Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Cel mai bun curs de invatat engleza din Bucuresti (cu diploma Cambridge)

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
dragosh1904

dragosh1904

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.03.2010
Salut,

Am un prieten care vrea neaparat sa-si perfectioneze engleza pe partea de bussines (marketing) nivelul este undeva de incepator, intelege engleza destul de bine doar ca are probleme in exprimare si in pronuntie.

Sigurul act dovedidor este cel de bac, care nu reflecta prea mult cunostintele sale si mai ales el vrea sa se perfectioneze.

Deci intrebarea mea este: Unde ar putea in Bucuresti sa faca niste cursuri( dupa ora 18 00 )care sa fie bune, recunoscute si la final sa ofere si o diploma Cambridge si mai ales chiar sa invete ceva nu doar sa fie cu diploma in mana si atat.

PS: Stiu sunt pe Google o gramada de rezultate dar as vrea niste raspunsuri din experienta voastra proprie.


Va multumesc!

#2
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Iti spun de experienta ca te p..s pe ea de diploma! Daca tu sti engleza de baza si ai diploma "pompoasa" de Cambridge si vine unul care nu are nici o diploma dar vorbeste fluent,oare tu pe cine crezi ca va lua angajatorul?!
Din experienta mea proprie,l-as sfatui sa gaseasca o profesoara/profesor de engleza (dar unul cu recomandari bune) si sa faca vreun an de meditatii (minim un an).

Edited by george_eu25, 04 October 2015 - 20:48.


#3
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
British Council?

#4
dragosh1904

dragosh1904

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.03.2010
@george

Mersi de raspuns. Ei bine geroge, eu sunt angajat si iti spun ca este destul de important sa ai diplome, atestari si poate de ce nu si voluntariat pentru ca in faza de selectie a CV-urilor tu trebuie sa ai ceva in plus fata de ceilalti....si totusi bussines english nu e chiar asa usor si ai nevoie de specilaisti pentru asta. A, si iti mai spun ceva mi se pare ok faza cu profesorul intr-un fel, dar acum sa zicem o sedinta e 50 ron, daca fac 10 sedinte s-ar putea sa platesc cat pe un curs si nu primesc nici diploma.

@Cazimi
cunosti pe cineva care a facut cursul asta? merita? A invatat ceva?

#5
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postdragosh1904, on 04 octombrie 2015 - 21:24, said:

@Cazimi
1. cunosti pe cineva care a facut cursul asta?
2. merita?
3. A invatat ceva?
1. Da
2. Îți dă diplomă și costă o grămadă de parale
3. Nu prea, din câte știu. Mai mult din practică.

Google are toată lumea, dar uneori e mai ușor când caută altul pentru tine. Ai detalii aici. Dar poți să îi suni și să ceri detalii.

Personal cred că de peste 400 de euro se pot face cursuri mult mai utile.

#6
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

View Postdragosh1904, on 04 octombrie 2015 - 21:24, said:

@Cazimi
cunosti pe cineva care a facut cursul asta? merita? A invatat ceva?

Una din fetele mele a invatat (si-a perfectionat engleza din liceu Spiru Haret) pe la British Council cand era studenta la SNSPA si si-a luat licenta.
Drept urmare, pentru masterat, a facut apoi la A.S.E. (BU) cativa ani cursuri cu predare numai in engleza in domeniul "managementul afacerilor internationale" sau asemenea.
Acum lucreaza in BU la o mare firma de publicitate internationala. Inainte a lucrat tot la o firma, mai mica, de publicitate in Romania si se ocupa de publicitate pentru o firma de Cola, Nestle, Oetker si Tetra Pack.

Fata mai mica (specializare managementul turismulu) stie si ea engleza dar, fiind in Germania acum, o sa urmeze cursuri de limba germana gratuite (platite de statul german) pentru cunoscatorii de engleza. Din ce am inteles nu se fac cursuri de germana pentru vorbitorii de romana ci doar pentru cei care stiu engleza sau alta limba de circulatie internationala.

Deci, daca vrei, poti invata engleza.

Edited by gabicen, 04 October 2015 - 22:52.


#7
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postgeorge_eu25, on 04 octombrie 2015 - 20:47, said:

Iti spun de experienta ca te p..s pe ea de diploma! Daca tu sti engleza de baza si ai diploma "pompoasa" de Cambridge si vine unul care nu are nici o diploma dar vorbeste fluent,oare tu pe cine crezi ca va lua angajatorul?!
Din experienta mea proprie,l-as sfatui sa gaseasca o profesoara/profesor de engleza (dar unul cu recomandari bune) si sa faca vreun an de meditatii (minim un an).

de acord cu ce spui tu, mai putin la faza cu diploma. il va angaja pe ala cu mai multe patalamale si care se ofera pentru cat mai putin.

View Postdragosh1904, on 04 octombrie 2015 - 21:24, said:

totusi bussines english nu e chiar asa usor si ai nevoie de specilaisti pentru asta.

nu vreau sa ma leg prea mult de "bussines". e o greseala ce se face usor. dar ce vrei tu nu se poate. nu ai cum sa inveti  engleza de business fara sa stapanesti engleza. si sa inveti engleza trebe ani de practica, nu numai de invatat. nu poti face asta prin cursuri de 6-12 luni. apoi, toata lumea intelege "la perfectie" mai greu cu exprimatul, noroc ca suntem prestidigitatori (myself included)

#8
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
British Council , însă trebuie și multă practică, sunt multe etape de trecut, nu durează doar 6 până la 12 luni

#9
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
Ca sa INVETE engleza trebuie sa puna mana sa citeasca zilnic, sa asculte in engleza zilnic si sa invete constant cuvinte noi. Si asta nu doar 2,3 zile, ci ani intregi.
Daca vrea DOAR diploma, British Council e o alegere buna. ;)

#10
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View Postdragosh1904, on 04 octombrie 2015 - 20:40, said:

Salut,

Am un prieten care vrea neaparat sa-si perfectioneze engleza pe partea de bussines (marketing) nivelul este undeva de incepator, intelege engleza destul de bine doar ca are probleme in exprimare si in pronuntie.

Sigurul act dovedidor este cel de bac, care nu reflecta prea mult cunostintele sale si mai ales el vrea sa se perfectioneze.

Deci intrebarea mea este: Unde ar putea in Bucuresti sa faca niste cursuri( dupa ora 18 00 )care sa fie bune, recunoscute si la final sa ofere si o diploma Cambridge si mai ales chiar sa invete ceva nu doar sa fie cu diploma in mana si atat.
K
PS: Stiu sunt pe Google o gramada de rezultate dar as vrea niste raspunsuri din experienta voastra proprie.


Va multumesc!

Trebuie să ajungi să gândesti nu doar să vorbești fluent/cursiv în limba engleză, trebuie să ajungi să visezi în limba engleză,

să ajungi să ai o foarte bună îndemânare în interpretarea cea mai adecvată a textelor pe care le citești , a mesajelor audio, audio-video, a oricaror forme de comunicare care implică limba engleză,

trebuie să practici foarte mult dialogul/conversații pe teme cât mai diverse...

nu e o joacă de copii sau de adolescenți, e o muncă extrem de serioasă și destul de istovitoare, însă la timpul potrivit o să vină și motivele de satisfacție, când vei ajunge la un nivel superior nu va strica deloc :naughty: o corecta dar și foarte echilibrata mulțumire de sine, însă de învățat vei avea de învățat toată viața

Trebuie să te înveți să fi succint dar foarte clar, scurt și la obiect, comunicarea trebuie să fie precisă
și de preferat fără subînțelesuri inutile, fără detalii care pot produce confuzie, enervare sau suspiciune

Edited by Teophileos, 04 October 2015 - 23:20.


#11
xwildmanx

xwildmanx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 12.05.2009

View PostTeophileos, on 04 octombrie 2015 - 23:06, said:

Trebuie să ajungi să gândesti nu doar să vorbești fluent/cursiv în limba engleză, trebuie să ajungi să visezi în limba engleză,

să ajungi să ai o foarte bună îndemânare în interpretarea cea mai adecvată a textelor pe care le citești , a mesajelor audio, audio-video, a oricaror forme de comunicare care implică limba engleză,

trebuie să practici foarte mult dialogul/conversații pe teme cât mai diverse...

nu e o joacă de copii sau de adolescenți, e o muncă extrem de serioasă și destul de istovitoare, însă la timpul potrivit o să vină și motivele de satisfacție, când vei ajunge la un nivel superior nu va strica deloc Posted Image o corecta dar și foarte echilibrata mulțumire de sine, însă de învățat vei avea de învățat toată viața

Trebuie să te înveți să fi succint dar foarte clar, scurt și la obiect, comunicarea trebuie să fie precisă
și de preferat fără subînțelesuri inutile, fără detalii care pot produce confuzie, enervare sau suspiciune


De departe cel mai demn de luat in seama sfat.

#12
dragosh1904

dragosh1904

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.03.2010
Multumesc tuturor pentru raspunsuri in special celor ce au fost pe subiect.

Da asa e trebuie sa ajungi sa nu iti zici textul in romana si apoi sa ti l traduci in minte eu asa faceam cand eram mic si nu eram fluent acum mai ca imi vin mai usor cuvintele in engleza decat in romana.
Si da presupun ca si eu ca marea majoritate a romanilor stim engleza datorita filmelor ce au fost subtitrate si mai nou youtube.

O sa i recomand sa faca un curs de la British Council si o sa i mai gasesc eu niste cursuri online cu listening si speaking sa faca doua chestii de o data sa mearga mai repede treaba.

#13
pfffff

pfffff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.08.2008
Salutare! Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o indrumare spre un site de invatat limba engleza dar care sa aiba acel test de pronuntie? Adica sa-mi arate daca am pronuntat corect! Eu sa spun cuvantul in engleza si el sa-mi arate daca l-am pronuntat corect sau cat de corect l-am pronuntat! Multumesc pentru intelegere si pentru eventualul ajutor!

#14
AlenTao

AlenTao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.08.2015
Eurocor.
E o varianta..

#15
C0SM0S

C0SM0S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 03.06.2008
Incearca burlingtonenglish.ro, e o platforma care livreaza in mai multe tari. Eu am incercat, insa mi se pare aproape o utopie sa-ti imaginezi ca poti face performanta fara indrumarea unui profesor. Evident ca se poate invata autodidact, insa trebuie sa depui foarte mult efort pentru a complini lipsa profesorului.

Software-ul Burlington English dispune de peste 35 de module pentru studierea englezei profesionale. Acestea vin în ajutorul angajaților din diferite domenii, studenților care învață la facultăți conexe și celor curioși să exploreze lumea prin prisma unei profesii. Modulele noastre sunt structurate ca și cursuri independent: ai parte de vocabular, dialoguri și exerciții gramaticale. Astfel, vei putea studia în profunzime limbajul de specialitate pentru a avansa la locul de muncă. Avem module pentru: medici, dezvoltatori web, farmaciști, avocați, ingineri, contabili, lucrători de birou, antreprenori, însoțitori de bord și multe alte profesii. Învață engleza rapid și avansează la locul de muncă!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate