Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Cea mai buna aplicatie meteo pentru Android

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
In 2017 ce mai folositi pe partea de aplicatii meteo pe Androis ?

Eu oscilez intre prognozele WUnderground/The Weather Channel (sunt identice mai nou) si Accuweather.

Prognoza pare mai precisa pt WUnderground, dar culmea, conditiile curente au o mai mare acuratete la Accuweather.com.

Ca aplicatii oscilez intre Weather Timeline si HD Widgets.

#38
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Ca sa fie precisa o aplicație trebuie sa iti arate ora la care a fost citita temperatura la stația meteo și  de la care stație a fost preluata informația. Fără aceste 2 informații temperatura afișată poate fi cea care a fost în urma cu câteva ore sau de la o stație meteo mai îndepărtată. Aplicațiile care oferă aceste informații de obicei sunt pe bani.

#39
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
Este si asta corect. Cunosti o astfel de aplicatie?

Pana acum am vazut doar aplicatii care afiseaza data actualizarii si statia meteo.

#40
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Eu am rămas pe the weather channel. Pentru mine a avut în 2016 cea mai buna prognoza

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Wunderground si The Weather Channel sunt sub aceeasi coorporatie de vreo 2 ani si au cea mai buna prognoza. Cam la fel de buna este si WeatherPro (postata de Adm pe prima pagina). Accuweather mai da rateuri.

Folosesc Wunderground si AccuWeather.

#42
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View Postpykko, on 12 ianuarie 2017 - 08:50, said:

Este si asta corect. Cunosti o astfel de aplicatie?

Pana acum am vazut doar aplicatii care afiseaza data actualizarii si statia meteo.
O folosesc de mai bine de 3 ani fără întrerupere. Se numește eWeatherHD. E atât de complexa și complecta încât poate deveni un hobby configurarea widget-urilor acestei aplicații. Nota din magazinul Play spune tot.

#43
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006

View PostMembruAnonim, on 12 ianuarie 2017 - 14:08, said:

Wunderground si The Weather Channel sunt sub aceeasi coorporatie de vreo 2 ani si au cea mai buna prognoza. Cam la fel de buna este si WeatherPro (postata de Adm pe prima pagina). Accuweather mai da rateuri.

Folosesc Wunderground si AccuWeather.

Chiar nu ma jucasem cu WeatherPro. Este foarte buna.

#44
Nea_Voicu

Nea_Voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2014
YoWindow Weather   https://play.google.....app.free&hl=ro

#45
gra1

gra1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 22.02.2010
Incercati BeWeather varianta Pro. Poti sa-ti alegi din lista sursa ce furnizeaza datele. La mine in oras am vreo 7 statii ce furnizeaza date acestei aplicatii, si daca mai adaug zonele in imediata apropiere a orasului, datele se complica.
Am testat toate aplicatiile "mari" si la un moment dat toate au gresit lamentabil.

Edited by gra1, 28 January 2017 - 21:10.


#46
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006

View Postgra1, on 28 ianuarie 2017 - 21:10, said:

Incercati BeWeather varianta Pro. Poti sa-ti alegi din lista sursa ce furnizeaza datele. La mine in oras am vreo 7 statii ce furnizeaza date acestei aplicatii, si daca mai adaug zonele in imediata apropiere a orasului, datele se complica.
Am testat toate aplicatiile "mari" si la un moment dat toate au gresit lamentabil.
Foloseste datele WUnderground. E de preferat aplicatia lor in acest caz. Cea sugerata de tine e neactualizata de vreo 4 ani si nu are toate detaliile WUnderground afisate.

Edited by pykko, 28 January 2017 - 23:50.


#47
gra1

gra1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 22.02.2010
Exact, foloseste date Wunderground, dar se poate seta mai bine de utilizator.
In plus:
- are doar 6mb instalata
- suge 17 mb de ram
-suge aprox 200KB pe zi cu actualizare din ora in ora
(ia vezi ce zice Wunderground in aceste privinte...)

Si pentru ca discutam de telefon astea inseamna f. mult pentru unii utilizatori...Fie mai tin deschise inca 2 aplicatii consumand aceleasi resurse, fie castig 2 ore la baterie..
Fiecare cu ce-l doare, cine vrea "picaturi miscatoare" si imagini cu soarele "full hd" pe ecran, e liber sa aleaga asa ceva. Cine vrea datele meteo are si alte posibilitati.

PS: Am testat peste 20 de aplicatii de genul si am folosit cam 1 an WU pe telefon si am si acum pe calculator, dar pe android nu mai merita.

#48
nknwn666

nknwn666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 27.09.2007
Tasker + scene/notificari/widget personalizate folosind api de la WUnderground.

#49
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
Aici este prezentat un studiu interesant pentru doritori: comparatia pe 6 ani a principalilor furnizori de prognoze meteo: http://forecastwatch...2010_201606.pdf

#50
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Folosesc Accuweather momentan. Am folosit si Wunderground, destul de buna, nimic de comentat.

Ma uit la predictia pe 3-4 zile si atat. Asta e marja in care functioneaza in parametri reali, pana in 5 zile maxim. Ce e peste, poate fi real, dar de cele mai multe ori, NU. Am facut atatea teste notandu-mi ce zice aplicatia "x" cum va fi vremea peste 5-6 zile ca m-am plictisit. Toate sufera la capitolul asta.

#51
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
Corect, pe maxim 3 zile poti sa ai o precizie de peste 80% la prognoza... apoi scade vertiginos.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate