Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Case cuplate in Feleacu, Cluj-Napoca

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
579 replies to this topic

#487
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Poza e neclara .

#488
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View Postbrawnie, on 26 februarie 2018 - 14:20, said:

cred ca poti sa mergi si cu negru pe nul ...
Acuma, probabil ca tu la tine acasa poti sa faci cum vrei.
Eu ti-am spus care e STAS-ul dupa care lucreaza toti electricienii.
Cine nu respecta treaba asta (albastru = NUL), este, din punctul meu de vedere, electro-zugrav.

#489
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View Postbrawnie, on 26 februarie 2018 - 14:20, said:

la trifazic sunt de acord cu tine...la monofazic in schimb cred ca poti sa mergi si cu negru pe nul ...curentul nu se uita la culori, nu? Daca ai intr-un aparat rosu, negru si galben/verde e clar ca rosu e faza, negru e nul si galben/verde e impamanare, nu?
Albastru e obligatoriu nul de lucru,dar daca la tine acasa nu vrei sa-l mai schimbi marcheaza-l cu un tub ,banda albastra ,si atunci vei sti si peste ani ca e nulul de lucru.

Edited by anaki, 26 February 2018 - 14:45.


#490
idealsistem

idealsistem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.10.2014

View Postbrawnie, on 26 februarie 2018 - 14:20, said:

la trifazic sunt de acord cu tine...la monofazic in schimb cred ca poti sa mergi si cu negru pe nul ...curentul nu se uita la culori, nu? Daca ai intr-un aparat rosu, negru si galben/verde e clar ca rosu e faza, negru e nul si galben/verde e impamanare, nu?

Ma uit desi nu cred sa fie ...o poza cu tabloul este pe pagina anterioara.
Nu. Albastru e culoarea internațională pentru nul. Galben verde pentru pamantare.  După aia ce vrei, dar sa faci cap coadă la fel.

#491
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Exista mufe termo pe diferite culori . Cred ca daca le folosesti o sa merga mai repede decat cu banda si o sa arate mai profesional.

#492
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
PAi cate disjunctoare ai la toata casa?

CAt poate consuma pompa ai???

Crezi ca consuma mai mult decat frigiderul, sau un cuptor?

#493
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@Bod... Nu discutam de toata casa...discutam de ...hai sa zicem o "anexa" ... instalatia a fost facuta de un electro-zugrav..eu trebuie sa vin acum sa carpesc prostiile care le-a facut ala. Pompa nu e mare consumatoare are 0.75 kW putere absorbita 6A (conform fisei tehnice)
@anaki daca mai esti in zona, am atasat o fisa tehnica a tabloului....Daca ma uit pe diagrama de la pagina 3 pe pinii 1 si 2 eu am legat senzorii de nivel si pe pinii 3 si 4 presostatul.

Attached Files



#494
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Siguranta aia automata din tablou ti s-a ars din cauza contactului imperfect. Acolo s-a incalzit pana s-a distrus tot in jur. Nu e din cauza supradimensionarii amperajului sigurantei. Daca spui ca iti sar automatele dupa ce ai facut modificarea, e posibil sa fii la limita cu consumul de curent de pe circuit.

#495
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Poate fi vina si a sigurantelor, taicamiu are o fobie cu tot ce se vinde in Romania si incep sa ii dau crezare, inclusiv cu sigurantele electrice, mereu i se ardeau exact ca si lui Brownie , de aceea a dorit schimbarea lor cu unele italienesti dar aduse de el personal din Italia si acum nu mai are probleme.

De asemenea la mine doar doua sau 3 sigurante le-am cumparat din Romania restul sunt aduse din afara si nu am probleme , chiar am tot amnat sa leg impamantarea prizelor , am zis ca ma voi ocupa de asta atunci cand ma mut.

Edited by Benderbut, 04 March 2018 - 14:30.


#496
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Îmi vine să râd și să plâng în același timp....
Mă sună nevasta-mea că nu avem curent.... Zic iar siguranțele vieții... O "ghidez" prin telefon și merge și ridică siguranțele din casă apoi din stradă.... Tot nu e curent.
Sun la Electrica... Păi sunteți deconectat... Cum așa? A expirat contractul :)))
Zic ok, știu că s-a depus dosar pentru branșament definitiv acum trei luni... (până acum am avut contract pe organizare de șantier).Dosarul e la voi... Cum mama masii dormiți cu dosarul trei luni apoi mă trezesc fără curent pe vremea asta.
Incredibil cum la 0 grade afară vin și te lasă fără curent.... Așa ceva numai la noi e posibil.

#497
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Nu trebuia sa fii anuntat ca se face asa ceva?

Eu asa stiu, parca scrie si in contract..

#498
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Uite că nu m-a anunțat nimeni.... Au venit "pe neve",  au debranșat și au fugit... Nevasta-mea era acasă... Până a ieșit la BMP să vadă care e treaba cu siguranța nu mai era nimeni.... Așa ceva...

#499
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Nu stiu cum e bransamentul la tine. La mine de ex, firida e pe terenul meu (la limita de proprietate). Am semnat ca ii las s-o monteze acolo fara alte pretentii..insa tot pe terenul meu e..si nu mi se pare ok sa 'intre' pe teren la mine..sa faca ce vor ei..fara sa ma anunte. Chiar o sa ma interesez si eu cum sta treaba..mai ales ca eu mi-am pus si 2 lacate pe firida Posted Image

#500
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007

View Postbrawnie, on 20 martie 2018 - 15:16, said:

Uite că nu m-a anunțat nimeni.... Au venit "pe neve",  au debranșat și au fugit... Nevasta-mea era acasă... Până a ieșit la BMP să vadă care e treaba cu siguranța nu mai era nimeni.... Așa ceva...
Eficienti ai naibii... Posted Image

#501
idealsistem

idealsistem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.10.2014

View Postbrawnie, on 20 martie 2018 - 15:16, said:

Uite că nu m-a anunțat nimeni.... Au venit "pe neve",  au debranșat și au fugit... Nevasta-mea era acasă... Până a ieșit la BMP să vadă care e treaba cu siguranța nu mai era nimeni.... Așa ceva...
Plătește facturile d'le ���

#502
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Culmea e că pentru neplata facturii le este mult mai greu să te debranșeze... Nu e cazul aici sunt cu plata la zi... Am zis că a expirat contractul (era pe organizare de șantier) dar nu ai fost atent... În fine mă apucă spumele că de debranșat repede au venit dar să rebranseze încă nu s-au sinchisit

#503
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Trebuia sa ii multumesc celui care m-a invatat sa cer brasament definitiv nu pentru organizare de santier, chit ca m-a cam ars la bani :). Practic contractul era pentru loc de consum locuinta, dar trebuia innoit in fiecare an pe baza autorizatiei de constructie pana la terminarea casei. La final doar a fost nevasta'mea pana la un punct ENEL cu o copie de pe receptia casei si s-a modificat contractul pe loc.

#504
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Asa ar fi logic..insa in unele locuri nu-ti dau bransament defitnitiv (nici macar nu vor sa scrie "in forma definitiva")..motivatia lor fiind ca..exista riscul sa nu mai construiesti acolo si sa nu le faci un consum baban. Pe cand explicatia e simpla..cu cat mai multe contracte..si refaceri..si dosare..cu atat mai mult cash le mai intra lor..pana sa te 'definitiveze'. Eu nici acu nu apar la ei pe site ca as avea contract definitiv..pe cand eu am semnat contractul definitiv de aproape 1 an. Cand i-am intrabat pe net la servicii clienti..mi-au zis ca dosarul de la ei e incomplet. S-au cam blocat cand le-am trimis contractul definitiv..insa pe site tot cu bransament de santier apar. Is cu capu astia...toti.

Edited by manghels, 21 March 2018 - 09:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate