Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

SIRIA, cea mai "fierbinte" zona de pe Terra!

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
7118 replies to this topic

#5833
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016

View Postdoxan, on 19 aprilie 2018 - 20:03, said:

AI vrea tu F-18...alea nu le-au dat americanii nici macar la evrei, Superhornet e poate cel mai performant avion multi-rol din lume (in clasa navala, pentru portavioane).
Nu, dar au dat la finlandezi, spanioli... evreii nu au vrut, nu ca nu au primit. De ce sa cumperi F-18 cand iti permiti F-15?

#5834
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostI2O, on 19 aprilie 2018 - 20:19, said:

Nu credeam ca mai erxista cineva care sa mai creada placa asta obosita
Isisi a inceput sa moara dupa ce le-au bombardat rusii toate transpoartele de petrol,au fost nenumarate filmulete cum le aruncau rusii in aer cisternele
Şi văcarul blond a spus că el a terminat ISIS. L-am văzut eu intr-un interviw spunind asta. Mi-a provocat o silă imensă. Ăsta e mai nesimţit decit George Bush.

View Postmariusr1976, on 19 aprilie 2018 - 19:57, said:

Atunci era vorba despre vidul de putere in Irak după căderea lui sadam.
Americanii au slăbit Isis prin bombardamente si susținerea logistica data kurzilor si irakienilor.
Vid de putere cu americanii acolo!
cazi mereu la examenul de logică.
Şi ruşii ce au făcut? Adică ruşii luptă de mult cu ISIS, care a fost de americani creat şi susţinut, dar americanii au pus jos pe ISIS?
Greşită gîndire.

#5835
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postionelmironescu, on 19 aprilie 2018 - 21:40, said:

Şi văcarul blond a spus că el a terminat ISIS. L-am văzut eu intr-un interviw spunind asta. Mi-a provocat o silă imensă. Ăsta e mai nesimţit decit George Bush.


Vid de putere cu americanii acolo!
cazi mereu la examenul de logică.
Şi ruşii ce au făcut? Adică ruşii luptă de mult cu ISIS, care a fost de americani creat şi susţinut, dar americanii au pus jos pe ISIS?
Greşită gîndire.
A terminat pe naiba
Chiar am avut o speranta cand a iesit presedinte ca poate o sa duca alta politica...m-am inselat

#5836
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Interesante noile informatii, se pare ca sirienii au capturat doua rachete Tomahawk intacte care urmeaza sa fie predate fortelor rusesti. Un soldat sirian curajos cica ar fi doborat o racheta Tomahawk cu o lovitura bine tintita, folosind doar pusca din dotare.

https://twitter.com/...923079224963072

Edited by doxan, 19 April 2018 - 21:49.


#5837
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

View Postdoxan, on 19 aprilie 2018 - 21:47, said:

... folosind doar pusca din dotare....
...și cu cartușe de manevră!

#5838
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Nu bre, cu gloante oarbe!Posted Image

#5839
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009

View PostIocan, on 19 aprilie 2018 - 21:58, said:

...și cu cartușe de manevră!
Nici macar cu atat...ca le schimbase pe vodca impreuna cu pusca(dupa cum l-a invatat instructorul) ...a ridicat mainile cu o pusca imaginara ,cum fac copii, a facu din gura ,,pac, pac,pac'' si a doborat ditamai Tomahawkul. Americanii nu-si dau seama cu cine au de-a face !

Edited by tinel231, 19 April 2018 - 22:09.


#5840
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010

View Postdoxan, on 19 aprilie 2018 - 21:47, said:

Interesante noile informatii, se pare ca sirienii au capturat doua rachete Tomahawk intacte care urmeaza sa fie predate fortelor rusesti. Un soldat sirian curajos cica ar fi doborat o racheta Tomahawk cu o lovitura bine tintita, folosind doar pusca din dotare.

https://twitter.com/...923079224963072
Nici macar nu stiu ce sa fac: sa rad sau sa plang.

#5841
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,111
  • Înscris: 04.08.2007

View Postkyrre, on 19 aprilie 2018 - 22:18, said:


Nici macar nu stiu ce sa fac: sa rad sau sa plang.
Nu ai cum sa plangi. E prea tare ... captura.
Si eu ma gandeam cum a capturez un crapcean in weekend! Ala a capturat ditamai tomahawku! Vreau si eu reteta de boiles.

#5842
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016

View Postdoxan, on 19 aprilie 2018 - 21:47, said:

Un soldat sirian curajos cica ar fi doborat o racheta Tomahawk cu o lovitura bine tintita, folosind doar pusca din dotare.
CE BA?

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Bine ca nu a dat cu pietre dupa ea.

Edited by Kersim, 19 April 2018 - 22:28.


#5843
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Era o racheta Tolomac

#5844
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Poate fi vorba de rachete neexplodate, focos cu probleme.
Nu vad insa la ce le ar folosi rușilor. E tehnologie prea veche.

#5845
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Nu e veche boss, ca exista mai multe modele de Tomahawk.

Oricum, rusii au si ei rachetele lor, nu duc lipsa pe segmentul asta dar nu deranjeaza niciodata sa vezi ce are inamicul.

#5846
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Aia da, sigur că e de dorit să studiezi tehnologia adversarului, macar îi determini caracteristicile dacă chiar nu ai nimic de învățat de la ea.
Și americanii au luat toate MIG urile pe care le au prins și le au studiat.
E ceva normal.
Se practică și de state și de firme private...

#5847
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
Zice așa:
"Președintele Siriei Bashar al-Assad a returnat Franței, prin intermediul Ambasadei României, Legiunea de Onoare acordată în 2001

Președintele Siriei Bashar al-Assad a returnat Franței Legiunea de Onoare acordată în 2001, potrivit unei infornații postate pe pagina de Facebook a Președinției Siriene, unde este postată și o imagine în care decorația este predată prin Ambasada României, cea care reprezintă interesele franceze la Damasc, potrivit news.ro.
... "


http://m.hotnews.ro/stire/22403831
:)

Edited by rsumy, 20 April 2018 - 01:04.


#5848
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Am avut sansa sa vad ieri, la Cinepolitica, documentarul "Of Fathers and Sons". De mult timp nu am mai fost marcat de un film documentar.

Descriere: "Cineastul sirian Talal Derki reușește să câștige încrederea unei familii islamiste si să pătrundă în intimitatea lor pentru nu mai puțin de doi ani. Viața din mijlocul Califatului Islamic și felul în care sunt crescuți si educați copiii de către un tată fundamentalist pot zgudui din temelii percepțiile și principiile unui occidental. Capul familiei își dedică fiecare moment de experiență parentală pentru a-i aduce pe cei opt copii ai săi în punctul în care sfântul război al Jihadului este singurul lor scop iar ei sunt fidelii săi soldați. Un experiment cinematografic si jurnalistic cutremurător, cu dimensiuni politice, psihologice dar și pur sufletești, care a câștigat printre altele si Marele Premiu pentru Film Documentar la Sundance."

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zaow0_e9loE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Pe langa faptul ca isi cresc copiii pentru a-i trimite sa moara in razboi, trist mi se pare si faptul ca jihadistii inca nu si-au dat seama ca au fost si sunt folositi de SUA&Co pentru a rasturna regimurile politice din Orientul Mjlociu.

Edited by borhot, 20 April 2018 - 05:38.


#5849
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004

View Postdoxan, on 19 aprilie 2018 - 21:47, said:

Interesante noile informatii, se pare ca sirienii au capturat doua rachete Tomahawk intacte care urmeaza sa fie predate fortelor rusesti. Un soldat sirian curajos cica ar fi doborat o racheta Tomahawk cu o lovitura bine tintita, folosind doar pusca din dotare.

https://twitter.com/...923079224963072
[ https://img.balls.ie/balls_ie/eyJkYXRhIjoie1widXJsXCI6XCJodHRwOlxcXC9cXFwvczMtZXUtd2VzdC0xLmFtYXpvbmF3cy5jb21cXFwvc3RvcmFnZS5wdWJsaXNoZXJwbHVzLmllXFxcL21lZGlhLmJhbGxzLmllXFxcL3VwbG9hZHNcXFwvMjAxM1xcXC8wNVxcXC82YTAwZDgzNDFjNzMwMjUzZWYwMTkxMDIyOWJmMWQ5NzBjLTgwMHdpLmdpZlwiLFwid2lkdGhcIjo3MDAsXCJoZWlnaHRcIjozNzAsXCJkZWZhdWx0XCI6XCJodHRwczpcXFwvXFxcL3d3dy5iYWxscy5pZVxcXC9hc3NldHNcXFwvaVxcXC9uby1pbWFnZS5wbmc_dj00XCJ9IiwiaGFzaCI6ImJmZGFjMjQ5ZGYyM2Y0OTliZjNiOWUyMTgwMzgyYTk3ZWI3MzhmNDQifQ==/6a00d8341c730253ef01910229bf1d970c-800wi.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sigur, e adevarat ca un soldat a doborat un tomohawk, dar nu e vorba de o pusca ci de o prastie. Iar cele capturate, au cazut intr-o capcana probabil.
Oricum, stai linistit, nu avem nicio surpriza in ceea ce priveste sursele tale de informare..

View Postrsumy, on 20 aprilie 2018 - 01:01, said:

Zice așa:
"Preşedintele Siriei Bashar al-Assad a returnat Franţei, prin intermediul Ambasadei României, Legiunea de Onoare acordată în 2001

Preşedintele Siriei Bashar al-Assad a returnat Franţei Legiunea de Onoare acordată în 2001, potrivit unei infornaţii postate pe pagina de Facebook a Preşedinţiei Siriene, unde este postată şi o imagine în care decoraţia este predată prin Ambasada României, cea care reprezintă interesele franceze la Damasc, potrivit news.ro.
... "


http://m.hotnews.ro/stire/22403831
Posted Image
Iar decoratia nu a mai ajuns niciodata in Franta.
In schimb Melescanu si Dragnea au ajuns buni prieteni.

View Postborhot, on 20 aprilie 2018 - 05:24, said:

Pe langa faptul ca isi cresc copiii pentru a-i trimite sa moara in razboi, trist mi se pare si faptul ca jihadistii inca nu si-au dat seama ca au fost si sunt folositi de SUA&Co pentru a rasturna regimurile politice din Orientul Mjlociu.

De cate ori aud cliseul asta cu "tara X ii foloseste pe [insereaza o populatie] ca sa faca Y" ma apuca rasul, sincer. Nu exista asa ceva. Nimeni nu se apuca de luptat cu altii daca nu alege singur sa faca asta. Sigur, unii sunt spalati pe creier din lipsa de educatie, dar altii nu sunt, peste tot in lume exista asa ceva, nu e ceva particular acolo.
Chestia aia cu "undele telepatice" care le spun ce sa faca tine de povesti cu Alba ca Zapada.

Edited by Cris007, 20 April 2018 - 05:51.


#5850
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

View Postdoxan, on 19 aprilie 2018 - 21:47, said:

Un soldat sirian curajos cica ar fi doborat o racheta Tomahawk cu o lovitura bine tintita, folosind doar pusca din dotare.

Sau poate a somat racheta si aceasta s-a predat...Si totusi, voi inca asteptati ca cineva sa ia in serios declaratiile rusesti?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate