Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Valgomed - "proteza" impotriva monturilor, pareri?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Buna seara.

Mama (70 de ani) sufera de ani de zile din cauza monturilor dureroase. Ii este foarte greu sa-si gaseasca pantofi comozi (plus ca are si piciorul destul de lat) si are dureri ingrozitoare daca trebuie sa stea mult in picioare sau sa mearga pe jos.

Zilele trecute am descoperit intamplator pe net acest produs, care se lauda ca in cateva saptamani indreapta oasele si reduce durerile. L-a incercat cineva? E eficient sau sunt bani aruncati pe fereastra?

Mentionez ca mama are si alte probleme de sanatate (o insuficienta cardiaca plus hpertiroidie), de aceea interventia chirurgicala ar fi ultima optiune. Sunt deci binevenite alte solutii nechirurgicale.

Multumesc pentru sfaturi!

#2
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Pare vrajeala chestia cu "indreptatul oaselor", si in niciun caz nu se mai produce la persoane 70 de ani.
Mai bine va orientati spre incaltaminte de comanda, facuta special pentru situatia asta.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Pentru ce banuiesc ca are ea, este degeaba, bani aruncati.
Din pacate nu are ce face, sa mearga cu incaltaminte confortabila.

Despre operatie, nu se pune problema din cauza virstei.
Sora mea a facut in afara, este o operatie complexa si invalidanta pentru o perioada de timp, doar ca ea este inca tinara si nu a fost problema, adevarat, rezultatul este spectaculos.

Calmante si rugaciuni, sanatate ii doresc.

#4
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Este practic o bucată de silicon care distanțează degetul mare de la picior de următorul. Dacă asta e o poziție mai comodă pentru mama ta decât poziția naturală a degetelor, poate fi o soluție.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5q0p4kas1Do?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

”Indreptarea oaselor” cred că funcționează la cei de maximum 14 ani. La 70, nu cred că se mai poate îndrepta ceva.

Însă îmi aduc aminte că se vorbea de un ortoped care făcea o operație neinvazivă, cu anestezie locală, cu un soi de „lingură” (un instrument care îi purta numele), de pleca pacientul acasă în aceeași zi sau a doua zi.

#5
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Gasesti separator din ala cu 20 de lei la Catena.

#6
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

 pufonel, on 18 octombrie 2015 - 22:00, said:

Zilele trecute am descoperit intamplator pe net acest produs, care se lauda ca in cateva saptamani indreapta oasele si reduce durerile.

e o teapa ordinara ... bani aruncati pe fereastra

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 pufonel, on 18 octombrie 2015 - 22:00, said:

Buna seara.

Mama (70 de ani) sufera de ani de zile din cauza monturilor dureroase. Ii este foarte greu sa-si gaseasca pantofi comozi (plus ca are si piciorul destul de lat) si are dureri ingrozitoare daca trebuie sa stea mult in picioare sau sa mearga pe jos.

Zilele trecute am descoperit intamplator pe net acest produs, care se lauda ca in cateva saptamani indreapta oasele si reduce durerile. L-a incercat cineva? E eficient sau sunt bani aruncati pe fereastra?

Mentionez ca mama are si alte probleme de sanatate (o insuficienta cardiaca plus hpertiroidie), de aceea interventia chirurgicala ar fi ultima optiune. Sunt deci binevenite alte solutii nechirurgicale.

Multumesc pentru sfaturi!

mama ta isi poate gasi incaltaminte confortabila in magazinele deichmann, au un raft separat cu incaltaminte pentru picioare cu probleme, gama de incaltari se numeste medicus.
mai exista incaltaminte cu latime mai mare decat cele normale, in interior este stantata litera H pe brant, brandul se numeste Jenny by Ara.

o alta varianta - incaltaminte din piele nedublata sau piele intoarsa, am gasit asa ceva in magazinul CCC, pielea este foarte moale, ca de manusa, se intinde pe forma piciorului, nu strange, nu pune presiune pe zonele cu probleme.
cat despre dispozitiv, ma indoiesc ca poate rezolva ceva in cazul mamei tale. citeste comentariile de aici...
http://medlive.hotne...-monturi».html

stiu ce inseamna sa ai monturi...

#8
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Multumesc mult pentru sfaturi. Ma gandeam eu ca s-ar putea sa fie o teapa, bine ca n-am comandat :P

@corinadaniela: ideea cu pantofii speciali de la Deichmann e foarte buna, sper sa-si gaseasca acolo incaltari mai comode.

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 pufonel, on 21 octombrie 2015 - 22:22, said:

Multumesc mult pentru sfaturi. Ma gandeam eu ca s-ar putea sa fie o teapa, bine ca n-am comandat Posted Image

@corinadaniela: ideea cu pantofii speciali de la Deichmann e foarte buna, sper sa-si gaseasca acolo incaltari mai comode.

mai gaseste incaltaminte confortabila si de calitate (dar cu pret pe masura...) in farmaciile care distribuie echipament pentru personalul medical (halate, uniforme, saboti), carje, cadru pentru mers, etc.
un fel de tehnofarm, daca vrei. in ploiesti exista o astfel de farmacie, se numeste tehnofarm daniel, incaltamintea pe care o vinde este de la dr. scholl si inca vreo 2 marci al caror nume imi scapa acum...
uite o idee de incaltari, pretul e cam mare, insa decat sa ai dureri constante si dificultati la deplasare...
http://medical-devic...-barberina.html

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate