Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

resetare nivel INk la PSC 1510 ! Help ..pls

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005

View Postr0tt3en, on Aug 13 2006, 20:58, said:

referitor la cartusele mai mari... dupa ce se va "duce" asta cu care a venit imprimanta o sa ma gandesc la asa ceva.
Ideea este ca merita costa in jur de 650 de mii vechi :D dar merita!
O sa-l incarci mai rar  :P

#20
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006

View Postradu72, on Aug 13 2006, 21:37, said:

Ideea este ca merita costa in jur de 650 de mii vechi :D dar merita!
O sa-l incarci mai rar  :P

true ... da imi place sa imi fac de lucru... mai ales sa ma manjesc cu cerneala.

acu am vazut ca unele imprimante canon au niste dracii de adaptoare pt cerneala continua... cel putin asa era in romaneste tradus. aveti idee daca se poate pe hp-uri?

#21
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006
multumesc celor de la hp ca mi-au dat cel mai mic cartus fabricat...
am avut de listat niste chestii, vo 60 pag. , ceva poze, evident ca mi s-o dus naibii cartusu de negru pe la ultimele 3 pagini, desi eram foarte sigur ca ma umplut cartusul la primul refill.. asa ca apuca-te pe la 11jumate noaptea  sa umpli cartuse. din cate am vazut, chestia cu scos 1ml de cerneala pe partea cu duzele e obligatorie, am scos mai putin si nu a vrut sa mearga nicicum: imprima doar cu jumate de cap.   nici acu nu stiu totusi cata cerneala intra , oricum a intrat  mai mult decat scrie pe cartus.

#22
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Nu se baga cernela multa in cartus. Sa zicem ca acel cartus e de 8 ml tu bagi 9 si scoti 1 ml prin duze.

#23
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005

View PostDoru_Neo, on Aug 23 2006, 13:28, said:

Nu se baga cernela multa in cartus. Sa zicem ca acel cartus e de 8 ml tu bagi 9 si scoti 1 ml prin duze.
Nu prea daca este de 8 ml bagi 7 si scoti 1 ml ptr s-ar putea sa trebuiasca sa "speli" imprimanta prin interior cu cerneala!

#24
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006
totusi cred ca se poate baga mai multa cerneala in cartus decat e scris pe el. oricum politica hp de a da consumabile cat mai mici e fara comentarii. am mai patit si cu alte produse de marca la fel. toate vin cu consumabile cat mai mici.

#25
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005

View Postr0tt3en, on Aug 23 2006, 20:54, said:

totusi cred ca se poate baga mai multa cerneala in cartus decat e scris pe el. oricum politica hp de a da consumabile cat mai mici e fara comentarii. am mai patit si cu alte produse de marca la fel. toate vin cu consumabile cat mai mici.
Nu te sfatuiesc sa testezi chestia asta acasa. Nu ti-ai umplut niciodata imprimanta de cerneala in exces pe care care ai introdus-o in cartus?
Cartusele pe care le livreaza producatorul o data cu imprimanta sunt pentru testare in principal si nu este un semn de "bunavointa " din partea producatorilor.

#26
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005

Quote

Nu prea daca este de 8 ml bagi 7 si scoti 1 ml ptr s-ar putea sa trebuiasca sa "speli" imprimanta prin interior cu cerneala!
- gresit si asa
Greseala mea, nu am fost atent - rectific !

Regula de baza pentru incarcare corecta in cazul caruselor HP este urmatoarea: ai un catus de 10ml, bagi in el cernela tot de 10ml si scoti prin duze 1ml.

Edited by Doru_Neo, 23 August 2006 - 21:54.


#27
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005

View PostDoru_Neo, on Aug 23 2006, 22:47, said:

- gresit si asa
Greseala mea, nu am fost atent - rectific !

Regula de baza pentru incarcare corecta in cazul caruselor HP este urmatoarea: ai un catus de 10ml, bagi in el cernela tot de 10ml si scoti prin duze 1ml.
Parerea mea este sa  bagi mai putina cerneala decit suporta cartusul ca sa fii sigur ca nu ai probleme - cu 1-2 ml.
Chiar daca mai scoti dupa aceea 1-2 ml.

Edited by radu72, 24 August 2006 - 20:41.


#28
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Uite AICI cum se face o incarcarea corecta !

#29
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005
Eu am spus cum fac eu. Nu neaparat metoda mea este cea corecta, dar am reusit sa murdaresc destul de putin imprimantele la care le-am refilat cartusele.

#30
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006

View Postradu72, on Aug 23 2006, 21:36, said:

Cartusele pe care le livreaza producatorul o data cu imprimanta sunt pentru testare in principal si nu este un semn de "bunavointa " din partea producatorilor.

E prima data cand aud explicatia, adevaru e ca nu ma mai mira nimic. Din moment ce imprimanta costa 80 E si vine echipata cu cartusul demo sa spunem nu inteleg de ce vor astia mari sa ne scoata pe ochi cu orice metoda  politica lor de preturi. preferam sa dau cu 20 E mai mult si sa am produsul echipat cu tot ce tine de o functionare normala, adica cartusul decent de 20ml sau cat de cat e cel mai mare cartus compatibil cu imprimanta , hartie  foto si alte bunatati.

apropo de psc 1510... a aparut 3180 care are in plus cititor de carduri, intamplator merge tot pe platforma de la 1510 si foloseste aceleasi cartuse.

#31
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005

View Postr0tt3en, on Aug 29 2006, 11:29, said:

E prima data cand aud explicatia, adevaru e ca nu ma mai mira nimic. Din moment ce imprimanta costa 80 E si vine echipata cu cartusul demo sa spunem nu inteleg de ce vor astia mari sa ne scoata pe ochi cu orice metoda  politica lor de preturi. preferam sa dau cu 20 E mai mult si sa am produsul echipat cu tot ce tine de o functionare normala, adica cartusul decent de 20ml sau cat de cat e cel mai mare cartus compatibil cu imprimanta , hartie  foto si alte bunatati.
Aceasta "logica" este valabila si la imprimantele laser ( cel putin la Lexmark ):
- cartusul ( tonerul ) pe care il primesti la cumpararea imprimantei tipareste - zic ei, 2.000 de pagini dupa care il poti reumple de 2 ori ( asa a spus firma de la care am cumparat imprimanta - de ce doar de 2 ori? nu am inteles );
- un cartus nou tipareste 4.000 de pagini
Eu inca nu am tiparit 2000 de pagini - si nici nu stiu daca poate dura atit, dar .....

#32
bossu

bossu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.07.2005
Oameni am si eu o problema cu PSC-u meu. Am facut refill la ambele cartuse  si a aparut o mica problema. Desi listeaza la fel de bine ca si cu cerneala originala, aceeasi calitate a imaginii etc, cand trec cartusele in partea dreapta a imprimantei unde sunt sterse de lamelele alea de cauciuc dupa cateva stergeri observ ca se stropeste putin capacul ala alb frontal cu cerneala. Mentionez ca nu am bagat mai multa cerneala in ele decat trebuie si nici nu curge cerneala din ele. dar se stropeste capacul ala cand trec lamelele alea de cauciuc pe sub cartuse. care sa fie cauza?

#33
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006

View Postbossu, on Aug 30 2006, 18:03, said:

Oameni am si eu o problema cu PSC-u meu. Am facut refill la ambele cartuse  si a aparut o mica problema. Desi listeaza la fel de bine ca si cu cerneala originala, aceeasi calitate a imaginii etc, cand trec cartusele in partea dreapta a imprimantei unde sunt sterse de lamelele alea de cauciuc dupa cateva stergeri observ ca se stropeste putin capacul ala alb frontal cu cerneala. Mentionez ca nu am bagat mai multa cerneala in ele decat trebuie si nici nu curge cerneala din ele. dar se stropeste capacul ala cand trec lamelele alea de cauciuc pe sub cartuse. care sa fie cauza?

aceiasi chestie si la mine . dupa al 2lea refill am vazut ca stropeste capacul ala din fata, rabatabil. posibil sa fie si din cauza ca cerneala care am bagat/o io (inktec) nu e chair ca si cea de la maica hp, desi inktec e o firma buna. asta am auzit/o de la un tip care cu asta se ocupa si care a zis ca indiferent ce as incerca cerneala de hp nu se poate "clona".

#34
bossu

bossu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.07.2005

View Postr0tt3en, on Sep 1 2006, 15:34, said:

aceiasi chestie si la mine . dupa al 2lea refill am vazut ca stropeste capacul ala din fata, rabatabil. posibil sa fie si din cauza ca cerneala care am bagat/o io (inktec) nu e chair ca si cea de la maica hp, desi inktec e o firma buna. asta am auzit/o de la un tip care cu asta se ocupa si care a zis ca indiferent ce as incerca cerneala de hp nu se poate "clona".


Nu cred ca e de la cerneala. Eu am facut refill cu Inkmate. Daca era de la cerneala trebuia sa stropeasca si cu aia neagra, nu numai color. NU stiu ce poate fi.

#35
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005
La orice umplere nu vei reusii niciodata sa umplii cu cantitatea exacta de cerneala cartusul.
Din moment ce exista  - uneori, un surplus ce cerneala atit in cartus cit si pe duze se poate intimpla ca acesta din cauza miscarii capului de scriere sa improaste ceva cerneala.
Nu cred ca exita o imprimanta HP la care i-sa refilat cartusul si care sa nu fie stropita - mai mult sau mai putin stopita pe interior.
La altii mai mult , la altii mai putin.

#36
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006

View Postradu72, on Sep 1 2006, 17:07, said:

La orice umplere nu vei reusii niciodata sa umplii cu cantitatea exacta de cerneala cartusul.
Din moment ce exista  - uneori, un surplus ce cerneala atit in cartus cit si pe duze se poate intimpla ca acesta din cauza miscarii capului de scriere sa improaste ceva cerneala.
Nu cred ca exita o imprimanta HP la care i-sa refilat cartusul si care sa nu fie stropita - mai mult sau mai putin stopita pe interior.
La altii mai mult , la altii mai putin.

subscriu, poate e normal, mai bine o imprimanta murdara  decat defecta :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate