Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Executare imprumut intre persoane fizice cu contract la notar

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
jamalex2001

jamalex2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.03.2010
Buna ziua,
Am imprumutat un amic (la data respectiva) cu o suma de bani si nu mi-a restituit.
Am facut un act la notar pentru suma imprumutata.
Cum procedez pentru a primi banii inapoi?
Am domiciliul in sectorul 3.
Azi am fost la Registratura Judecatoriei sectorului 3, unde mi s-a spus ca am nevoie sa platesc 20 de RON la CEC (dar nu mi s-a spus ce reprezinta taxa respectiva) si apoi sa redactez o cerere (a carui model as gasi-o pe portal?!?!?) si sa ma intorc acolo, program de depunere 9-13 de L pana Vi.
Multumesc frumos,

#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Trebuie sa-l dai in judecata, va dura niste ani si cine stie rezultatul? Aia e o taxa de timbru pentru inceperea procesului.

De aia nu dau niciodata bani cu imprumut :)

#3
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Acea taxa se numeste taxa de timbru. Trebuie sa redactezi cererea de chemare in judecata si toate actele pe care le vei atasa in dublu exemplar, actele doveditoare  le atasezi in copii, nu originale. Spun in dublu exemplar pentru ca un exemplar sa trimite paratului si unul ramane la instanta.

#4
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Daca n-ai stiut pt ce e actul notarial afli acum ca e pt a umbla la judecatorie cu anii.Bun ca-l ai si pe asta.

Instanta iti da castig de cauza , daca nu are banii trebuie sa-l execute(tot cu lupte pt tine),daca nu are ce executa astepti , si astepti si astepti pana are, pana-i moare sau pana ii fata vaca.
Am pierduti cam 2000 E la diversi pierduti si pe ei de prieteni ca nu l-am ascultat pe tata.

#5
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
iar executorul il platesti tot tu daca n-are ce executa la ala. Si te ard astia la tarife de nu mai stii de tine!

#6
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Deci in cncluzie, daca nu ai 10 000€ dati ca sa ramai cu 10k dupa terminarea platilor.....nu are rost sa plătești nici cei 20 roni!

#7
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Ls

 jamalex2001, on 05 octombrie 2015 - 18:08, said:

Buna ziua,
Am imprumutat un amic...
Lasă deontologii de mai sus. Uite aici un ghid care te ajută în demersul tău.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cand dai bani imprumut trebuie sa ii consideri pierduti. Daca ii primesti inapoi e ca si cum ai castiga la Loto si poti sa te bucuri.

#9
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
se poate face in actul notarial de imprumut precizarea ca in cazul nerambursarii imprumutulu,i respectivul act devine titlu executoriu fara alte formalitati?
intreb si eu daca merge asta. nu stiu cum poti dovedi nerambursarea si pentru asta ar tb sa te tarasti prin tribunale, dar ma intreb daca exista vreo cale sa faci toate aceste proceduri mai simple...

#10
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Dacă nu ai inserat clauza în momentul semnării de ambele părţi, acum e tardiv.
Pe de altă parte, dacă în actul notarial ai trecut vreo dobândă la suma împrumutată, e nasol. Pentru tine. Poţi fi acuzat de cămătărie.

#11
jamalex2001

jamalex2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.03.2010
@all - multumesc de raspunsuri

Clauza este INSERATA el este titlu executoriu.

@ Peter Blood - am citit cartea aia "Capitanul Blood"de vreo 3-4-5 ori si am mai recitit-o de vreo 3-4 ori in ultimii ani.

dupa cum spuneam - am clauza in actul notarial.

am nevoie de exemplu  de cerere. am nevoie sa mai stiu d


aca eu sunt in sect 3 cu domiciliul si individul in alt judet investirea o fac la mine la la judecatoria sect 3 pe strada Snagov? nu la individ in judet nu?


in formularul din linkul Capitanului Blood este o intrebare: la care nu stiu ce sa raspund ? pun judecatoria de unde apartine individul?

1. Cărei judecătorii îi adresaţi cererea?
1.1. Denumirea şi adresa judecătoriei:

Edited by jamalex2001, 06 October 2015 - 10:30.


#12
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
Potrivit art. 639 din NCPC, tilurile executorii sunt Înscrisurile autentice notariale - (1) Actul autentificat de notarul public care constată o creanță certă, lichidă și exigibilă constituie titlu executoriu. În lipsa originalului, titlul executoriu îl poate constitui duplicatul sau copia legalizată de pe exemplarul din arhiva notarului public. http://legeaz.net/no...-civila/art-639 La cat ma pricep eu, cred ca te poti adresa unui executor judecatoresc pentru punerea lui in aplicare.

In cazul ca preferi, totusi, pe cale judecatoreasca - NCPC, art. 107 Regula generală - (1) Cererea de chemare în judecată se introduce la instanța în a cărei circumscripție domiciliază sau își are sediul pârâtul, dacă legea nu prevede altfel. Asa ce trebui sa te tii dupa parat.
Daca nu ai inserat in actul notarial o dobanda la suma imprumutata, poti cere in instanta dobanda legala penalizatoare potrivit OG 13/1011 art. 1, care este mai mare cu 4 puncte procentuale fata de rata dobanzii de referinta stabilita de BNR, pe diverse perioade. Model vezi in http://www.avocatura...anda-legala.php
Poti cere si cheltuieli de judecata (demonstrabile) de la parat, ca sa iti acoperi drumul, taxe, onorariu avocat etc., toate cu chitante, bilete CFR, facturi...

Eu as merge pe prima varianta.

#13
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,377
  • Înscris: 20.02.2008
Oricum, sunt sanse ca la prima citatie primita de respectivul sa se sperie si sa iti plateasca datoria.

#14
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004

 claudiu1, on 06 octombrie 2015 - 11:06, said:

...OG 13/2011...
sorry, din viteza Posted Image

#15
jamalex2001

jamalex2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.03.2010
oameni buni eu ce fac?

ma duc la judecatorie la sectorul 3? hartia aia ARE titlu executoriu, dar toti executorii imi zic sa fac investitura aia...

Repet intrebarea - daca eu am domiciliul in sector 3 si personajul negativ in alt judet, ma duc sa fac investirea/investitura la sectorul 3 pe strada Snagov? cu 20 de lei si fara model de cerere? Tanti de la registratura zicea de o cerere de mana? dar adresata cui?

sau folosesc chestia asta? http://www.just.ro/L...kCg=&tabid=2404

Multumesc tuturor!

#16
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
Art. 1, pct. 20 din Legea nr. 138/2014 a completat art. 640 din NCPC:
Dupa articolul 640 se introduce un nou articol, articolul 640^1, cu urmatorul cuprins:
(1) Titlurile executorii, altele decat hotararile judecatoresti, pot fi puse in executare numai daca sunt investite cu formula executorie.
(2) Cererea de investire cu formula executorie se solutioneaza de judecatoria in circumscriptia careia se afla domiciliul sau sediul creditorului ori al debitorului, dupa caz, in camera de consiliu, fara citarea partilor. Daca domiciliul sau, dupa caz, sediul creditorului se afla in strainatate, creditorul va putea depune cererea de investire si la judecatoria in circumscriptia careia se afla domiciliul sau ales.
(3) Instanta va verifica daca inscrisul intruneste toate conditiile de forma cerute de lege pentru a fi titlu executoriu, precum si alte cerinte in cazurile anume prevazute de lege.


Art. XI din aceeasi Lege  - Hotararile arbitrale sau ale altor organe cu atributii jurisdictionale, cu exceptia hotararilor judecatoresti, precum si alte inscrisuri pronuntate sau, dupa caz, intocmite inainte de intrarea in vigoare a prezentei legi, pot fi puse in executare silita numai daca au fost investite cu formula executorie prevazuta de Codul de procedura civila.

Eu as adresa cererea de investire cu formula executorie presedintelui judecatoriei in raza careia ai domiciliul, acesta repartizand-o spre rezolvare unei instante spre analiza in camera de consiliu.
Deci au dreptate executorii...

#17
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 usrnm, on 05 octombrie 2015 - 18:18, said:

De aia nu dau niciodata bani cu imprumut Posted Image

Nu d-aia ci din saracie si chitra.

Eu dau imprumut doar celor care consider eu ca merita. Si le dau imprumut doar atat cat imi permit sa pierd pentru persoana respectiva. Niciodata in viata mea nu voi intreprinde demersuri legale pentru imprumuturi personale. Doar ca acea persoana a iesit din schema pentru orice alt ajutor vreodata in viata asta. Pana acum nu mi-am luat tepe serioase. Iar cu tepusile mici mi-am mai cernut din cercul de cunostinte/amici. E echitabil schimbul in ceea ce ma priveste.

Edited by Groot, 07 October 2015 - 19:46.


#18
jamalex2001

jamalex2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.03.2010
multumesc Claudiu!

Eu inteleg ce zici tu Groot si alti deontologi de serviciu :) ... chestia asta are aproape 2 ani si o fac mai mult de curiozitate, chiar nu imi imaginez ca o sa recuperez ceva :) dar tinand cont ca o sa ma coste 20 re RON, am zis ca WTT, why not .


Executorul trebuie sa fie din judetul individului?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate