Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

monitor bland cu ochii

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,438
  • Înscris: 16.03.2004
E problema de luminozitate. Simte ca-l arde retina. Stiu cum este. Eu am pus un ecran protector peste si nu mai simt niciun deranj, pot sta oricat la pc. Ecranul il am demult, de 17 inch, nu se mai gasesc in comert.

 cornel465, on 09 octombrie 2015 - 09:11, said:

Va rog sa imi faceti o recomandare de monitor care este potrivit pentru citit, adica pentru contrastul alb-negru dintr-un pdf.

Ia-ti un laptop, ecranele de laptop sunt mult mai bune din punctul asta de vedere.

#20
`Giovanni

`Giovanni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 22.12.2006
Sunt studii facute care atesta faptu ca 2 ore pe zi cu ochii in ecran iti afecteaza vederea.

Mergi la control oftalmologic, sigur ai nevoie de ochelari, simptomele pe care le ai iti indica clar ca vederea iti e afectata.

#21
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,438
  • Înscris: 16.03.2004
Nu cred ca e problema de dioptrii ci acea lumina albastra caracteristica monitoarelor si luminozitatea in sine.

#22
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
imac nu e cel mai ce, pana atunci incearca https://justgetflux.com/

#23
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 `Giovanni, on 09 octombrie 2015 - 12:27, said:

Sunt studii facute care atesta faptu ca 2 ore pe zi cu ochii in ecran iti afecteaza vederea.
Sunt aberatii crunte, nu studii. Exista oameni care stau aproape zilnic vreo 8-10 ore cu capul in monitor de vreo 15-20 de ani sau mai mult, fara nici un fel de probleme la ochi (eu sunt unul dintre ei)

#24
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010

 cornel465, on 09 octombrie 2015 - 09:30, said:


Am facut luminozitatea si contrastul slabe pentru ca, altfel, ai impresia ca te uiti la un bec.
Dar nici asta nu functioneaza, doar intarzie aparitia simptomelor.
Si nu am problema asta doar cand ma uit la monitor. Dupa 2 zile de folosire, ma dor ochii si cand nu ma uit la el.

Luminozitatea sau contrastul prea slab de asemenea afecteaza ochii....

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 cornel465, on 09 octombrie 2015 - 09:11, said:

Mi-am cumparat un monitor Benq V2320H.
Dupa cateva ore de utilizare au inceput sa ma doara ochii, sa am senzatia de nisip in ochi si o irigare slaba a ochilor.
Cred ca ochii sunt problema nu monitorul.

#26
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Intradevar. Nu toata lumea e sensibila la ecranul unui PC/Laptop/Tableta/Smartphone. Sunt oameni care stau 8 ore zilnic efectiv cu ochii in ecran si timp de ani de zile si nu au nici o problema.
Nu ecranul provoaca probleme oftalmologice, ci doar le evidentiaza. Deci un control oftalmologic e indicat pentru initiator.

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 cornel465, on 09 octombrie 2015 - 09:30, said:

Am facut luminozitatea si contrastul slabe pentru ca, altfel, ai impresia ca te uiti la un bec.
Pai asa si trebuie, mai in gluma mai in serios, daca vrei sa vezi realist cand filmezi de ex soarele cu camera trebuie sa te rupa la ochi ca si cum te-ai uita la soare Posted Image
Acu exista niste reguli simple, o veioza mica langa monitor (sa nu bata in el) cu o lumina calda ajuta la adaptarea ochilor. Brightness-ul (de backlight) il poti ajusta nu e nici o problema de obicei se face cu controlul intensitatilor ledului, eu de ex tin la 36 din 100 un Philips Brilliance altfel nivelul de alb e prea mare. In general contrastul trebuie sa ramana 50 sau cum e din fabrica, daca umbli la el incepi sa reduci paleta de culori/dinamica. Pentru o calibrare mai buna iti trebuie imagini de test cu culorile si tonurile de gri.

Edited by andreic, 09 October 2015 - 13:13.


#28
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015
tot videoproiectoarele sunt cele mai prietenoase pt ochi.Ecranele oricat de bine ar fi facute tot emit radiatii.Proiectoarele nu au ce radiatii sa emita pt ca proiecteaza o simpla lumina pe perete iar peretele nu emite radiatii.....ma pipi pe ele de ecrane
oricum la capitolul ecrane nu stiu dc am impresia dar tot primele modele de LCD-uri cu ccfl erau mai odihnitoare pt ochi decat cacaturile astea noi cu ledu lor cu tot.Culorile de LED pe absolut toate dispozitivele fie ca sunt monitoare sau tv-uri sunt foarte obositoare pt ca au culori reci.Ledurile pur si simplu au culori reci pt ca sunt facute la economie,cu criza vietii sa consume putin..Culoarea albastru de ex pe un LED este mult mai aiurea decat pe un lcd mai vechi.Sincer sa fiu pe vechile lcd-uri culoarea albstru era cu adevarat albastru,un albastru cald.Din pct meu de vedere lcd-urile au culori mai calde,mai prietenoase pt ochi

Si Benq prietene sunt cele mai jeguri monitoare posibile din lumea asta!!Am avut si eu diferite monitoare benq,chiar si un videoproiector benq pe led.Niste jeguri asta sunt ca si calitate.Culorile pe dispozitivele lor nu sunt deloc bine calibrate din fabrica.Eu 1 m-am lecuit de firma asta benq,sa nu mai aud in viata mea de ei

Edited by delfin89, 11 October 2015 - 01:11.


#29
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 MrReason, on 09 octombrie 2015 - 12:46, said:

Sunt aberatii crunte, nu studii. Exista oameni care stau aproape zilnic vreo 8-10 ore cu capul in monitor de vreo 15-20 de ani sau mai mult, fara nici un fel de probleme la ochi (eu sunt unul dintre ei)
eu stau uneori chiar mai mult si nu am probleme... in schimb fratele meu a inceput sa poarte ochelari la 2-3 ani dupa ce a inceput sa se tot holbeze in monitoare... depinde de persoana.

@initiator - ar fi util sa precizezi un buget si marimea pe care o doresti..
oricum, iti recomand cu caldura sa te orientezi catre piata SH: un NEC, Lenovo, Dell sau chiar Eizo ar fi mai ok pt ce vrei tu.

Edited by shmu, 11 October 2015 - 23:35.


#30
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Eu lucrez ca operator calculator şi citesc cam 30-60 de pagini de text zilnic la serviciu, plus cât mă mai joc acasă ca turbatul. Am noroc, nu port ochelari. La serviciu, colegii mei ce au venit fără ochelari au după cam 10 ani între -3 şi -9 la ochelari.
Dar probleme similare am auzit la colegi când le luam câte un monitor nou. Asta până se obişnuiau cu el. Noi reglăm contrastul pe la 90 şi luminozitatea pe la 30. Cam aşa văzusem şi pe tft central unde le mai calibrau meseriaşii.
O altă problemă este Pulse Width Modulation (PWM). Vezi aici dacă nu ştii ce este

http://www.tftcentra...on.htm#reducing

Problema este că ... chiar există şi deranjează pe unii. Spun asta pentru că sunt în continuare oameni ce susţin că este imposibil ca aceasta să te afecteze. Eu am avut ani de zile migrene şi dureri de ochi insuportabile acasă, iar la serviciu eram ok. Până am înţeles că trebuia să îmi iau un monitor flicker free. Eu l-am luat pe acesta de exemplu:

http://accessories.a...BBUW&redirect=1

scump, dar durerile au dispărut.
Ideea este că dacă te deranjează, schimbă-l. Nu sta aşa, ochii se "strică" repede. Atenţie totuși. Simptomele de nisip în ochi pot reprezenta un caz de conjunctivită. Am avut şi eu de mai multe ori aşa ceva şi am fost la oftalmolog.

#31
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
si unul mai ieftin de ocazie mi se pare bun, atentie vanzatorul ii cam mincinos deoarece am luat un monitor si era cam zgaraiat si cu 3-4 puncte de presiune care se vad pe alb http://www.okazii.ro...tie--a174667762

Edited by c_anicai, 22 October 2015 - 13:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate