Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Coada de 2 kilometri la moaste

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
629 replies to this topic

Poll: Ati fost si voi acolo? (195 member(s) have cast votes)

Ati fost si voi acolo?

  1. Da (14 votes [7.14%])

    Percentage of vote: 7.14%

  2. Nu (182 votes [92.86%])

    Percentage of vote: 92.86%

Vote Guests cannot vote

#613
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017

View Postsandy76, on 17 octombrie 2017 - 09:25, said:

Rugăciune. La moaștele Sf. Parascheva!



Voi ce intelegeti din titlul respectiv ( pot citi , nu pot si auzi , adica nu am boxe ) ?

Eu am inteles ca panselutele sunt recoltate / culese  special pentru pelerini direct  de pe straturile din Iasi .

#614
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostDaco_Get, on 17 octombrie 2017 - 06:17, said:

Iti dai seama ca sunt  vizitatori ,,ca iesenii ....le aveau la dispozitie si pina acum ...
Ar fi tare bine sa fie identificati si facute publice localitatile de domiciliu !
Adevarata lupta de clasa! sa fie identificati si arestati . Ori e lege ori nu !?
Dar unde se aduna retarzii la meciurile de fotbal , ce zici ? De cum ii pupa-n dos pe fotbalisti si lauda cu banii lor , fomistii , nimic de zis ? Nu este acelasi lucru ?
http://specialarad.r...t-batalia-foto/
Astia nu trebuie identificati si facut a public identitatea lor ?
Dar unde se aduna si-i pupa-n dos pe te miri ce dezlinati cu nume de artisti /cintareti , toi drogatii , betivii , nimic de zis ?
..........
Pina una alta , societatea , administratia si organele de ordine , prefera adunarile la moaste decit alte " adunari " , care sint periculoase si necesita masuri speciale de paza si protectie , care sint platite de la buget ...

#615
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View Post86-APP, on 17 octombrie 2017 - 16:57, said:


Dar
Astia nu trebuie
Dar .

Dar ai vazut cum se numeste topicul ?

Sa nu imi spui ca esti de acord cu vandalismul inideferent sub ce umbrela se afla !?

#616
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Mi-a placut mult articolul asta.

Quote

Vine noaptea. Dai să te culci. Te gândești că e alegerea Lor. Și… Vrei să scapi de Babe? Nu poți. Le vezi la televizor: umilite, arătate în posturi jenante, căutate cu lumânarea de niște mici șacali care, astfel, își ascut dințișorii pentru viitor.

Dar, slavă Domnului, Babele de la televizor parcă nu seamănă cu cele din rând. Eu mă duc de dimineață să verific. Când colo, ce văd? Mâinile crăpate, aspre, uscate și înnegrite de muncă, de frig, de zloată, de arșiță… Mâinile lor noduroase, cioturi închircite de cărat greutăți la animale, cu sacul, de la câmp…

Mă uit la Ele. Sunt Babele alea care s-au născut înainte sau chiar în timpul Războiului. Poate le-au fost răpiți tații ori frații de gloanțe. Sunt Babele care au dus Greul. Care au trecut prin foamete. Cărora li s-a furat averea. Babele care, pe când erau fete, n-au avut dosar bun și n-au mai făcut liceul ori vreo școală mai înaltă. Ai căror părinți, frați ori uncheși au înfundat pușcăriile comuniste.

Babele astea au trăit în carnea vieții lor mărirea și căderea epocilor. Ele Știu. Ele sunt Memoria. Pe fața fiecăreia citești Istoria țării, mai abitir decât în manualele actuale.
Babele astea au muncit la CAP-uri până la ultima sudoare. Babele au semănat, au prășit cu sapa, au cules, au cărat cu spinarea, au făcut snopi și au dat la dobitoace. Babele astea au mers pe lângă căruță sau car, să le fie mai ușor animalelor.

Pe spinarea Babelor s-au clădit fabricile, uzinele, spitalele, grădinițele și școlile. Babele au pansat rănile bolnavilor, Babele au spălat murdăria din toate birourile, din toate w.c.-urile, din trenurile, din grădinițele și școlile prin care am trecut. Babele au fost lângă bărbați pe șantiere. Babele astea au ridicat copii și au dat țării ăsteia inteligență cât în alte zece țări.

Babele au căutat găinile în fund să vadă dacă au ou să-l dea nepoților la oraș, „să aibă oușor bun, de țară, maică…”. Babele astea au muls vacile și aduc la oraș brânză adevărată, ca să nu se mai spurce pruncii cu otrăvuri cu brand și preț din supermarket. Babele au făcut cozonacii și pâinea bună, cu cruce deasupra, păștile de Paști și ouăle înroșite.

Babele astea au adus pe lume miei, viței, pui de găină sau gâște fără număr, ele au dat la păsări, ele au dat la dobitoace, ele le-au gătit, ele le-au îngrijit. Și au grijit omul, copiii, casa și curtea, grădina, câmpul și cimitirul. Babele au zis „Doamne ajută!” la vremi de grele încercări și au învățat să ceară ajutor de sus cu teamă și blândețe, pe când Omul lor suduia. Babele au moșit femeile și au învățat fetele să fie cinstite și cinstitoare. Babele au lăut pruncii și i-au vindecat la ceas de cumpeni. Babele astea mai știu câte un leac din plante sau câte o poveste ori descântec. În poala Babelor ăstora nepoții au primit o mângâiere aspră când părinții au plecat să spele domnești dosuri italiene pentru câțiva firfeurei.

[...]

Babelor ăstora capitalismul le-a luat și ce le mai rămăsese după comuniști. Le-a luat serviciul, demnitatea, copiii și nepoții. Lor nu le-au mai rămas decât pomenile, rugăciunile, lacrimile și batistele cu noduri în care stau ascunși câțiva lei. Și câțiva biscuiți ieftini.

Și niște sfinți. Cu care ele vorbesc, se sfătuiesc, la care se roagă și de la care nădăjduiesc ajutor. De la cine, altcineva, să aștepte? Copiii? Ocupați. Nepoții? Plecați după Pokemoni aka diplome. Statul? Care? Societatea civilă? Pe bune? Neamurile? Vecinii? Ei, da, neamurile și vecinii. Neamurile și vecinii de rând, la moaște. Să pupe un mort.

Pentru că, pentru ele, morții și viii sunt tot o lume. Iar sfinții sunt mijlocitorii. „Da, Ghiță, așteaptă-mă, vin la Sân‘ Dunitru”, zicea mătușa mea, pe la Schimbarea la Față, omului ei, plecat în ceea lume, de aproape un an. Ea trăia la fel de conștientă și coerentă peste Tot. Glissando. Apoi se uita la mine și zicea: „Îi ghini vițălu‘, c-o fost cam galeș? Da‘ vaca, ați dat la vacî? Sî culegi prunili, maicî, sî faci magiun la feti…” Apoi iar se uita la moșul Ghiță al ei din aer și vorbea cu el dându-i vești despre vițel… Și se muta cu ochii la Sfânta din icoană. „Maicî Precistî, sî mă duci la Sân‘ Dunitru la omu‘ nieu”. Și exact la Sân‘ Dunitru s-a dus la întâlnire. Zis și făcut. Cu rânduială, rost și prin conlucrare.

Alertă de trafic intens în zona Mitropoliei Iași. Se circulă Babă la Babă. Statui umblătoare de carne înghețată și rugă fierbinte. În miroznă de aspru busuioc și dulce mir. Babele-Arhanghel circulă prin frig, ploaie, pe Calea lor, tăcute. O dată pe an. Se văd și Ele cu Sfânta lor. Apoi, ca niște biserici mici și luminoase, mergând tot cu fruntea înainte, te întreabă, grăbite, jenate, în care parte-i gara. Se retrag. Duc cu ele busuioc, iconițe ieftine pentru cumătre și vecini, agheazmă pentru casă și animale.

Și ne lasă singuri. Noi între noi. Ne lasă Iaș-ul, trafic-ul, Facebook-ul, mișto-ul, Mall-ul. Și Halloween-ul! Rămânem fiecare cool, trendy, stylish, cu deadline-urile, income-urile și insight-urile noastre.


#617
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostDaco_Get, on 17 octombrie 2017 - 17:03, said:

Dar ai vazut cum se numeste topicul ?
Sa nu imi spui ca esti de acord cu vandalismul inideferent sub ce umbrela se afla !?
Eu am vazut cum se numeste , dar atita timp cit discutiile au depasit  subiectul , cam cum se face peste tot , legatura este fireasca .
Legatura o fac si eu , atita timp cit tu ai pus problema de vandalism  la ruperea unor flori , trebuia sa fac o comparatie cu ceva asemanator , pt a vedea care este dimensiunea " faptei " , ce judecam .
......

#618
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View Post86-APP, on 17 octombrie 2017 - 17:16, said:

atita timp cit tu ai pus problema de vandalism  la ruperea unor flori ,
......
Da cum se cheama ce fac nenorocitele alea acolo ??

Normal ca pun problema de vandalism ,nesimture ,proasta educatie !!

Sau ce tot vrei sa spui ca daca e in cadrul unui eveniment religios vandalismul e permis ??

View Post86-APP, on 17 octombrie 2017 - 17:16, said:

pt a vedea care este dimensiunea " faptei " , ce judecam .
......
Dimensiunea faptei este clara : vandalism ,nesimtire ,proasta crestere . Care e lucrul care  nu il  pricepi ?

View Post86-APP, on 17 octombrie 2017 - 17:16, said:

atita timp cit tu ai pus problema de vandalism  la ruperea unor flori ,


Ruperea unor flori ?? Pe bune ?? La ce film te-ai uitat?? ...O floare si 2 gradinari sau la care film ?

Mai trebuiau sa  manince si porumbeii din Piata Unirii si era gata treaba !

Edited by Daco_Get, 17 October 2017 - 17:38.


#619
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu stimabile ! Fapta este vandalism , dar pedeapsa este total diferita in functie de marime...daca babele alea pot fi cel mult amendate , in exemplele date de mine , este vorba de fapte ce duc la puscarie ...
Si cred ca este vorba de fapt de distrugere , adica fix caca-maca ....  din pacate pt cei ce vor babele la ocna !
Adica o stire de can-can ...
Uite stire adevarata , cu ce fac nepupatorii de moaste , ci cocalarii, grataragii ... http://www.gandul.in...lteste-12620939 ...citeste si vezi despre ce " act " este vorba ...

Edited by 86-APP, 17 October 2017 - 17:44.


#620
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View Post86-APP, on 17 octombrie 2017 - 17:38, said:

Fapta este vandalism ,
K, Mersi !
Spor la treaba !

#621
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Tocmai ti-am demonstrat ca NU este ...

Edited by 86-APP, 17 October 2017 - 17:45.


#622
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017
In urma cu doi ani , acest topic se stingea , usor , usor , pe data de 17 oct 2015 ( vezi pagina 23 ) urmand a fi reluat pe 14 oct 2017 .

Astazi , cand ar trebui deja sa intre in conservare inca pentru 2 ani , niste unele s-au apucat sa culeaga panselute , spre deliciul

presei de senzational  .

Eu , cand am incercat sa resuscitez subiecte foarte vechi am fost mustrat .

Daca doresc sa postez pe un subiect de interes pur personal ( pentru a mai evita ura asta aproape fascista contra celor ce au si
alte opinii decat contra - psd ) , cam cat de vechi ar trebui sa fie , adica pot sa merg undeva pe la origini , sau cel mult in urma cu 5 ani ?

Va multumesc anticipat

#623
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,825
  • Înscris: 25.10.2004

View Postmadagascar123, on 17 octombrie 2017 - 17:53, said:

...

Daca doresc sa postez pe un subiect de interes pur personal .... , cam cat de vechi ar trebui sa fie , adica pot sa merg undeva pe la origini , sau cel mult in urma cu 5 ani ?

Va multumesc anticipat
alea cu basescu, am vazut ca s-a racit de cand e soros la putere.

#624
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View Post86-APP, on 17 octombrie 2017 - 17:44, said:

Tocmai ti-am demonstrat ca NU este ...
Asa este ai demonstrat ca nu este ...Posted Image

View Post86-APP, on 17 octombrie 2017 - 17:38, said:

Fapta este vandalism , dar pedeapsa este total diferita in functie de marime...daca babele alea pot fi cel mult amendate ,

Si da pentru vandalism se poate da doar amenda ! Ca despre asta era vorba . Nu de ocne si ce mai visezi tu pe acolo !

#625
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View PostPollux, on 17 octombrie 2017 - 11:59, said:

nu se poate construi nimic pe dictatura si teroare. se darama totul la prima adiere de vant.

Daca o luam in sens spiritual, asa e, dar vezi tu, noi inca n-am terminat de demolat in 27 de ani ce-am construit sub Ceasca. :)

#626
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostPollux, on 17 octombrie 2017 - 11:59, said:

pai da, dar amenzile si neplacerile dureaza exact cat sta terchea-berchea la putere.
dup-aia se intampla un recul in sensul opus vointei dictatorul.
parca nu am fi trecut prin dictatura comunista
nu se poate construi nimic pe dictatura si teroare. se darama totul la prima adiere de vant.
numai pe democratie si asumare se poate construi. adica sa-i fie omului drag de ce face, ca sa faca si dupa ce dispare dictatorul. ca niciun dictator nu traieste vesnic.

Dictatura viitorului nu va fi a unui om bre. Dictatura viitorului va fi informatizata. Va fi peste tot, forever. N-o sa ai cum s-o mai schimbi. Va fi perfect. Abia astept. Ordinea va fi absoluta. Ce dracu, mai crede cineva ca o sa fie dictatura din aia cu poza tatucului unic in fiecare sala de clasa? Sau partid unic? In mod ideal, n-o sa mai fie nici partide, nici politica. Pierderi de timp si resurse. Parlamentarile eterne despre nimic vor fi "optimizate" primele.

Asumare, blablauri, omul, democratie.
Murim si eu si tu, si murim intr-o tara de cacat, pana asteptam sa se infaptuiasca balariile astea bazate pe om la care visezi tu. Da, ar fi mai bine, nu zic. Dar cand? 2213 toamna? Pai ma lasa rece in cazu asta. Realist vorbind si Romania condusa de o dictatura AI si Romania cu oameni educati si civilizati din proprie initiativa sunt fix la fel de indepartate. Macar prima varianta depinde doar de progresul tehnologic. In care am substantial mai multa incredere decat in capacitatea noastra de a deveni civilizati de capu nostru.

Edited by shefu_de_combinat, 17 October 2017 - 19:44.


#627
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007

View Postoverseas, on 17 octombrie 2017 - 12:04, said:

SF. Paraschiva a avut parte recent de un marketing de mare calitate intrucat......
........a crescut "ala mic" cu X cm !

Sa-mi bag P..., am zis sa nu mai beau gin , ca o ia pe muiere cu lesin !

Edited by tidicristi, 17 October 2017 - 23:12.


#628
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008
A inceput pelerinajul in Ardeal la Sf Filofteia :)


http://stirileprotv....alba-iulia.html

#629
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Vor fi si de import,il vor aduce pe Serafim de Sarov.

#630
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View PostPhobos, on 17 octombrie 2017 - 18:22, said:

Daca o luam in sens spiritual, asa e, dar vezi tu, noi inca n-am terminat de demolat in 27 de ani ce-am construit sub Ceasca. Posted Image

Attached File  jesus.jpg   50.53K   1 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate