Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Microsoft Lumia 950

- - - - -
  • Please log in to reply
2696 replies to this topic

#2467
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,228
  • Înscris: 12.02.2014
Undeva ai o problemă, foarte posibil la setarea tv-ului. Mie mi se conectează foarte ușor, atât 950-ul, cât și 640-ul, atât pe smart tv, cât și pe ecranul laptop-ului.

Edited by r3my_cc, 08 January 2018 - 06:45.


#2468
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Am reusit intr-un final dar cu greu.
Primeam mesaj cum ca nu va functiona ok si ca trebuie update de firmware pentru tv.
Apărea in lista si un Samsung ori eu nu am asa ceva.
Mai testez azi când ajung acasă. Nu vede nici un laptop din retea, nu cred ca am setări de făcut, tv sunt active in ce priveste mirroringul, in rest ar trebui sa fie simplu.
Revin diseară.

#2469
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Am sters tot si am ales doar unul dintre tv, se conecteaza cam in 30 de secunde, exista o usoara intarziere intre actiune si rezultat.
Am observat ca trebuie sa intru de fiecare data la Setari avansate pentru a alege sa afiseze intregul ecran an telefonului, in modul recomandat este un chin sa folosesti cursorul cu ajutorul ecranului tactil. Una peste alta merge, nu am reusit sa aflu unde este cursorul pe ecranul tv (nu apare desi am setat sa apara un punct). Mai verific desi nu prea mai am ce sa rezolv. Multumesc r3my_cc

Se mai gaseste de cumparat Lumia 950 XL? Adica nou, cutie sigilata.

Edited by danghetau, 08 January 2018 - 16:37.


#2470
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,228
  • Înscris: 12.02.2014
Pentru a vedea cursorul, pune pe ON la "show a dot...
La mine merge perfect, e drept că nu am încercat decât pe samsunguri.

La laptop trebuie să ai procesor intel, win 10, plus să instalezi un soft de la intel (dacă te interesează, voi căuta ce am instalat și îți voi spune)

Attached Files



#2471
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Am ales sa vad acel punct doar ca nu se vede.
Am testat si pe al doilea tv, merge si pe acela. Pe laptop nu ma intereseaza, sincer.

Imaginea completa a ecranului pe tv se vede cu o usoara intarziere si inca nu apare acel punct iar cand aleg cealalta varianta de vizionare (recomandata, cu bara de activitati si Start in stanga jos) cursorul se vede ca pe laptop insa miscarea este total imprecisa. De fapt ma atentioneaza ca nu va functiona corect, o fi doar pe anumite marci, eu am doar Panasonic. Bine ca merge varianta ecrant complet telefon pe tv.

#2472
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,878
  • Înscris: 14.08.2007
Eu il conectez prin Continuum desi teoretic il pot conecta si Wireless ... dar nu prea am nevoie sa ma uit de pe telefon la filme ca am direct Netflix/HBO Go/Amazon/Youtube pe TV. Doar cand ma uit la ce am filmat eu eventual cu telefonul.

#2473
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Eu am doar Netflix, HBO Go nu exista pe televizorul meu.
Ideea era sa aflu daca se poate vedea prin wi-fi un film (de pe siteurile online) care nu e disponibil altfel. Si merge bine.

#2474
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

View Postdanghetau, on 09 ianuarie 2018 - 10:06, said:

Eu am doar Netflix, HBO Go nu exista pe televizorul meu.
Ideea era sa aflu daca se poate vedea prin wi-fi un film (de pe siteurile online) care nu e disponibil altfel. Si merge bine.
Sau folosești browser-ul din SmartTV 😉

#2475
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Merge excelent.
Browserul de pe tv nici la dusmani nu l-as da sa-l foloseasca.

#2476
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

View Postdanghetau, on 10 ianuarie 2018 - 14:03, said:

Merge excelent.
Browserul de pe tv nici la dusmani nu l-as da sa-l foloseasca.
Depinde de TV.
La mine, cu un mouse wireless, a mers perfect! 😁

Nu zic că e mai bine așa sau altfel ci doar prezint o alternativă!

#2477
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Pai nu, eu am spus folosind suportul tactil (ecranul telefonului) merge foarte greu. Cu mouse nu am incercat, o sa o fac desi daca proiectez ecranul intreg e mai bine.

#2478
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
De vreo jumatate de ora tot incerc sa ma conectez la unul dintre cele 2 TV pe care la un moment dat am reusit conectarea.
Am sters toate conexiunile, pe un TX-49" se conecteaza in maxim 20 de secunde, pe al doilea TX-32" desi il vede in cateva secunde acum nu reuseste conectarea. Am restartat telefonul, am inchis si TV, nimic.
Mai am un TX-42" de 3 ani dar pe ala nu il vede ca ecran de andocare wireless (a doua optiune) ci doar ca DLNA (a treia optiune din meniul Lumia).
Sta si se gandeste si nu se conecteaza. As fi incercat mouseul optic, la TX_49" se uita sotia acum ca as fi incercat acolo.

Nu vad unde e buba atata timp cat nu am schimbat nici o setare din meniurile TV si nici din telefon. E mai vechi decat asta care merge cu un an.

Am inchis TV care nu se conecteaza de vreo 10 minute, intru pe telefon si gaseste acel TV...

Edited by danghetau, 10 January 2018 - 20:42.


#2479
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Nu stiu ce s-a intamplat ca dintr-o data cand am pus telefonul la incarcat m-am trezit cu o gramada de belele... Telefonul era mai cald ca de obicei, prezenta eroare de SD card (cerea formatare), nu mai exista retea GSM (pictograma este acoperita de un x), merge doar pe wi-fi dar nu urca fisierele trimise prin Uatap.
Am scos bateria de cateva ori dar nu s-a rezolvat nik.
Sa ma fwt in el de W10, cred ca trec pe altceva.

Edited by danghetau, 20 January 2018 - 00:33.


#2480
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
i-ai facut tu ceva.. :) apropo, eu evit in majoritatea cazurilor sa-l incarc rapid.

ce planuiesti sa iei in locul lui? din pacate, un android one cu 20mp, ois, si 5.2`` inca nu exista.Posted Image

#2481
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Nu am făcut nimic dar absolut nimic altceva decât de obicei. Am vrut sa il încarc la priza si sa trimit prin Uațap niste clipuri unui amic. Atunci am observat ca se gândește cam mult, ca e cam cald, ca a disparut semnalul si ca îmi cere formatarea cardului. Dupa resetare nimic, am scos bateria, cardul si cartela si le-am remontat.
Nici acum nu a trimis acele fisiere desi in rest merge normal.
Mai multa încredere am in mine in ce priveste folosirea unui telefon decât intr-un soft făcut de Microdoft, se vede cate belele exista de când cu W10.
Nu vreau sa trec la altceva dar parca vad ca daca se intampla din astea ( e prima data)...

#2482
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Problema de hardware nu de software (Orice lucru se mai si strica. Poate e doar ceva minor (lipitura rece, contact imperfect (oxidat)) sau poate placa de baza).
Iar (daca) ar fi de software (whatsapp) e de vina facebook!

Edited by breitner, 20 January 2018 - 12:00.


#2483
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
A fost software, am eliminat acele clipuri din a le trimite si acum este ok totul. Sa vedem cat il tine, a fost primul incident cu Lumia. Are garantie pana in septembrie.
Nu am feisbuc.

#2484
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Vazusi ca (fara nervi) se rezolva?
Ma bucur (ar fi pacat sa nu te mai poti folosi de un telefon care inca nu are rival).
WhatsApp este din 2014 al lui Facebook (asa ca poti sa-i injuri linistit sau treci la skype).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate