Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Returnare produs magazin altex

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
Agenor

Agenor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 19.11.2013
@nelu1086 Adica il mai ai si acum sigilat?

#20
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Din cate stiu, Altex, Flanco si Domo au o "campanie" prin care accepta returul in 31 de zile la cumparaturile din magazine. Produsul trebuie sa fie in ambalajul original si fara urme de uzura sau lovituri/defectiuni.
Am inteles ca trebuie sa contactezi prin email magazinul sa le spui ca vrei sa faci retur si dupa ce primesti raspuns te duci si il predai in magazinul fizic de unde l-ai cumparat.
In magazine, majoritatea angajatilor sunt ticalosi si incearca sa te induca in eroare astfel incat sa renunti la idee. Iar tu se pare ca ai dat de unul ticalos

#21
Agenor

Agenor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 19.11.2013
Și se mai întreabă de ce e țara asta așa cum e.

#22
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014

View PostDany_Darke, on 17 octombrie 2015 - 17:56, said:

dar ce, la emag poti returna in cele 30 de zile daca le-ai luat din showroom?
Daca comanda este facuta on-line, da le poti returna. In schimb la azerty nu poti sa faci acest lucru.

#23
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Dreptul de retur se aplica, in general/legal, produselor alese/comandate de la distanta - si asta inclusiv la nivel de UE. Atunci cand cumperi direct din magazin se presupune ca ai avut timp sa studiezi produsul, ce scrie pe ambalaj, ce [etc] si ca ai facut o alegere pe barba ta.

Desigur, unele magazine pot accepta si retur la achizitiile direct din magazinele fizice. Dar nu ii obliga legea sa faca asta, ci este un serviciu "extra" oferit clientului.

Daca Altex ofera returul si pentru achizitiile directe, atunci trebuie sa afiseze undeva acest lucru, cat si termenii si conditiile in care se desfasoara aceasta campanie. Doar in cazul in care termenii/conditiile nu sunt respectate se poate apela la ANPC dupa ce s-a incercat rezolvarea pe o cale amiabila, de preferat prin e-mail sau alt suport electronic.

#24
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
uite aici politica de retur:

"Dacă vă gândiți să returnați produsul, nu îl utilizați! Nu puteți utiliza produsele pe care le-ați primit, înainte de a lua o decizie cu privire la anularea contractului de vânzare-cumpărare. Dreptul de retragere există pentru a vă permite să examinați produsul așa cum ați face-o într-un magazin, nu pentru a vă oferi 14 zile de utilizare gratuită."

#25
Agenor

Agenor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 19.11.2013
Unde scrie asta ca eu nu am gasit.

#26
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostDany_Darke, on 17 octombrie 2015 - 20:40, said:

uite aici politica de retur:
"Dacă vă gândiți să returnați produsul, nu îl utilizați! Nu puteți utiliza produsele pe care le-ați primit, înainte de a lua o decizie cu privire la anularea contractului de vânzare-cumpărare.
Din ce scrie aici(in citatul tau), discutam de produse comandate online, nu de cele achizitionate direct in magazin(e).

View PostDany_Darke, on 17 octombrie 2015 - 20:40, said:

Dreptul de retragere există pentru a vă permite să examinați produsul așa cum ați face-o într-un magazin, nu pentru a vă oferi 14 zile de utilizare gratuită."
Incredibil in ce tara traim... probabil ca vor urma desene ca sa priceapa unii; cum naiba sa fii nevoit, ca magazin, sa faci asemenea afirmatii? Nici nu vreau sa ma gandesc ce cretinatati au afirmat unii clienti si ce avioane vanau, incat sa trebuiasca sa scrii/explici asa ceva.

Edited by dexterash, 17 October 2015 - 21:23.


#27
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
nu am mentionat, nu este la altex, este la un alt magazin online. scuze de confuzie

am postat ca idee, pt ca altii au idei si mai nastrusnice in privinta unui retur. despre asta e vorba.

aici si print-ul de pe site, nu am pus numele pt ca nu vreau sa defaimez firma in cauza.

Attached Files



#28
Agenor

Agenor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 19.11.2013
Am făcut o reclamatie/sesizare pe site-ul lor. Sâmbăta au program până la 16, duminica nu  lucrează, asta este programul pt relatii clienti. Este doar pt telefon sau este si pt reclamatii(în scris)?

Edited by Agenor, 17 October 2015 - 21:28.


#29
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
pai ei primesc sesizarea la centru, nu conteaza cand o faci, ei o vor citi luni

#30
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View PostDany_Darke, on 17 octombrie 2015 - 20:40, said:

"Dacă vă gândiți să returnați produsul, nu îl utilizați! Nu puteți utiliza produsele pe care le-ați primit, înainte de a lua o decizie cu privire la anularea contractului de vânzare-cumpărare. Dreptul de retragere există pentru a vă permite să examinați produsul așa cum ați face-o într-un magazin, nu pentru a vă oferi 14 zile de utilizare gratuită."

View PostDany_Darke, on 17 octombrie 2015 - 21:22, said:

nu am mentionat, nu este la altex, este la un alt magazin online. scuze de confuzie
am postat ca idee, pt ca altii au idei si mai nastrusnice in privinta unui retur. despre asta e vorba.
aici si print-ul de pe site, nu am pus numele pt ca nu vreau sa defaimez firma in cauza.
Indivizii nu au facut decat copy-paste de la explicatiile de pe siteul UE unde scrie despre Returnarea produselor nedorite
Nu le apartine idea/textul.

#31
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View PostDany_Darke, on 17 octombrie 2015 - 21:22, said:

...nu am pus numele pt ca nu vreau sa defaimez firma in cauza.
Lasă că o defăimez eu pentru că încalcă legea...
http://www.go4all.ro/en/info/livrare#

Edited by Peter Blood, 17 October 2015 - 21:31.


#32
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Nu e nici o defaimare.
Au dat copy-paste de pe siteul UE unde explica motivul privind legea cu Returnarea produselor nedorite.
Nu e nimic ilegal. Puteau foarte bine sa puna un link catre siteul UE unde scrie acelasi lucru.

Edited by mmm3, 17 October 2015 - 21:34.


#33
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
pai asta e treaba, ca una este sa returnezi produse nedorite si alta este sa foloseasca acel pasaj de lege in alt context, cum ar fi returnarea produsului, indiferent de motivele acestui retur.

daca produsul este defect, tu ce faci? doar desfacndu-l poti vedea asta, iar ei chipurile ti-au scris ca daca il desfaci, nu il mai poti returna. despre asta e vb. romanasii sunt parsivi.

#34
Agenor

Agenor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 19.11.2013
Deci asta e legea "de baza" la care magazinele gen emag, altex, etc au facut modificari in favoarea clientului respectiv la altex au termen de 31 de zile, sa ai bonul, ambalajul, etc. Dar ei nu sunt seriosi... O sa vedem ce raspuns primesc luni.

#35
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
legea indica 14 zile. restul pana la 30 sau 31 este la latitudinea fiecarei firme in parte pt marketing. dar pt cele 14 zile te poti lupta cu ei pana in panzele albe. evident, in conditiile legii.

#36
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Tu asta intelegi din pasajul acela emis de UE? Ca iti interzice sa desfaci produsul?
Din contra spune clar ca e facuta legea pentru a examina acasa produsul cum il examinezi in magazine. Adica si prin inspectie vizuala si prin punerea lui in functiune.
Iar in momentul in care constatati ca nu e ceea ce va doriti sa incetati utilizarea lui si sa faceti retur, nu sa il folositi acel numar de zile (abuzand de lege), nefiind acesta scopul legii (utilizarea gratuita a unui produs pe acea perioada).

Edited by mmm3, 17 October 2015 - 21:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate