Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

usa de balcon culisanta pvc dimensiuni gresite

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
andreea_13008

andreea_13008

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.10.2015
Buna ziua,

Am nevoie de un sfat. Nu ma pricep la termenii tehnici, sper sa ma fac inteleasa. Iesirea spre balcon e formata din 4 usi culisante. Problema e ca au fost prost concepute, astfel incat cand blochez pe 3 dintre ele consecutive, cea de a patra e prea mare si deci nu se inchide 'etans', ramane loc caci periutele intre usa 3 si 4 nu se suprapun, deci efectiv trece aerul printe ele si iarna e foarte frig in camera. Ce se poate face in acest caz? Se poate scurta o usa? sau trebuie facuta alta la dimensiunile corecte? sau...
Va multumesc

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Poze? Pe câte șine sunt făcute?

Ce profil?

Ce sistem?

#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Verifica daca se inchide bine prima din cele 3.

#4
andreea_13008

andreea_13008

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.10.2015
Am pus poze. Prima e cum se 'inchide' cand celelalte sunt toate inchise corect. A doua e cum ar trebui (cred eu) sa se inchida. Ultimele doua sunt poze facute la partea de jos respectiv partea de sus cand sunt deschise, poate raspunde la intrebarile cu sinele si profil. Caut sa vad ce inseamna sine, profil, sistem ca sa va raspund ca deocamdata nu stiu.
Multumesc

Attached Files



#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
E cu perie. Prima ușă nu trebuie lipită de toc atunci când o închizi, trebuie să între doar puțin în toc.
Cum ar veni, ar trebui să centrezi cele 4 uși pe golul existent, așa sunt astea cu perie.

Ai trecut vreo iarnă cu ele? Văd că nu ai balconul închis și e cam jale în perspectivă!

#6
andreea_13008

andreea_13008

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.10.2015
Poza cu tot geamul. Are doua inchizatori laterale si una pe mijloc.

Am trecut doua ierni, si e jale, nu e chiar ca afara de frig dar nu e departe. Dar anul acesta mai vine un  bebelus in familie deci trebuie sa facem ceva.

Attached Files



#7
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
exista un alt sistem de inchidere care atunci cand intra usa in toc la pozitia finala face o miscare de asa natura incat se aliniaza cu celelalte in acelasi plan astfel incat se inchide ermetic.
Digix iti poate arata cum se numeste daca are rabdare desigur. Nu sunt de specialitate insa am studiat si eu aceasta varianta cand am inchis balconul, nu vrei sa stii cat costa un astfel de sistem de inchidere de care vorbesc.

#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
daca nu gasesti solutie eleganta, iarna asta lipesti cu scoci lat crapatura respectiva
sau pui "purfix" serios, eventual in 2 straturi
si mai vezi la primavara :)

#9
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Sunt si perii cu banda adeziva pe dos. Poti lipi una incat peria de pe usa centrala sa calce pe cea noua.

#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Singura soluție definitivă e înlocuirea. Cine a dat o asemenea soluție tehnică pentru tâmplăria folosită la exterior a fost  o persoană iresponsabilă. Niciodată nu vei avea etanșare folosind perii, e nevoie de garnituri de tip cauciuc/epdm. Orice lucrare ce vei face, fără a înlocui tâmplăria, va fi o cârpeală care va reprezenta un provizorat.

Dacă vrei un sistem similar, cel care etanșează cel mai bine e cel oscilo-culisant (tip ușă de Wolkswagen/Ford B-Max). Al doiea ar fi glisanta cu ridicare.
Ultima variantă (dar cea mai ieftină) este sistemul clasic, cu balamale.

#11
andreea_13008

andreea_13008

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.10.2015
Multumesc tuturor. E un apartament cumparat acum 3ani. Aici se face diagnostic termic cand cumperi, si apartamentul pimise nota B de la expert, adica confort termic foarte bun, doar A e mai mare. Am vazut cat de serios a fost dupa o toamna si o iarna in apartament, cu mistralul care intra prin toate gaurile ca sa nu mai zic de frig.

Nu am cum sa inchid balconul, e interzis de asociatia de proprietari, nu pot sa fac ce vreau eu. Va multumesc tuturor pentru sfaturi.

Nu am cum sa inchid balconul, e interzis de asociatia de proprietari, nu pot sa fac ce vreau eu. Va multumesc tuturor pentru sfaturi.

#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Nu se poate pune nici măcar un sistem armonică la balcon?

Attached Files


Edited by Digix, 07 October 2015 - 06:59.


#13
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostDigix, on 06 octombrie 2015 - 20:54, said:

Singura soluție definitivă e înlocuirea. Cine a dat o asemenea soluție tehnică pentru tâmplăria folosită la exterior a fost  o persoană iresponsabilă. Niciodată nu vei avea etanșare folosind perii, e nevoie de garnituri de tip cauciuc/epdm.

Spune-le si tampitilor alora de la Schuco, Reynaers, Wicona, Keller care fac usi culisante high end cu perii.

#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Nu prea cred că și la exterior. Ia pune un sistem aici să-l vedem și noi.

De ce să risc să pun perii, când se pot pune garnituri, pe același sistem, folosind alt mecanism de închidere?

#15
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Garnituri merg doar la lift and slide. Altfel nu mai misti usa aia.

Uite o sectiune de sliding door cu perii care are rezistenta la apa de 600 Pa.

Attached Files



#16
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Dar la sistemul osilo-culisant nu merg garnituri, numai la lift&slide?

Sistemul pe care l-ai pus îmi pare că este chiar de tip lift & slide, pentru că văd acolo ceva ce pare garnitură. Pare că există garnitură de cauciuc/epdm jos, aia groasă încercuită ( D) că nu prea văd ce alt scop are să se pună chestia aia acolo.
E secțiunea de jos, deci posibil să se așeze pe garnitura respectivă. Periile pot fi suplimentar. Pune și o secțiune de sus/lateral.

Fiecare aplicație e destinată unui anumit climat. În Grecia, sunt OK cu perie, la noi nu prea mai sunt eficiente.

#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

View PostGroot, on 07 octombrie 2015 - 18:55, said:

Garnituri merg doar la lift and slide. Altfel nu mai misti usa aia.
Diferența între lift&slide și glisanta normală este dată de mecanismul folosit la acționare și de garniturile folosite. Profilele sunt identice la ambele variante.

Dacă se folsește mecanism liftant-glisant, se pun garnituri, dacă se pun role simple, atunci se merge cu perii(și etanșează mai prost).

#18
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Nu sunt identice profilele la lift and slide cu perii sau cu garnituri.

La lift and slide cu perii profilele de sus si de jos sunt identice.
La garnituri profilul de sus este diferit de cel de jos. Are o forma evazata incat sa calce garniturile pe el atunci cand usa se lasa in jos.
Verticalele sunt diferite.

Cat despre etansarea proasta, poate la sistemele de duzina mai ales in PVC copiate pe genunchi.

Repet, la sistemele premium de aluminiu cu perii se ating 600Pa fara probleme. Vorbim de companii serioase cu departamente puternice de development si research. Nu de copiatori chinezi si turci.

Edited by Groot, 08 October 2015 - 18:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate