Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce pomi, ca perdea contra vantului?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 28.05.2014
@macer: arata super fain gardul lor; am vazut si eu pe undeva la vreo 20km de mine, niste tui de vreo 4, 5 metrii; dar necunoscuta este in cati ani le trebuie tuilor alora sa ajunga la inaltimea aia :)

#38
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

View Postc-daniel, on 11 octombrie 2015 - 11:12, said:

@macer: arata super fain gardul lor; am vazut si eu pe undeva la vreo 20km de mine, niste tui de vreo 4, 5 metrii; dar necunoscuta este in cati ani le trebuie tuilor alora sa ajunga la inaltimea aia Posted Image
Buna. Cum ai rezolvat pana la urma? Ca si pe mine m-ar interesa as ceva.

#39
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
O variantă ar fi să plantezi ce ai la îndemână . Si sa faci o selecție pe parcurs Eu stau pe o vale cu orientare S-N .La mine creste repede arțarul .În 5 ani are 5 m .Se prinde repede , si se reproduce la fel. Ca viteza de creștere nu se compară cu nici un fructifer altoit .  Ca lemn de foc e  bun se apropie de stejar asta din experienta proprie.
Dacă mergi pe fructiferi încearcă cu nealtoiti .Natura lucrează mai bine fără mâna omului aici .

#40
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 28.07.2005

View Postaerdem, on 24 septembrie 2017 - 06:47, said:

Buna. Cum ai rezolvat pana la urma? Ca si pe mine m-ar interesa as ceva.


Nu a raspuns la intrebarea ta...dar eu te intreb tu cum ai rezolvat,daca ai facut ceva ?!

#41
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005
Nu am incercat nimic inca

#42
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 28.07.2005

View Postaerdem, on 24 ianuarie 2018 - 08:20, said:

Nu am incercat nimic inca


OK,multam.

Eu am luat legatura cu ASTApepiniera din zona mea si ma intalnesc cu ei luna viitoare.
Am intrebat daca se poate planta acei tuia copaci si ce conditii trebuie.

Am o lungime de vreo 900 metri liniari si as vrea sa pun de jur imprejur apoi sa creez niste mici sectiuni inauntru,sa am zone separate.
La circa 70cm de plantare a unui arbuste,imi va trebui ceva timp sa le asez frumos in linie.
Am timp sa astept sa creasca de minim 5 ani.

Stie cineva daca pot sa le plantez langa gardul vecinului (daca exista) sau langa linia de demarcatie a terenului !?
Treb sa intreb vecinii daca este ok sa ii plantez ?

Multam.

Edited by rolion, 29 January 2018 - 01:44.


#43
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
In principiu, orice pom/copac plantat la mai putin de 4 m de gardul cu vecinii nu
trebuie sa depaseasca 2 m inaltime ... depinde si de vecini ...

#44
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 28.07.2005

View Postdanutz_2009, on 29 ianuarie 2018 - 01:51, said:

In principiu, orice pom/copac plantat la mai putin de 4 m de gardul cu vecinii nu
trebuie sa depaseasca 2 m inaltime ... depinde si de vecini ...

multumesc...

Pai si daca este un gard verde, serios acuma... cum ma justific la distanta ?!
Il pun la 4m si las distanta sa mearga ursul si cerbul pe acolo sau assist pasarile la un fel de pista de raliu ?! Posted Image

Si apoi,unul dintre vecini are asa ceva ca gard despartitor...cum el a pus acolo gardul sau acele plante ?
Nu am vazut inca terenul (doar din poze si satelit)  dar am inteles ca am 3 vecini si toti trei au inprejmuit / ingradit al lor teren vecin cu al meu...


Attached File  337b5b4721854d6df11e93cb9d54c9dd.jpg   161.77K   44 downloads  -=- Attached File  d02b235411e1d0f559639235a363dcf0.jpg   120.55K   42 downloads

Este posibil ca tu sa ai dreptate ...si ...acele gauri sa fie la 4 metri distanta de gardul vecinului ?
Atunci eu pot sa pun gardul verde in linie cu acele gauri ...

Edited by rolion, 29 January 2018 - 02:34.


#45
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Tuia se incarca cu zapada si se rup. Cand ai unul, doi, zece sau doua zeci de tuia mai mergi si-i scuturi inainte de culcare ca sa nu-i gasesti dimineata la pamant, dar, cand vine o zapada de aia uda si grea, la 900m liniari e "dixtractie" maxima!

#46
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 28.07.2005

View Postcotzi, on 29 ianuarie 2018 - 18:29, said:

Tuia se incarca cu zapada si se rup. Cand ai unul, doi, zece sau doua zeci de tuia mai mergi si-i scuturi inainte de culcare ca sa nu-i gasesti dimineata la pamant, dar, cand vine o zapada de aia uda si grea, la 900m liniari e "dixtractie" maxima!


Multumesc...nu am stiut asta,nici gandit sincer nu am
Da-mi te rog ceva optioni la un "material" care asigura o anume privat acoperire si sunt stabile vara si iarna .

#47
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Daca te intelegi cu vecinii pui niste cataratoare pe gardul existent, ei cu gardul, tu cu materialul biologic

Edited by subway_guru, 29 January 2018 - 19:37.


#48
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Poti incerca ulm de turkestan. Creste repede, nu e scump, vara ai perete verde. Iarna nu-i ca vara :) Isi pierde frunza. In primii doi-trei ani ai de facut taieri ca sa ramifice, altfel, cresc in nestire dar nu obtii acel gard viu frumos si des care sa-ti asigure intimitate. Cauta "gard viu minune". Evident ca odata format gardul va trebui intretinut ca orice gard viu.

#49
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Stabil vara+iarna ar fi iedera...
La clima noastra sunt foarte putine <vesnic verzi> tot anul potrivite...sunt unele conifere dar scumpe sau greu de tinut in frau...buxus exclus la cate boli mortale s-au instalat...
Pana la urma solutia cea mai la indemana e tot <thuja> plantata des si tunsa <zero> ca sa nu se prabuseasca sub zapada (problema absolut reala)...eventual ancorata iarna de gardurile metalice existente...dar fiind pe hotar singura solutie rationala e discutia amiabila cu vecinii...
Ar mai fi solutia <profitabila> cu arbusti fructiferi...
In ce priveste restrictiile <legale> e vorba de doua lucruri: sa nu umbresti excesiv terenul vecinului (atentie la gardul spre nord) si sa nu-si intinda cracile si radacinile pe teritoriu strain (probleme cu a cui e recolta)

Edited by subway_guru, 29 January 2018 - 20:26.


#50
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postrolion, on 29 ianuarie 2018 - 02:32, said:

Il pun la 4m si las distanta ...

Ce zic eu si ce intelegi tu! Posted Image  ... poti sa plantezi langa vecin dar sa nu ai o inaltime
mai mare de 2 m ... daca doresti pomi/plante de peste 2 m inaltime trebuie sa
plantezi la peste 4 m de hotar ...

#51
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Eu stiam de 2m...dar ideea e aceeasi...sa nu umbresti excesiv terenul vecinului si sa nu se intinda radacinile tale ca sa suga din pamantul celuilalt
Socoteala cu 2m e simpla...suntem la paralela 45 si atunci umbra e tot cam 2m si ramane pe terenul tau daca pomisorul de 2m e la 2m de gard, daca e de 4m i-l pui la 4m si tot asa...
Prin exceptie de la regula asta se admite totusi un gard <opac> de 2m chiar daca umbra gardului pica in terenul vecinului...aici prevaleaza dreptul la intimitate
Tot asa pe principiul asta mai sunt si reglementari privind ferestrele si calcanele...dar intram in chestiuni prea anapoda cand de fapt buna intelegere cu vecinii prevaleaza...
O solutie de bun simt ar fi de exemplu un gard <viu> cu arbusti fructiferi pe hotar cu impartirea recoltei 50-50 eu culeg pe partea mea, el pe partea lui si se rezolva elegant in avantaj reciproc!
Scuze ca ma repet, dar e verificata in practica in 90% din cazuri...oricum e mai buna decat o situatie conflictuala nesfarsita...daca <verba volant> n-ai decat sa faci o intelegere scrisa cu vecinul desi intre oamenii de buna credinta cuvantul dat e mai presus de orice <reglementare> Pentru ca reprezinta <legea partilor> implicate

Edited by subway_guru, 29 January 2018 - 22:31.


#52
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 28.07.2005
ok,multumesc la toti.
Am sa verific la planul meu cum sta acesti 2 sau4 metri,scuze pentru neintelegere !

Am sa vad terenul mai intai,am sa vorbesc cu vecinii daca ii gasesc pe acasa si apoi voi explora optiunile.
Raspunsurile voastre sunt bune dar nu as vrea sa ajung acolo dupa ce ei a fost inaintea mea si apoi sa incep sa fac probleme cu ale mele pretentii.

Totusi,as vrea sa pun un gard verde tot anul,nu pot pune fructiferi ca pomii nu vor avea coroana necesara sa imi ofere intimitatea care o vreau,in special dupa ce pica frunza...
Apoi,mai protejeaza de vant si / sau de zapada.

Banuiesc ca in mijlocul terenulu pot face un gard verde sa despart zonele din aproape orice planta daca respect mai mult sau mai putin aceleasi reguli la alegerea materialui verde.
Am teren de livada dedicat pentru pomi numai.

Multumesc.

#53
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Buxus.ul e cel mai la indemana chiar daca creste un pic mai greu. Dar poti cauta ceva mai inaltuiti ca sa nu astepti prea mult pana iti formeaza acea perdea dorita. Tuia sunt intradevar predispusi la incovoiere si chiar rupere din cauza zapezii adunate pe ei.



#54
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 28.07.2005
OK...am gasit cred ca planta care reaspunde bine la toate intrebarile ridicate mai sus.
Am sa incerc sa pun traducerea din EN in RO cu linkurile originale.

Cititi A I C Ice spune Doctorul !

Ce credeti !??



Attached File  Hawtorn 1.jpg   116.08K   12 downloads  -  Attached File  Hawtorn 2.jpg   128.77K   9 downloads

Attached File  Hawtorn 3.jpg   85.14K   9 downloads   - Attached File  Hawtorn 4.jpg   132.71K   7 downloads


Attached File  Hawtorn 5.jpg   45.06K   7 downloads  -  Attached File  Hawtorn 6.jpg   47.43K   5 downloads






SOURCE HERE  :

Hawthorn și Blackthorn - Hedging-ul final pentru fauna sălbatică?
15 septembrie 2015

Indiferent dacă doriți să atrageți în grădina dvs. arici, albine, păsări sau fluturi în grădina dvs., hedgingul Hawthorn și hedgingul Blackthorn sunt două specii care oferă valoare vieții sălbatice nesfârșite sub formă de hrană, habitate și locuri de cuibărit.
Ambele plante de gard viu prietenoase faunei sălbatice creează o estetică naturală și au o întreținere foarte redusă; o prune anuală este tot ce este necesar pentru a le păstra bine. Dacă doriți să creați un gard viu mai formal, puteți utiliza tăierea alternativă pentru a da un finisaj elegant, menținând în același timp beneficiile vieții sălbatice; tăierea unei părți a gardului de gardă de un an, iar cealaltă laterală permite fructelor și florilor să crească pe partea netedă. Și, deși Hawthorn și Blackthorn sunt foioase, ramurile dense oferă o acoperire a faunei sălbatice în toate anotimpurile.
Păducel:
Paduvul este recunoscut ca fiind unul dintre cele mai bune garduri vii pentru fauna salbatica, deoarece poate suporta peste 150 de specii diferite de insecte. Nativ în întreaga Britanie, Quickthorn, așa cum este cunoscut, este potrivit pentru o varietate de diferite situri de plantare și condiții, inclusiv soluri uscate și grădini de coastă, deci este ideal pentru orice grădină sălbatică. Are o rată de creștere rapidă, făcându-l o alegere excelentă dacă căutați rezultate rapide și puteți ajunge până la o înălțime de până la 5 m, formând o vânt densă perfectă pentru a oferi un adăpost pentru plantele mai vulnerabile din grădina dvs.
Când vine vorba de fauna sălbatică, Crataegus Monogyna este o plantă de acoperire diversă cu ceva pentru toată lumea. Păsări, cum ar fi mistrețuri și dulciuri, pot fi găsite cuibărind în ramurile spinoase, în timp ce mistreții, frunzele verzui și steguleții ar prefera să mănânce fructele roșii suculente care apar în toamnă. Albinele, fluturii și alte insecte polenizante adoră florile ușor parfumate care înfloresc în luna mai, deoarece oferă o abundență de nectar și polen.
Pădurea sprijină, de asemenea, animalele sălbatice, cum ar fi șoarecele de lemn, ciupercile comune și broaștele de molii care se hrănesc cu frunzișul, dovedind din nou o specie fantastică diversă.


---------------


SOURCE HERE



Plante de gard viu de pădure
Păducel (Crataegus monogyna) este cea mai răspândită plantă de protecție din Marea Britanie. Are toate virtuțile pe care le cauți în acoperirea. Cresterea rapida (de aceea se numeste si varza), incredibil de duri, fericita in aproape orice sol, usor de ascutit si atat de densa incat chiar si in timpul iernii, cand este fara frunze, este greu sa vedeti un gard viu gros. Un hedge de păducel oferă interes pe tot parcursul anului. Masele de contrast simplu, de culoare albă cu lemnul întunecat în primăvară. Frunzele verde lucioase arată bine toată vara și apoi sunt urmate în toamnă de ciorchini mari de haws roșu aprins. Și când frunzele și boabele au dispărut, lemnul negru arată uimitor într-o zi înghețată. Adăugați la toate căile sale calitatea de gard viu, iar Hawthorn este o alegere excelentă. Pentru mai multă varietate, cu toate acestea, uita-te la selecția noastră de acoperire nativă sau a vedea întreaga gamă de plante de acoperire împotriva riscurilor.
Pădurea în Rezumat
• Utilizări: garduri vii de la 100 de metri în sus
• Puncte bune: nativ, ieftin, aproape literalmente rezistent la bombe
• Poziție: Oriunde există drenaj
• Creștere: 40-50 cm p.a.




--------------------


Si cred ca am sacumpar de  A I C I ...

Paducel (Crataegus monogyna este o planta populara de acoperire a foioaselor, cunoscuta sub numele de Quickthorn, May Blossom, May Thorn sau May Flower, indicii fiind numiti - spini si flori in mai. frunze în câteva zile de la apariția mugurilor inițiale, are o expunere abundentă și spectaculoasă a unei flori albe, parfumate, iar în toamnă se dezvoltă haws roșu lucios, care susțin păsările noastre native (în special păstăi, dungi, mierle și redwings) și Hawthorn susține mai mult decât 150 de specii de insecte, o bogată sursă de hrană pentru păsări, cum ar fi șuvițe și țâțe albastre.Flori densi acoperite cu spini ascuțiți oferă un loc sigur pentru a călca și cuiburi Pentru mai multă pasăre prietenoasă acoperire, a se vedea gama noastră incredibil de plante de acoperire cu spini și garduri vii cu fructe de padure.
Pădurile de păducel (Crataegus monogyna) sunt de 3,5 sau 7 lobate, verde strălucind cu roșu. Este destul de rapidă (aproximativ 45 cm p.a.), deci trebuie să fie tăiat după înflorire sau în toamnă - a se vedea toate plantele noastre de înflorire înfloritoare aici. Pădurea de pădure este potrivită pentru toate tipurile de sol și pentru toate locațiile, altele decât umbra densă sau solurile foarte umede. Avem o gamă strălucitoare de plante tolerante la condițiile meteorologice expuse. Potrivit Woodland Trust, Hawthorn este cea de-a doua plantă cea mai avantajoasă pentru fauna sălbatică, bătută doar de stejarul englez și există în literatură milioane de kilometri de hedgerow păducel în țara noastră.
Vizualizați plante mai proaspete și întregul nostru arbust comestibil pentru opțiuni suplimentare.
Celulele cultivate cu plante cultivate și cu acoperire rapidă sunt disponibile pe tot parcursul anului. Rădăcinile rădăcinilor sunt disponibile numai din noiembrie până la jumătatea / sfârșitul lunii mai, folosind plante păstrate la rece până la sfârșitul sezonului (a se vedea blogul nostru despre depozitarea la rece).
Prețurile afișate sunt prețul pe plantă (altul decât pachetele cu preț redus). Distanțele de plantare sunt foarte mult o chestiune de alegere - pentru rădăcini goale, 3 plante pe metru sunt adecvate, 5 sunt bune, 7 într-un rând dublu eșalonat va da un gard viu mai rapid. În general, plantele mai mici ar trebui plantate la o densitate mai mare. Celulele cultivate trebuie să fie plantate la 4 pe metru într-un singur rând sau, în mod ideal, la 6 metri pe metru într-un rând eșalonat. Densitatea de plantare pentru plantele cultivate cu orez este prezentată mai jos, dar puteți varia aceasta în funcție de bugetul dumneavoastră și de nivelul de răbdare. Consultați și secțiunea Sfaturi privind plantarea densității în

Edited by rolion, 31 January 2018 - 23:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate