Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Spanac-cultivare iarna in sera

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
Care varietati sau hibrizi timpurii se preteaza pentru cultura de iarna?  In momentul de fata caut detalii si surse care sa livreze si cantitati mici.

Edited by bilti, 10 October 2015 - 20:03.


#2
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Eu am avut vreo 3 ani la rand in solarel ,,Matador''. Costa cativa lei un plic. Parca erau vreo 50 sau 100 gr. Nu mai stiu.
Sunt o multime de soiuri. Eu pe asta l-am gasit si am fost multumit de el. Mai ales ca practic o acttivitate domestica.
Le-am semnat pe o parte, pe randuri si dincolo la gramada cat am putut de rarut. Binenteles nu toata suprafata. Nu le-am ingrijit sub nici o forma. ra de tot cate o stropitoare de apa. Au rasarit relativ repede. Dezvoltarea a fost nitel mai grea. Dar la sfarsit de februarie si inceput de martie, le-am dat apa mai des. A fost efectiv o explozie de verdeata. Prima farfurie de spanac, de fapt doua, au fost savurate pana in 15 martie. Nu mai vorbesc de sucul rezultata din fierbere. O parte am vandut-o direct din solar, la vecini.
Am prelungit la vreo 2mp. recoltarea pana pe la sfarsit de aprile. Nu scoteam planta cu radacina. Rupeam doar cate frunze de la fiecare. Altele cresteau foarte repede. Cam la vreo8-10 zile erau la fel.
Ai grija la semanat! Semintele sunt cam intepatoare. Manipulate cu atentie, sunt ok.

#3
Nicusorb1b

Nicusorb1b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 05.04.2015

 1orgu, on 11 octombrie 2015 - 09:50, said:

Eu am avut vreo 3 ani la rand in solarel ,,Matador''


Matador am semanat si eu acum cateva zile,mi-am pierdut rabdarea la semanat si l-am pus cam des,o sa il raresc cand creste un pic,un pachet a costat 28 ron,samanta nu este hybrid dar destul de buna din spusele oamenilor,  1orgu mai tii minte data semanarii la tine?  vreau sa vad cand as  iesii cu el,sa nu ma intarzie cumva cu castravetii altfel il scot afara.

#4
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
caut un hibrid care sa fie foarte precoce iar matadorul nu pare din descrierile de pe net. vreau sa culeg repede. in 1 martie vreau sa fie disponibil solarul pentru tomate.

#5
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
2014
- 02 nov. semanat
- 10 -11 nov. rasarit
- 01 dec. in solar dimineata -5* spanacul inghetat. In jur de ora 12,00 si-a revenit.
- 27 dec. irigat cu un furtun direct dintr-un butoi suspendat in solar.
- 13 ian 2015 are frunze aprox. 10-12 cm.
- 30 ian 2015 frnze de vreo 15-18 cm. Am constatat ca era semanat pe randuri cam des.
- 12 feb. 1rigat bine
- 18 feb. facut prima mancare de spanac. Cu pui si oua ochiuri. Iti mancai si degetele!
- 21 feb. 04 martie valorificat. Cu exceptia celor 2mp.

bilti
In conditiile de climatizare pe care le ai tu acolo, spanacul o va duce perfect. Pe langa el pune si niste ridichii, salata, ceapa si usturoi. Pe 01 martie, vei avea solarul gol.
Si inca ceva. Incercati sa faceti o salata de spanac, cu niste usturoi, ridichii si nitel ulei de masline. Toate vor fii trufandale. Papilele gustative vor jubila!

#6
rvd55

rvd55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.04.2014
Dolphin f1

#7
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu vreau sa pun ceva spanac intr-un tunel de 1 m latime si 1 m inaltime. s-o face ceva? vreau sa pun si ceva salata si ceapa-usturoi. poate la iarna mai pun o folie pe tunel, sau un agril ceva :)

#8
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Cele mentionate de tine, sunt foarte rezistente la anotimpul rece. Indiferent de vreme , ele sunt invingatoare. Vrei timpurietate, fa tunele.
Tunelul mentionat de tine, este suficient sa aiba 0,5m. inaltime. lungimea o alegi tu. Ideal este folia, dar putina aerisire in zilele insorite este benefica.
Agrilul in mediul exterior atrage si mentine umezeala atmosferica. Parerea si experienta mea. Stiu ca esti meticuloasa si insistenta. Reusita este de partea ta!

#9
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005

 bilti, on 11 octombrie 2015 - 13:05, said:

caut un hibrid care sa fie foarte precoce iar matadorul nu pare din descrierile de pe net. vreau sa culeg repede. in 1 martie vreau sa fie disponibil solarul pentru tomate.

La orice soi / hibrid  de spanac timpurietatea reprezinta numarul de zile pana la emiterea tijei florale, frunza creste oricum daca are planta apa si caldura. Mai importanta este rezistenta la frig, in zilele geroase plantele au aspect de oparit, pentru ca mai apoi, cand vine soarele, sa se ridice spectaculos de la pamant.
Daca soiul este mai putin rezistent la frig, frunzele din timpul iernii se vor ingalbeni la venirea primaverii, dupa repetatele caderi si reveniri.
in primul an,dupa primul ger, am zis ca nu mai ramane spanac de o salata dar sa mai ducem si la piata.
Eu am ales Cezanne tocmai datorita faptului ca-i tardiv, mi-a fost teama de tija florala. Semanat la inceput de noiembrie, am avut pentru consum din februarie iar la piata am dus la inceput de martie.

#10
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
mersi de clarificare laum. credeam ca timpurietatea e ca la tomate.  o sa cumpar  dolphin f1. am gasit la 25 de lei pe net. tu ce hibrizi ai mai folosit?

#11
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Doar Cezanne am cultivat, am fost foarte multumiti de calitatea hibridului, si noi si clientii.

#12
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Cultura ai facut-o in solar sau in camp?

#13
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
In solar.
De unde atata bucurie, sa mananci spanac, de-afara, in luna februarie, la Moldova? :)

#14
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
am folosit Space,Spokane si Springfield  de la Bejo ,Cezanne  de la syngenta. Toate s-au comprtat la fel de bine . Eu seman spanacul in alveole de 200   dupa care plantez...... asa ma organizez mai bine cu spatiul de cultivare .

Edited by decoservicestil, 12 October 2015 - 13:10.


#15
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 20.02.2012
Foarte bun topicu sa vad ce seminte sa cumpar din ce ati cultivat voi  pentru solar .
Am 2 solari mici pentru uz propriu vreau sa pun spanac ceapa si salata  ,mai am doar rosi pe 2 randuri acusi le vine vremea:)

#16
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
deco
M-ai spart
Binenteles la figurativ. E prima oara cand aflu ca un legumicultor face rasaduri de spanac. Acum vreo cativa ani, colega noastra anknic, a facut rasaduri de ridichii.
Nu este ceva de criticat sau combatut. Fiecare este liber sa faca asa cum crede el. Si eu am semant salata in 104, dupa care am cultivat. Asta era prin 2013.
Cu timpul am ajuns la concluzia ca salata, spanacul, ridichiile sunt foarte dornice sa rasara cat mai repede. Sa creasca deasemenea si sa fie recoltate de noi pentru consum. Este cea mai mare bucurie a lor, ca noi sa le avem in castronul respectiv. Se multumesc sa fie semanate direct si umezite cu masura in functie de vreme.
Si o concluzie personala: cred ca nu conteaza prea mult ce hibrid semanam. Spanacul este precum pirul. Odata samanta ajunsa in substrat, chiar de vrei sau nu vrei, el tot face frunze. Si multe. Si fragede. Si gustoase. Si pline de clorofila. Adica verzi!

#17
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
nuuuu, nu e adevarat! nu am facut eu rasaduri de ridichi, era altcineva :)

#18
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012

 decoservicestil, on 12 octombrie 2015 - 13:06, said:

am folosit Space,Spokane si Springfield  de la Bejo ,Cezanne  de la syngenta. Toate s-au comprtat la fel de bine . Eu seman spanacul in alveole de 200   dupa care plantez...... asa ma organizez mai bine cu spatiul de cultivare .
Mersi deco,ma gandeam si eu sa produc rasad de spanac,dar n-am avut tupeul necesar si nici info...acum,pe o carare batuta,drumu-i mai usor...Am semanat in 8 septembrie doua randuri,pentru trib (springfield), iar sambata,11 octombrie,am papat deja,pentru ca necesita rarit drastic.

 anknic, on 12 octombrie 2015 - 20:26, said:

nuuuu, nu e adevarat! nu am facut eu rasaduri de ridichi, era altcineva Posted Image
Chiar ma gandesc si la ridichi...dar vreau sa fiu al doileaPosted Image

Nu, al treilea...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate