanc in fata de pe un mal.Invaluit de praf cred ca nu a vazut bine si s-a oprit in ultimul moment , ei fac patrule peste tot.Daca ridici capul si nu vezi un avion atunci sunt 2 si 3 elicoptere.Te va impresiona dezolantul desert de cum cobori si trupele si controalele pe oriunde.

Eu zic -Drum bun si cale batuta! Iti pare rau daca nu te duci.Du-te la Marea Moarta si la Massada , e un peisaj selenar pe care nu-l uiti cat traiesti.Poti face baie si in ianuarie.

#14
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Ce pana mea sa caute la Masada (e doar un banc nou de "continuitate" a poporului evreu!) , mai bine ln Orastie ! Dupa Masada nu so facut coloane la Roma (au fost sute de ani sub dominatie romana , i-au strivit ca pe muste (erau doar triburi  !) , dar dupa cucerirea Orastiei , avem coloane si cam 2-3 regi Daci !

Eu zic sa suplimentezi bugetul si fugi la Rio ! O sa fi uimit !

Edited by tidicristi, 19 October 2015 - 03:25.


#15
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Si asa sunt locuri de cand Mazare e ascuns.

#16
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pentru ei, localnicii nativi, nu-i foarte periculos... ei sunt inrolati in armata de cand se nasc si pana mor!!!... pentru tine ca outsider... e discutabil...

#17
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
E doar o chestie la ei , si femeile fac..k armata ! Fata unui amic(ardelean) , oarba de un ochi (pt. ca vede ca are ceva ce "misca" "viu" !) , a facut armata (e doar obligatoriu pi acolo , nu-i pune la "botoane" la bombardeaua atomica !).
Intre optiunea "Dana International" si BABY (dupa P..A!) , am "riscat" sa ma "dau" in Pipera !! E corect ce se spune , sunt Romani in Israel !!Posted Image Posted Image

P.S. - Cica , sunt nationalist ( Maresal Antonescu) , dar mi se rupe , eu voi ramine doar Roman (sunt neamtz dupa tata , iar dupa mama sunt AG !

P.S.S - Bagabont din Grand (dupa tata si bunic !) , "cioban" dupa mama (8 frati , 3 ciobani cu zeci de oi !) , nebun (dupa altii !) ca am pus nas din Tg.Mures(sotul verisoarei mele primare !) !

P.S.S.S. - In pui mei , cind mo facut retur (eram beat cui !) , am facut eu ceva , ca aveam catuse in avion !

Edited by tidicristi, 19 October 2015 - 05:52.


#18
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Stii cat sunt de obisnuiti japonezii cu ale lor cutremure? Asa sunt obisnuiti israelienii cu bombardelele..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate