Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Returnare produs magazin altex

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
Agenor

Agenor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 19.11.2013
Am cumparat un gamepad/controller din magazinul Altex pe data de 11.10.2015. Am instalat driver-ul de pe site-ul producatorului dar produsul nu a functioneaza pe windows 10 decat cu un emulator(x360ce).
   Am dreptul sa returnez produsul si sa imi primesc banii inapoi sau sau cumpar altceva? Maine ar fi 7 zile de la cumparare si din cate am citit pe net, in regulamentul lor, pot returna produsul fara motiv in 31zile, in alta parte scria ca limita este de 14zile. Cumparaturile direct din magazin beneficiaza de acest drept de retur? Am fost azi la ei in magazin si au scos numai aberatii pe gura, gen: "Nici nu gasesti windows 10 la noi pe site" intre timp angajatul magazinului da un search pe site si gaseste niste licente de windows 10 si incearca sa spuna ca alea sunt cu totul altceva. Mai spune si sa imi bag windows 7, alt angajat spune ca windows 10 nici nu a aparut oficial... In ce tara traim? Probabil ca nici ei nu stiu.
   Pe scurt: Am dreptul sa returnez produsul cumparat din magazin si sa imi primesc banii inapoi? Daca da, in cate zile?

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Doar daca magazinul respectiv accepta asa ceva, cele 14 zile sunt valabile doar la achizitii online cu transport prin curier.

#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
eu am fost sa returnez o pereche de boxe a doua zi de la cumparare si nu voiau sa mi le primeasca ca cica le-am desfacut, ce fac ei cu ele, tot felul de motive de parca pe mine ma interesa
cand le-am spus ca le returnez pe cele de 200 ron si pun diferenta pana la alta pereche de 1200 ron adica mai aduc inca 1000 ron in plus brusc s-au inseninat, ca le primesc, sa ma duc sa le aduc si totul e ok
eu nu mai cumpar de la altex decat daca e ceva super mega ieftin, altfel prefer emag pt. ca acolo poti returna orice fara comentarii ca de ce le-am desfacut

#4
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Cele 14 zile se aplica doar la produsele comandate on-line sau prin telefon. Termenul asta este stabilit printr-o lege si nu e facultativ, dar nu se aplica si in cazul tau, deoarece nu ai cumparat on-line.

Altex insa are o politica proprie, cu 31 de zile drept de retur, inclusiv pentru produsele cumparate din magazinele fizice. Citeste conditiile aici.


Quote

2. Dreptul de participare
La aceasta Campanie poate participa orice persoana fizica , rezidenta in Romania, cu varsta de peste 18 ani, care a achizitionat  produse  din magazinele Altex sau de pe www.altex.ro.

Edited by Seb, 17 October 2015 - 17:57.


#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
dar ce, la emag poti returna in cele 30 de zile daca le-ai luat din showroom?

din pacate, altex merge doar la limita legii, asa ca din pacate, nu poti returna daca le-ai ridicat din magazin.

#6
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 Dany_Darke, on 17 octombrie 2015 - 17:56, said:

dar ce, la emag poti returna in cele 30 de zile daca le-ai luat din showroom?
Da.

 Dany_Darke, on 17 octombrie 2015 - 17:56, said:

din pacate, altex merge doar la limita legii, asa ca din pacate, nu poti returna daca le-ai ridicat din magazin.
Gresit. Vezi postul meu de mai sus.

#7
Agenor

Agenor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 19.11.2013
Deci trebuie sa vorbesc cu cei de la ANPC ca sa pot returna un produs? Ma duc la ei si incep sa bage tot felul de motive cum ar fi de ce am venit peste o saptamana, m-am jucat o saptamana si acum vreau sa il returnez? I-am explicat omului ca eu stau la un oras distanta(aproximativ 20km), am scoala si nu am avut timp sa vin mai devreme. Orice ziceam ei tot imi gaseau un motiv ca sa nu accepte retur-ul.

#8
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Stiu ca la Altex se poate, la telefoane mobile stiu ca nu sunt atat de receptivi la retur, dar la restul produselor, mai ales daca sunt in aceeasi stare ca atunci cand le-ai luat nu sunt probleme de retur, mai ales daca vrei sa-l schimbi cu un model diferit/mai bun.

Eu am luat proiector de la ei cu conditia sa il returnez daca nu sunt multumit de imagine si au spus ca am 30 de zile drept sa-l aduc in magazin, cat timp pastrez ambalajul si nu deteriorez produsul.

#9
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006

 Dany_Darke, on 17 octombrie 2015 - 17:56, said:

dar ce, la emag poti returna in cele 30 de zile daca le-ai luat din showroom?
da, la emag se poate returna orice produs chiar si ridicat din showroom, daca in 30 de zile nu-ti place il duci inapoi si asta este
singurele exceptii sunt cartusele de imprimanta, produsele de igiena si alte cateva exceptii minore si de bun simt

 Dany_Darke, on 17 octombrie 2015 - 17:56, said:

din pacate, altex merge doar la limita legii, asa ca din pacate, nu poti returna daca le-ai ridicat din magazin.
mie nu voiau sa-mi primeasca o pereche de boxe de 200 ron pana cand nu le-am spus ca vreau upgrade la altele de 1200

#10
Agenor

Agenor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 19.11.2013
Problema este că nu stau aproape de magazin și dacă mai fac câteva drumuri ăia sunt banii pe care trebuie să mi dea, 75 de lei. Nu ar fi prea mulți bani dar mai este și vorbă de respectarea regulamentului pe care culmea tot ei l-au făcut.
edit: vreau sa imi cumpar o multifunctionala dar vroiam sa o iau de la emag pentru ca era si mai ieftina, la ei sunt cu peste 50 de lei mai scumpe.

Edited by Agenor, 17 October 2015 - 18:17.


#11
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 Dany_Darke, on 17 octombrie 2015 - 17:56, said:

dar ce, la emag poti returna in cele 30 de zile daca le-ai luat din showroom?

din pacate, altex merge doar la limita legii, asa ca din pacate, nu poti returna daca le-ai ridicat din magazin.
Am cumparat eu ceva de la eMag (cu ridicare din showroom) si mi-au primit produsul inapoi.
Am mai cumparat de la doua magaznine (nu dau nume) si mi-au primit produsele inapoi fara nici un comentariu.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


@Initiator, se pare ca magazinele ca altex, flanco, mediagalaxy etc. sunt la limita legii cu returul produselor.
Insa orice magazin de pe fata pamantului accepta sa i se returneze produsul (chiar si defect din fabrica) daca se va cumpara in schimb un produs mai scump.

Vezi patania lu' @Kroghy !

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
de la altex am luat doar 3 articole, insa nu am avut nevoie de garantie pana acum de la ei sau sa returnez, asa ca nu am studiat chiar intens acest aspect de returnare, mai ales ca eu le-am luat la distanta, asa ca se aplica legea.

1 singur produs l-am luat din magazin, dar care oricum nu as fi putut returna, avand in vedere ca era capsulat in acel ambalaj, asa ca returnarea ar fi presuspus sa il dau cu ambalajul distrus.

in fine, macar sa respecte ceea ce scrie chiar la ei pe site.

#13
Agenor

Agenor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 19.11.2013
Si eu am mai cumparat de la altex diverse printre care doua boxe portabile si o pereche de casti cu care nu am avut probleme si sper sa nu am. Am mai cumparat si de la emag si am avut ghinionul sa iau un mouse wireless care dupa 2-3 saptamani nu mai functiona cum trebuie si nu l-am trimis inapoi, dar acum nu vreau sa raman din nou cu un produs care nu imi convine.

#14
gymy

gymy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 29.11.2005
Merge si in magazin dar doar daca cumperi un produs mai scump.Am returnat un tv teletech si am luat un philips in loc cu diferenta de 200 de ron.

#15
Agenor

Agenor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 19.11.2013
Chiar incepe sa-mi para rau ca nu am sunat la ANPC sa rezolv problema, acum trebuie sa mai fac un drum sa ma cert iar cu incultii aia de angajati care nu stiu ce rol au ei in magazin. Problema a fost azi ca nu am fost sigur de acea politica de retur a lor. M-am gandit ca am citit eu gresit cand am vazut cu cat tupeu spuneau ca nu se accepta retur-ul.

#16
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
In mod normal ar trebui sa iti ofere 14 zile lucratoare in care sa fii obligat sa pastrezi ambalajele intacte pentru a fii eligibil sa returnezi produsul daca nu iti place ori s-a defectat.

Dar magazinele sunt la limita legii cu returul produselor doar ca sa te faca sa returnezi produsul doar schimbandu-l cu alt produs mai scump.

#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
pe ei ar trebui sa-i preocupe returul produsului, nu ...

 Agenor, on 17 octombrie 2015 - 17:43, said:

"Nici nu gasesti windows 10 la noi pe site" intre timp angajatul magazinului da un search pe site si gaseste niste licente de windows 10 si incearca sa spuna ca alea sunt cu totul altceva. Mai spune si sa imi bag windows 7, alt angajat spune ca windows 10 nici nu a aparut oficial...

astea sunt doar recomandari de la incompetenti care trag cu dintii de acea achizitie.

offtopic: tom - 10.000

dai de baut Posted Image

#18
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014

 Dany_Darke, on 17 octombrie 2015 - 17:56, said:

dar ce, la emag poti returna in cele 30 de zile daca le-ai luat din showroom?

din pacate, altex merge doar la limita legii, asa ca din pacate, nu poti returna daca le-ai ridicat din magazin.

In ianuarie 2015 am luat de la EMAG (on-line, livrare cu curier) un storcator de fructe. L-am primit si in aceesi zi, la prima folosire, a inceput sa curga pe sub. N-au vrut sa-mi dea banii inapoi - cica nu beneficiaza de garantia de retur in 30 zile :)

Ei zic ca mi l-au inlocuit, insa nu am mai deschis ambalajul de atunci.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate