Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Peste 4-5-6 mese pe zi

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Kowal

Kowal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.10.2015
Vreau sa-i intreb pe cei care fac sala de mult timp, pe cei care au luat 4-5-6 mese pe zi, daca au avut probleme legate de stomac/ficat in decursul anilor .

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Nici o problema, daca iti schimbi si felul de a minca.

#3
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View PostKowal, on 09 octombrie 2015 - 16:41, said:

Vreau sa-i intreb pe cei care fac sala de mult timp, pe cei care au luat 4-5-6 mese pe zi, daca au avut probleme legate de stomac/ficat in decursul anilor .
Dar ficatu l-ai intrebat ? E mai in cunostiinta de cauza.
Tot intrebati ficatii altora.

Edited by babalaul, 09 October 2015 - 16:47.


#4
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Ca sa duci 6 mese consistente pe zi e destul de greu de atins. Pana si sportivii de performanta au dificultati in directia asta.

Ce te poate ajuta pe tine si ce am facut si eu si banuiesc majoritatea care au mai mers pe la sala este sa iei cele 3 mese serioase pe zi + 2 gustari mai considerabile intre ele si eventual ceva suplimente pentru inainte de antrenament (carbs complex) sau pentru dupa antrenament (concentrat proteic).

Evident ca daca ai fost obisnuit o viata sa ciugulesti doua chestii pe zi acum o sa-ti vina greu si nu e indicat sa fortezi. Plusezi cantitativ cate putin si usor usor stomacul se dilata. Sa nu uiti ca daca maresti aportul de alimente, trebuie ridicata si cantitatea de lichide.

De asemenea, daca o sa urmezi o dieta (multi confunda dieta cu regimul, sa nu uitam ca sunt total diferite, totusi) de-asta bogata in alimente sa nu uiti ca din cand in cand (cand simti tu mai potrivit, o data la luna, timp de cateva zile sau o saptamana la doua luni, depinde de organism) sa mai faceti cate o "pauza". Sa postesti, spre exemplu, sa-i mai dai ragaz ficatului sa se odihneasca.

Daca intrerupi sportul, in mod firesc ar trebui sa scada si pofta de mancare, insa nu la toata lumea se intampla asa si pot interveni astfel probleme, luari in greutate nedorite, etc, deci atentie si aici.

Edited by vlad29marko, 09 October 2015 - 17:02.


#5
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
Dae de gimnastica de dimineata ce ziceti ?

#6
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Eu am 5 mese pe zi si nici nu fac sala si - nu am avut nicio problema pana acum. Pe langa mic dejun, pranz si cina, mai iau cate o gustare la ora 4 si  pe la miezul noptii, pentru ca altfel ma apuca asa o senzatie de lesin, de foame si de epuizare de nu mai stiu de mine.

#7
Stiudelae

Stiudelae

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.03.2013

View PostPatrulescu, on 09 octombrie 2015 - 17:25, said:

Eu am 5 mese pe zi si nici nu fac sala si - nu am avut nicio problema pana acum. Pe langa mic dejun, pranz si cina, mai iau cate o gustare la ora 4 si  pe la miezul noptii, pentru ca altfel ma apuca asa o senzatie de lesin, de foame si de epuizare de nu mai stiu de mine.
Daca iei o gustare aia nu inseamna masa!
O masa consistenta inseamna 30-40 grame de proteine + o gramada de carbohidrati.

#8
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postbabalaul, on 09 octombrie 2015 - 17:10, said:

Dae de gimnastica de dimineata ce ziceti ?

E mai greu cu programul seara
Cand reusesc sa ma bag sub patura pana in 11 sunt okay sa ma trezesc la 4:30 si sa-i dau in cap

De regula ii "ard" o fructa pe la 4:30 cand isi mananca ciuaoia orezul, cafea cu lapte natural, si vreo 2 biscuiti mici, in timp
La 8:30, oat meal si o cafea cu lapte
12:00 pranzul
5:30PM, cina

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
depinde ce mai bei intre alea 5-6 mese

daca faci performanta, folosesti enzyme digestive

Edited by overseas, 09 October 2015 - 18:11.


#10
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View PostStiudelae, on 09 octombrie 2015 - 17:54, said:

Daca iei o gustare aia nu inseamna masa!
Gustarea e masa, practic mananc la gustari ce mananc si la micul dejun - vreo 2 felii de paine cu unt sau icre si branza, sunca, salam, cateva masline,etc.

#11
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Posttsunnami, on 09 octombrie 2015 - 17:54, said:


E mai greu cu programul seara
Cand reusesc sa ma bag sub patura pana in 11 sunt okay sa ma trezesc la 4:30 si sa-i dau in cap

De regula ii "ard" o fructa pe la 4:30 cand isi mananca ciuaoia orezul, cafea cu lapte natural, si vreo 2 biscuiti mici, in timp
La 8:30, oat meal si o cafea cu lapte
12:00 pranzul
5:30PM, cina
De ce te trezesti la 4:30 daca muncesti seara?

#12
Kowal

Kowal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.10.2015
Pana la urma sistemul digestiv se adapteaza si el.. eram curios de ce m-ar astepta in viitor.Sa invatam din greselile altora

#13
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015

View PostPatrulescu, on 09 octombrie 2015 - 17:25, said:

Eu am 5 mese pe zi si nici nu fac sala si - nu am avut nicio problema pana acum. Pe langa mic dejun, pranz si cina, mai iau cate o gustare la ora 4 si  pe la miezul noptii, pentru ca altfel ma apuca asa o senzatie de lesin, de foame si de epuizare de nu mai stiu de mine.
Si de cate secunde esti culturist?
ON: cel mai bine m-am impacat cu 5 mese pe zi, cartofi prajiti cu ochiuri.  Am ajuns la 73 kile acoperit de la categoria 65 pregatit pentru concurs.

Attached Files



#14
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postdon_dannielo, on 10 octombrie 2015 - 08:34, said:

De ce te trezesti la 4:30 daca muncesti seara?

Nu muncesc seara..
Fac sport dimineata 5:30 - 7:00, combinat cu calculator, :)
Cand nu fac forta si o ard numai pe cardio.. am mai mult timp de relash..
Situatia o sa se schimbe pentru ca ma mut (de la 10min pana la servici la 45 de minute pana la o ra pana la servici)

#15
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005

View PostPatrulescu, on 09 octombrie 2015 - 17:25, said:

Eu am 5 mese pe zi si nici nu fac sala si - nu am avut nicio problema pana acum. Pe langa mic dejun, pranz si cina, mai iau cate o gustare la ora 4 si  pe la miezul noptii, pentru ca altfel ma apuca asa o senzatie de lesin, de foame si de epuizare de nu mai stiu de mine.

ne pui si niste poze cu tine ?

#16
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View Posttakillya, on 11 octombrie 2015 - 12:35, said:

ne pui si niste poze cu tine ?

De ce? Nu am corp de culturist ci de om normal.

#17
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015
:))) ai metabolismul rapid.

#18
msmp321

msmp321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 07.05.2015
Ma pot baza doar pe suplimente si sport pentru a slabi??? Nu prea ma impac eu cu dietele... Si as cam avea nevoie sa dau jos vreo 10 kgPosted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate