Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Coada de 2 kilometri la moaste

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
629 replies to this topic

Poll: Ati fost si voi acolo? (195 member(s) have cast votes)

Ati fost si voi acolo?

  1. Da (14 votes [7.14%])

    Percentage of vote: 7.14%

  2. Nu (182 votes [92.86%])

    Percentage of vote: 92.86%

Vote Guests cannot vote

#19
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Anul asta vor da publicitatii cat s-a adunat in cutiile milei?

#20
assyrian

assyrian

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 843
  • Înscris: 09.09.2010

View PostNemesis-, on 15th October 2011, 18:14, said:

Toti oamenii se nasc atei.
Ca sunt unii incredibil de cretini incat ajung teisti pe parcurs si mor asa, e partea a 2a
Te rog sa te controlezi la limbaj,nu esti si nici n-ai cum sa fii intr-o pozitie din care sa emiti asemenea postulate...Vezi ca ma jignesti personal,intru-cat am ales sa fiu crestin,nu mai detailez de ce,dar astae alegerea mea,asa ca te rog eu frumos sa nu mai jignesti pe cei ce au ales sa creada In Dumnezeu !

#21
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Eu consider biserica cea mai mare escrocherie din cate exista.Am spus biserica,a nu se intelege religia!!!!!Ma consider religios si cred in Isus dar nu inteleg de ce trebuie sa-i dau eu la popa nu stiu cati bani cand ma duc sa ma rog,sau sa ma ingroape...etc!De ce trebuie sa ma rog neaparat in biserica?De ce preafericitul(auzi porecla) are cruce cat a lu guta la gat???

#22
DGHIA

DGHIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 24.11.2010
Ca Basescu nu este cretin, este adevarat, dar ca este cel mai ticalos cetatean al Romaniei, iarsi este adevarat. El nu a pupat moastele din crerdinta sau misticism, din pur interes politic, sa mai prosteasca cativa naivi care sa-i mai dea cateva voturi. Chiar credeti ca politicienii care participa la asemenea manifestari o fac cu buna credinta. NU. O fac numai din motive electorale, sa mai pacaleasca niste natafleti. Ca biserica, generic vorbind, a devenit un important agent electoral, nu mai trebuie demonstrat. Ca la noi a gasit un teren propice pentru aceasta, iar este adevarat. Favorabilitatea  acestei posibilitati este data atat de credulitatea unei mari parti a populatiei Romaniei, credulitate fata de promisiunile politicului, pe de o parte, dar si fata de obedienta mai marilor BOR, in special de a se pune in slujba puterii, pentru a-si mai umple niste conuri cu bani sau alte active, sa nu se atinga de salariile date din bugetul statului, diversele sponsorizari, etc. Si atunci sa nu ne miram ca pentru scoli, pentru asezaminte de cultura sau sociale nu se gasec bani, in schim pentru constructia de biserici, in ani de criza, se dau cu nemiluita. Oare nu este imoral ca BOR sa accepte asemenea sume, numai sa se dea mare, sa poata deveni un Patriarh Ctitor al Catedralei Neamului, satisfacand un orgoliu, in timp ce milioane de copii nu au ce sa puna pe masa, sau nu au niste amarate de caiete, sa mearga la scoala. Cam aceasta este moralitatea celor care indeamna poporul la credinta si supunere.

#23
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View PostBompres, on 15th October 2011, 18:09, said:

Petre Tutea  :

O babă murdară pe picioare, care stă în fata icoanei Maicii Domnului în biserică, fată de un laureat al premiului Nobel ateu - baba e om, iar laureatul premiului Nobel e dihor. Iar ca ateu, ăsta moare asa, dihor.

Eu cînd discut cu un ateu e ca si cum as discuta cu usa. Între un credincios si un necredincios, nu există nici o legătură. ăla e mort, sufleteste mort, iar celălalt e viu si între un viu si un mort nu există nici o legătură. Credinciosul crestin e viu.

Ateii si materialistii ne deosebesc de animale prin faptul că nu avem coadă.

Ateii s-au născut, dar s-au născut degeaba.

Cat de penibil!  :lol: E usor sa enunt iaxiome, e mai greu e sa faci o demonstratie.

Edited by Thomas-, 15 October 2011 - 18:02.


#24
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View PostNemesis-, on 15th October 2011, 17:52, said:

Isi bate joc BOR de voi in fiecare zi si nu va dati seama de asta.
Acel articol nu face altceva decat sa prezinte realitatea asa cum ar trebui. Poate asa va treziti macar cativa din voi...

Si de tine isi bate joc, prin plata impozitelor, din care unele sume ajung la ei.  :D

PS. Nu-s ortodox.

View PostDGHIA, on 15th October 2011, 18:12, said:

Sigur ca religia, biserica nu trebuie antrenata in politica, am mai fost o data, cand legionarii sau folosit din plin de ea, si stim ce a urmat.

Multi legionari erau popi ortodocsi.  :death:

View PostDGHIA, on 15th October 2011, 18:49, said:

1. Si atunci sa nu ne miram ca pentru scoli, pentru asezaminte de cultura sau sociale nu se gasec bani, in schim pentru constructia de biserici, in ani de criza, se dau cu nemiluita.

2. Oare nu este imoral ca BOR sa accepte asemenea sume, numai sa se dea mare, sa poata deveni un Patriarh Ctitor al Catedralei Neamului, satisfacand un orgoliu, in timp ce milioane de copii nu au ce sa puna pe masa, sau nu au niste amarate de caiete, sa mearga la scoala. Cam aceasta este moralitatea celor care indeamna poporul la credinta si supunere.

1. Si se vor mai da....  :console:
2. Nu este imoral, cica, o face pt popor....  :notangel:  Ce conteaza copiii care nu au ce manca, nu au cu ce se imbraca, sau, n-au bani de caiete cu care sa mearga la scoala, sau, ce conteaza persoanele care n-au de munca si sunt pe strazi, fara locuinte ? Conteaza insa ca toti sa fie tinuti intr-o stare continua de misticism, si sa nu cerceteze nimic, sa nu invete nimic, astfel, sa curga continuu banii in visteria BOR.

Edited by BlueSky2009, 15 October 2011 - 18:05.


#25
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

View PostBompres, on 15th October 2011, 18:27, said:

Deci si Basescu a "pupat cadavru "  acum cativa ani (cand nu era frica inca sa apara in  multime ). Si este " incredibil de cretin" ca a devenit pe parcurs credincios si o sa moara asa. ( ca si mama si tatal lui care au o frumoasa cruce la cap in cimitirul din Constanta)

esti foarte naiv daca pui botul la imaginea pe care o persoana vrea s-o serveasca publicului. mai ales ca e un politician

#26
Bompres

Bompres

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 15.09.2011

View PostNemesis-, on 15th October 2011, 19:04, said:

esti foarte naiv daca pui botul la imaginea pe care o persoana vrea s-o serveasca publicului. mai ales ca e un politician
De unde stii asta ? Esti cumva vreun asistent de consilier la Cotroceni ? Ai putea zice asta despre Batranul bolsevic. Dar nu despre Basescu. Adica , sanchi, pupa " cadavru" dar el fratilor este ateu get-beget. :P  Cu toate ca sunt anti-basist, asta n-o cred.

Edited by Bompres, 15 October 2011 - 18:08.


#27
catalinmacovei88

catalinmacovei88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 30.07.2011

Quote

Eu consider biserica cea mai mare escrocherie din cate exista

Imi pare rau dar gresesti, e cea mai mare mafie, avand o activitate de ~2000 ani.
Sa vezi ce de'a melteni s-au adunat zilele astea, (eu trecand pe la mitropolie de minim 2 ore pe zi, ca na, asta e drumu) din toate colturile tarii, masini peste masini, dube, autocare, trotuarele blocate ca bineinteles n-au unde parca. Fratilor.....veniti naibii in timpu anului, vara cand e frumos, daca tot vreti sa veniti ca nu e nici naiba pe acolo. A, plus ca e plin bulevardu cu niste cortu unde vand niste unii icoane si alte chesti de genu + ca e si un targ de haine, sau ceva...e o nebunie totala.

#28
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
La religie, fotbal si politica se pricepe toata lumea. Ahaha, oameni inteligenti.
Sau nu??? :frust:
Au ajuns toti frustratii sa se incoroneze inteligentii Pamantului datorita convingerilor religioase... :frust:

Edited by dgamma, 15 October 2011 - 19:07.


#29
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Veche da buna

Mircea Badea - S-a dat drumu' la moaste

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bkm_WwrhFUA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

View PostNemesis-, on 15th October 2011, 17:26, said:

un articol fain:
http://pardaf.ro/201...gura-cu-mortii/
Daca i-am aduna pe astia toti si le-am da foc ar creste instant IQ-ul mediu al populatiei cu vreo 20 de unitati  :death:
De ce ne mai miram ca Romania este asa cum este? Cu asa popor e imposibil sa ai prosperitate...
Mă fato, ești tînără.... Da' io-ți doresc să faci cancer (așa, de puterea exemplului). Da' un cancer din ăla să știi că orice tratament știut de oameni nu-ți dă mai mult de 6 luni de trăit. Să vezi atunci cum iei toate bisericile și moaștele la rînd, cît te mai poți mișca.

Sau, dacă vrei un exemplu mai soft, să nu-mi spui că nu te-ai rugat vreodată să-ți pice la examen din ce-ai învățat (nu din alea unde se poate copia).

Credința e o nevoie. Tu poate n-o ai acuma, dar să-ți amintești de vorbele mele cînd o s-o ai. Pentru că o să vină și momentul ăla, cînd o să vezi că nu totul stă în puterea ta.

Ce vezi tu acolo, învălmășeală, pumni în cap, e comuniune. Cei care stau în frig și-și dau coate-n gură sînt egali în căutarea binecuvîntării Domnului. Să nu dai coate-n gură să ajungi să pupi moaștele, înseamnă că nu-ți dorești destul acest lucru. Disclaimer: Acest paragraf e ceea ce inoculează biserica ortodoxă credincioșilor ei. E o formă pervertită de credință, dar credință e și asta. La o adică, ceea ce vedeți acolo e ceea ce se vede și-n societate (ba chiar e o directă legătură).

Edited by stormwatch, 15 October 2011 - 19:24.


#31
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Poststormwatch, on 15th October 2011, 19:17, said:

Credința e o nevoie.
Ori e credință, ori e nevoie. Ambele nu se poate. Că dacă e pe interes, atunci nu mai e credință, e ... interes ;)


Cauzele psihologice ale credinței.

#32
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

View PostOriginalCopy, on 15th October 2011, 20:28, said:

Ori e credință, ori e nevoie. Ambele nu se poate. Că dacă e pe interes, atunci nu mai e credință, e ... interes ;)
Dacă prin interes înțelegi justificare, atunci da, credința e pe interes.
Speranța e pe interes ? E o nevoie a oamenilor sau nu ? Fără speranță (credință) că Dumnezeu o să-i apere de furtuni crezi că s-ar mai fi urcat vreun explorator pe vreo navă să descopere America, de exemplu ?

Sau alt exemplu: Dacă ați ști că unul din două avioane se prăbușește, v-ați mai urca, (fără o rugăciune mică) în vreun avion ?

#33
Sulamita

Sulamita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 21.01.2010
In nici una  :D

#34
SDan222

SDan222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,925
  • Înscris: 06.04.2006

View Poststormwatch, on 15th October 2011, 20:17, said:

Credința e o nevoie.

Corect. Da' circu' si lipsa de organizare nu-s nevoi. Ca si la Lourdes se inghesuie credinciosii. Da' nu prea vezi p-acolo secvente specifice lumii a 3-a ca-n Romania.

Si astia-s credinciosi

Edited by SDan222, 15 October 2011 - 19:43.


#35
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006
Vad ca e foarte cool anii astia sa fii ateu. Aici a ajuns nivelul  Romaniei tinere, cu acces la net. Este foarte cool sa fii ateu pentru ca nu este cool sa fii batran sarac fara bani si sa-ti dai coate in mod necivilizat prin biserici pline cu popi de o moralitate indoielnica.
Ei bine, pentru astia ateii-cool, sa stiti ca pe lumea asta sunt  si oameni cu bani ce beneficiaza de Biserici civilizate si care cred in Dumnezeu, iar unii intr-un mod foarte cool. Ar trebui sa va puneti intrebarea de ce naiba oameni care au case, masini, traiesc bine , mai sunt si foarte educati pe deasupra, au relatii sociale, sunt cineva in societate,  de ce acesti oameni cred in Dumnezeu.
Deci exista oameni mai puternici decat voi, carora le este frica de maorte intr-o masura mai mica decat voua, care nu au nicio problema de santate etc etc etc.  si totusi nu sunt atei. Ei de ce cred, pentru ca la ei in societate este cool sa crezi?

Edited by GeorgeM, 15 October 2011 - 19:44.


#36
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View PostGeorgeM, on 15th October 2011, 20:43, said:

Vad ca e foarte cool anii astia sa fii ateu. Aici a ajuns nivelul  Romaniei tinere, cu acces la net. Este foarte cool sa fii ateu pentru ca nu este cool sa fii batran sarac fara bani si sa-ti dai coate in mod necivilizat prin biserici pline cu popi de o moralitate indoielnica.
Ei bine, pentru astia ateii-cool, sa stiti ca pe lumea asta sunt  si oameni cu bani ce beneficiaza de Biserici civilizate si care cred in Dumnezeu, iar unii intr-un mod foarte cool. Ar trebui sa va puneti intrebarea de ce naiba oameni care au case, masini, traiesc bine , mai sunt si foarte educati pe deasupra, au relatii sociale, sunt cineva in societate,  de ce acesti oameni cred in Dumnezeu.
Deci exista oameni mai puternici decat voi, carora le este frica de maorte intr-o masura mai mica decat voua, care nu au nicio problema de santate etc etc etc.  si totusi nu sunt atei. Ei de ce cred, pentru ca la ei in societate este cool sa crezi?

Ar fi cool daca din banii MEI nu s-ar face biserici ci spitale si biblioteci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate