Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Puncte albe calcai negi?

Recomandare AC 24000 BTU

Cum as putea monta aceasta lustra

Probleme cu garda de mediu.
 Sitemul de operare foloseste prea...

Educatori necalificați

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?
 Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 

Spalatul, spuma activa si aparate de spalat cu presiune

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
432 replies to this topic

#415
eneagud

eneagud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.05.2007

 alexvoc, on 12 martie 2017 - 23:22, said:

Foloseste cineva aparat Karcher K4, K5 etc cu functie Full Control? Vreau si eu cateva pareri despre aceasta functie. Observ ca nu mai are butonul de presiune pe pompa si tot reglajul e din adaptorul de la pistol, daca schimbam adaptorul merge tot timpul la presiune maxima? Se mai poate regla altfel presiunea?

Eu am un K4 , e ok functia full control dar o folosec rar. La spalat masina e tot timpul pe full power, altfel nu fac nimic.  E buna ideea daca speli lemn sau suprafete sensibile, invarti lancea pana nu mai sar bucati din ce speli. Numai ca e scurta cursa, in 50 de grade sari de la ful power la stropitoare.

Care este dilutia spumei in lancea de spumare? Eu am un K4 de la Karcher cu bidonas de 600ml . Cu spuma lor Ultra foam am obtinut cele mai bune rezultate, dar nu multumitoare. Am acum spuma Karcher RM81 care ar trebui sa fie mai buna dar nu reusesc nimic cu ea. Am pus in lance diluat 3la1 , 1la3, rezultat spuma slaba si dupa spalare ramane pe masina o pelicula   ce o poti sterge cu degetul . Am testat lancea, la jumatate face dilutie 4% (apa /ce ai in bidonas).

Edited by eneagud, 17 June 2017 - 20:49.


#416
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
Un feedback legat de Karcher k5.

Acum 14 ani, am cumparat un k5.20 - a fost scump la acea data, in jur de 1100ron, insa a functionat bine. Cateva aspecte: pompa unsa cu ulei, nu vaselina; rulment pe bile INA pentru pistoane. Motor cu inductie racit cu aer. Aparatul inca functioneaza, singurele probleme sunt legate de niste oringuri de etansare pe care le-am schimbat cu unele mai bune, cost total 15ron. Am schimbat 2 furtune de presiune, o lance si per total are peste 150h de functionare. Am schimbat uleiul macar o data la 2ani, si prima data cand am facut-o era multa pilitura de al in ulei. Apoi lucrurile au fost ok.

In 2014, la recomandarea mea, am luat un k5.200 impreuna cu socrul meu. Aparatul a fost folosit putin in acest timp, mai deloc in ulrimii 2 ani. Saptamana trecuta l-am incercat, si picura apa din el. L-am demontat si am constatat ce urmeaza:
- motorul e racit cu apa (asta e o chestie buna) - insa senzatia e de fragil. Fapt intarit de filmulete youtube care arata apa iesind din motor.
- corpul pompei e din aluminiu pe exterior, insa in interior e plastic (injectat probabil in corpul de al). La mine problema e chiar dintr-un cilindru, unde e o microfisura ce se deschide la presiune
- pompa e unsa cu vaselina, nu cu ulei.
- aparatul a fost ferit de inghet a stat iarna in camara la bloc, iar in ultimii 2ani, a stat doar.
- per total, pompa e mult mai "usoara" decat cea veche, si e facuta astfel incat sa nu poata fi reparata fara a schimba piese cu totul.
- pretul piesei mele depaseste 500ron, in conditiile in care aparatul a fost 735 nou.

#417
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,001
  • Înscris: 09.01.2007
Sa moara pestii mei, eu nu am doctorat in fizica si mecanica, am un Karcher cel mai ieftin de vreo 3 ani, face presiune mai mult decat necesar, zace intr-un garaj neincalzit iarna la -20 si daca se defecteaza ii dau foc in fata reprezentantei Karcher sau ceva.

#418
cosmin72

cosmin72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 25.02.2009
salut as sa stiu ca a cumparat cineva masina de spalat cu presiune de la carrfour modelull acesta Pressure Washer HITEK 220W, 1435 bari , sunt 2 modele ,una la 330 , si una la 290 cea rosie  una rosie si una albastra , are caracterististi destul de bune si as vrea sa stiu daca sunt ok . multumesc

#419
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,509
  • Înscris: 08.03.2017
"Pressure Washer HITEK 220W, 1435 bari"
Ceva nu e la locul lui , 1435 bari este deja taietor cu plasma Posted Image
Cam asa ar fi corect : consum 1400 W si aproximativ 120 bari

#420
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 18.08.2005
Am am adus un G7 din Germania acum 3 luni tipla fara nici o bucatica de vopsea sarita.

Pana acum am descoperit vopseaua sarita in punctulete de cativa mm de pe bara din plastic.

Stau si ma gandesc cum nabia reusesc astia de afara sa mentina masina impecabila si aici in 3 luni deja apar probleme?! Mai ales acum cat a fost cald si nu s-au dat cu diverse pt topirea zapezii.

Am citit diverse teorii ca spuma activa nu face bine  si nu trebuie dat cu karcherul de aproape...

#421
alinteodor79

alinteodor79

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.04.2018
Buna,
ce parere aveti despre aparatul de spalat cu presiune parkside phd 135 b1?
intra saptamana viitoare in oferta si as fi tentat sa cumpar.
Mulțumesc mult.

#422
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,074
  • Înscris: 16.10.2018
Am vazut ca in germania il cumpara lumea. Parca 60 euro era la Lidl... Tu cu cit il ai la oferta? Eu folosesc de 2 ani Bosch Aq 33-11 si sunt multumit. Parksideul ala de zici tu este mai puternic ca al meu.

Edited by _R_A_D_U, 03 May 2019 - 10:40.


#423
alinteodor79

alinteodor79

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.04.2018

 _R_A_D_U, on 03 mai 2019 - 10:39, said:

Am vazut ca in germania il cumpara lumea. Parca 60 euro era la Lidl... Tu cu cit il ai la oferta? Eu folosesc de 2 ani Bosch Aq 33-11 si sunt multumit. Parksideul ala de zici tu este mai puternic ca al meu.
intra la oferta cu 399 ron.

#424
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010

 alinteodor79, on 03 mai 2019 - 10:43, said:


intra la oferta cu 399 ron.

Merita?

#425
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,914
  • Înscris: 25.04.2006
Orice electric de la Lidl marca lor merita pentru folosire ocazionala, hobby. Banuiesc ca si aparatul ala isi merita banii, oricum are un debit mai bun decat un Karcher similar ceea ce conteaza foarte mult cand speli masina. La auto debitul face diferenta.

#426
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012
Buna dimineata tuturor,
am o mica problema, cand spal masina la fise, se tot inchide si deschide masina automat cand dau cu apa pe ea, se inchid si deschid oglinzile, ce pot face sa nu se mai intample asta ?

#427
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,963
  • Înscris: 09.05.2009
Si masina este? Ca e cam ceata azi pe globul de cristal...
P.S. Cred totusi ca problema e la masina nu la spuma activa cu care o speli!Posted Image

Edited by DannyMC, 08 June 2020 - 07:38.


#428
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012

View PostDannyMC, on 08 iunie 2020 - 07:37, said:

Si masina este? Ca e cam ceata azi pe globul de cristal...
P.S. Cred totusi ca problema e la masina nu la spuma activa cu care o speli!Posted Image

Buna,
imi cer scuze ca am uitat sa scriu: Ford Kuga 2019, am observat ca daca las cheia inauntru in locasul ei de langa frana de mana, nu se mai inchide!

#429
sidewinder

sidewinder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 19.05.2009
Pai are inchidere keyless.Si daca iei cheia cu tine, si te indepartezi sa dai cu furtunul se inchide si tot asa. Banuiesc...

#430
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.12.2006
La majoritatea masinilor cu keyless entry se intampla asta. Lasa cheia in masina si rezolvi "problema".

#431
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Are cineva modelul de Ferm de la Fuxtec? Mă uitam la Karcher F3 Full Control dar parcă n-aș da atâția bani. Pentru mașini, remorci și pardoseli din ciment.

#432
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Sau descui mașină din butonul de pe cheie și nu se mai încuie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate