Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Salonul Auto Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Am fost ieri... Ce dezamagire, cred ca mai bine de o jumatate din marcile de pe piata nu au participat. N-am mai fost la un SAB de foarte multi ani, cred ca de prin anii 2000, si tin minte ca atunci era mult mai mare. De ce oare nu participa toata lumea?  E pacat pentru ca asta e inca o oportunitate ratata a Romaniei, nu exista nici un salon auto de anvergura in estul Europei, SAB-ul avand oaresce traditie deja, s-ar putea transforma in ceva misto, mai ales avand in vedere ca in estul Europei sunt multe fabrici auto. Romania, Ungaria, Cehia, Slovacia au industrie auto de mare anvergura.

Am fost pe la show-uri auto pe afara, nu exista comparatie, si nici nu as avea pretentia sa aiba aceeasi importanta dar cu toate acestea cred ca putem mai mult decat doua pavilioane obosite si 7-8 marci de masini. Nu o sa fim Frankfurt, Paris, Detroit sau Tokyo dar macar un salon auto de importanta europeana cred ca putem sa punem pe picioare.

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
SAB a avut discontinuitate... chiar nu se stia sigur daca se tine anul asta... asta nu e bine daca vrei sa institui o traditie... si pana la urma e oglinda organizatorilor si a pietii, nu?

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Pe vremuri era şi mai mare... când era la "Romaero" Băneasa. Şi pe atunci nu exista atâta internet ca să vezi pozele peste tot, deci te duceai la faţa locului să studiezi obiectul.
Pe viitor am să digitizez nişte imagini făcute la S.A.B. în '98 şi în 2000 (sau 2000 şi ceva). Cameră video nu aveam pe atunci   Posted Image   Şi nici pozele nu-s cine ştie ce, că-s făcute cu un compact... afară de unele de prin 2006-2007 pe care le-am făcut cu S.L.R.-ul.

Edited by djl, 11 October 2015 - 11:28.


#4
ole

ole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 10.07.2003
Explicatia este simpla: Romania nu este o piata auto importanta in acest moment pentru producatori. Romanii prefera/isi permit masini second hand.

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Păi şi acum 12-18 ani era?   :huh:

#6
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Acum 12-18 ani SAB era organizat de APIA (producatorii si importatorii auto), acum e organizat de o firma frantuzeasca, care face cum face targ cand i se scoala pe chelie ;)

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pentru ca Europa de Est e o zona saraca, oamenii nu prea isi permit masini noi sau daca isi permit isi iau low costuri gen Logan sau Clio Simbol. Sunt destule judete in Ro in care de ani nu s-a mai vandut nici o masina noua.
Si oricum vreo 80% din vizitatori sunt d'ampulea acolo, nici nu ii intereseaza masinile, se duc sa vada pyzdele.
Concluzia producatorilor: nu merita efortul.

#8
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postdjl, on 11 octombrie 2015 - 11:22, said:

Pe vremuri era şi mai mare... când era la "Romaero" Băneasa.
Pai nu e tot acolo ?  Anu' asta n-am mai fost, da' anii trecuti acolo era.  Si nu, nu era prea mare.

#9
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View PostBarboso, on 12 octombrie 2015 - 15:16, said:

Pai nu e tot acolo ?  Anu' asta n-am mai fost, da' anii trecuti acolo era.  Si nu, nu era prea mare.

La Romaero este si acum, 3 hale obosite, una cu vreo 20 de masini de epoca in ea, una cu accesorii/piese/tuning, si una cu expozantii auto mai mare asa.

#10
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Aha... ca de obicei.   :)

Si probabil expozantii sunt Tiriac Auto, coreenii, VAG, si ceva frantuji.   :)

#11
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View PostBarboso, on 12 octombrie 2015 - 16:07, said:

Aha... ca de obicei.   Posted Image

Si probabil expozantii sunt Tiriac Auto, coreenii, VAG, si ceva frantuji.   Posted Image

VAG nu era, era un dealer independent Skoda cu 2 masini expuse. Atat. Erau de fapt doar Tiriac si niste frantuji.

Edited by emil_sv, 13 October 2015 - 11:32.


#12
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Mda... ar trebui sa-i spuna SAT  -  Salonul Auto Tiriac.   :D
Bine macar ca are multe marci.

#13
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Fusei ieri si eu! Dezamagire totala. Lipsesc firme mari Audi, BMW, VW, Nissan-Renault.  Dehh...se ocupa Tiriac inca.

Nu merita cei 30 lei dati, cam tot ce e acolo, e si in showroom-uri, cu cateva exceptii doar.

#14
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 16.08.2016
E doar salonul Țiriac, timp pierdut aiurea pe acolo. Masini închise, dacă ceri informații despre o mașină nimeni nu știe, pliante făcute aiurea...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate