Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cum vede google sau celelalte motoare de căutare conținutul românesc pe un domeniu web străin ?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
andrei_1234567890

andrei_1234567890

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.08.2015
Salut din nou.

Revin cu un nou subiect pentru că sunt interesat şi nu are legătură directă cu subiectul anterior.

Exact ca în titlu. Să spunem că am conţinut românesc, adică în limba română, dar pe un domeniu străin. Aveţi idee ce părere are google, de exemplu, despre asta ?

În teorie nu pare o idee foarte bună, dar mă gândesc la un domeniu pe care să-l cumpăr şi aş vrea să fie de tipul:

burl.ac
insur.at
ban.at
inter.net (ăsta nu-i străin, dar e un exemplu)
etc

Înţelegeţi ce vreau să spun, da ? Bănuiesc că nu sunt singurul care s-a gândit la asta. Iar cu extensia pe .ro nu prea există variante. Ca să nu zic deloc...

Cum îmi vede google site-ul, asta poate fi o problemă...

Un sfat e bine venit.

Mulţumesc.

Edited by andrei_1234567890, 16 October 2015 - 07:11.


#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Il va cota mai slab decat echivalentul pe .ro

#3
andrei_1234567890

andrei_1234567890

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.08.2015

View PostMizu, on 16 octombrie 2015 - 07:13, said:

Il va cota mai slab decat echivalentul pe .ro
Bun, şi oare n-o să se poată ridica niciodată la nivelul unui domeniu ro pe aceeaşi nişă, pe aceeaşi calitate a conţinutului doar din cauza asta ? Din cauza domeniului ?

Mi-ar fi de ajutor nişte sfaturi bune pe tema asta, pentru că am găsit cel puţin un nume de domeniu care este perfect pentru ce vreau eu. Dar domeniul este corespondent unei ţări, cum zicea cineva, bananiere.

#4
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Te ajuta faptul ca obtii un cuvant usor de memorat care are legatura cu continutul. (Presupun ca asta ti-e strategia.) Alte avantaje nu ai.

#5
andrei_1234567890

andrei_1234567890

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.08.2015

View Postalalaltu, on 16 octombrie 2015 - 08:06, said:

Te ajuta faptul ca obtii un cuvant usor de memorat care are legatura cu continutul. (Presupun ca asta ti-e strategia.)
Exact Posted Image

Şi atât de bun e cuvântul (domeniul + extensia) încât mă şi mir că nu e cumpărat. Poate că răspunsul ar fi exact nedumerirea mea...

Dacă are cineva detalii mai multe, vă rog...

Mulțumesc pentru răspunsuri.

Edited by andrei_1234567890, 16 October 2015 - 08:21.


#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Daca intentionezi sa creezi un brand presupun ca merge. Dar numai pentru keyword in nume nu.
Acum oricum, SEO nu mai e ce-a fost si poti avea succes folosind doar social marketing, daca stii cum. In situatia asta conteaza brandul.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Daca ai .ro in coada, in GSC vei fi automat bagat pe limba romana.
Daca ai alt TLD, atunciv a trebui sa setezi tu limba in GSC si in html attributes.

xml:lang="ro" lang="ro"
Vezi la noi in header

In rest, rankingul e o chestie de continut si mai ales de link-uri.

#8
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014
daca retine lumea usor, si o sa ai trafic mare, si vei avea relevanta mare, ar merge.

acum atentie si la nisa respectiva, sa nu fie suprasaturata.

#9
andrei_1234567890

andrei_1234567890

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.08.2015

View Postbanculescu, on 16 octombrie 2015 - 08:58, said:

daca retine lumea usor, si o sa ai trafic mare, si vei avea relevanta mare, ar merge.
acum atentie si la nisa respectiva, sa nu fie suprasaturata.
Da, nu prea ai cum să nu reţii numele domeniului. Este la fel ca cele care le-am dat mai sus exemplu. Ba aş zice că mai uşor de reţinut...

Suprasaturată.... poate mai degrabă că sunt alte site-uri consacrate. Dar acum ce să mai faci şi să fii şi singur...

Îmi încerc norocul. Şi o să mă folosesc de ce a zis Mizu că alte variante oricum n-am.

Mulţumesc pentru sfaturi !

Edited by andrei_1234567890, 16 October 2015 - 09:19.


#10
MarPlonet

MarPlonet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 21.02.2012
Salut
In Google Webmaster Tool, la sectiunea "International Targeting" (de la Search Traffic) poti sa specifici tara, cum ar fi Romania. Asta cred ca va ajuta la pozitia din rezultatele pe limba romana dupa acel cuvant. oricum, sunt alti factori mai importanti in rezultatele cautarii, cum ar fi: vechimea site-ului, backlink-uri, nr. pagini indexate, calitatea codului din pagina, frecventa adaugare continut nou, etc..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate