Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Case cuplate in Feleacu, Cluj-Napoca

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
579 replies to this topic

#19
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postclausio, on 07 octombrie 2015 - 21:11, said:

Solutiile gandite sunt bune. Doar pufferul ala de 500l mi se pare prea mic. Adica il vei incalzi repede dar autonomia va fi mica.
Mi-as fi pus probleme de autonomie in ideea in care termosemineul ar fi fost singura sursa de incalzire...dar eu vreau sa pun si centrala pe gaz....deci autonomie prea mare pentru ce?

Armarea pardoselii cu un rand de plasa sudata.... si dai cu betonul peste ea...
cateva poze cu stalpii si zidaria de la parter - Porotherm de 30 cm
si apoi cateva nereusite cu armarea placii si a grinzilor de peste parter. Mesterii mei au pus o caramida in placa in dreptul golurilor pentru instalatii...astfel la nevoie cand ma apuc de instalatii sparg caramida...

Attached Files


Edited by brawnie, 07 October 2015 - 21:21.


#20
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postbrawnie, on 07 octombrie 2015 - 21:19, said:

..Mi-as fi pus probleme de autonomie in ideea in care termosemineul ar fi fost singura sursa de incalzire...dar eu vreau sa pun si centrala pe gaz....deci autonomie prea mare pentru ce?
Posted Image .. pentru a nu contribui la incalzirea globala pe banii d-tale..

#21
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postandreilesan, on 07 octombrie 2015 - 20:26, said:

Din ce considerente cu spuma poliuretanica si cu ce grosime?

Aici intru in domeniul tau andrei...pai hai sa vedem.. pentru ca :

- are coeficient lambda 0,022 W/m.K fata de 0,040 W/m.K la vata bazaltica
- elimina puntile si ruperile termice aplicandu-se uniform pe toata suprafata
- viteza de executie mare = mai putin deranj
- nu e pretentioasa la umiditate

De ce nu imi spui tu?

#22
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006

View Postbrawnie, on 07 octombrie 2015 - 21:19, said:

Mi-as fi pus probleme de autonomie in ideea in care termosemineul ar fi fost singura sursa de incalzire...dar eu vreau sa pun si centrala pe gaz....deci autonomie prea mare pentru ce?


Pai nu e singura, dar ar trebui sa fie cea principala...altfel puteai sa pui un simplu semineu...

#23
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Salut...

Nu ziceai de polistiren sunb placa???

Sau nu am intales eu?

#24
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@Clausio... Sunt prea comod pentru ca termosemineul sa fie principala sursa de încălzire... Vreau musai șemineu in living... Și dacă tot îl fac măcar să beneficiez de pe urma lui.. Din acest motiv am zis termosemineu
@BodCasa am pus polistiren sub placa de la cota 0.00 nu sub fundația casei dacă la asta te-ai referit

#25
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postandreilesan, on 07 octombrie 2015 - 21:22, said:

Posted Image .. pentru a nu contribui la incalzirea globala pe banii d-tale..

Pai daca arzi lemne, nu prea contribui la incalzirea globala. Doar se recircula CO2 intr-un ciclu relativ scurt.
Problema este cand se folosesc combustibili fosili. Atunci se aduce in atmosfera o cantitate de CO2 care era ingropat in pamant de cateva milioane de ani.

#26
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
SUb folia aia de sub radier este polistiren?????
Ca la cum am vazut eu acolo nu ai ai lasat spatiu suficient pentru 20 cm, cand ai umplut ....sau poate gresesc eu!

#27
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
nu e de 20 cm...e doar 5 cm extrudat sub pardoseala...cu 20 cm vreau sa anvelopez cladirile

#28
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@dana cum spuneam lemnul pentru casuta l-am luat si eu tot de la Baia Mare...de acasa (vorba unui prieten apropiat..la tine cuvantul "acasa" e complicat). Cam asa arata...
grinzi de 20x20 pentru popi/pane, respectiv dulap 5x15 pentru capriori...

Attached Files


Edited by brawnie, 09 October 2015 - 22:43.


#29
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postbrawnie, on 07 octombrie 2015 - 21:35, said:

Aici intru in domeniul tau andrei...pai hai sa vedem.. pentru ca :

- are coeficient lambda 0,022 W/m.K fata de 0,040 W/m.K la vata bazaltica
- elimina puntile si ruperile termice aplicandu-se uniform pe toata suprafata
- viteza de executie mare = mai putin deranj
- nu e pretentioasa la umiditate

De ce nu imi spui tu?
Posted Image Da, spuma de PUR are conductibilitatea mai mica fata de vata, dar eu as cauta sa vad raportul intre conductibilitati si pret.. Pentru a incadra cladirea in consumul anual specific aferent incalzirii sub 100 kWh/(mp an) trebuie sa te gandesti la un coeficient de transfer termic aferent ultimului planseu de sub 0,1 W/(mp K).. Asta ar insemna spre 22 cm de spuma de PUR. Cat ar costa un asa strat?
Daca vei incerca sa-mi transmiti parerile celor ce vand/aplica acest material ca nu este nevoie de asa grosimi, caci nicaieri nu au aplicat asa ceva - iti vei irosi timpul cu mine..Posted Image

#30
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@andrei.... cladirea este parter + etaj cu placa de beton peste etaj. Voi izola placa de beton de peste etaj cu polistiren extrudat/expandat cu grosime de .... iar peste voi turna sapa. Izolatia cu PUR este pentru pod.
Din certificatul energetic facut pentru receptie reiese un consum specific pe incalzire de 160 kWh/mp Posted Image Posted Image total (cu apa calda si iluminat) 185 kWh/mp....Cam nasol...s-a luat in calcul o anvelopare a cladirii cu doar 10 cm de polistiren...

"Asta ar insemna spre 22 cm de spuma de PUR" ...si in cati cm se transforma acest strat daca vorbim de polistiren sau vata?

#31
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Satul de platit chirii si/sau hotel prin Cluj am transformat cele doua garaje intr-un mic apartament in care sa pot locui pana va fi gata casa....
Prima poza ideea arhitectului...a doua...ce s-a realizat de fapt. Stiu ca ideea arhitectului e mult mai buna...dar dumnealui nu a tinut cont ca intre cele doua garaje este o diferenta de nivel de 35-40 cm... Oricum asta este o solutie de moment...voi reveni la garaje cand ma voi putea muta in casa noua.
La parter nu s-a facut zidul ce desparte bucatarie de casa scarii/living...inca sunt in dubii daca sa il mai fac sau sa las open space...livingul fiind si asa foarte mic. Sugestii?
si cateva fotografii din timpul executiei....

Attached Files


Edited by brawnie, 10 October 2015 - 15:32.


#32
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postbrawnie, on 10 octombrie 2015 - 13:26, said:

@andrei.... cladirea este parter + etaj cu placa de beton peste etaj. Voi izola placa de beton de peste etaj cu polistiren extrudat/expandat cu grosime de .... iar peste voi turna sapa. Izolatia cu PUR este pentru pod.
Aha, asta un pic schimba datele problemei.. Dar, fiind vorba de pod nu te arunca la prea mari cheltuieli cu aceasta spuma.. Eu nu as izola sarpanta podului, dar asta e doar parerea personala..

View Postbrawnie, on 10 octombrie 2015 - 13:26, said:

Din certificatul energetic facut pentru receptie reiese un consum specific pe incalzire de 160 kWh/mp Posted Image Posted Image total (cu apa calda si iluminat) 185 kWh/mp....Cam nasol...s-a luat in calcul o anvelopare a cladirii cu doar 10 cm de polistiren...
De aici se pot extrage cel putin doua concluzii:
- Inca o data se dovedeste ca cu doar 10cm pe pereti, pentru multe zone din Romania, nu se poate incadra cladirea sub 100 kWh/(mp an);
- Dupa ce ai vazut ce a rezultat in urma auditului te-ai hotarat la 20cm pe pereti..altfel de ce nu i-ai fi spus auditorului ca vor fi 20cm pe pereti si iesea mai bine..

View Postbrawnie, on 10 octombrie 2015 - 13:26, said:

"Asta ar insemna spre 22 cm de spuma de PUR" ...si in cati cm se transforma acest strat daca vorbim de polistiren sau vata?
De mai multi ani eu recomand cca 40 cm de vata sau EPS la planseul peste ultimul nivel.
Posted Image

#33
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postandreilesan, on 10 octombrie 2015 - 21:19, said:

- Dupa ce ai vazut ce a rezultat in urma auditului te-ai hotarat la 20cm pe pereti..altfel de ce nu i-ai fi spus auditorului ca vor fi 20cm pe pereti si iesea mai bine..
Asa e....initial am zis termosistem de 10 cm...dar .... aparent nu e suficient.
Intrebare... se poate pune 2 randuri de 10 cm unul peste altul dispuse intercalat astfel incat sa nu fie pe aceleasi rosturi. Inebunesc cand ma gandesc cum se pune polistirenul unul langa altul...daca Dorel nu e foarte atent iti poate lasa si 1 cm gol intre placi...

Edited by brawnie, 12 October 2015 - 19:45.


#34
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007

View Postbrawnie, on 12 octombrie 2015 - 19:45, said:

Asa e....initial am zis termosistem de 10 cm...dar .... aparent nu e suficient.
Intrebare... se poate pune 2 randuri de 10 cm unul peste altul dispuse intercalat astfel incat sa nu fie pe aceleasi rosturi. Inebunesc cand ma gandesc cum se pune polistirenul unul langa altul...daca Dorel nu e foarte atent iti poate lasa si 1 cm gol intre placi...

Se poate....dar de ce ai face lucrul asta? Ai comandat deja polistirenul si il ai in curte?
Trebuie sa te gandesti si la faptul ca vei dubla consumul de adeziv la lipire. In plus, cred ca ar fi mai ok sa lipesti cu cele 2 randuri de EPS cu spuma pt polistiren si nu cu adeziv. Gandeste-te ca la lipire intra cca 4-6 kg/mp, o greutate suplimentara deloc de neglijat pentru primul rand de placi lipite pe perete.

#35
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Am spus de ce... Pentru ca nu vreau rosturi la montare... Al doilea rand vreau sa îl pun in șah... intercalat...să nu pice rost pe rost. Apoi primul strat de la perete poate fi cu o rezistenta mai mica... Un EPS 50... Iar al doilea EPS 80.

#36
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Cred ca e mai sigur, mai simplu si mai ieftin sa te duci in urma lui Dorel cu un tub de spuma si sa umpli eventuale goluri...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate