Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

resetare nivel INk la PSC 1510 ! Help ..pls

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
smartboyme

smartboyme

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.01.2006
De curand mi-am cumparat o HP HSC 1510 multifunctionala.. Am zis ca marirea mica a cartuselor nu va fi o problema asa ca am cumparat si un kit de umplere a lor. Am inteles ca daca umplu cartusu, tot nu voi putea printa deoarece este nevoie de nu stiu ce resetare a cartusului.. Kitul nu are nici un fel de instructiuni despre aceasta resetare.. Am vazut pe un topic ca trebuie acoperite niste chestii cu scotch si etc..
Am cautat pe net dar nu am gasit nici o schema , sau un ghid ceva ..
Ce pot face ?

#2
bestialba

bestialba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 13.04.2004
Check this :


http://www.ink-refil...reset_56_58.htm

#3
sandibad

sandibad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.11.2004

 bestialba, on Jan 27 2006, 13:05, said:



multumim.

cautasem de am innebunit.

Desi nu se potrveste cu cartusele 336 cu care vine echpat hp 1510.

mai incercam.

Edited by sandibad, 22 April 2006 - 01:31.


#4
ninel

ninel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.11.2004
Am si eu un 1510 si am reumplut cartusul de negru.Intr-adevar la starea cartuselor arata ca cel negru este gol dar asta nu implica nimic ,imprimanta functionind foarte bine cu cartusul reumplut. In concluzie nu trebuie nici un soft cu care sa resetezi cartusul.

#5
bossu

bossu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.07.2005
Salut. Am si eu un HP PSC 1510 si sunt super multumit de el, insa recent mi s-au terminat ambele cartuse. Cine stie unde se gasesc cerneluri bune pt refill??

#6
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Uite  - AICI -

#7
bossu

bossu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.07.2005
n-a aflat nimeni o metoda de reset la cartusele de PSC 1510???

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
PSC1510 - NU ARE CHIP CONTROLER PE CARTUS. NU TREBUIE SA RESETEZI NIMIC. II FACI DOR REFILL.
O marca buna de refill este InkTec. Au cerneala f buna

Edited by tehnics, 12 July 2006 - 17:44.


#9
bossu

bossu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.07.2005

 tehnics, on Jul 12 2006, 18:44, said:

PSC1510 - NU ARE CHIP CONTROLER PE CARTUS. NU TREBUIE SA RESETEZI NIMIC. II FACI DOR REFILL.
O marca buna de refill este InkTec. Au cerneala f buna


Da man dar mie imi arata ca sunt tot goale desi le-am umplut. Trebuie sa aiba vreun chip ceva.

Edited by bossu, 28 July 2006 - 16:00.


#10
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006

 bossu, on Jul 28 2006, 17:00, said:

Da man dar mie imi arata ca sunt tot goale desi le-am umplut. Trebuie sa aiba vreun chip ceva.

bun da imprima? chair daca arata cartusele goale , poti lista cu ele. cred ca nivelul aratat e de fapt un calcul estimativ, eu am listat cam 25 pagini cu cartusul original negru , si mi-l arata pe la jumate. nu stiu sigur daca nu cumva a mai si curs pe langa, la un moment dat am gasit urme de cerneala langa buretele de curatare. nu stiu daca a fost din cauza caldurii sau pur si simplu asa trebuie sa fie . totusi cred ca nu este nici un mecanism exact de monitorizare al nivelului. fiecare cartus are un cod de indentificare, imprimanta stie ca pt codul ala ar putea sa listeze cam atatea pagini ... stie cate pagini s-au listat si pur si simplu scade din totalul posibil cate s-au listat.
daca gresesc va rog sa ma corectati .

#11
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
La cartusele unei imprimante HP Deskjet 5150 se poate face un reset? Sunt incarcate dar imprimanta indica o problema cu amandoua, si cel negru si cel color. Multumesc. B)

#12
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006
no dragii mosului , is pe vapori cu cartusul de negru, dupa ce o rezistat eroic  la vo 150 de pagini :(. cat de curand voi cumpara un refill inktec si o sa ma rog sa imi iasa umplerea. in caz de eroare de pilotaj pierd 300mii refillu si inca vo 500 un catrus nou. da poate ca iese.  ^_^

am si io o intrebare, asa ca un soi de neliniste mai mult : se simte ca nu e tus original? am vorbit cu cineva si imi zicea ca nu iese chiar asa de bine printu ca si cu cerneala originala.

#13
dizzee

dizzee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 20.07.2006

 r0tt3en, on Aug 5 2006, 21:56, said:

no dragii mosului , is pe vapori cu cartusul de negru, dupa ce o rezistat eroic  la vo 150 de pagini :(. cat de curand voi cumpara un refill inktec si o sa ma rog sa imi iasa umplerea. in caz de eroare de pilotaj pierd 300mii refillu si inca vo 500 un catrus nou. da poate ca iese.  ^_^

am si io o intrebare, asa ca un soi de neliniste mai mult : se simte ca nu e tus original? am vorbit cu cineva si imi zicea ca nu iese chiar asa de bine printu ca si cu cerneala originala.
Eu am un HP 1510 si i-am facut n refill-uri pana a crapat cartusul. Am scos intr-o saptamana 3 licente, adica aproape 500 de pagini, si au iesit la fel de bine ca si cu tus original. :peacefingers:

#14
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006

 dizzee, on Aug 6 2006, 17:40, said:

Eu am un HP 1510 si i-am facut n refill-uri pana a crapat cartusul. Am scos intr-o saptamana 3 licente, adica aproape 500 de pagini, si au iesit la fel de bine ca si cu tus original. :peacefingers:

cam dupa cate refilluri crapa  un cartus original hp?

#15
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Daca faci incarcarea "ca la carte" ( acelasi tip de cernela de fiecare data, nu fortezi cartusul sa traga pe gol, nu il lasi sa se usuce.etc) va tine, insa nu se poate preciza o cifra exacta. Cum ti-e norocul !

#16
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006

 Doru_Neo, on Aug 7 2006, 17:19, said:

Daca faci incarcarea "ca la carte" ( acelasi tip de cernela de fiecare data, nu fortezi cartusul sa traga pe gol, nu il lasi sa se usuce.etc) va tine, insa nu se poate preciza o cifra exacta. Cum ti-e norocul !

pai cam asa ceva am facut acum , tocmai am bagat vreo 4 ml  inktec in el, nu l-am uplut ca nu avea rost sa curga dupaia ... nu cred ca  era gol in estimare mai arata ceva pe fundul cartusului.  din cate am vazut cerneala e buna, nu se vad diferente. nush , sper sa ma tina cartusul macar 10 incarcari :). e nasol ca e de 5 ml doar. ce sa facem , politica hp ...  data viitoare cred ca o sa imi cumpar doar cerneala...  o sa completez de acu inainte la fiecare 50 pagini cu 1 ml de cerneala, cred ca ajunge, ca sa ramana tot timpul umed.
kitul adica clema aia pt cartus e destul de "solida" si cred ca o sa ma tina mult si bine. Totusi e ciudat ca nu m-au pus sa astup gaura de umplere, tin minte la vechiul meu epson stylus ca trebuia schimbata folia de pe cartus la fiecare refill.

#17
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005

 r0tt3en, on Aug 7 2006, 20:42, said:

pai cam asa ceva am facut acum , tocmai am bagat vreo 4 ml  inktec in el, nu l-am uplut ca nu avea rost sa curga dupaia ... nu cred ca  era gol in estimare mai arata ceva pe fundul cartusului.  din cate am vazut cerneala e buna, nu se vad diferente. nush , sper sa ma tina cartusul macar 10 incarcari :). e nasol ca e de 5 ml doar. ce sa facem , politica hp ...  data viitoare cred ca o sa imi cumpar doar cerneala...  o sa completez de acu inainte la fiecare 50 pagini cu 1 ml de cerneala, cred ca ajunge, ca sa ramana tot timpul umed.
kitul adica clema aia pt cartus e destul de "solida" si cred ca o sa ma tina mult si bine. Totusi e ciudat ca nu m-au pus sa astup gaura de umplere, tin minte la vechiul meu epson stylus ca trebuia schimbata folia de pe cartus la fiecare refill.
Vezi ca exista si cartuse mai mari de 5 ml pentru 1510.
Dar ce va deranjeaza totusi daca nivelul pe care il arata ( adica gol ) nu corespunde cu nivelul real al cartusului?
Exista cineva care schimba ( refileaza ) dupa acest contor ?  :confuzzled:

Edited by radu72, 12 August 2006 - 15:30.


#18
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006

 radu72, on Aug 12 2006, 16:28, said:

Vezi ca exista si cartuse mai mari de 5 ml pentru 1510.
Dar ce va deranjeaza totusi daca nivelul pe care il arata ( adica gol ) nu corespunde cu nivelul real al cartusului?
Exista cineva care schimba ( refileaza ) dupa acest contor ?  :confuzzled:


man, ideea e ca io am umplut aproape cand il arata gol, cum tot ce arata el e estimat, nu ai de unde sa stii exact cat a curs pe foi, cat a curs pe buretele de curatare  si cat s-a evaporat. bagi in el cam 4 mil si printezi, ca sa nu il strici, pe la 50 foi mai bagi ceva ... si tot asa...
sau faci farmacie si numeri fiecare picatura din cartus, sau ... bagi asa cam dupa noroc.

referitor la cartusele mai mari... dupa ce se va "duce" asta cu care a venit imprimanta o sa ma gandesc la asa ceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate