Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

100% serios. ma trezesc speriata crezand ca ma striga cineva

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
Uite ce am găsit pe saitulunui psiholog, cred, destul de inteligent.

Quote

Conform cercetărilor lui Jim van Os, simptomele psihotice, adică halucinațiile și iluziile, sunt prezente în procent de 8% din așa zisa populație normală.

Sau din alt articol:

Quote

Diferențierea în fiecare clipă a experiențelor reale de cele închipuite, este un act eroic al creierului nostru, care nu reușește niciodată perfect acest lucru. Trăim într-un amestec permanent de adevăr și ficțiune, iar în realitate nu există o caracteristică certă pe baza căreia să deosebim cu adevărat ce s-a întâmplat, ce credem doar că s-a întâmplat, sau doar ne-am gândit că se va întâmpla.

View PostMobster33, on 04 octombrie 2015 - 14:55, said:

S-ar putea sa fie de la stres, insa, ai in familie pe cineva cu istoric medical cu schizofrenie?

Ideile astea că bolile psihice au cauze genetice și pa, nu ajută și nu rezolvă nimic. Ar putea fi și cauze genetice, însa acum știm de ex. că în dietă există factori epigenetici care influențează negativ expresia genelor, de unde și un spectru foarte larg de boli.
Dar dacă vorbim strict despre halucinații:

Quote

Globally, systemic mu and, to a lesser extent, delta agonists produce positive reinforcement, whereas kappa agonists induce aversion, hallucinations, and malaise.

Deci oamenii bătuți (sau altfel spus, pedepsiți), dezamăgiți, nedormiți, și colac peste pupăză puși să facă activitățile mai puțin plăcute, vor activa receptorii de opioizi kappa, asociați cu senzațiile de frică, disperare și în ultima instanță halucinații. Teoretic, cam în aceeași direcție te îndrepți prin consumul de zahăr, deficit de magneziu și un raport omega 6/3 scos din interval.

Edited by NelsonMandela, 08 October 2015 - 21:29.


#38
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

Quote

100% serios...,
pt. se vor gandi altii la spirite sau altele.
Aceasta opinie m-a facut sa fiu reticent.

View Post25mack, on 03 octombrie 2015 - 15:53, said:

va multumesc mult. daca nu s-a  intamplat la nimeni de pe forum, nu imi ramane decat sa vad daca in urmatoarele saptamani se mai intampla. daca da, sa fug repede la medic ca devin nebuna de tanara.
Aceasta intervetie m-a determinat totusi sa iti ofer ceva ce nu se incadreaza la opinia ta despre seriozitate.
Caz cat se poate de concret si serios.
Preot duhovnic si enorias (relatie de 5 ani):
"...
Preotul :-Dar nu a-ti auzit niciodata o voce care sa va cheme si sa va sfatuiasca?
Enorias:-Va referiti la vocea constiintei?
Preot:   - Nu, ma refer la ingerul pazitor.
Enorias:-Nu.
...."
Dupa cateva zile persoana in cauza a auzit o voce din afara sa, care la strigat pe numele mic: J...
S-a ridicat imediat din pat si a iesit pe usa crezand ca e strigat de cineva din familie.
Nu era nimeni si cei ce se aflau in casa au confirmat ca nu l-au strigat.
In zilele urmatoare s-a mai intamplat acest fenomen (fenomen ce in cei 35 de ani de viata de pana atunci, nu sa intamplat niciodata.
Persoana in in cauza a facut legatura cu ceea ce a spus preotul si a zis in sine sa ceva de genul: "Na belea, popa vrea sa ma faca a crede ca ma striga ingerii."
Dupa ceva vreme a spus asta surorii sale si culmea, in acea perioada a fost si ea strigata (desi la fel, niciodata pana atunci nu se mai intamplase).
Aceste chemari, au continuat cu repetare la cateva zile sau luni, atata vreme cat a fost in relatie cu acel preot; cam la 1/2 an dupa ce a intrerupt relatia cu el, nu a mai fost strigat cativa ani buni.

Dupa acei ani, a intrat in legatura cu cineva care aplica la o anumita forma de spiritualitate si participa la initieri spirituale.
Nu dupa mult timp s-a auzit din nou strigat pe numele mic.
Relatia cu ei a durat cateva luni si chiar mai mult, dupa care a intrerupt orice legatura si cu asta a scapat si de chemerile din timpul somnului.
Sunt 10 ani de atunci.
Se auzea strigat numai cand se afla intre veghe si somn (somn ce nu e profund), adica in ceea ce se numeste" frecventa alfa" a creierului, cand individul e predispus catre asemenea evenimente.

Nu e necesar decat ca cel in cauza (tu) sa isi stie numele mic (sau cele despre problema in cauza), e suficient pentru fenomen.

Sper sa te ajute medicul; cred insas ca cel mai potrivit e sa tragi o anumita concluzie din cele expuse si eventual sa mergi la un psiholog (dar nu prea mult).
Nu esti paranoica, schizofrenica, nebuna indiferent cine ce iti va spune!

Sa iti fie de folos ca informatie din experienta de viata a altora!

PS
Ziceam sa nu iti spun dar, fie.
Intre cele doua evenimente a mai fost o relatie cu un maestru spiritual.
La un moment dat s-a auzit salutat de o voce intr-o limba asiatica (de aceasta data vocea s-a auzit din interiorul capului sau)..
Imediat a sarit din pat si l-a injurat pe maestrul spiritual intrucat primul sau gand a fost acela ca maestrul i-a facut asta.
La prima intalnire si dialog cu acela, a fost mustruluit ca nu a vrut sa stea de vorba cu vocea ca sa afle ce vrea!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by altnume, 14 October 2015 - 08:01.


#39
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@altnume, povestea ta mi-a amintit c-am citit mai demult intr-un ziar/revista despre fantome, ingeri, demoni etc. cum o femeie a iesit din biserica si pe trepte a intalnit un preot care i-a spus ca este venit nou la biserica de langa Piata Progresu (https://www.google.r...!7i13312!8i6656).

In ziar/revista femeia a spus ca la rugat pe preotul intalnit de ea pe treptele bisericii sa vina acasa la sotul ei sa-l impataseasca deoarece este bolnav.
A doua zi, seara, a venit la ea la apartament insa ea nu i-a deschis usa deoarece a vazut pe vizor nu stiu ce (umbre si alte bazaconii, nu-mi amintesc ce scria).
Apoi s-a dus la biserica sa vorbeasca cu preotul de la biserica si adevaratul preot i-a spus ca nu exista nici un preot nou venit la acea biserica  Posted Image

Acuma nu stiu cat de real sa fi fost articolul din acel ziar/revista, insa era plin numai cu povesti infricosatoare.
Numele ziarului/revistesi este ori Dracula ori Paranormal.

Edited by tom_1133, 14 October 2015 - 10:21.


#40
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Fiecare cu informatiile si tiparele sale functionale si de interpretare.
Am vrut numai sa ajut fara a oferi o informatie care nu e serioasa/sigura; altceva nu am de comentat.

#41
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003
Initiatoare: un reportofon care sa inregistreze toata noaptea te-ar putea ajuta. Pune-l sa inregistreze, iar cand mai ai episoade ciudate, verifici "banda".
Asta in caz ca nu esti sigura ca vocea e adevarata sau exista numai in capul tau.

Oricum in ambele cazuri ar trebui sa nu te mai strezezi asa tare cu vocea asta.

#42
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Sunt speriat , ingrozit chiar. Posted Image M-am trezit ieri dimineata cu un cheag subtire si burta plina de sange. Nu am nici asigurare medicala, nici card de sanatate, nu cred ca ma primeste niciun medic. Nici nu stiu de unde mi-a bufnit toata hemoragia aceea. Posted Image Cred ca pot muri cu zile. Ceva luat-o razna rau de tot in trupul meu. Mi-e si teama sa adorm pentru ca nu stiu daca ma voi mai trezi. Ce se intampla cu mine? De unde e tot sangele acela si de ce a curs atat de mult? Posted Image Ajutati-ma, va rog. Sunt speriat de moarte.

Edited by androholic, 22 November 2017 - 21:33.


#43
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Nu mi-e teama de moarte ori de haul intunecat de dincolo de ea, mi-e teama doar ca o astfel de hemoragie pe care nici macar nu am simtit-o ma poate rapi subit din viata copiilor mei. Vreau sa mai traiesc macar cativa ani pana copiii mei vor termina studiile si vor fi independeti, pe picioarele cum se spune.

Posted Image

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De unde ti-a curs sange si cat? Daca mai poti astepta fa-ti programare la medicul de familie.  Daca nu poti astepta si este caz de urgenta te primeste la UPU in orice oras si fara asigurare medicala. Nu te impacienta. Nu orice hemoragie reprezinta neaparat ceva grav.

Edited by MembruAnonim, 22 November 2017 - 23:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate