Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Spalatul, spuma activa si aparate de spalat cu presiune

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
432 replies to this topic

#19
frek menta

frek menta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 01.09.2005

View Poststranger_escu, on Mar 6 2007, 20:04, said:

Am un C-Klasse din 2005. L-am cumparat anul trecut, in septembrie, si de atunci il spal cu apa, auto shampoo si cu buretele... Nu am mers niciodata la spalatorie, imi este frica sa nu imi zgarie baietii masina. Acum, citind topicul asta, am inceput sa ma ingrijorez. M-am gandit ca o solutie ar fi sa imi cumpar un compresor si solutie activa de curatare, pentru a-mi spala singur masina (asa cum am facut si pana acum)... Poate cineva sa imi recomande ce si de unde sa cumpar?

Am luat din Praktiker un Kaercher K7.21 MX, merge mishto, presiune reglabila (20-150 bar), debit relativ mare de apa (550 l/h), l-am folosit doar o data, am dat doar cu presiune ca n-am avut spuma (in pachet vin ceva pastile pe care zic aia in intructiuni sa le dizolvi in apa si apoi sa le pui in rezervorul aparatului, dar a iesit o poshirca, cred ca am gresit eu dozajul); o sa imi iau spuma; de mers merge super, din pacate consuma la energie electrica de te sperie: 3000 W!

#20
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
este adevarat ca pompa e de putere mare si consuma ceva energie dar o folosesti 5-10 minute efectiv...

#21
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
3kwh la pretul de 5 mii/buc ar insemna cam 15 mii de lei o ora de spalare efectiva cu pompa. daca folosesti jetul timp de 20 min te costa undeva la 5 mii de lei toata distractia (plus spuma si apa).

foarte ieftin, parerea mea.

#22
Costi41

Costi41

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.08.2007
Mda,  cel care tia dat exemplul cu spalatul mainii cu clor este totalmente paralel cu spalatul unei masini, si actiunea solutiilor asupra vopselelor si a alcurilor. D aceea i-ti recomand sa speli masina cu spuma activa indiferent cit de veche ar fi ea. eu ma ocup de 7 ani cu istributia acestor produse am putina experienta in domeniu. cu stima
costi41


View PostStGermain, on Jan 21 2006, 21:29, said:

Ok, here it goes, eu nu concep ca o masina noua sa fie spalata la spalatorie cu buretele. Ma gandesc ca e bine ca macar la inceput (in primii 2-3 ani) cat vopseaua e cat de cat noua si nezgariata, sa fie folosita intotdeauna spuma activa de la spalatorie, si nu buretele.

Nu buretele pentru ca acesta ar putea avea particule de praf in el, care la frecarea pe masina sa zgarie vopseaua/lacul. Sau poate chiar praful de pe masina sa zgarie prin apasarea cu buretele. Astazi, cineva m-a intrebat daca eu de fiecare data cand ma spal pe maini ma spal cu clor, sau imi ajunge sapunul sa ma curat. Pe moment m-am uitat la el in genul " :huh: " insa evident ca am inteles ce a vrut sa imi dea de inteles. A continuat prin a-mi explica ca acea spuna activa de la spalatorie, prin proprietatile ei "active" de a dizolva noroiul, dauneaza extraordinar de tare vopselei de pe masina, si ca daca dupa juma de an compari doua masini de culori identice care au fost spalate numai cu burete la spalatorie, respectiv numai cu spuma activa, se vor observa diferente nete. Ce parere aveti? Ati auzit de asa ceva? Imi stric Nocturne Black-ul cu spuma activa de la spalatorii?


#23
Costi41

Costi41

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.08.2007
gasesti la mai multi distribuitori
eu iti recomand una
www.pro-x.ro
acolo comanzi sau la telefon/fax 0214936339

cus stima
costi41


View Postvladut_v, on Mar 5 2007, 01:17, said:

Unde gasesc de cumparat spuma activa ? ... nu detergent auto, nu ceara, nu detergent auto+ceara .... doresc spuma activa de folosit in pistolul de pulverizare !


#24
Costi41

Costi41

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.08.2007
geamul este cel mai greu de zgariat, nu cred ca de acolo se trage acele zgarieturi

cu stima
costi41

View Postim1looser, on Mar 5 2007, 14:25, said:

Eu am patit altceva: dupa ce mi-a sters ala de la spalatorie masina cu piele de caprioara am remarcat 2 zgarieturi pe geam. De atunci prefer sa plec cu ea uda, nestearsa. Sau s-o sterg eu daca am timp si rabdare.


#25
Costi41

Costi41

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.08.2007
si eu cu distributia de sampoane ma ocup, dar negreala la cauciuguri iese din cauza razelor ultraviolete care descompun negrul de fum din compozitia chederelor, la prima spalare cu sampon activ va iesi negreala, deoarece disloca particolele fine si le indeparteaza lasindu-l curat.

cu stima
costi41


View Postestman78, on Sep 1 2006, 20:24, said:

sal boiz.eu vand produse de spalatorii,sunt din ct si va zic doar ca trebuie aleasa cu atentie spalatoria in functie de produsele pe care le foloseste.spuma activa este o compozitie dintre un sampon si cativa agenti activi care pot duce daca nu sunt folositi in parametrii dati de producatori la matuirea vopselei si a deteriorarii caroseriei.acest lucru se poate vedea astfel:chederele sa ramana perfecte negre,nichelul sa nu aibe urme de pete,dupa ce masina este clatita de spuma ,mergeti si dati cu un servetel alb pe chederul de la geam.acesta trebuie sa ramana aproape curat.dak iese negreala e clar:spuma foarte agreziva shi feriti-va.obisnuieste dupa spuma sa aplici un tratament cu ceara.masina va arata super,iar ceara o va proteja,ea depunandu-se ca o pojghita fina+luciu de calitate.sal


#26
im1looser

im1looser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 17.10.2006

View PostCosti41, on Aug 13 2007, 11:30, said:

geamul este cel mai greu de zgariat, nu cred ca de acolo se trag acele zgarieturi
Dar de unde oare? Eram in masina si stiu exact cum s-a dus carpa! Am uitat sa spun ca era spalatorie automata, iar inaintea mea spalasera o masina extrem de murdara. Era un singur tip care stergea, avea o singura carpa in mana si imi aduc bine aminte ca la masina din fata, cu aceesi carpa, a sters si rotile. Era suficient ca in carpa sa ramana vreo particula de sticla....

#27
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Cu aceeasi carpa a sters caroseria si rotile??? :cursing:  Asta e idiotenie. Unde o spal eu, au carpa pt tablarie si alta carpa cu care sterg pragurile si rotile.

#28
moritz

moritz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.03.2007

View Postfrek menta, on Mar 7 2007, 11:22, said:

Am luat din Praktiker un Kaercher K7.21 MX, merge mishto, presiune reglabila (20-150 bar), debit relativ mare de apa (550 l/h), l-am folosit doar o data, am dat doar cu presiune ca n-am avut spuma (in pachet vin ceva pastile pe care zic aia in intructiuni sa le dizolvi in apa si apoi sa le pui in rezervorul aparatului, dar a iesit o poshirca, cred ca am gresit eu dozajul); o sa imi iau spuma; de mers merge super, din pacate consuma la energie electrica de te sperie: 3000 W!

Sunt si eu interesat. Poti sa-mi spui cum e cu presiunea apei la canal? Este suficienta chiar si fara aparat? Te intreb fiindca la mine presiunea apei e foarte mica; practic eu foloseam un furtun subtire prin care apa curgea normal (nu se pune problema jetului de apa). Daca-mi iau aparat crezi ca va functiona cu presiune scazuta sau e musai sa am si la canal presiune mare?
Mersi.

#29
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Pai aparatul ala are el un rezervor (care se alimenteaza automat de la sursa de apa) din care isi ia apa compresorul...

#30
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 17.10.2003
Da' o chestie care sa mearga la Taranoaia in curte gen furtun pe care sa-l bagi in bidonul de 40l cu apa si pompa care sa traga apa de acolo si sa alimenteze lancea nu exista?

#31
_SAM

_SAM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 28.01.2005
totusi, fara pompe de presiune nu se poate?

#32
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Cum faci spuma fara presiune, totusi? Caci ea vine imbuteliata sub forma de...lichid, asemanator celui de spalat vase.

#33
_SAM

_SAM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 28.01.2005
dupa tot ce scrie pe aici ma cam tem sa merg pe la spalatorii; traind intr-un oras mic, nici nu cred ca sunt multe spalatorii extraordinare. de aceea m-am gandit sa o spal de unul singur, pe la tara, poate; numai ca pe acolo nu sunt pompe cu presiune. si nici nu prea stiu ce sa folosesc: spuma activa ar putea strica vopseaua [cu toate ca e special creata pt. masini], perii in nici un caz, burete cica nu [intra firicele de praf si se zgarie]. totusi, nici murdara n-as lasa-o.. mai ales ca e Panther Black :D

#34
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Am vazut astazi la "oferta" in Plus instrument de spalat masina cu spuma activa la 150 de lei. Eu zic ca e un pret super-bun.
@_SAM: eu sunt de parere ca tu personal ai mai multa grija de masina (ca doar e a ta!) decat cei de la spalatorie!

#35
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Post_SAM, on Oct 18 2007, 16:17, said:

dupa tot ce scrie pe aici ma cam tem sa merg pe la spalatorii; traind intr-un oras mic, nici nu cred ca sunt multe spalatorii extraordinare. de aceea m-am gandit sa o spal de unul singur, pe la tara, poate; numai ca pe acolo nu sunt pompe cu presiune. si nici nu prea stiu ce sa folosesc: spuma activa ar putea strica vopseaua [cu toate ca e special creata pt. masini], perii in nici un caz, burete cica nu [intra firicele de praf si se zgarie]. totusi, nici murdara n-as lasa-o.. mai ales ca e Panther Black :D
eu prefer peria moale cu capat pentru introducerea in furtun sa iasa jetu de apa prin porii din perie si astfel spalata cu un sampon de masina, decat un burete.dar e bun si buretele pentru geamuri si roti

#36
raullika

raullika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.11.2007

View Postakeem, on Sep 20 2006, 12:53, said:

Ceea ce spune toata lumea in celelalte topicuri deschise pe aceasta tema: injuraturi.

io cred k daca toate orasele ar avea o spalatorie cum sunt in Baia Mare si in Bucuresti , spuma activa ar disparea definitiv. lukrez la o astfel de spalatorie si chiar am ramas uimit k "periile" p care le avem noi nu zgarie si nu lasa urme chiar deloc. periile sunt dintr-un material gen laveta . din generatzia SOFT-TOUCH, (din strainatate). asa ceva nu mai exista numai in orasele mentzionate mai sus.
   singurul dezavantaj : nu ajung in toate locurile.... gen la luminile de la nr de imatriculare (deasupra nr-ului) si inca cateva locuri.
cat despre spuma activa.... intr-un an de cand lukrez acolo am vazut multe masini scumpe distruse de oameni care nu stiu sa o folosesca si este si daunatoare lacului in special masinilor mai vechi cele cu vopsele mai " nerezistente " la actiunea spumei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate