Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Coada de 2 kilometri la moaste

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
629 replies to this topic

Poll: Ati fost si voi acolo? (195 member(s) have cast votes)

Ati fost si voi acolo?

  1. Da (14 votes [7.14%])

    Percentage of vote: 7.14%

  2. Nu (182 votes [92.86%])

    Percentage of vote: 92.86%

Vote Guests cannot vote

#1
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
[ http://www.jurnalul.ro/usr/thumbs//imagini/2011/10/11/thumb_640_x_426/189864-2.pelerini-inchinandu-se-la-moastele-asezate-sub-un-baldachin-in-curtea-mitropoliei-iasi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

un articol fain:
http://pardaf.ro/201...gura-cu-mortii/

Quote

Singura institutie vinovata pe de-antregul de un asemena barbarism caruia ii cad victime mii de batrani si de bolnavi anual, victime atat literalmente, fizic, oameni care pica extenuati de frig, de foame, calcati in picioare de multime etc cat mai ales victime morale, oameni care chiar cred ca se vor vindeca sau ca dorintele le vor fi indeplinite “miraculos”, renuntand poate sa-si caute o adevarata solutie in lumea reala, la problemele cu care se confrunta, este Biserica Ortodoxa Romana sau BOR, o institutie de un cinism si o aroganta inimaginabile intr-o societate democratica, care in ciuda crizei si a conditiilor precare in care traiesc atat propriii ei enoriasi dar si clerul din provincie, insista sa ridice o catedrala opulenta si ridicol de scumpa, dotata cu heliport!

Quote

Romanii privesc insinuarea in vietile lor si jaful propriu-zis al BOR asupra societatii romanesti cu foarte mare indulgenta si delasare in primul rand din cauza lipsei de educatie civica si in al doilea rand din cauza faptului ca sunt indoctrinati in aceasta religie toxica inca din fasa! Clerul BOR are televiziuni, radiouri, afaceri de multe sute de milioane de Euro anual neimpozabil totul! Politicul nu vrea sau nu are curajul de a ataca incredibila pentru vremurile noastre putere a BOR, politicienii romani fiind in mare majoritate niste mafioti convinsi ca jaful pe care-l fac e doar temporar si trebuie sa profite de situatie cat mai mult si cat mai nederanjati. Un atac asupra BOR nu le-ar aduce nici un beneficiu imediat!

Daca i-am aduna pe astia toti si le-am da foc ar creste instant IQ-ul mediu al populatiei cu vreo 20 de unitati  :death:
De ce ne mai miram ca Romania este asa cum este? Cu asa popor e imposibil sa ai prosperitate...

#2
AndutzU_DarKRage

AndutzU_DarKRage

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 20.10.2005
Poate are si BOR partea  ei de vina, da' si noi suntem exact asa... Nu poti invinovati BOR ca oamenii se calca-n picioare si ca insista sa vina toti zilele astea desi in restul anului biserica si moastele-s in acelasi loc.

Daca te intrebi vreodata de ce aflam in starea asta si cum e romanul arunca un ochi la filmuletele cand se calca-n picioare la deschiderea unui hypermarket, la biserica, sa ia pomana electorala etc.

Mie-mi place si ca odata cu sarbatoarea religioasa astia fac si concerte si dau artificii in apropiere.

Edited by AndutzU_DarKRage, 15 October 2011 - 16:38.


#3
Mizantrop

Mizantrop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 17.03.2007
Vai cât pot să urăsc turma asta de proști. După ce stau zile-n șir în frig și ploaie iau cu asalt spitalele ...că reumatism.  Păi futu-vă în gură de imbecili, eu v-am trimis să dormiți în câmp? de ce să vă plătesc eu (via impozite) spitalizarea și medicamentele compensate? Să vă facă bine Parascheva și celelalte curve imaginare.

Edited by Mizantrop, 15 October 2011 - 16:47.


#4
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

 Mizantrop, on 15th October 2011, 17:38, said:

Vai cât pot să urăsc turma asta de proști. După ce stau zile-n șir în frig și poaie iau cu asalt spitalele ...că reumatism.  Păi futu-vă în gură de imbecili, eu v-am trimis să dormiți în câmp? de ce să vă plătesc eu (via impozite) spitalizare? Să vă facă bine Parascheva și celalte curve imaginare.
subscriu

#5
DGHIA

DGHIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 24.11.2010
Sarbatoarea Cuvioasei Parascheva, cu toate manifastarile facute cu acest prilej, atat ca tip, cat mai ales participarea in numar mare a romanilor, ne arata ca mergem inapoi in evul mediu. Cam acesta este mersul Romaniei in anii postdecembristi. Desfiintam scoli, spitale, lacasuri de cultura si construim pe rupte biserici. Nu am nimic cu credinciosii, fiecare crede ce vrea, dar ca statul zis laic, sa se implice, pana  la saturatie in constructia lacaselor de cult, este prea mult. Sigur ca si aici si-a bagat politica coada. Ce potential imens il au preotii ca agenti electorali?. Exemplul cel mai clar il da UDMR, care prin bisericile lor, fie catolice, fie protestante ale popii Tokes, trimit enoriasii direct la vot, dupa slujba, cu misiune concreta pe cine sa voteze. Asa se explica marea lor prezenta la vot, si mai ales ca voteaza in bloc ce li se ordona. Iar portocalii nostrii jinduiesc tare mult pe un asemenea mecanism. De aici si marile pomeni facute bisericii ortodoxe, inclusiv pentru Catedrala Mantuirii Neamului, dar si altor culte, greco-catolici, catolici, culte neoprotestante, numai sa mai ciupeasca ceva voturi. Grav este faptul ca la romani gasesc un teren propice. Inebuniti de criza, indobitociti ca urmare a distrugerii culturii si invatamantului, acestia nu mai au speranta decat sa apeleze la divinitate sa-i scoata din prapastie, fara a realiza faptul ca acest lucru sta in puterile lor, prin simpla prezenta la vot si sa voteze cu mintea, conform intereselor lor reale, si nu dupa osciorul primit in ziua votului. Decat sa se taraie prin jurul vreunei biserici, mai bine ar iesi in strada, sa-si cera drepturile, sa-i impuna vointa.

#6
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
Isi bate joc BOR de voi in fiecare zi si nu va dati seama de asta.
Acel articol nu face altceva decat sa prezinte realitatea asa cum ar trebui. Poate asa va treziti macar cativa din voi...

#7
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Nu si-ar bate joc daca nu ar gasi de cine sa isi bata oc. Dar prosteala gaseste mereu un pamant fertil in Romania.

#8
assyrian

assyrian

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 843
  • Înscris: 09.09.2010
M-am nimerit si io odata pe acolo,la Iasi,si m-am dus la Mitropolie sa casc gura(asta se intampla pe vremea Impuscatului) si exact atunci era aceasta sarbatoare,lume,adica babe,la greu,io eram un pic confuz nu intelegeam de ce,cu ce ocazie s-au adunat atata popor;oricum,m-am invartit bine si am ajuns inauntru,era un fel de coada pe 3 randuri in mitropolia Iasiului,rand oarecum organizat si supravegheat de niste popi...in fine randul se misca destul de repede asa ca am ajuns si io la cosciugul ala(racla),capacul era dat deoparte un pic c-am pe jumate' iar asa-zisa tanti Paraschiva era acoperita de un cearseaf ne-transparent,se vedea doar un fel de contur al trupului ei;
Ei bine,nu m-am lasat pana nu am ciocanit cu dejetu' indoit in tanti Paraschiva si,oameni buni,m-a durut dejetul de la acea ciocanitura!! Concluzia mea e ca in acel cosciug nu e nici o sfanta nici un trup al cuiva,ci cred ca turnat beton sub forma unui corp uman! A fost unica ocazie cand am vazut capacul cosciugului dat deoparte,nu stiu daca in vremurile noastre  se mai da deoparte acel capac...

#9
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,114
  • Înscris: 03.07.2008

Quote

... sunt indoctrinati in aceasta religie toxica inca din fasa! Clerul BOR are televiziuni, radiouri ...

Majoritatea celor care se-nghesuie la moaste sunt de o anumita varsta. Ma indoiesc ca atunci cand ei erau in fasa (in anii 60-70-80) BOR-ul avea radiouri si televiziuni...

In afara de asta in timpul comunismului se facea propaganda ateista la greu (si eu am facut in scoala) si cu toate astea bisericile erau pline...

#10
qawHaq

qawHaq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 15.04.2011

 Bompres, on 15th October 2011, 17:45, said:

Alo ! Coane moderator care esti p-aicea ! Topicul asta nu-i o batjocura la adresa milioanelor de credinciosi din tara asta ? Si Basescu este un " pupator de cadavre " ?

Nu, Basescu e un facator de cadavre.  :naughty:

#11
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
[ http://4.bp.blogspot.com/_LU7ZGlQKyOg/TLX-uWnCFSI/AAAAAAAABpE/E45B8WMLELs/s1600/Hramul%20Sfintei%20Parascheva23_1.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
:death:

#12
qawHaq

qawHaq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 15.04.2011
Ceea ce vedeti voi acolo nu e credinta, e superstitie. Ceea ce denota infinit mai multa prostie decat s-ar crede la o prima privire.

#13
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

Quote

Singura institutie vinovata pe de-antregul de un asemena barbarism caruia ii cad victime mii de batrani si de bolnavi anual, victime atat literalmente, fizic, oameni care pica extenuati de frig, de foame, calcati in picioare de multime etc cat mai ales victime morale, oameni care chiar cred ca se vor vindeca sau ca dorintele le vor fi indeplinite “miraculos”, renuntand poate sa-si caute o adevarata solutie in lumea reala, la problemele cu care se confrunta, este Biserica Ortodoxa Romana sau BOR, o institutie de un cinism si o aroganta inimaginabile intr-o societate democratica, care in ciuda crizei si a conditiilor precare in care traiesc atat propriii ei enoriasi dar si clerul din provincie, insista sa ridice o catedrala opulenta si ridicol de scumpa, dotata cu heliport!

Foarte bine spus!

#14
Bompres

Bompres

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 15.09.2011
Petre Tutea  :

O babă murdară pe picioare, care stă în fata icoanei Maicii Domnului în biserică, fată de un laureat al premiului Nobel ateu - baba e om, iar laureatul premiului Nobel e dihor. Iar ca ateu, ăsta moare asa, dihor.

Eu cînd discut cu un ateu e ca si cum as discuta cu usa. Între un credincios si un necredincios, nu există nici o legătură. ăla e mort, sufleteste mort, iar celălalt e viu si între un viu si un mort nu există nici o legătură. Credinciosul crestin e viu.

Ateii si materialistii ne deosebesc de animale prin faptul că nu avem coadă.

Ateii s-au născut, dar s-au născut degeaba.


#15
DGHIA

DGHIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 24.11.2010
Credinciosi sunt si prin alte tari, dar parca pe acolo nu se inghesuie lumea sa pupe  nustiu ce, de nu stiu unde, numai sa se numeasca moaste. Unde mai este demnitatea umana atunci cand te tarai in genunchi, in jurul unor popi care fac totul pentru a prosti cat mai mult enoriasii. Uitam ca sa ajuns pana la un eveniment tip Tanacu, care s-a lasat cu o crima, de aici pana la arderea pe rug din evul mediu nu mai este decat un pas, unul mic. A crede este una, a fi mistic este alta. Nu crestinismul, nu religia, de un fel sau altul este in discutie aici, ci modul in care se manifesta BOR la noi, promovand tot ce este mai urat, mai degradant , mai injositor, profitand de desnadejdea unor oameni care nu mai au nisi un orizont de speranta, de iesire din marasum in care ne aflam, mai ales in ultimii 3 ani. In loc sa organizeze asemenea manifestari, mai marii BOR ar trebui sa faca ceva pentru cei napastuiti, prin ajutorarea acestora, sa ia pozitie fata de degradarea spirituala si materiala a natiei romane, in carea cea mai mare parte sunt crestini ortodocsi, nu sa se inhaiteze cu acesti rapace guvernanti, numai ca acestia sa le mai arunce cate un teren, o padure, vreun privilegiu. Parca pe vremea  PF Teoctist lucrurile nu aveau o asemenea amploare, dupa, vedem ce se intampla. Politicieni care folosesc biserica pentru asi face campanie, fenomen fata de care BOR nu a luat nici o pozitie, dimpotriva, se pune in slujba acestora. Sigur ca religia, biserica nu trebuie antrenata in politica, am mai fost o data, cand legionarii sau folosit din plin de ea, si stim ce a urmat. Dar nici nu poate sa fie indiferenta la marile probleme cu care se confrunta cetatenii romani, cea mai mare parte a lor, fara sa ia pozitie fata de aberatiile care ni se intampla azi. Celelalte culte, greco-catolicii, catolicii, protestantii de diferite feluri, neoprotestantii, iar de diferite feluri, parca nu au asemenea manifestari. De ce numai crestin-ortodocsii au parte de asemenea manifestari.

#16
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

 Bompres, on 15th October 2011, 18:09, said:

Un retardat  :

O babă murdară pe picioare, care stă în fata icoanei Maicii Domnului în biserică, fată de un laureat al premiului Nobel ateu - baba e om, iar laureatul premiului Nobel e dihor. Iar ca ateu, ăsta moare asa, dihor.

Eu cînd discut cu un ateu e ca si cum as discuta cu usa. Între un credincios si un necredincios, nu există nici o legătură. ăla e mort, sufleteste mort, iar celălalt e viu si între un viu si un mort nu există nici o legătură. Credinciosul crestin e viu.

Ateii si materialistii ne deosebesc de animale prin faptul că nu avem coadă.

Ateii s-au născut, dar s-au născut degeaba.

Toti oamenii se nasc atei.
Ca sunt unii incredibil de cretini incat ajung teisti pe parcurs si mor asa, e partea a 2a

Edited by Nemesis-, 15 October 2011 - 17:16.


#17
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Ma, voi aveti prea mult timp liber daca puneti botu` la asa ceva. Gasiti-va ceva constructiv de facut. :deadtongue:

Edited by dgamma, 15 October 2011 - 17:17.


#18
Bompres

Bompres

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 15.09.2011

 Nemesis-, on 15th October 2011, 18:14, said:

Toti oamenii se nasc atei.
Ca sunt unii incredibil de cretini incat ajung teisti pe parcurs si mor asa, e partea a 2a
Deci si Basescu a "pupat cadavru "  acum cativa ani (cand nu era frica inca sa apara in  multime ). Si este " incredibil de cretin" ca a devenit pe parcurs credincios si o sa moara asa. ( ca si mama si tatal lui care au o frumoasa cruce la cap in cimitirul din Constanta)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate