Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Timp asteptare echipamente RDS?

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#91
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,118
  • Înscris: 25.02.2007
Merge merge.
576p, 720p si 1080i, toate cu refresh de 50Hz.
Merg si cateva la refresh de 60Hz (inclusiv 1080i*60HZ) dar n-am urmarit prea atent acele rezolutii pt. ca se incadreaza si mai rau pe ecran (nu stie/poate monitorul sa centreze ok imaginea). In plus, noi fiind pe PAL cu 50HZ, daca reglez monitorul pe 60Hz se vede cumva in hopuri (miscarile nu sunt cursive).

Ce tine de adaptor e ok. Adica lumina, contrast, culoare e ok. Si sunetul e ok.

Am insa o neplacere (mica) privind nivelul de negru, care e cam jos fata de celalalt tuner. Adica unde e intuneric nu vad aproape nimic. Iar tunerul regleaza contrastul spre zero (adica contrast minim are nivele de la 0 la 25 sa zicem). Daca facea reglajul contrastului spre mijloc (adica un nivel de 128 sa zicem) atunci toate erau perfecte.
Totusi, cu acest negru profund, imaginile arata mai frumos. Mai cu contrast, acum si mai clare, deci e mai frumos. Insa pana se lasa seara cand nu prea distingi nimic prin zonele intunecate.

edit - si monitorul face contrastul mic tot spre zero - adica o imagine cu contrast zero face imaginea complet neagra (totusi monitorul nu coboara pana la negru absolut dar e aproape); adica nu am cum sa ridic nivelul de negru un pic
Ideal ar fi fost ca macar un dispozitiv sa faca contrastul spre gri, adica jumatate din luminozitate si sa vezi o spalaceala gri cand dai contrast minim dar n-a fost sa fie.

Edited by theMisuser, 10 September 2018 - 17:50.


#92
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,118
  • Înscris: 25.02.2007
Dupa discutii de cateva zile cu PR-ul de la PlazaTV, au zis ca o sa verifice problema sesizata de mine cu zonele intunecate ale imaginii; pare ca o setare de "gamma" este implicit reglata la nivel minim.
Cica o sa discute la fabrica despre problema asta Posted Image

Poate fac un firmware nou cu setare gamma inclusa.
Le-am cerut si acces la un meniu de service in speranta ca poate contine pe undeva o asemenea setare - vedem ce rezolva.
(probabil luni de zile pana la o solutie oricum)

#93
George78910

George78910

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 14.11.2016
Maine se fac 3 luni si 2 zile de la comanda.

#94
pblx

pblx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 12.09.2018

View PostGeorge78910, on 13 septembrie 2018 - 21:41, said:

Maine se fac 3 luni si 2 zile de la comanda.
Pt ce?pt decodor?

#95
George78910

George78910

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 14.11.2016
Da, decodor HD.

#96
marinexus

marinexus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.03.2006
Maine se fac 5 luni de la comanda pentru decodor HD.
Ce m-a deranjat cel mai mult e ca nu au fost deloc cooperativi cand le-am propus o masura compensatorie: renunt la decodor pentru o luna gratuita la abonamentul TV . Raspunsul RDS a fost ca : ei nu fac asa ceva.
Ei doar spun oamenilor la semnarea contractului ca decodorul HD vine in aproximativ o luna.

Ne auzim peste inca o luna :) cand vom aniversa si jumatate de perioada contractuala fara decodor HD

#97
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Nu îți vor da gratuit, pentru că doar pentru câteva posturi ai nevoie de el sau de CAM.

#98
marinexus

marinexus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.03.2006
Asta am banuit dinainte sa le cer acest lucru si m-am lamurit dupa ce am discutat cu ei.
Iti dai seama ca nu stateam in cei 28 de lei, cererea pentru o luna gratuita am facut-o mai mult din principiu, sa vad cat de mult pretuiesc satisfactia clientului intr-o problema in care ei sunt de vina. Nu pot intocmi un contract cu decodor HD in custodie pe care ei sa nu-l livreze in 5 luni si stea si linistiti de parca nu s-a intamplat nimic.
Si nu trebuie sa-mi dea gratuit pentru cateva posturi care se receptioneaza doar cu decodorul, ci pentru ca nu onoreaza conditiile contractuale.
Pentru mine subiectul decodorului HD de la RDS este inchis, voi mai posta aici pentru a oferi celor care sunt in aceeasi situatie, o idee a timpului de asteptare.

#99
George78910

George78910

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 14.11.2016
Si eu astept tot un decodor HD de 3 luni si 8 zile.

#100
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Deja a trecut o luna jumatate de asteptare dupa decodorul HD pentru satelit..Posted Image

Edited by -koss-, 18 October 2018 - 11:26.


#101
Veverita_8

Veverita_8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 08.10.2018
La mine nici azi nu a venit decorul HD pentru cablu.
Ieri mi-a venit mesaj de la Digi că a ajuns decodorul, am mers la adresa din mesaj și domnișoara spune că nu au decodoare pe stoc și că este o eroare.

#102
andreihey

andreihey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 06.10.2013
Si eu am facut cerere de un decodor hd. Dupa 3 luni nu l-am primit. Am reziliat toate contractele, de voce, internet, tv si m-am mutat la orange.

#103
marinexus

marinexus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.03.2006
Nu vreau sa ma "laud" , dar azi se implinesc 6 luni de cand a fost comandat decodorul HD, incep sa cred ca am fost foarte optimist cand am zis ca poate ar fi vreo sansa sa-l am sub brad anul asta.

#104
andreihey

andreihey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 06.10.2013
Schimba furnizorul. E chiar bataie de joc. Niciodata rcs nu are echipamente. Nici daca le fabricau acum nu putea sa dureze atat. Ii doare la basca.....

#105
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
:(

Attached Files



#106
pblx

pblx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 12.09.2018

View PostNimcid25, on 19 octombrie 2018 - 11:29, said:

:(
La mine a venit azi noul decodor după 3 luni de asteptare👌

#107
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
HD sau SD?

#108
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View Postpblx, on 19 octombrie 2018 - 15:06, said:

La mine a venit azi noul decodor după 3 luni de asteptare��

De satelit decodorul sau de cablu?

View Postandreihey, on 19 octombrie 2018 - 11:28, said:

Schimba furnizorul. E chiar bataie de joc. Niciodata rcs nu are echipamente. Nici daca le fabricau acum nu putea sa dureze atat. Ii doare la basca.....
Intr-adevar o adevarata bataie de joc la rds rcs aka digi cu echipamentele..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate