Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ce pomi, ca perdea contra vantului?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Mai bine amelanchier

#56
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 28.07.2005
Si l-am gasit in In Romania A I C I  :)

http://www.horticult...tica/paducelul/

#57
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Sta verde tot anul ?


#58
nutzucu

nutzucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.12.2007

View Postrolion, on 29 ianuarie 2018 - 01:44, said:

OK,multam.

Eu am luat legatura cu ASTApepiniera din zona mea si ma intalnesc cu ei luna viitoare.
Am intrebat daca se poate planta acei tuia copaci si ce conditii trebuie.

Am o lungime de vreo 900 metri liniari si as vrea sa pun de jur imprejur apoi sa creez niste mici sectiuni inauntru,sa am zone separate.
La circa 70cm de plantare a unui arbuste,imi va trebui ceva timp sa le asez frumos in linie.
Am timp sa astept sa creasca de minim 5 ani.

Stie cineva daca pot sa le plantez langa gardul vecinului (daca exista) sau langa linia de demarcatie a terenului !?
Treb sa intreb vecinii daca este ok sa ii plantez ?

Multam.
CAPITOLUL III
Limitele juridice ale dreptului de proprietate privată
SECŢIUNEA 1
Limite legale
Art. 613
Distanţa minimă pentru arbori
(1) În lipsa unor dispoziţii cuprinse în lege, regulamentul de urbanism sau a obiceiului locului, arborii trebuie sădiţi la o distanţă de cel puţin 2 metri de linia de hotar, cu excepţia acelora mai mici de 2 metri, a plantaţiilor şi a gardurilor vii.
(2) În caz de nerespectare a distanţei, proprietarul vecin este îndreptăţit să ceară scoaterea ori, după caz, tăierea, la înălţimea cuvenită, a arborilor, plantaţiilor ori a gardurilor vii, pe cheltuiala proprietarului fondului pe care acestea sunt ridicate.
(3) Proprietarul fondului peste care se întind rădăcinile sau ramurile arborilor aparţinând proprietarului vecin are dreptul de a le tăia, precum şi dreptul de a păstra fructele căzute în mod natural pe fondul său.

Detalii: https://legeaz.net/n...rietate-privata

#59
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 28.05.2014

View Postaerdem, on 24 septembrie 2017 - 06:47, said:

Buna. Cum ai rezolvat pana la urma? Ca si pe mine m-ar interesa as ceva.
Buna; din pacate, nu am rezolvat nimic. Ba nu am avut timp, ba nu am avut bani. Si uite cum trece timpul :(. Asta toamna ma hotarasem la niste tui, un model care sa creasca undeva la maxim 5 metri, si eram hotarat ca acum in primavara sa le plantez, pentru ca acel soi de tuie numai in primavara se planta. Dar am renuntat si la asta dupa ce un prieten mi-a spus ca amicul lui care are niste tui de vreo 3-4 metrii inaltime, se chinuie tare mult cu ele iarna cand ninge, in ideea ca sta mereu cu prijina pe ele, sa le scuture, altfel pur si simplu se rup sub greutatea zapezii.
Acum sunt in stadiul in care caut iar solutii, si acum am si bani, si timp imi fac.

View Postcotzi, on 29 ianuarie 2018 - 18:29, said:

Tuia se incarca cu zapada si se rup. Cand ai unul, doi, zece sau doua zeci de tuia mai mergi si-i scuturi inainte de culcare ca sa nu-i gasesti dimineata la pamant, dar, cand vine o zapada de aia uda si grea, la 900m liniari e "dixtractie" maxima!
Ha, uite ca dvs stiati asta. Multumesc.

#60
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Tuiele se prind in plasa de plastic peste iarna si nu se rupe nimic ! Poate sa ninga oricat si sa nu stai langa ele . Ia un ex cum fac eu :

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   128.05K   15 downloads


#61
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 28.05.2014
Buna ideea, dar cand au peste 2 metri inaltime, stai sa te urci cu scara sa poti prinde acea plasa? Nu mai zic ca nici nu poti sprijini scara de ei, deci iti trebuie o scara in V, si deja se complica maxim treaba.
Parerea mea e ca trebuiesc gasite solutii si cu ochii in viitor, adica sa nu stai ulterior sa iti faci de treaba. In ideea ca oricum la curte si fara sa ai animale sau diverse rosii/ardei/etc de ingrijit, si tot este mai mereu de munca cate ceva.

In alta ordine de idei, imi face rau de tot cu ochiul, artarul.

#62
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Tuiele mele au 3 m inaltime , varsta 4-5 ani, le tund daca vor sa creasca mai mult , nu le las ; exista plase de diferite latimi si le prind la capete cu soricei de plastic , primavara tai soriceii si scot plasele , deja au 5 ani de cand aplic treaba asta cu succes  .

#63
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Nu ti-as recomanda artarii, fac o groaza de seminte pe care le imprastie vantul si care incoltesc prin toata curtea...

#64
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 28.05.2014

View Postsubway_guru, on 10 aprilie 2019 - 08:14, said:

Nu ti-as recomanda artarii, fac o groaza de seminte pe care le imprastie vantul si care incoltesc prin toata curtea...
Asa, nici un copac nu este perfect; din pacate :))
O idee mai buna, aveti? Multumesc.

#65
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Eu folosesc de preferinta aluni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate