Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Cum Îl pricepem pe Dumnezeu in zilele noastre?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
133 replies to this topic

#19
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015

View PostPatrulescu, on 11 octombrie 2015 - 16:32, said:

Uita-te injur.
Stiu ca lucram pentru aceeasi persoana, dar totusi, un pic de respect, ce dracu.

#20
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostAlinAraboaie, on 11 octombrie 2015 - 16:30, said:

Unde e dumnezeu? unde traieste el? cine l-a vazut? Care sunt manifestarile lui? ce a facut bun pe Pamant?
Pai hai sa incepem de aici: Dumnezeu este informatia, omul este facut din sau prin informatie...
Nu stiu nici eu, trebuie sa descoperim impreuna, prin alte perspective si fara ochelari de cal.
De citatul asta din Biblie ce zici? Apoi Dumnezeu a zis: „Să facem* om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră;

Edited by Elihu_66, 11 October 2015 - 16:48.


#21
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015
Nene, ma retrag, chiar imi pare rau ca m-am bagat.  Nu exista pic de mandrie, tot e atribuit lui dumnezeu. Chiar si faptul ca dau un partz, tot doamnedoamne a programat asta. La revedere.

#22
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
aaa... pai omul e programat inca inainte de a se naste... si... ce-i mai important, e si judecat deja!!!...

#23
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
O coada de 2 (km.) , date reale din sursa sigura   , la care stau gugustiuci si gugustiuce  inclusiv cu bieti copilasi de 4 (patru ) luni in brate in ploaie cu lapovita si frig de moare lumea . La Iasi , sa pupe o racla in care oricum ai acces tot anul sa faci asta si  unde nu e nimeni la coada , in biserica !  Se lesina , se da ceai fierbinte , se inghesuie si se dracuie !  Io-te cum il inteleg unii . Nu e exagerare ce va spun , am un amic la Gruparea Mobila  de Jandarmi Bacau , e acolo cu baietii  de doua zile  . Inuman ,  e incredibil ce face omul sa pupe doua secunde niste ciolane !

#24
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015
Ar trebui scoasa biserica inafara legii. Nu ne putem descurca fara dumnezeu? Inseamna ca suntem niste romani handicapati.

#25
rambler

rambler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 22.02.2014
Unii merg in Canare, sau Maldive cate o saptamana, doua, altii se duc la Iasi. Fiecare dupa posibilitati. Disperare si la unii si la ceilalti.Posted Image
Poate ii convingeti voi pe aia de merg la Iasi, sa se duca in Canare.
Va uitati din cand in cand in oglinda? Ati auzit de ipocrizie?

Edited by rambler, 11 October 2015 - 16:52.


#26
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostgingisKHAN2015, on 11 octombrie 2015 - 16:47, said:

O coada de 2 (km.) , date reale din sursa sigura   , la care stau gugustiuci si gugustiuce  inclusiv cu bieti copilasi de 4 (patru ) luni in brate in ploaie cu lapovita si frig de moare lumea . La Iasi , sa pupe o racla in care oricum ai acces tot anul sa faci asta si  unde nu e nimeni la coada , in biserica !  Se lesina , se da ceai fierbinte , se inghesuie si se dracuie !  Io-te cum il inteleg unii . Nu e exagerare ce va spun , am un amic la Gruparea Mobila  de Jandarmi Bacau , e acolo cu baietii  de doua zile  . Inuman ,  e incredibil ce face omul sa pupe doua secunde niste ciolane !
Cu alte cuvinte unii, care sunt foarte multi, nu au evoluat deloc... Acum 2000 de ani, tot o credinta oarba aveau...

#27
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Intelege cineva ca acolo la Iasi ai posibilitatea zilnic sa faci ceea ce fac aia acum ? In restul zilelor nu e nimeni in biserica in afara slujbelor , poti sa stai de vorba cu sfanta tete-a -tete pana nu mai ai aer in tine .De ce doar o data pe an ii apuca furia pe  cateva mii de insi si stau ca  neoamenii in ploi si frig , e expirata sfanta restul anului ? Nu are puteri ?

#28
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015
In loc sa isi ia viata in maini au lasat-o in mainile altuia. Halal.

#29
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostAlinAraboaie, on 11 octombrie 2015 - 16:49, said:

Ar trebui scoasa biserica inafara legii. Nu ne putem descurca fara dumnezeu? Inseamna ca suntem niste romani handicapati.
Nu stii ca biserica este a doua putere in stat? De ce? Pentru ca pot manipula mase foarte mari de oameni, pentru ca produc foarte multi bani...

Edited by Elihu_66, 11 October 2015 - 16:56.


#30
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostElihu_66, on 11 octombrie 2015 - 16:27, said:

Vorbesti din perspectiva unui ateu, ok. Asa spun toti ateii, Dumnezeu nu exista, inselatorie, manipulare, etc. Asta pentru ca nu-l pricepi pe Dumnezeu si nici nu vrei sa cauti adevarul.
Si nu spun ca nu exisata manipulare si inselatorie in lumea religioasa, exista si se vede lacrima, nimic de spus. Pentru ca omul este rau, ignorant, lacom si prost.
Eu vream sa vorbesc din perspectiva unui om . Insa etichetarea este intradevar o metoda buna de manipulare , mai ales ca ateii sunt zi si noapte diabolizati in interiorul lagarelor de manipulare in masa , fie ele biserici , catedrale , pesteri , scoli (religia inca se preda la scoala in mod incredibil) sau alte locatii pline de asa zisa "spiritualitate" .

Problema creationistilor este ca sunt invidiosi pe atei , au si motive intemeiate intrucat chiar dumnezeu insasi este ateu .

#31
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015
Nu mi-a trecut prin cap... :D Clar e ateu.

#32
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Eu pe aia cu pruncul de 4 luni in brate as decadea-o din drepturile parintesti . Vorbeam la telefon cu  prietenul meu de acolo si imi spuse ca e jale , au broaste in bocanci de la ploaie , a trecut apa si prin tinute , e belea mare .

Edited by gingisKHAN2015, 11 October 2015 - 16:59.


#33
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015
Ca oile care se arunca de pe stanci. Gramada. Macar erau sarmalele bune? :D

#34
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu il percep ca pe o boala . Este extraordinar cum divinitatea ( nici nu conteaza cum se numeste , tot o minciuna este ) , adica, prin definitie ceva ce nu se apleaca asupra problemelor muritorului , a devenit principalul sprijin atunci cand apar probleme inerente ale existentei . Am sperat , in tinterete , ca odata cu dispartia retarzilor nascuti prin 1920 - 1950 sa dispara , din cauza cresterii nivelului de informare ,si ideea de divinitate , de religie . Am constatat ca oamenii sunt imbecili in majoritatea covarsitoare si ca aleg nu calea rationala ( si grea si cu asumarea responsabilitatilor ) ci pe cea spirituala , adica o cale ireala , elucubranta , adresata imbecililor si foarte usoara ( nu faci nimic ca sa depasesti greutatile ...doar te rogi in genunchi ) . Cu aceasta ocazie am constatat ca mama prostilor nu doarme niciodata , este prolifica ....si ca prostia este absoluta in sensul ca un prost nu poate fi mai prost sau mai putin prost. Este prost si gata . Este irational , absurd , nu are ratiune ...parctic este o sub-specie .
Dar , prostia este prezenta in toate aspectele vietii noastre. Otravim casa in care locuim ( planeta ) , taiem padurile pentru bani si inspiram un aer poluat din aceasta cauza , ne in multim necontrolat , ca paduchii , avem un sistem social care promoveaza mediocritatea si nu elitismul ( prostii ii aleg conducatori pe aia cu care se identifica , urmarile fiind vizibile in toata lumea ) , si vom sfarsi prin a ne manca unii pe altii de foame. Chiar si atunci se vor gasi niste cretini care sa decreteze : dumnezeu ne pedepseste pentru ca suntem pacatosi ! Posted Image

#35
rambler

rambler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 22.02.2014

View PostJurasikMan, on 11 octombrie 2015 - 17:01, said:

Dar , prostia este prezenta in toate aspectele vietii noastre. Otravim casa in care locuim ( planeta ) , taiem padurile pentru bani si inspiram un aer poluat din aceasta cauza , ne in multim necontrolat , ca paduchii , avem un sistem social care promoveaza mediocritatea si nu elitismul ( prostii ii aleg conducatori pe aia cu care se identifica , urmarile fiind vizibile in toata lumea ) ,
Si cand exista  toate relele astea, de ce va mirati de aia care stau in ploaie la Iasi? Dupa parerea mea, asta este raul cel mai mic. Poate ca tocmai de aia sunt acolo, dar nu stiu daca multi de pe aici vor intelege.

Scuza-ma ca te-am citat, dar ma adresam unora de pe aici. Tu ai punctat foarte bine in mesajul tau.

Edited by rambler, 11 October 2015 - 17:07.


#36
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Respect orice punct de vedere.
Unii au ochii inchisi, altii au ochii deschisi, dar cu mintea?
Sant curios sa vad si perspectiva catorva religiosi...

Edited by Elihu_66, 11 October 2015 - 17:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate