Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Spanac-cultivare iarna in sera

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
anknic
Imi cer public scuze pentru implicarea numelui tau in privinta rasadurilor de ridichii.
MirelaLucia este numele  colegei nostre care a procedat asa. Discutia respectiva a fost la inceput de martie 2010. Voi ati dialogat mai mult in acea perioada si eu am retinut numele tau. Asta si datorita prezentei tale mai active pe forum.
Oricum nu era ceva acuzativ. Am vrut doar sa protejez de o munca in plus colegii care vor sa procedeze asa. Dar fiecare este liber sa faca asa cum doreste.
Mai ales daca are timp si face legumicultura la nivel micro hoby.

#20
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View Postbiburadu, on 13 octombrie 2015 - 07:40, said:

Chiar ma gandesc si la ridichi...dar vreau sa fiu al doileaPosted Image

Nu, al treilea...

Prea tarziu. Am facut anul trecut si chiar se preteaza. Bine, doar daca le faci rasad in casa si le muti in solar atunci cand altii de`abia seamana.

#21
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Da nea Iorgu ...eu seman incepand de la craciun spanacu in alveole de  200si280 ;nu am sa enumar avantajele ci am sa te irit putin si spun doar ca spanacul il plantez cu vitezaluminii-un rasad pe secunda (aproximativ) fara exagerare.

#22
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Da` ce viteza ai matale! ... te invidiez!
Cum reusesti performanta asta?

#23
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postdecoservicestil, on 13 octombrie 2015 - 15:52, said:

Da nea Iorgu ...eu seman incepand de la craciun spanacu in alveole de  200si280 ;nu am sa enumar avantajele ci am sa te irit putin si spun doar ca spanacul il plantez cu vitezaluminii-un rasad pe secunda (aproximativ) fara exagerare.


ai incercat sa il semeni direct in solar cam pe acum si a fost mai avantajos cu rasaduri?

#24
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Anknic,acum nu poate fi semanat pentru ca mai exista una-alta prin solarii,apoi trebuie curatat terenul,sapat,dezinfectat si iar sapat...cu rasaduri se poate castiga timp (si timpurietate).Iarna care urmeaza voi incerca metoda,la scara mica.

#25
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
la mine e locul gol acum, ideea era daca sa ma sacrific sa fac rasaduri sau e tot aia!

cu alte cuvinte: avantajul la rasaduri e doar ca poti insamanta cand solarul e plin sau ai si alte avantaje?

#26
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
anknic, daca ai solar si e liber, poti semana spanacul acum. Eu seman in perioada 10-20 noiembrie, in solar, iar spanacul este bun de consum incepand cu luna februarie. Conteaza foarte mult durata de stralucire a Soarelui pe timpul iernii.
Daca-l pui afara cred ca merge si rasad de pe acum, conditia este sa fie iarna cu zapada, el creste sub zapada, daca-i o iarna uscata si geroasa n-ai facut mare lucru cu rasadul afara... e ca la loto Posted Image
Cred ca in primavara, la luarea zapezii, mai poti planta rasad in camp, daca poti intra. Vii cu rasad mare si viguros si capeti timpurietate.
Astea-s doar pareri, n-am facut rasad de spanac, nici nu as indrazni... de facut mai treaca mearga dar de plantat e munca nu gluma... tot la 5 cm intre plante, trebuie vointa si putere. Daca acopar toata suprafata de solar cu spanac am nevoie de un kg samanta, 100000 plante, numai sa numar ma ia cu ameteala Posted Image)

decoservicestil, si eu iti invidiez viteza de lucru !

Edited by laum, 14 October 2015 - 08:33.


#27
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Avantajele sunt pentru lunile de iarna cand vrei sa semeni spanac in sol rece de cateva grade celsius.Posibilitatea de a planta in locuri ramase libere cu plante avansate in vegetatie,plantare la densitate optima . Personal eu cultiv salata , spanacul,ceapa verde si castravetii  numai pe substrat limitat suspendat in spatiu protejat deci rasadul este cea mai buna solutie.

#28
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
pana la urma am gasit un magazin care are si hibrizi la cantitati mici. am facut o comanda si dupa doua zile i-am sunat ca era tot "in asteptare". dupa ce formez numarul ma prind ca sunt din oras de la mine si le-am zis sa  nu o trimita ca merg eu dupa ea.  m-am ales cu spanac greta F1, castraveti asterix f1 si tomate black thula. ultimele doua pt la primavara. am luat si 5 kg de terrafertil. cica e ca untul pamantului, bun la toate.

#29
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
o fi  terrafertilu untul pamantului  da miroase urat al dracu

#30
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
asta asa e. ai folosit si tu? e bun?

#31
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
am cumparat acu vreo trei ani un saculet ........pana la urma l-am imprastiat pe randurile de rosii ,la frezat, inainte de plantare. Vreo diferenta n-am observat .Oricum eu cred  foarte mult in avantajele gunoiului de grajd,mranita cat s-o mai gasi si de asta.

Edited by decoservicestil, 16 October 2015 - 19:51.


#32
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015

View Postbilti, on 10 octombrie 2015 - 19:57, said:

Care varietati sau hibrizi timpurii se preteaza pentru cultura de iarna?  In momentul de fata caut detalii si surse care sa livreze si cantitati mici.
spanac dholphin-250gr-30lei

#33
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu sub tunel am spanac de-o salata...e asa frumusel ca nu imi vine sa-l pasc :) cred ca il las pt.primavara...

#34
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
la mine a crescut foarte frumos spanacul. am si rucola de pot hrani un cal cu ea.

#35
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postanknic, on 18 decembrie 2015 - 20:49, said:

eu sub tunel am spanac de-o salata...e asa frumusel ca nu imi vine sa-l pasc Posted Image cred ca il las pt.primavara...

Nu lasa pe maine ce poti manca astazi!
Rupe frunzele cele mai mari si pana la primavara le va lua locul altele...

#36
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Stimati colegi va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o chestiune. Am vazut asta vara la un cunoscut un soi de spanac care a durat tot anul: se "jumuleau" frunzele de pe tulpina iar din tija se refaceau altele.

Stiti cumva ce fel de soi este? cum se numeste?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate