Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Achizitie laptop ~3000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postvlad29marko, on 19 octombrie 2015 - 07:55, said:

Exact ce iti spuneam. :lol:

#38
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Am instalat laptopul ieri. I-am pus windows 10 Edu licentiat.

- Are intr-adevar, unitate optica externa pe USB.

- Driverele de pe CD-ul celor de la Lenovo sunt compatibile doar cu win 8.1 (zic ei), la mine au mers toate cu exceptia celor de la placa video. Pe-alea le-am luat de pe site-ul nVidia.

- Un plus este displayul, arata la fel de clar si curat din unghiuri foarte dezavantajoase pentru o viziune cu acele caracteristici. In schimb, pe fundal negru se observa in colturile de jos mici "umbre" palide, cred ca "display  
  bleeding" e fenomenul. Nu stiu daca e grav sau nu.       Am observat ca daca pun presiune in acele zone pot extinde pentru scurt timp petele alea. Oricum, cand imaginea in sine isi face aparitia se vede excelent.

- Are buton separat pentru intrat in BIOS si o camera Web foarte buna.

- De asemenea as vrea sa discut cu voi un aspect. Mai ales cu posesorii de Lenovo. Am instalat de pe CD-ul lor un soft, "Energy Manager" se numeste. Are o functie interesanta pe care o folosesc, dar nu stiu daca fac bine sau nu.
  Este vorba despre "Conservation Mode". Imi tine bateria (care este nedetasabila, btw) intre 55% si 60%. Ce am observat: Daca este functia asta activa si laptopul nu e " la curent ", in momentul in care il conectez NU INCARCA  
  decat cand ajunge undeva pe la 50%. Incepe     incarcarea si duce bateria pana la 60% si se opreste! Scrie " charging " dar bateria ramane la 60%.
  Nu stiu daca sa il folosesc in felul asta. Aveti voi vreo sugestie in privinta asta? Am inteles ca Lenovo si-a sfatuit cumparatorii de-alungul timpului sa nu detaseze bateria cand folosesc laptopul " plugged in ", de aceea probabil au
  si optat sa faca bateriile nedetasabile, acum.
  Cunoasteti vreun alt soft de manageriat bateria? Ideea este sa o protejez pe cat posibil si sa nu apuce sa-si faca ciclurile acelea.
  Cineva imi spunea ca isi bifeaza un ciclu de incarcare chiar si cand il decuplez si imediat il cuplez inapoi la tensiune.
  Un amic care are exact acelasi laptop (astazi am aflat :D) nu foloseste niciun soft ajutator si pur si simplu il tine in priza tot timpul cu bateria 100% si charging.
  Nu stiu cum sa procedez mai bine. Care practica o fi mai sanatoasa?

Edited by vlad29marko, 20 October 2015 - 11:50.


#39
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Povestea e lunga si s-a discutat mult.
Pe scurt: foloseste-l.

Bateriile Li-Ion sufera cel mai multe de la incarcare / descarare completa si temperaturi mari.
O tii pe cat posibil pe la 60%, n-o descarci sub 20%. Cand ai nevoie sa pleci pe undeva, aia a, o incarci full si iti faci treaba. Lunar, sa-i faci un ciclu de incarcare / descarcare.

#40
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Stiu ca e discutabila treaba. HP-ul recomanda sa scoatem bateriile cand folosim laptopul plugged in, Dell-ul nu. Eu intrebam in special detinatorii de Lenovo. Ma gandesc insa ca, din moment ce softul acela e de la ei, oficial, or sti ei ce-i mai bine de facut, respectiv sa-l tinem la 60% cum am explicat mai sus. Asta e, il pot trimite la garantie cand oi vedea ca n-o mai tine bateria, daca o fi.

Apropo, daca ii desfac carcasa pot cumva sa-i scot/deconectez bateria sau nu "ajung" pana acolo? Ma refer in general la laptopurile astea cu bateria integrata, nu neaparat la acest model.

#41
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Depinde daca e accesibila sau nu.
Oricum, nu an inteles niciodata ce e cu panica asta. Urmezi ce am zis mai sus si aia e.

Bateria e consumabila, cand nu mai duce, o schimbi.

#42
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Acumulatorii se degradeaza si daca nu sunt conectati, o sa te trezesti dupa 2-3 ani ca nu mai tine desi nu ai folosit bateria. Sfatul meu e sa o folosesti...

#43
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Stiu ca se degradeaza si chiar se si consuma, indiferent daca au sau nu sarcina. Ideea e ca folosesc laptopul foarte mult la birou si evident, am acces la priza, nu prea ar avea rost sa-l tin pe baterie (plus ca este cunoscut faptul ca nu atinge aceleasi performante pe baterie). Il folosesc rar pe baterie, dar cand o fac, vreau sa tine cat de cat, decent. Asta era ideea.

Multumesc pentru replyuri, daca o sa mai apara ceva legat de laptop o sa postez aici. Urmeaza sa-i instalez niste softuri/jocuri mai grele, sunt curios cum o sa se comporte. Am umblat un pic la setarile placii video. Am citit ca trebuie bifata o optiune care ii permite placii " sa se desfasoare ". Era un cursor inghetat pe 30 FPS, l-am mutat in extremitatea dreapta. Posted Image Vedem ce-o fi!

LE: Mi-am amintit o completare:
- Un minus ar fi touchpad-ul, la acest model. De el am vazut ca se plange mai toata lumea in reviewuri. Ideea e ca butoanele (clickurile) au si ele o mica sensibilitate si functioneaza si suprafata lor ca touchpad si e destul de incomod, iti "fuge" uneori cursorul. Oricum, personal nu folosesc aproape niciodata touchpadul si daca il folosesti doar cu un deget, nu sunt probleme. Ele apar doar cand vrei sa faci chestii mai pretentioase, gen zoom and other stuff.
- O alta chestie pe care am observat-o si nu stiu cat de buna e ar fi ca caile de ventilatie au "gurile de evacuare" in mijlocul laturii superioare a laptopului, sub clapeta, usor indreptate spre exterior. Avand in vedere ca intre marginea inferioara a clapei si limita superioara a laptopului in sine exista un spatiu gol, e oarecum in regula, se imprastie aerul, dar nu stiu cum s-o comporta la temperaturi/usage mare. Ramane de vazut daca au fost inspirati cei de la Lenovo cu arhitectura asta. Grilele din laterale sunt doar de design.

Edited by vlad29marko, 20 October 2015 - 13:04.


#44
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Revin cu o intrebare vis-a-vis de acest laptop:
Nu reusesc sa gasesc informatii legate de ce fel de SSD ar fi compatibil cu el. Probabil ceva cu porturi SATA III? Daca ma puteti ajuta voi, va rog.

Vad aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nokHdiRW1_s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] - nu imi dau seama din video ce cu ce inlocuieste (ca porturi, ma refer).

PS. (Am mai instalat una-alta intre timp: ruleaza la ultra high Call of Duty Modern Warfare, Ryse son of rome).

Edited by vlad29marko, 06 November 2015 - 11:55.


#45
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
SSD-ul Sata e standard.
Orice SSD Sata III e ok acolo, in locul HDD-ului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate