Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Declaratia de avere - net sau brut?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
sal

am o intrebare scurta - cand ma uit la declaratia de avere a cuiva din vreo agentie a guvernului (din vreun minister), si acolo scrie ca respectivul are 40.000 RON pe an....reprezinta brutul sau netul?

ms mult

#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
averea nu este bruta (daca se poate spune asa) ... este doar neta. Ca de aia este avere ! Posted Image
Sper sa nu gresesc. Ca altfel trebuie sa fiu iertat Posted Image

pe de alta parte 40.000 RON pe an este un salariu decent... NU MARE ! ...ci decent.

Edited by Mihai_3, 07 October 2015 - 15:19.


#3
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Brut e doar parfumu', beutura' si bestia din politica.

Net e tabloul, aurul si conturile ascunse.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
este venitul net.
uite aici un ghid de completare de la UPB : http://www.upb.ro/fi...ratie-avere.pdf ; la pagina 6, unde sunt veniturile, se spune clar ca trebuie trecut venitul net

#5
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 _Smiley_, on 07 octombrie 2015 - 15:35, said:

este venitul net.
uite aici un ghid de completare de la UPB : http://www.upb.ro/fi...ratie-avere.pdf ; la pagina 6, unde sunt veniturile, se spune clar ca trebuie trecut venitul net


da, eu ma refeream la salariu
eu sunt de vina, trebuia sa zic ca ma refer la salariu

multumesc mult

#6
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 24.12.2004

 Mihai_3, on 07 octombrie 2015 - 15:16, said:


pe de alta parte 40.000 RON pe an este un salariu decent... NU MARE ! ...ci decent.

40000 lei este un salariu decent in Romania. Nu stiu insa daca mai e valabila treaba in cazul functionarilor de prin agentiile de sifonat banii publici.  La privat e alta discutie.

#7
Iulian-34

Iulian-34

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.05.2017
Salut,

Daca tot e subiectul despre declaratia de avere, am si eu o intrebare: daca declaratia de avere pentru anul anterior se depune pana la data de 15 iunie a anului in curs, si in luna februarie a anului in curs am cumparat un teren, acest imobil se trece in declaratie? Sau il voi trece in declaratia urmatoare?

Multumesc anticipat!

#8
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
40000 ron salariu decent ? In alte tari o fi decent spre maricel poate , dar pt Romania mi se pare un salariu extrem de mare . Cred ca numeri pe degete cam cati au salariul de cinci cifre la noi . Sunt 8300 euro , totusi . 100000 euro pe an . 40.000 RON e salariu de lipitoare , ca respectivul sau respectiva n-ar merita acel salariu , daca te raportezi la munca depusa .

Edited by Vlad_22, 06 December 2019 - 20:48.


#9
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
E pe an 40k, nu pe lună.

#10
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,521
  • Înscris: 13.03.2005

 Iulian-34, on 03 mai 2017 - 13:29, said:

Salut,

Daca tot e subiectul despre declaratia de avere, am si eu o intrebare: daca declaratia de avere pentru anul anterior se depune pana la data de 15 iunie a anului in curs, si in luna februarie a anului in curs am cumparat un teren, acest imobil se trece in declaratie? Sau il voi trece in declaratia urmatoare?

Multumesc anticipat!
Bănuiesc că ai aflat. Declarația se depune pentru anul trecut, nu pentru cel in curs..

#11
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015
Tot nu este clar ce apare trecut în declarația de avere la venitul anual încasat din contracte de munca. Textul ghidului de completare (vezi citatul de mai jos) spune la un moment dat ca sa va include și remunerația bruta pentru activitate prestata ca zilier.

Daca ca zilier, lucrând 200 zile pe an, sa spunem, introduci remunerația bruta, de ce doar ca salariat la stat, de exemplu, cineva ar completa declarația numai cu venitul net?!!

"VII.1. Venituri din salarii - se introduc informaţii cu privire la veniturile obţinute din contracte de muncă (art. 76 alin. (1) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, „Sunt considerate venituri din salarii toate veniturile în bani şi/sau în natură obţinute de o persoană fizică rezidentă ori nerezidentă ce desfăşoară o activitate în baza unui contract individual de muncă, a unui raport de serviciu, act de detaşare sau a unui statut special prevăzut de lege, indiferent de perioada la care se referă, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acordă, inclusiv indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă acordate persoanelor care obţin venituri din salarii şi asimilate salariilor”).

De asemenea, din interpretarea art. 76 alin. (2) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal rezultă că tot la această rubrică trebuie introduse informaţii privind:
....
r) remuneraţia brută primită pentru activitatea prestată de zilieri, potrivit legii;
..."
Sursa: GHID DE COMPLETARE A DECLARAȚIILOR DE AVERE ȘI DE INTERE

As aprecia foarte mult un răspuns exact, bine documentat, la întrebarea celui care a deschis topicul.

#12
ajax2854

ajax2854

    Duke

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,491
  • Înscris: 26.03.2020
In declaratia de avere se trec absolut toate cele trecute in formularul denumit Declaratie de avere:
casa/case
masina/masini
bunuri de valoare - bijuterii, tablouri etc si valoarea acestora
bani cash
actiuni pe bursa si ce mai cuprinde aria asta
salariul net pe tot anul si alte venituri
salariul sotiei/sotului
venituri incasate de copii minori

Cam asta se trece in declaratia aia de avere.

#13
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Are cineva o părere despre declararea alocației copilului în declarația de avere?
Văd că este o practică să se treacă această sumă fie la alte venituri, fie (mai rar) la venituri din salarii.
Totusi in declaratia de avere se face referire la art. 41 din codul fiscal din 2003 care astazi este de fapt art 61 din codul fiscal actualizat care discuta despre Categorii de venituri supuse impozitului pe venit, în timp ce imediat mai jos articolul 62 vorbeste despre venituri neimpozabile iar la litera a) este inclusa alocatia de stat pentru copii.
Mie mi s-ar parea destul de evident ca nu se declara dar am primit opinii contrare de la o persoana cu studii juridice si de la o persoana care introduce declaratii de avere in sistem. Deci cine e mai tare, legea sau functionarul?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate