Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Spalatul, spuma activa si aparate de spalat cu presiune

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
432 replies to this topic

#253
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Am luat un Karcher 2.04 parcă (oricum unul dintre cele mici). E slăbuț. Nici nu se compară cu cele din gamă superioară. Înainte testasem unul din gamă superioară și era util. Cel pe care l-am luat nu e util. Tot la burete am ajuns.
Recomand dacă luați aparate, alegeți neapărat din gamă superioară. Cu jucăriile de 250 lei nu faceți nimic fie ele Karcher sau altă marcă. Credeam că pentru un scuter nu trebuie cine știe ce. Dar, chiar și la scuter, dacă presiunea și debitul nu sunt suficiente și mizeria nu se ia am ajuns tot la burete => aparatul nu face treaba.

#254
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,886
  • Înscris: 09.12.2004
eu am 2.08 si nu m-am vaitat asa (nici eu nici el :D ) chiar daca spal 3 4 masini...

#255
gabimok

gabimok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.12.2006
Astept pareri ce sa aleg dintre cele doua modele?

#256
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,822
  • Înscris: 15.06.2007

View Postgabimok, on 4th March 2010, 12:18, said:

Astept pareri ce sa aleg dintre cele doua modele?
puteai sa te ostenesti macar sa pui un link ceva  o poza....  I-ati bosch

#257
gabimok

gabimok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.12.2006
Azi am gasit la baumax un curatator sub presiune la 300lei cu presiune de 140 bar,marca Ok,made in Italy,de aceasta marca ce parere aveti?

#258
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,924
  • Înscris: 06.04.2007
Daca zice ca are 140 bar e ok (majoritatea pana la 300 lei sunt de 100-110 bar).
DAR, cat are debitu? Si asta conteaza mult.

#259
ciolanus

ciolanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 04.09.2008
Karcher k2.14, supermafrasol (degresant) si sampon auto karcher plus apa calcaroasa = rezultate slabe, ramane acel film road. Am testat putin si cu jedy self (de la mafra) in loc de samponul karcher, rezultate ceva mai bune, dar mai am de testat. Deocamdata caut o solutie pentru apa calcaroasa.

#260
grihor

grihor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 16.12.2008
Luat Aquatac 10 de la Bosch cu 299 lei. Este util dacă tocmai ai spălat mașina la spălătorie și până ai ajuns acasă s-a murdărit la loc (să nu se fi uscat mizeria) sau pentru curățarea dalelor din curte (pe unde își marchează teritoriul câinele).

Concluzii: jet slăbuț, linear (nereglabil), furtun cam scurt, aparat zgomotos (nu știu de ce mă așteptam să fie mai silențios decât cele de la spălătorie), dar la banii ăștia nu aveam pretenții de mașină de pompieri.

#261
andreitdi

andreitdi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 27.01.2007
pentru ca s-a incalzit afara trebuie sa-mi iau cateva produse pentru curatarea auto.
le-am gasit la mafra : spuma jedy self , nouveau noir pentru cauciucuri si manusa pentru spalat exterior.
sunt ok aceastea sau ma orientez spre altceva ? multumesc.

Edited by andreitdi, 24 March 2010 - 13:35.


#262
ciolanus

ciolanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 04.09.2008
Am luat un filtru anticalcar mic, dintr-acela cu granule albe, cica pentru masina de spalat. L-am testat pe o fereastra la casa si nu face mare lucru. Apoi am pus apa (fara presiune) intr-un pahar si apa e foarte tulbure, cred ca scap de calcar si dau de altceva. Oare ce minunatii ar face la masina de spalat?

#263
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,364
  • Înscris: 08.09.2006

View Postandreitdi, on 24th March 2010, 14:30, said:

pentru ca s-a incalzit afara trebuie sa-mi iau cateva produse pentru curatarea auto.
le-am gasit la mafra : spuma jedy self , nouveau noir pentru cauciucuri si manusa pentru spalat exterior.
sunt ok aceastea sau ma orientez spre altceva ? multumesc.
eu zic ca spuma de la sonax e infinit mai buna. momentan folosesc de la meguiars gama extreme->samponul care face spuma foarte buna. Pentru anvelope sonus tire&bumper gloss, meguiars hight endurance sunt mult peste, cea de la mafra nici nu arata spectaculos nici nu dureaza.... spuma jedy self nu e foarte buna in sensul ca daca nu ai lance profesionala nu va face spuma densa, groasa...
Orice spuma folositi e imperios necesar sa se faca o trecere cu buretele altfel masina nu se va curata cum trebuie iar la uscare se va freca cu laveta pentru uscare mizeria pe masina. Spuma activa sau snow foamul sunt pentru prespalare sau daca ai foarte putin praf si in prealabil masina e data cu ceara altfel nu va lua tot.

#264
ciolanus

ciolanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 04.09.2008

View Postgeopsi, on 18th April 2010, 19:32, said:

Orice spuma folositi e imperios necesar sa se faca o trecere cu buretele altfel masina nu se va curata cum trebuie iar la uscare se va freca cu laveta pentru uscare mizeria pe masina.

Eu nu prea inteleg ce fel de detergent e spuma asta activa  (la ce e buna) daca trebuie sa frecam cu buretele? Nu e mai bine cu furtunul, galeata cu detergent auto si un burete? Nu mai dam zeci sau sute de ron pe tot felul de aparate sau solutii? In cel mai rau caz intai dam cu presiune sa scoatem noroiul, apoi direct la galeata ...

#265
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
@ciolan: Cred ca si mai eficient ar fi spalatul la rau!

Attached Files



#266
ciolanus

ciolanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 04.09.2008
Eu macar o spal in curtea proprie, daca e sa poluez, poluez la mine.

#267
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,822
  • Înscris: 15.06.2007

View Postciolanus, on 20th April 2010, 12:37, said:

Eu nu prea inteleg ce fel de detergent e spuma asta activa  (la ce e buna) daca trebuie sa frecam cu buretele? Nu e mai bine cu furtunul, galeata cu detergent auto si un burete? Nu mai dam zeci sau sute de ron pe tot felul de aparate sau solutii? In cel mai rau caz intai dam cu presiune sa scoatem noroiul, apoi direct la galeata ...
Daca tie iti place la galeata, foarte bine, n-ai decat sa te apleci non stop si sa te umpli de apa.
Eu am spalat la galeata multa vreme, si am ajuns la concluzia ca folosind aparatul sub presiune , consum mult mai putina apa , cred ca sub jumate.  
Cu spuma activa sau inactiva sau radioactiva sau ce vrei tu, poate sa-i zica oricum, ideea este ca duza prin care se imprastie samponul produce spuma, si teoretic ar face spuma din orice lichid cu proprietati detergente.  Si nu se compara spuma la galeata cu o masina alba ca zapada de la spuma, pe care se moaie frumos mizeria, si dai un pic cu buretele si apoi clatesti, masina : Pico belo.

#268
aerconditionat1234

aerconditionat1234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.04.2010

View Postciolanus, on 28th April 2010, 10:41, said:

Eu macar o spal in curtea proprie, daca e sa poluez, poluez la mine.

Da, ca detergentul cand ajunge in panza freatica se opreste la poarta, nu iese afara. :thumbdown:  :deadtongue:

#269
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,822
  • Înscris: 15.06.2007

View Postaerconditionat1234, on 28th April 2010, 14:31, said:

Da, ca detergentul cand ajunge in panza freatica se opreste la poarta, nu iese afara. :thumbdown:  :deadtongue:
Si eu spal masina in curte, pe dale de beton, folosesc spuma activa, diluata ca la carte. Te anunt ca iarba creste la fel de verde ca si in alte parti , la fel de stufoasa, (samponul e biodegradabil)
Aprpos nu cred ca este mai nociv pt pansa freatica acel detergent bio ( pe cutie scrie 95%) , decat  o fisura in conducta de canalizare, care trece tot pe sub locul in care spal masina.

#270
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,924
  • Înscris: 06.04.2007
Toata treaba e sa dai un pic si cu manusa de bumbac (nu burete ca zgarie) si chiar iese o treaba buna.
Eu prima data pun varfu de lance (Karcher) ala care da 50% mai multa putere (nu debit). Nu stiu daca e chiar cu 50% mai puternic, cert e ca da mult mai bine jos jegu decat lacea normala.
Imprastiat apoi pe ea cu Pur (si ce mai gasesc pe la bucatarie) frecat cu manusa magica, clatit cu jet din abundenta si sters (obligatoriu!!) cu carpa sintetica (dar f buna). Daca n-o stergi, po' sa pui solutia lu' peste anticalcar, ca tot ramane albeata pe ea.

PS: Pico belo iese :)))

Edited by Octavian___, 28 April 2010 - 14:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate