Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 

hydrometru

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
pulsor

pulsor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 04.07.2011
buna tuturor ...ma poate cineva lamuri cum trebue sa inteleg acest hydrometru?

il bag in must si imi arata cat zahar are?...de unde trebue sa stiu cat ar trebui sa fie?

sau in vin trebue?

Attached Files



#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Densimetru.

Pe fiecare scala iti zice ce citesti.

#3
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
In aer ai incercat! Posted Image
http://forum.softped...aer-higrometru/

#4
4evryng

4evryng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 24.10.2007
1. Nu e hydrometru. Cel mai aproape Mr. Knows-everything-Google zice ca e higrometru. Deci ce ai tu nu e.
2. Arunca-l in... lichid (vin sau pentru ce o fi pentru ca din poza nu imi dau seama, dar daca zice % alcool probabil vin si nu must) astfel incat sa pluteasca liber. Apoi citesti gradatia.

#5
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Citesti gradatia la alcool pana unde se scufunda in vin, tuica, whisky, etc. Chemi si prietenii sa te ajute la punerea in practica a principiului vaselor comunicante.:)Bafta!

#6
titidudu

titidudu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 05.07.2009
Pe romaneste ii zice densimetru.
Adica iti indica cu cat e mai greu sau mai usor lichidul tau fata de lichidul de referinta (apa distilata) la o temperatura de etalonare (20 grade de obicei).
Al tau are 3 scale: densitate in g/L, grade alcol potential si grade Brix (indica procentajul in masa de solide dizolvate in lichid).

Pe scala in negru sunt trecute in grame pe litru valori de la 990 la 1070.
Apa pura / distilata cantareste 1000 grame pe litru. Orice alte solide sizolvate in apa o vor face sa cantareasca mai mult pe unitatea de volum.
Pe asta se bazeaza cand indica cantitatea de zahar in must (bine, in must mai sunt si alte parti solide pe langa zahar dar in cantitati nesemnificative).

Pe scala in rosu iti indica cam cate grade alcool va putea avea vinul obtinut din mustul masurat.

Iar scara in albastru indica procentajul de zahar in raport de masa, Adica gradatia in albastru inmultita cu 10 iti da cate grame de zahar ai intr-un kilogram de must (kg, si nu littru).

Acum, despre cum folosesti masuratorile...
Un vin de consum ar trebui sa aiba macar 10-11 grade alcool. Si cum alcoolul rezultat depinde de zaharurile din must, daca mustul nu are suficient, mai trebuie sa adaugi diferenta.
De ex. pentru un vin de 11 grade alcool e nevoie de approx 214 g / L zaharuri, pe scala densitatii ar trebui sa arate 1082 g /L iar pe scara brix 19.75.

Masurarea ar fi bine sa o faci la temperatura camerei (temperatura mustului), sau daca difera de 20 gC atunci sa folosesti un tabel de conversie a densitatii cu temperatura.
De ex. cele 1082 g/L la 20 gC ar fi approx. 1080 g/L la 10 gC.

Attached Files



#7
pulsor

pulsor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 04.07.2011
multumesc pt.lamuriri....tocmai asta as fi vrut sa aud  cum se foloseste,

deci pe romaneste daca potentialul de alcool arata 11 si eu vreau 13% alcool atunci mai pun zahar in must..

daca am inteles bine
scuze dar nu am facut niciodata masuratori

#8
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
Pentru 11grade alcool 214 g/l zaharuri?...nu 187?(1grad alcool rezulta din 17 grame zaharuri)

#9
titidudu

titidudu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 05.07.2009
@gheo_55 Si eu asa stiu ca 17 grame zaharuri pot da 1 procent de alcool.
Dar nu sunt sigur daca asta e doar teoretic sau si in practica.
Poate ca 17 sunt in cazul ideal, cand randamentul fermentilor e maxim.
Eu am scris valorile ce le-am gasit la Jonathan Musther (pagina VinoCalc).
De cativa ani folosesc aceleasi calcule si se cam confirma cu ce imi iasa dupa fermentare.

@pulsor - da, cam asa ar trebui. Dar totusi nu se recomanda depasirea adaosului de 5% (5 kg zahar la 100 L must).
Exista si riscul ca fermentii din strugurii tai sa nu poata procesa mai mult de 11% (pe masura ce creste concentratia alcoolica activitatea fermentii e inhibata) si atunci tot ce adaugi sa ramana ca si zahar neconvertit (care poate da dureri de cap).
Se gasesc la magazinele de vinificatie fermenti selectionati din soiuri nobile care garanteaza fermentarea pana la 13.8%.

#10
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postgheo_55, on 20 octombrie 2015 - 08:40, said:

Pentru 11grade alcool 214 g/l zaharuri?...nu 187?(1grad alcool rezulta din 17 grame zaharuri)

Ar fi corecte cifrele astea daca "duci" vinul pana la 0 gr zahar ... sec de sec!

#11
pulsor

pulsor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 04.07.2011
slavit fie internetul....ne-am lamurit,inca o data multumesc celor care incearca sa ne deschida ochii....
acuma as mai intreba ceva,daca nu ati vazut cumva trusa care sa contina:
mustimetru
vinometru
alcoolmetru
pahar gradat

#12
titidudu

titidudu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 05.07.2009
Hmm ... vinometrul fiind tot un fel de alcoolmetru?
Care in constructie e tot un densimetru, doar pentru alt interval de densitati?

Incearca la magazinele de vinificatie. Exista cate unul cam in fiecare oras mare din tara.
Sau online. Eu am cumparat online din cateva locuri (mag. Oprea Ploiesti, mag. Werytas din Mures, mag. Fabrica-de-bere din Bucuresti).

Am cautat si eu multe vreme sculele de masuratoare si am aflat ca densimetrul (de orice scala ar fi el) nu e suficient pentru masurarea corecta a vinului.
Asta pentru ca vinul e o combinatie de [cel putin] 3 substante: apa, alcool, zahar (chiar si cel mai sec vin contine cateva grame pe litru de zaharuri).
Iar densimetrul se bazeaza pe compararea solutiei de apa+ceva. Cand intervine a 3-a substanta, densimetrul e pacalit.
In cazul vinului, zaharul creste densitatea solutiei iar alcoolul fiind mai usor decat apa, scade densitatea.
Ca urmare nu se poate masura exact procentul de alcool si zaharul ramas doar cu densimetrul.

Pentru must (care nu a intrat in fermentatie) se poate folosi cu densimetrul (cu scala de mustimetru) sau refractometrul (pentru o mai mare precizie).
Pentru vin ultra sec se poate aproxima procentul de alcool folosind densimetrul cu scala pentru vin (vinometrul) sau refractometrul.

Pentru vin demi-sec, demi-dulce sau dulce se foloseste in combinatie densimetrul si refractometrul.

De ex., la un vin tare dar dulce densimetrul va indica mai mult decat la un vin de aceasi tarie alcoolica dar mai putin dulce (diferenta de zaharuri rezidual face ca primul sa fie mai 'greu' decat al doilea).
Densimetrul ar zice ca vinul mai dulce are mai mult alcool decat cel mai putin dulce. In combinatie cu refractometrul, citirea e mai aproape de adevar.

Eu folosesc
- un refractometru pentru vin (cauta pe net dupa "refractometru pentru must cu compensare automata de temperatura"),
- un densimetru / mustimetru in scala 0.970 - 1.050,
- un termometru digital cu 0.1 gC precizie pentru corectia densitatii cu temperatura.
- formulele de calculatie de la pagina de net VinoCalc

#13
pulsor

pulsor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 04.07.2011
am masurat vinul meu cu refractometru(de la servici) arata 7.5....

m-am tot uitat pe vinocalc dar nu stiu care tabel sa folosesc,

#14
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,086
  • Înscris: 30.04.2007
depinde pentru ce este calibrat .. daca ai pus must, presupun ca-ti indica in principal concentratia de zahar. dar pot foarte bine sa ma insel.

#15
titidudu

titidudu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 05.07.2009
7.5 ce? ce scala are refractometrul ? Brix? Oe? sau Kmw/Babo?

Mustul era proaspat? Sau intrat in fermentatie?

Daca mustul e proaspat si scala e in Brix e cam putin.
7.5 grade Brix inseamna 77.23 g zaharuri / L.

Daca deja fermenteaza de o vreme atunci 7.5 nu poate spune nimic...
Trebuie si densimetru ca sa afli starea curenta (cat alcool si cat zahar)

Edited by titidudu, 26 October 2015 - 10:36.


#16
pulsor

pulsor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 04.07.2011
am masurat vinul,si scara e brix

#17
titidudu

titidudu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 05.07.2009
Aha. Asa se explica.
Ca sa afli cat alcool si cat zahar are la momentul asta mai trebuie sa masori si cu densimetrul (scala in negru).

Apoi cu valoarea densimetrului mergi in tabelul de corectie a greutatii specifice cu temperatura (la "Hydrometer Temperature Correction" in pagina vinocalc).
O sa iti dea o valoare gen "1.0034"

Iar cu noua valoare a greutatii specifice si cu valoarea citita pe refractometru (in brix) mergi la formula "Alcohol from Hydrometer & Refractometer".
Pentru zaharul rezidual mergi cu aceleasi valori in formula "Calculate Dissolved Solids (post ferment)"

In exemplul de mai sus, daca densimetrul a zis 1.0038 iar refractometrul 7,5 inseamna ca la momentul de fata ai un vin de 9.22 grade alcool si ~41g / L zahar ramas.
Daca inca mai fermenteaza poate ajunge la un 10.5 - 11% alc si un 10-15 g / L zahar rezidual (adica un vin de masa / consum curent demi-dulce spre demi-sec).

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   19.8K   40 downloads
  • Attached File  2.jpg   17.2K   36 downloads
  • Attached File  3.jpg   15.43K   31 downloads

Edited by titidudu, 27 October 2015 - 12:31.


#18
pulsor

pulsor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 04.07.2011
incerc sa masor azi iar vinul.si voi reveni cu detalii
vinul nu mai fermenteaza,e stabil...zic eu

e vi de coacaz negru

si cam ce valoare ar trebui sa fie zaharul admis pe g? ce-i peste admis inseamna daca bei mult iti crapa capu' a 2 zi?Posted Image
cel rezidual inseamna cel ramas in urma fermentatiei si nu s-a descompus

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate